Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Bolezni srca in ožilja Kardiologija Povečana desna stran srca

Povečana desna stran srca

Spoštovani,

mojemu možu, star je 49 let, je bila novembra 2015 vstavljena umetna mehanična aortna zaklopka. Pri operativnem posegu je prišlo do srčnega infarkta, posledica le tega je povečana desna stran srca. Zaradi številnih ostalih zapletov (možganska kap, sepsa, miopatija kritično bolnega) je še vedno hospitaliziran, trenutno v RC Soča. Vstavljen ima Portex zaradi velikega plevralnega izliva, ki se ne zmanjšuje. Pri vsakem praznenju (3 x na dan) se izteče od 200 do 250 ml tekočine. Predpisana so mu zdravila za odvajanje vode in “zdravljenje” srčnega popuščanja.

Zadnja UZ preiskava srca je pokazala naslednje:
Umetna mehanična aortna zaklopka – normalna.
Blago hipertrofičen normalno velik levi prekat z normalno sistolično funkcijo.
Normalno velik levi preddvor.
Degenerativno spremenjena mitralna zaklopka z blago do zmerno regurgitacijo.
Močno dilatiran desni prekat z okrnjeno sistolično funkcijo. Globalna sistolična funkcija je močno oslabljena (ca. 30%). Desni prekat močno povečan (vtočno 4,6 cm)
Huda trikuspidalna regurgitacija.
Velik plevralni izliv desno.
Ascites.

Prosim za razlago zgornjih parametrov in vaše mnenje o možnostih zdravljenja. S strani kardiologinje so bile na hitro predstavljene tri možnosti: srčna črpalka (po posvetu z ostalimi kardiologi ta rešitev ni primerna), teoretična možnost vstavitve nekakšne sponke, ki bi laično napisano spojila trikuspidalno zaklopko z desno stranjo srca (ki je še predmet posveta in v Sloveniji še ne prakticirana zadeva). In na koncu zadnja možnost je transplatacija srca.

Že v naprej hvala za odgovor.

Pozdravljena,

žal je očitno pri Vašem soprogu prišlo do nepredvidenega zapleta pri vstavitvi umetne aortne zaklopke – infarkta desnega prekata. Posledica je desnostranska srčna odpoved, povezana z močno povečanim desnim prekatom z okrnjeno funkcijo; ob povečanju desnega prekata se je razširil še obroč trikuspidalne zaklopke, t.j. zaklopke med desnim preddvorom in prekatom, ki ob tem močno pušča.
Desnostransko srčno popuščanje vodi prav v naštete težave – ponavljajoči se plevralni izlivi (voda okrog pljuč), ascites (voda v trebušni votlini), otekanje v noge. Pozornost terjata tudi jetrna in ledvična funkcija, ki lahko zaradi razširjenih ven ob povečanem centralnem venskem tlaku pričneta popuščati.

Možnosti zdravljenja infarkta desnega prekata so precej okrnjene in manj uspešne kakor za levi prekat – prvenstveno je seveda zdravljenje z zdravili za srčno popuščanje (t.i. kardioprotektivna terapija) ter simptomatično zdravljenje z odvajali vode. Šele ob neuspešnosti tovrstnega zdravljenja se presodijo druge metode.

– Srčna črpalka (verjetno je bila mišljena podporna naprava prekatu oz. angleško VAD – ventricle assist device) za desni prekat praktično ne obstaja, le za kratkorajno pooperativno obdobje.
– Sponke za trikuspidalno zaklopko še niso v klinični uporabi, kot za tisto na levi strani (mitralno zaklopko), pa tudi slednje so bile v Sloveniji uporabljene le nekajkrat. Možna je le kirurška korekcija – plastika trikuspidalne zaklopke z obročkom ali šivom, ki pa funkcije desnega prekata verjetno ne bi pomembno popravila.
– Presaditev srca je edina vzročna rešitev, vendar je pred odločitvijo o možnosti potreben obsežen protokol.

Ker niste opisali, v kakšni fazi rehabilitacije je vaš mož, težko svetujem najoptimalnejšo rešitev. Potrebna je rehabilitacija do mere, da je zmožen “samostojnega” življenja, da je samostojno pokreten – nato pa priporočam oceno glede nadaljnjih ukrepov v naši ambulanti za napredovalo srčno popuščanje na Polikliniki v UKC Ljubljana. Do takrat pa je nujna skrb za zadostno odvajanje tekočin (z npr. Edemidom) za zagotavljanje čim manj znakov in simptomov desnostranskega srčnega popuščanja in čimbolj optimalno zdravljenje z zdravili.

Verjamem, da se Vam bo porodilo še kakšno podvprašanje, ki ga z veseljem odgovorim.

Spoštovani,

iskrena hvala za odgovor.

