Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Razlaga izvida

Razlaga izvida

Spoštovani!
Prosim vas, za razlago UZ izvida; UZ ugotavljam levi prekat normalnih dimenzij z dobro sistolično funkcijo in diastolično disfunkcijo I. stopnje. Levi preddvor je že blago dilatiran, desne srčne votline na zgornji meji normalne velikosti. Srčne zaklopke so normalne in dobro delujoče, koren aorte blago razširjen, brez aortne regurgitacije.
Diagnoza: ZO3.5 Opazovanje zaradi suma na druge bolezni srca in ožilja
Stara sem 60 let, z družinsko obremenjenostjo bolezni srca. Zanima me tudi, ali je za to diagnozo potrebno že jemati zdravila. Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.

Pozdravljeni,

izvid UZ srca govori za to, da se srce še odlično krči (sistolična funkcija), nekoliko pa se slabše “sprošča” oz. razteguje (diastolična funkcija). Do slednjega pride zaradi dejstva, da mišičnina postaja vedno bolj toga, neelastična. Največkrat je vzrok temu debelenje oz. hipertrofija te mišice, lahko pa postaja manj elastična tudi z leti.

Pri Vas opisujejo diastolično disfunkcijo I. stopnje, ki je prva, še relativno nepomembna stopnja te disfunkcije. Posledično se je nekoliko povečal levi preddvor. V preostalem je izvid povsem normalen; tudi omenjena disfunkcija je za Vaša leta lahko še povsem normalna.

Pomembno je, da odpravite morebitne vzroke za nadaljnje slabšanje diastolične disfunkcije; pri vas bi v tem primeru svetoval le redno telesno aktivnost ter skrb za urejen krvni tlak – po potrebi celo z morebitno uvedbo zdravil, vkolikor krvni tlak ostaja visok kljub manj slani hrani in telesni aktivnosti.

Vsekakor – sama “diagnoza” ne pomeni ničesar slabega in sama po sebi ni vzrok za skrb ali nujnost jemanja zdravil brez drugih znakov.

Spoštovani!
Najlepša se vam zahvaljujem za odgovor. Pozabila sem napisati, da imam večinoma precej nizek krvni tlak – od 93 do največ 115 sistolični in od 70 do 80 diastolični, čez dan, zjutraj pa imam večinoma res nizkega. Samo utrip imam občasno (od 90 do 100 utripov v min.) tudi v mirovanju malo povišan.
Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Toliko bolje, da krvni tlak ni povečan. Potem lahko govorimo o spremembah, ki z leti pač pridejo in vam ni potrebno skrbeti. Pazite le na dobro telesno pripravljenost, torej, da ostanete “fit”!

Hvala, ker ste 🙂

New Report

Close