Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Angina pektoris?

Angina pektoris?

Pozdravljeni!

Danes ponoči me je zbudila ostra pekoča bolečina v predelu srca. Ko sem se usedel in poskušal vstati se je močno okrepila in razširila na notranji del leve roke, pojavilo se je mravljinčenje in roke skoraj nisem več čutil. Bolečina je izginila po 10-15 minutah ob uporabi pršila Nitrolingual, ki sem ga za vsak slučaj dobil od sorodnika ki ima Angino pektoris. Prav tako se mi zadnja 2 meseca pojavlja zelo slaba prekrvitev v rokah in še posebno nogah, stopal občasno sploh ne čutim, hkrati pa čutim mravljinčenje in imam mrzle noge. V preteklosti sem živel zelo nezdravo, bil pod stalnim stresom, jedel nezdravo hrano, se premalo gibal, bil 2 leti močno predebel. V družini smo tudi močno obremenjeni s srčno-žilnimi boleznimi. Je možno, da gre za nestabilno obliko Angine pektoris oz. kako drugo srčno žilno obolenje? Star pa sem 30 let in trenutno v solidni formi.

Za vaš odgovor in mnenje se najlepše zahvaljujem. Lep pozdrav

Živjo,

opisana bolečina nikakor ne deluje srčnega izvora. Občutek imam, da imate težave v vratni hrbtenici – morda zožitve intervertebralnih prostorov – ki ob določenih položajih lahko utesnjujejo živce; to vodi v mravljinčenje, občutek mrzlih rok (ki ni posledica slabe prekrvitve) in bolečine, ki lahko sevajo tudi v prsni koš.
Dve leti “nezdravega” življenja je vsekakor prekratek čas, da bi v tej starosti zgolj življenjski slog privedel do takšnih težav.
Nestabilna angina pektoris je sicer že predinfarktno stanje, kjer je pretok skozi srčne žile tako onemogočen (ob bolezni žilja), da obstaja pomanjkanje kisika srčne mišice že v mirovanju; vsakega napora bolniki v takem stanju niso zmožni zaradi še hujše bolečine v prsih, ki je praviloma tiščoča, neznosna.

Na vašem mestu bi skušal povečati stopnjo telesne pripravljenosti, razmigaval tako prsni koš kakor vrat in morebiti poskusil najti fizioterapevta, da pokaže prave razgibalne vaje.
Vkolikor bi se težave ponavljale in bi bili še naprej zaskrbljeni, se lahko opravi obremenitveno testiranje, ki ishemično bolezen srca dokončno izključi.

Pozdravljeni,

Po vaših besedah sodeč verjetno res ne gre za angino pektoris, ker se mi bolečina ne pojavi vedno ob obremenitvi. Naj povem še nekaj – pred časom sem imel vkleščen živec v hrbtenici (nekje sredina hrbta) kot že nekajkrat poprej, vendar se je stanje po tednu ali dveh uredilo. Takrat nisem opazil nobenega izmed sedanjih simptomov, razen bolečine v tistem predelu ob raznem premikanju. Se je pa v tistem času pojavila močna bolečina dokaj v bližini tistega predela in sicer na obeh straneh – neke povezave sicer nisem videl, ker sem že večkrat imel vkleščen živec vendar nikoli takih simptomov. Zdi se mi, da je predel že nekaj časa tudi zatečen in če se malo močneje dotaknem kože na katerikoli strani kar malo zaboli. Glede življenskega sloga in povezave z mojimi problemi imate verjetno prav da je še prezgodaj.

Z veseljem bi skušal povišati telesno kondicijo oz. se konkretno razgibal, vendar glede na telesno stanje že nekaj časa enostavno ne zmorem. Glede prekrvitve okončin (sploh nog) pa takrat ko jih skoraj ne čutim in imam veliko mravljincev so tudi žile na videz čisto usahle (izgledajo prazne). Ko so na videz dobro prekrvljene pa je občutek v nogah ok, mravljincev ni. Tudi same okončine so takrat toplejše na dotik.

Če ste iz opisa uspeli razbrati kaj novega, bom hvaležen za vaš odgovor in morebiten nasvet. Lp

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

očitno imate res nekoliko spremenjene sklepe celotne hrbtenice. Bolečina je le ena od manifestacij pritiska na korenine, ki izstopajo iz hrbtenice; druge so motnje v regulaciji drobnih žilic (pobledevanje, pomodrevanje) in pa seveda nevrološki (mravljinčenje). Odvisno, na kateri del korenine se izvaja pritisk…

Mravljinčenje nikdar ni posledica motene prekrvitve, pač pa pritiska na živce. Motnja prekrvavitve se vedno kaže kot huda bolečina in bledica, mrzla okončina od točke zapore arterije dalje. Hitro lahko ud tudi oteče. Redko se bolečina (ki je neznosna) popravi ali izgine kar sama od sebe…

Še vedno sem torej mnenja, da opisane težave niso srčno-žilne narave. Vseeno poskusite, ko seveda ta nepričakovani sneg in mraz izgineta, zelo postopno povečevati telesne napore, pa boste videli, kako bo šlo.

New Report

Close