Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Diastolična disfunkcija levega prekata

Diastolična disfunkcija levega prekata

Pozdravljeni,
ali diastolična disfunkcija levega prekata pomeni srčno popuščanje? Imam tudi moteno delovanje zaklopke, supravertikularno tahikardijo in nazadnje so mi pri pregledu med hojo opazili spremembe. Hodim enkrat letno h kardiologu. Morala bi shujšati in nehati kaditi pa mi ne gre najbolje od rok. Junija imam ponoven UZ srca. Zdaj pa me zanima, poleg že postavljenega vprašanja še to koliko časa bom živela? Od česa je to odvisno? Nekje na internetu sem prebrala, da po postavljeni diagnozi pacienti živijo še tri leta in zato sem zaskrbljena. Skrb mi povzročajo tudi občasne špikajoče bolečine med prsmi včasih tudi na desni strani ali levi. Ali je to kaj hudega? Bolečine večinoma izzvenijo. Trenutno jemljem Byol 2x po 5 mg.
Lp

Pozdravljena,

za natančnejši odgovor ste mi dali premalo podatkov, a bistvu vašega sporočila lahko odgovorim.

Pri opredeljevanju funkcije levega prekata ocenjujemo dve obdobji cikla – sistolo, ko se srce prazni in diastolo, ko se srce polni. Z opredelitvijo ene in druge srčne funkcije pa ne ocenjujemo srčnega popuščanja. Srčno popuščanje je namreč posledica morebitne disfunkcije srca (tako sistolične ali diastolične), ki pa nastane, ko srce več ne zmore zadostiti potrebam tkiv. Kaže se klinično – s težavami pri naporih, otekanjem, …

Sama diastolična funkcija srca torej pomeni aktivno in pasivno polnitev srca, da kri lahko nadalje iztisne v telo. Ko srce z boleznijo (lahko tudi le zaradi neizogibnega staranja) postaja manj elastično, bolj čvrsto, se diastolična funkcija oslabi.

Koliko časa boste še živeli, se zgolj z diastolično funkcijo ne da oceniti. Tudi sicer od mene nikoli ne boste slišali podatka, koliko let vam je še dano, saj sem le zdravnik. Vsekakor pa zgolj blaga diastolična disfunkcija levega prekata ne vodi v večjega tveganja, da bi lahko govorili o prezgodnji smrti le zaradi tega. Tri leta so povsem iz trte izvit podatek.

Zbadajoče (“špikajoče”) bolečine v prsih nikoli niso kardialnega (srčnega) izvora, zato bodite brez skrbi, kakor pa razumem, ste pa tako ali tako opravili obremenitveni test, ki lahko opredeli verjetnost ishemične bolezni srca – le ta lahko povzroča angino pektoris. Angina pektoris se kaže kot tiščoča, huda bolečina v prsih, ki se lahko širi v levo roko, vrat, čeljust, vedno je vezana na telesni napor; če se pojavi v mirovanju in ob naporih ne, to skoraj zagotovo ni angina pektoris.

Skratka – bodite pomirjeni. Za kajenje in hujšanje pa ste si tako že odgovorili sami, le izgovore, zakaj ne morete, skušajte spremeniti v navdihe, zakaj lahko in boste.

New Report

Close