Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Bolečina v prsnem košu

Bolečina v prsnem košu

Pozdravljeni,

ker ne vem več kam naj se obrnem predno odidem še enkrat do zdravnika me zanima kaj mi svetujete vi. Že kakšen teden imam ostre bolečine kot bi me kdo pretepel pod desnim rebrnim lokom, bolečina se občasno širi tudi zadaj in naprej. Najbolj boli ob kašlju, kihanju, smehu ali ko se uležem v posteljo oz najbolj ponoči. Bila sem pri dežurni zdravnici, ki mi je dala Diclojet tableta proti bolečini kajti naj bi bilo nekaj s hrustancem na rebrnem krilu, kar je baje zelo pogost pojav. Tableta mi skoraj nič ne zaležejo in me še veno boli in dvomim da je diagnoza prava. Stara sem sicer 21 let in kakšnih drug bolezni nimam razen v otroštvu astma in alergija.

Kaj mi svetujete? So morda simptomi povezani z žilami ali srcem?

Pozdravljena,

naj Vas kar takoj pomirim – bolečine pod rebrnim lokom nikoli niso srčnega izvora. Pri Vas gre skoraj zagotovo za t.i. plevritično bolečino, torej, bolečino, ko je nadražena membranska ovojnica pljuč oz. plevra. Tipično je bolečina ostrega značaja, lahko prisotna že v mirovanju, se pa močno izrazi ob globokem vdihu, hitrem zasuku, kašlju, …
Vzrok bolečine ja najpogosteje bodisi mišični (lahko pride ob nenadnem gibu do natega in vnetja medrebrne mišice), hrustančni (vname se hrustančni del rebra ob lahko tudi najblažji virozi), lahko pa se vname tudi medrebrni živec.
Kar je dobro pri vsem tem, je, da gre za življenjsko povsem neogrožujoče stanje, ki se praktično vedno pozdravi samo od sebe, pomagajo seveda protibolečinska zdravila, ki delujejo na osnovi zmanjševanja vnetja (sem sodi tudi Diclojet). Kar pa je slabo pri tej vrsti bolečine pa je, da je izjemno nadležna, onemogoča normalno funkcioniranje in – žal – lahko traja tudi 2-3 tedne.

Od ukrepov, kako si pomagati, je poleg razmigavanja do bolečine priporočeno tudi uživanje dovolj tekočin, gretje ali hlajenje obolelega mesta (kar vam bolj pomaga) ter analgetična terapija (redno, ne zgolj sem ter tja kakšna tableta/kapsula).

Skratka – potrpite malo, v 99,9 % se bolečina zmanjša in izgine prav kmalu. Pozorni bodite le, da se ne zadihate toliko, da se morate ustavljati že ob denimo že v hoji v prvo nadstropje, ne otekate v spodnje okončine ali dobite visoko vročino. V tem primeru se lahko za bolečino skriva tudi kaj resnejšega (vendar še vedno ne v smislu bolezni srca in ožilja) in je potreben ponovni pregled pri zdravniku.

New Report

Close