Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Angina pektoris

Angina pektoris

Imam eno splošno vprašanje, moj oče ima diagnozo angina pektoris. Bi morda lahko malo opisali, kaj naj kot družina pazimo, kako naj mu pomagamo, da bi čimbolj kvaliteno živel ali celo premagal to bolezen. Star je 67 let in ima 80 kg.
Vsak nasvet, bo zelo dobrodošel. Hvala

Pozdravljeni,

odgovor na vaše vprašanje ni enoličen. Angina pektoris je simptom pomanjkanja preskrbe srčne mišice s kisikom in hranivi in se kaže kot tiščoča prsna bolečina, odvisna od telesnega napora, z ali brez širjenja v levo zgornjo okončino, vrat, čeljust, hrbet. Vzrok zanjo v veliki večini primerov tiči v bolezni srčnih (koronarnih oz. venčnih) arterij, ki z npr. aterosklerotičnimi procesi postajajo vedno ožje. Ko zožitev postane pomembna (t.j. okrog 70 % zožitve celotnega preseka žile), pričnejo bolniki navajati težave.

Zdravljenje angine pektoris mora – kot veli že logika – biti uperjeno predvsem v:
– zdravljenje obstoječih sprememb, najpogosteje po predhodni diagnostiki s koronarnim posegom (vstavitev znotrajžilnih opornic), lahko tudi s kirurškimi obvodi (by-passi),
– preprečevanje ponovitve ali napredka zožitev (življenjski slog, zdravila).

Šele ko zdravljenje zožitev ni mogoče ali smotrno (kronične zapore žil, premajhen premer obolelih žil, še nepomembne zožitve) lahko govorimo o drugih pristopih zdravljenja angine pektoris le z življenjskim slogom (t.i. zdrav način življenja), zadostno telesno aktivnostjo in – seveda – ustreznimi zdravili.

Pri 67-letniku, kot je vaš oče, je torej potrebna natančna opredelitev vzroka angine pektoris (če to sploh je – pogosto se diagnoza pripiše brez jasnega dokaza vzroka morebitne resnične angine pektoris) – najprej neinvazivna diagnostika (obremenitveno testiranje, nuklearne medicinske preiskave, CTA koronarnih arterij) in nato, glede na izvid omenjenih preiskav, še morebitno koronarno angiografijo. Brez omenjenih preiskav je zdravljenje vašega očeta nestrokovno. Vkolikor so mu bile pa opravljene, jih je zagotovo lečeči kardiolog tudi že tolmačil.

….tudi mene zanima nekaj glede angine pektoris…potrjeno sem imela 2008,bila sem 5x stentirana…zadnji izvid je bil,da je kar se tiče žilnih opornic zaključeno ker jih ni več kam dati,lansko leto sem bila invalidsko upokojena stara 50 let…imam 11 vrst zdravil,ki jih redno uporabljam tako kot so predpisana in tudi nitrolingval ki ga doziram po potrebi..težave se ponavljajo naprej,občasno tako da nimam volje do življenja,ker to itak ni življenje…moje vprašanje je…ali bi obvod izboljšal kvaliteto življenja…hvala za odgovor,lp

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana,

odgovor na vaše vprašanje ni tako enostaven, da bi ga lahko zapisal po vašem sestavku. 5 opornic je za žile v srcu res kar veliko, pod pogojem, da so na istem področju ene od žil. Lahko, da je proces ateroskleroze (ki se po postavitvi opornice zaradi lokalnega draženja lahko še pospeši) toliko napredoval, da se žila kljub vsem našim posegom ponovno oži.
Srčno-žilni obvod, ki se ga naredi kirurško, je seveda možnost – vendar je pred odločitvijo potrebno imeti najnovejši izvid (oz. posnetke) koronarografije, da se odloči, ali obstaja primerno mesto – in ali je smiselno – poseg opraviti. Na samem mestu postavljenih opornic namreč bypassa ni moč našiti.
Zdravila so torej precej pomembna, tako tista, ki zavirajo ponovne procese ateroskleroze, zmanjšajo porabo kisika srčne mišice, pa tudi zdravila, ki zmanjšajo simptome angine pektoris. Nujna je tudi sprememba življenjskega sloga.
Vkolikor ste posege opravljali izven UKC Ljubljana, bi bilo morda priporočljivo opraviti drugo mnenje še pri naših interventnih kardiologih, ki so v evropskem merilu eni boljših in priznanih.

…torej imam pravico zahtevati napotnico od osebnega zdravnika in se naročiti v ukc-Lj…3x sem že bila v ukc…in hodila na kontrole k dr.Gričarju…

Menim, da je smiselno izbranega zdravnika lepo prositi za napotnico kardiologu, da si pridobite drugo mnenje. Dr. Marko Gričar je, sploh za to področje, odličen kardiolog in se za svoje bolnike zelo zavzame.

New Report

Close