Najdi forum

QTC interval

Zdravo!

Mene bi pa nekaj zanimalo, saj mni osebni zravnik ne zna odgovoriti.

Zaradi OKM jemljem antidepresiv Ecytara 10 mg že 8 let. In je kul, dobro prenašam, na njemu so EKG posnetki bili vedno normalni zaradi, razen tahikardije. Tako sem opravil UZ srca, ki je bil čist normalen in obremenitveni tset, ki je pkazal, da imam pač preveč hiter utrip, drugih posebnosti ni bilo. Tako mi je kardiologinja predpisala Concor 2.5 mg zjutraj in to jemljem zdaj že dva meseca. Utrip je padel za 20 utripov v mirovanju.
Moj problem je, da zdaj moram še zaradi nevralgije jemati Amyzol 25 mg in me zanima, če se Concor pa triciklik ahko kombinira?
Drugi problem, ki me pa skrbi je QTc interval, če jemljem skupaj Ecytaro in Amyzol in Concor? Kako sploh opazim, da se tainterval podaljšuje, da moram k zdravniku?

Zdravo,

veseli me, da ste opravili omenjene preiskave, ki so pokazale, da imate funkcijsko in strukturno povsem normalno srce. Prav tako ste, kot ste zapisali, na EKG doslej imeli povsem običajno dobo QTc.
Amitriptilin, oblika antidepresiva, ki je (sem moral pobrskati po spletu…) soroden tricikličnim antidepresivom, resda lahko podaljšuje dobo QT, vendar je to redek pojav, ki se načeloma pojavlja ob že prej prisotni bolezni srca. In tudi podaljšana doba QT ne pomeni nujno težav.

Sočasno jemanje Concorja tveganja za nastanek podaljšane dobe QT ne poveča. Prav tako ni znanih pomembnih ali nevarnih medsebojnih interakcij med bisoprololom in amitriptilinom.

Vsekakor ob dvojnih zdravili za živčevje skrb ni odveč – občasno (denimo enkrat letno) le posnemite EKG pri svojem zdravniku, kjer bo zdravnik ocenil dobo QTc – in vas tako pomiril.

Spoštovani!

Bom kar tukaj pisal, da ne bom nove teme odpiral. Imam podobno vprašanje. Tudi jaz jemljem Escitalopram Teva 10 mg zaradi socialne fobije. Zdravilo nočem ukiniti, ker sem res s pomočjo njega spoznal veliko dobrih ljudi in prijateljev.
Imam pa tudi ta problem, da imam prehiter utrip. Kardiologinja se je sztrinjala, da imam verjetno tako imenovani POTS, ko frekvenca naraste, če samo vstanem. Predpisala mi je Procoralan dvakrat dnevno 5 mg. Zdaj imam frekvenco v mirovanju okrog 60/min. Pri hoji pa okrog 100, prej je bila okrog 130.
V navodilu za Procoralan piše, da se ga ne priporoča jemati, če jemljete že zdravila, ki podaljšujejo QTc. Hm, meni o tem ni kardiologinja nič rekla. Sem šel guglat o tem, pa sem se kar prestrašil, ko sem prebral o torsadi.
Moj QTc je na EKG bil normalen, ko sem na escitalopramu, ne vem pa kako je zdaj z dodatkom Procoralana??
Mislim, pol mam raje tahikardijo, kot pa torsado ane?

Prosim za vaše mnenje!

Lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

Procoralan (t.j. ivabradin, zdravilo, ki deluje le na sinusni vozel) sicer QT dobe ne podaljšuje, vendar vsakemu zdravilu, ki deluje na srčni ritem, proizvajalci dodajo opozorilo glede nevarnosti jemanja z zdravili, ki podaljšujejo QT dobo.

POTS oz. posturalni ortostatski tahikardni sindrom je pri vas sicer možna diagnoza – ob vstajanju srčna frekvenca res ne bi smela porasti za več kot 30/min; za spremembo (težko se govori o bolezni) pa ni odgovoren sinusni vozel, temveč preodziven avtonomni sistem. Zdravilo ivabradin naj ga ne bi zdravilo oz. je t.i. “off label”, vendar – če Vam pomaga, potem zagotovo ima mesto. Stranskih učinkov prav veliko nima, kar je dobro.
Drugo je, če frekvenca ne poraste ob zgolj ob vstajanju, temveč zelo hitro šele ob naporu – to pa ni POTS, temveč neustrezna sinusna tahikardija (innapropriate sinus tachycardia), ki pa se (spet, brez potrditve raziskav in smernic) dejansko odlično zdravi z ivabradinom.

Torsade (oz. torsades de pointes) so zelo redka oblika sicer nevarne tahikardije, ki pa je kar tako ni pričakovati, sploh če imate normalno dobo QT (oz. izračunano korigirano – QTc). Naj vam Vaš izbrani zdravnik posname EKG in vsako ugibanje bo odveč 🙂

Do takrat pa mirno jemljite predpisana zdravila dalje – pomembno je, da imate življenje čimbolj kakovostno…

New Report

Close