Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Katero zdravilo

Katero zdravilo

Spoštovani!

Imam hipertenzijo in previsok utrip. Moram se odločiti med terapijo Tolura 40 mg plus Procoralan 2×5 mg ali pa Concor 5 mg. Star sem 38, sicer zdrav. Kaj mi svetujete? UZ srca normalen, UZ ledvic tudi normalen, oberemnitveni test najvišji pritisk 220/70, utrip 195.

Lep pozdrav!

Zdravo,

povsem nenavadno je, da imate pri 38 letih starosti že esencialno, torej primarno arterijsko hipertenzijo. Pametno je, da so izključili pomembno in dlje trajajočo hipertenzijo (ta bi vodila v zadebeljene stene na UZ srca) ter enega izmed vzrokov sekundarne arterijske hipertenzije z normalnim UZ ledvic in ledvičnih arterij. Vsekakor sem mnenja, da ob normalnem UZ srca karkšnakoli hipertenzija ne more biti pomembna.

Moj nasvet bi bil drugačen, kakor eno izmed naštetih zdravil. Sam bi prvo skušal 14 dni redno meriti krvni tlak (denimo zjutraj, ko vstanete). Zelo pomembno je, da ste naspani, niste pod stresom, predvsem pa da tlaka ne merite takoj po naporu, ko je pričakovano sistolični krvni tlak nad 200 mmHg.
Vkolikor bo tlak ob teh meritvah povprečno (ne le občasna meritev) res nad 140/90 mmHg, bi ga najprej skušal zdraviti nemedikamentno – torej, minimalno soljena hrana, zdrava telesna aktivnost večkrat tedensko; vkolikor ste kadilec, bi to pomembno zmanjšal ali celo opustil. Alkohol bi prav tako omejil na neko razumno količino (vse to navajam kot splošne ukrepe, nevedoč, ali morda teh razvad sploh nimate).

Šele če to ne bi šlo, bi poskusil z zdravili. Po mojih izkušnjah, bi bil v vašem primeru najboljši nizek odmerek blokatorja beta (navedli ste Concor, ki sodi v to skupino, denimo 2,5 mg dnevno). Tolura je prav tako dobro zdravilo, medtem ko Procoralan nikakor nima mesta v zdravljenju arterijske hipertenzije. Vendar ponavljam – z uvajanjem zdravil ni potrebno hiteti.

Priporočil bi tudi, da se vam (če je res prisoten tudi povišan utrip v mirovanju) odvzame kri za nivo ščitničnih hormonov. Vse navedeno lahko opravi Vaš izbrani zdravnik.

New Report

Close