Najdi forum

Kriteriji za mejno osebnostno motnjo

Sem prišla na idejo. Da bi si pomagali drug drugemu pri prepoznavanju, kdaj ima neko od naših bližnjih mejno osebnostno motnjo, bom napisala kriterije, ki veljajo v DSM IV TR ( ameriški diagnostični priročnik) in zraven lahko vsak, ki ga to zanima, napiše izkušnje s svojim bližnjim. Malo sem čakala, da pride na plano nov ( verzija V) , ker se govori, da bo po novem mejna in narcisistična motnja združena v eno ( narcisiti naj bi bili zgolj visoko funkcionalni mejni) , ker pa že tako dolgo mečkajo, bom vseeno odprla temo, vendar bo narcisitčna osebnostna motnja posebej.

Torej, napisala bom kriterije, vi pa jih lahko skopirajte in dodajte k vsakemu svojo izkušnjo. Po DSM IV TR velja, da ima mejno osebnostno motnjo nekdo, ki zadovoljuje vsaj 5 od 9 kriterijev. Na koncu bom dodala še nekatere druge značilnosti, ki pa niso v priročniku, vendar veljajo za pomembne. ( po knjigi Ne stopajte več po prstih) Vedeti morate, da se lahko vsi kdaj obnašamo na podobne načine, vendar pri osebnostnih motnjah velja, da je to značilen vzorec vedenja, ki ga neka oseba uporablja večino svojega življenja bolj ali manj vse čas in ki se razlikuje od tega, kako bi se drugače vedla njegova okolica in ki je veliko bolj ekstremno, kot to počnemo vsi. Kriterije bom napisala preprosto ( ker bi drugače bila še večja klobasa)

VISOKO FUNKCIONALNI ( Ponavadi uspešni, za okolico celo šarmantni, doma pekel. Večinoma se ne odločajo za terapijo, ker z njimi ni “nič narobe”)
NIZKO FUNKCIONALNI ( Ljudje okoli sebe zapletajo v to, da jim pomagajo, ker se večne žrtve. Večinoma izkoriščajo vse oblike instucionalne pomoči)

1. Mrzlični poskusi, da bi se izognili resničnemu ali namišljenemu zapuščanju
2. Nestabilni in intenzivni medosebni odnosi, kjer ljudi ali idealiziraš ali pa jih daješ v nič
3.Težave s samopodobo, izrazito nestabilna samopodoba ali občutek samega sebe
4. Imulzivnost vsaj na dveh področjih, ki sta potencialno samouničevalne ( zloraba drog, spolnost, prekomerno nakupovanje, prenajedanje, spravljanje sebe v situacije, ki so lahko škodljive ali nevarne…)
5. Ponavaljajoče se samomorilno vedenje ali grožnje, samopoškodovanje
6. Čustvena nestabilnost in izrazito nihajoča razpoloženja
7. Kronični občutki praznine
8. Neustrezna in intenzivna jeza, težave s kontroliranjem jeze, izbruhi besa, neprestana jeza..
9. Občasni disociativni simptomi in s stresom povezane paranoidne ideacije.

DODATNE ZNAČILNOSTI
nejasne meje ( težave s postavljanjem in ohranjanjem meja, tako svojih, kot drugih, drugi so zgolj podaljški njih samih)
težave z nadzorom ( prevelika želja po nadzoru drugih ali prepuščanje nadzora drugim ( vojski, veri..)
tako globok občutek sramu, da počneš vse, ne bi drugi videli tvojo notranjost ( bes, pretirana želja po ugajanju, kritiziranje in obtoževanje drugih, pretirana in navidezna skrb za druge, soodvisnost)
pomanjkanje konstantosti objektov ( tisto, kar nimajo v bližini za njih ne obstaja, npr, če nismo fizično prisotni, jih ne pomrija, da smo vsaj čustveno)
izredna senzibilnost za druge ( izjemna sposobnost zaznavanja doživljanja, mišljenja in odkrivanja šibkih točk drugih)
situacijska zmožnost ( oseba, ki ima redne izbruhe in se teko kontrolira, lahko v nekaterih sitacijah lahko sam sebe povsem nadzoruje – en trenutek na robu živčnega zloma, pa pride soseda, pa v trentku, kot da se nič ni zgodilo, nestabilen doma , izredno učinkovit v službi)
naricisem ( vse se mora vrteti okoli njih, stvari so pomembne zgolj toliko, kolikor so pomene za njih, egoizem)
manipulacija drugih za dosego svojih ciljev