Mož je, kot sem že napisala, trenutno v Soči, kjer poteka rehabilitacija, ki pa je bila do sedaj okrnjena zaradi vstavljenega Portexa. Mož sicer lahko hodi, samostojno opravlja osnovne življenjske funkcije, zaradi miopatije kritično bolnega pa mora pridobiti na mišični masi. Tudi sicer je še okoren pri hitrejših gibih, obratih…Fizioterapija je prilagojena njegovi “srčni” zmogljivosti. Ima namreč tudi zelo nizek pritisk (103/62, 98/52, najvišji izmerjen v zadnjih dneh 110/64) in je zelo hitro utrujen, ima pritisk v ušesih in se splošno slabo počuti.

Terapija:
Pantoprazol 40 mg 1×1
Aspirin Protect 100 mg 1×1
Clexane 8000 i.e./0,8/12 h,
Aldactone 50 mg 1×1
Bioprexanil 2,5 mg 2 x 1 tbl,
Concor Cor 2,5 mg 2,5 mg zjutraj + 1,25 mg zvečer,
Edemid 80 mg 80 mg zjutraj + 40 mg zvečer
Plivit D3 50 gtt/teden
Daleron 500 mg 3 x 1-2
Procorolan 5 mg 2X1

Center Soča je v navezi s kardiološko ambulanto v 7. nadstropju UKC (dr. Ružič – Medvešček). Enkrat na teden moža pripeljejo na kontrolni pregled plevralnih izlivov (bodisi punktiranje, bodisi vstavljanje Portexa). Ravno danes mu je bil odstranjen Portex desno, po enem tednu po odstranitvi Portexa na levi strani, pa je ponovno več kot 1 liter tekočine, ki pa danes ni bila punktirana. Kontrola po praznikih, če ne bo večjih težav.

Ravno v zvezi s tem zadnjim pa me zanima naslednje. Koliko tekočine se lahko nabere v plevrih (desno in levo), da le-ta še ne povzroča alarmantnega stanja, v smislu hudih težav z dihanjem. Namreč za moje laično znanje, je 1 liter tekočine na eni strani kar precej. Glede na to, da ima mož kontrolni pregled čez en teden, pomeni, da se mu lahko nabere še dodatni liter + tekočina na desni strani.

Zanima me tudi, glede na opisano stanje v prejšnjem sporočilu, kolikšna stopnja pešanja srca je prisotna pri mojem soprogu (poznamo mi je, da so stopnje pešanja srca štiri). Na izvidu UZ srca le – to ni navedeno. Ali je mogoče, da bi si srce, s tem ko bi se moj mož začel bolj gibati (konec koncev je preležal skoraj štiri mesece na enoti intenzivne nege), vsaj nekoliko opomoglo in bi morda zdravila zadostovala za neko normalno življenje?

Že v naprej hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Zdravo,

hvala za dodatne informacije.

Veseli me, da rehabilitacija v URI Soča napreduje – četudi gre le za majhne korake. Zdravljenje z zdravili je urejeno, vsekakor nad njim bdi izkušena kardiologinja.

Kakor razberem, velik problem predstavljajo ponavljajoči se plevralni izlivi, ki se kljub punkcijam kmalu ponovno pojavijo. Liter izliva na vsaki strani je kar precejšnja količina, vendar se navadno ob takih plevralnih izlivih vzpostavi ravnovesje. Vsakič, ko se spunktira, se včasih nateče znova, dokler se vzrok zanj ne odpravi. Bodisi vnetje, srčno popuščanje, … Da bi naraščal liter vsak teden ni pričakovati. Vkolikor se ne bi punktiralo, bi verjetno na dobrem litru tekočine izliv obstal.

Stopnje srčnega popuščanja se težko opredeljujejo. Načeloma govorimo, da srčno popuščanje obstaja ali ga ni. Kar ste me želeli vprašati je verjetno funkcionalna ocena zmogljivost ob srčnem popuščanja, ki ga povzemamo po klasifikaciji New yorškega kardiološkega združenja – NYHA od I do IV. Vanje se bolniki uvrstijo glede na zmogljivost oz. težave, povezane s srčnim popuščanjem:

NYHA I – bolniki brez težav s strani srčnega popuščanja
NYHA II – bolniki s težavami pri zmernih do večjih telesnih naporih
NYHA III – bolniki s težavami že pri več kot manjših naporih
NYHA IV – bolniki, ki jim težave s srčnim popuščanjem onemogočajo vsakodnevno življenje in so načeloma prikovani na posteljo.

Kakor sem razumel, je pri vašem soprogu v ospredju še miopatija kritično bolnega, zatorej je nemogoče jasno opredeliti, v kateri NYHA razred bi ga uvrstili. Tudi takšna ocena nikoli ni ultrazvočna, temveč klinična – torej, se določi ob pogovoru z bolnikom.
Kakšen bo potek bolezni, je nemogoče povedati. Sama telesna aktivnost funkcije desnega prekata zagotovo ne bo izboljšala – prej obratno; je pa potrebno počakati, da se vidi učinek zdravil na desni prekat. Nato bo glede na njegovo telesno zmogljivost in kakovost življenja po zaključeni rehabilitaciji glavno merilo za morebitne nadaljnje postopke in zdravljenje.

New Report

Close