Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Insuff. nadledvičnic, utrip, pritisk

Insuff. nadledvičnic, utrip, pritisk

Spoštovani!

Imam insuficienco nadledvičnic in jemljem hidrokortizon, v začetku v višjih dozah, zato sem se precej zredil. Pred tem sem pa bil pol leta na Medrolu zaradi Crohna. Tako da sem se vse skupaj zredil za 30 kg. GROZA! No shujšal sem 15 kg in še enkrat toliko moram, hodim na fitnes in delam HIIT treninge. Moj problem je ta, da ko sem se zredil, sem dobil tudi hipertenzijo. V mirovanju okrog 160/90. Moja osebna zdravnica je rekla, da je to absolutno preveč in in mi predpisala Bisoprolol 2.5 mg. V bistvu se pritisk ni kaj dosti znižal, zato je dodala že Micardis 40 mg. Tako imam zdaj pritisk 120/70. Mislim, da je to super.

Ampak nekaj mi pa ni jasno, berem da bisoprolol zniža tudi srčno frekvenco. Pri meni potem nekaj ni v redu. Pred pol leta sem si nabavil fitbit in mi stalno meri utrip. Do pred tremi tedni sem imel med spanjem utrip okrog 52. Čez dan pa okrog 90. Zdaj pa tri tedne že med spanjem ne gre pod 75, čez dan je pa okrog 100.
V tem času nisem nič kaj spremenil, tudi doza hidrokortizona je enaka 10 + 5 mg.

Zdaj me skrbi, da je kaj narobe s srcem in res nočem še tega, ker imam že dovolj težav s to insuficienco in Crohnom.
A mi lahko kaj svetujete in podate vaše mnenje! Še to, Crohn je trenutno v remisiji, tako zaradi njega težav nimam. Stresa v bistvu tudi ne, je res, da sem začel z novo službo, vendar je pozitiven stres in veselje.

Lep pozdrav!

Pozdravljeni,

prav jasno je, da ste ob imunosupresivni terapiji zaradi Crohnove bolezni (sploh zaradi Medrola, hidrokortizon manj vodi v debelost) bistveno hitreje pridobili na telesni teži. Nekaj ste že izgubili – vendar ste šele na pol poti.

Jasna povezava obstaja tako med povečano telesno težo in arterijsko hipertenzijo – tudi starejši bolniki, ki shujšajo, navadno uredijo krvni tlak s tem in lahko zdravila opustijo. Verjetno bo tako tudi pri Vas.

Bisoprolol resda znižuje srčno frekvenco, vendar ta ni odvisna le od nekaj dejavnikov, ki se tekom časa ne bi spreminjali. Tudi bisoprolol v nizkem odmerku (jemljete 2,5 mg, kar ni prav visok odmerek) ne vodi v pomembno nižjo srčno frekvenco.
Ocenil bi, da pri vas zvišuje srčno frekvenco več dejavnikov – kljub temu, da je stres pozitiven je to še vedno stanje povečane aktivnosti nehotenega živčevja (simpatikotonusa), imate precej skrbi (Crohnova bolezen, pa višji krvni tlak). Vendar to samo po sebi ni bolezensko – in bo minilo, ko boste prišli na svoj stari tir, tako glede Crohnove bolezni, kakor novega delovnega mesta, predvsem pa glede zdravja.

Morda bi (če ni bilo že pregledano) priporočil še pregled ščitničnih hormonov – za dodatno prepričanje, da ni bila kakorkoli okrnjena še kaka druga hormonska pot.

Zaenkrat nadaljujte z zdraviloma, ki sta učinkovita in dobra, brez veliko stranskih učinkov – prepričan sem, da ju jemljete le prehodno in ju boste sčasoma lahko opustili.

New Report

Close