GittaAna

GittaAna

Bom začela sama:

Prej visoko funkicalni borderline, v starosti izrazito nizkofunkconalni

1. Mrzlični poskusi, da bi se izognili resničnemu ali namišljenemu zapuščanju
Prav bolestna odvisnost od drugih. Čeprav ljudi ne mara in ji grejo na živce in jim ne zaupa, si ( večinoma z manipulacijo) zagotovi njihovo pomoč in podporo. Neštetokrat ostajala v odnosih, ki so bili bolni zgolj zato, za vsak slučaj. Če nisi odreagiral tkao kot je pričakovala, je to smatrala za totalno zavrnitev. Nekoč prišla na obisk, da bi pomagala pri varstvu otroka, ker sem imela jaz veliko dela. Nikoli več ni prišla, ker sem se po njenih besedah grdo obanšala do nje, ker se nisem ves čas ukvarjala z njo, ker se ni vse vrtelo okoli nje, ker nisem do zadnjega praška pospravila stanovanja za njen prihod in ji zaželela slavnostne dobrodošlice z vsemi fanfarami…..in tako je sklenila, da je ne maram in da grdo ravnam z njo in to zelo priročno uporabila, da ji ni bilo treba nikoli več priti na pomoč kadar sem jo res potrebovala.
2. Nestabilni in intenzivni medosebni odnosi, kjer ljudi ali idealiziraš ali pa jih daješ v nič.
Uf, tole je pa za cel roman. Ali se s teboj obnaša, kot da si njen heroj, te gleda kot boga ( če ima od tebe kakšne koristi) ali pa si zadnji na spisku človeške vrste. Jaz sem bila ponavadi tista vedno grda, sestra pa vedno zlata in to ne glede na to, kaj sva storile. Ljudje v njeni bližni so ali zlati in super in tako dobri in nato čez nekaj mesecev grdi, zlobni, hudobni……
3.Težave s samopodobo, izrazito nestabilna samopodoba ali občutek samega sebe
KO sem bila majna in sem šla z njo na primer v trgovino sem bila vedno totalno šokirana, ko sem jo poslušala, kako se pogovarja s sosedi. Njena pripoved, mišljenje in vse ostalo se je povsem spreminjalo glede na to, s kom je govorila. Dobesedno se je kot kameleon prilagodila tistemu, s katerim je bila. Še danes ne vem zares kakšna je v resnici in kaj v resnici misli, ker to prilagodi temu, kar potrebuje od mene ali kar misli, da bi jaz rada slišala. Dobesedno je ni.
4. Imulzivnost vsaj na dveh področjih, ki sta potencialno samouničevalne ( zloraba drog, spolnost, prekomerno nakupovanje, prenajedanje, spravljanje sebe v situacije, ki so lahko škodljive ali nevarne…)
Kot huda sladkorna bolnica počne karkoli ji paše, četudi ve, da se lahko zaradi tega spravi v hudo nevarnost. Če ji govoriš, da to ni dobro zanjo, da je to lahko zelo nevarno, te zgolj bebavo gleda in naredi spet tako, kot ji paše. Zdi se mi, da zanalaš še kakšno večjo neumnost, češ, kdo bo meni govoril. Da ne govorim igranje z drugimi tabletami. Včasih se mi zdi, da se prav zabava, ko jih jemlje tako, kot ji paše do točke, da grejo vsem lasje pokonci.

5. Ponavaljajoče se samomorilno vedenje ali grožnje, samopoškodovanje
Odkar pomnim zase govori, da bo tako ali tako kmalu umrla. Ko sem bila majna se je delala, da je mrtva, da bi videla, kako bova s sestro reagirali, če jo imava zares radi. V starosti je začela z grožnjami s samomori, enkrat poklicala in trdila, da dela samomor. Ker nisem odreagirala in sem zgolj poklicala rešilca, ki jo je odplejal v bolnico, kjer so jo spumpali, je s tem prenehala. Čeprav so v bolnici potrdili, da ni delala samomor ( testi pokazal) drugim še vedno trdi, da je delala samomor ( včasih celo meni, če pozabi, da jaz vem kaj je res) Druge z jamranjem, da bo naredila samomor, še vedno uspešno manipulira.

6. Čustvena nestabilnost in izrazito nihajoča razpoloženja
Čustva in razpoloženja prilagojena sogovorniku. Včasih ko se zaplete sama s seboj pada v depresijo. Včasih zaradi kakšne nepomembne malenkosti evorična.

7. Kronični občutki praznine
Nimam pojma, kaj se z njo dogaja, ker dvomim, da je komu že pokazala svoj pravi obraz, vendar je še nikoli nisem videla srečne, izpolnjnene kar tako, zaradi življenja samega.

8. Neustrezna in intenzivna jeza, težave s kontroliranjem jeze, izbruhi besa, neprestana jeza..
Ko sem bila majhna se je izživljala nad menoj s kuhalnico, morala sem klečati na korzi..dokler ji niso ostali prepovedali, da me kaznuje. Ne poznam vse zgodbe, verjetno je moralo biti hudo. Potem je za to izkoriščala očeta in je komaj čakala, da pride domov, da mu pove, kako sem bila gorzna ( večinoma njene izmišjlije) da me je pretepel. Ko sem bila večja in sem se ji uprla je za menoj metala krožnike, nože……seveda sedaj trdi, da vse to ( vključno z ostalim) ni bilo nikoli res. Če jo stisnem v kot in ji dokažem, pravi, da sem bila tako nemogoča že kot majhen otrok, da ni imela druge izbire in da je bila seveda najboljša mater na svetu.

10. Občasni disociativni simptomi in s stresom povezane paranoidne ideacije.
Kadar je stisnjena v kot in nima izhoda ( ne more doseči svojega, ji dokažeš, da nekaj ni naredila prav) se dobesedno naredi noro. Včasih res čisto ven pade, v nekakšno psihotično stanje ( za nekaj minut, toliko da vse prestraši in ji vsi popustijo) včasih pa se mi zdi, da to počne namenoma. Kolikor sem opazila niti njen psihiater ni točno vedel, kdaj se ji res dogaja, kdaj pa blefira.

DODATNE ZNAČILNOSTI
nejasne meje ( težave s postavljanjem in ohranjanjem meja, tako svojih, kot drugih, drugi so zgolj podaljški njih samih)
Nikoli in nikdar nisem imela nikakršne intime, vse kar je bilo mojega je bilo njeno ( tudi moja osebna pisma ali karkoli drugega). Še sedaj jaz nisem jaz, sem zgolj njena hčerka, ki je po njenem mnenju dolžna početi točno to, kar ona misli, da mora početi, vse ostalo je GRDO!! Mislim, da me doživlja dobesedno kot svojo last,nekaj kar nima ne svoje duše, mišljenja, ćustvovanje……in kadarkoli storim kaj kar se ne sklada z njeno predstavo ( kar je večino časa) to doživlja kot hudo izdajo nje samo in kot čisto zlo od mene. Najhuje mi je to, da ne upošteva fizične meje, to je, da se začne dobesedno obešati name ali stiskati ob mene, tudi ko hodiva skupaj se ves čas tišči ob mene. Seveda sem ji že prepovedala, da se mi približa na več kot na meter.

težave z nadzorom ( prevelika želja po nadzoru drugih ali prepuščanje nadzora drugim ( vojski, veri..)
Ali hoče imeti popolen nadzor tudi nad stvarmi o katerih nima pojma ( na primer, ko jaz urejam kakšne dokumente, ki jih sploh ne razume, vendar se ves čas vtika vame in me tisočkrat kliče ali sem že nekaj storila ( tudi tu že ima prepoved..:-)) Po drugi strani pa je pri nekaterih ljudeh bila kot sužnja in to prostovoljno ( mož, šef) in nekaj let totalno obsedena od vere. Potem jo je minilo.

tako globok občutek sramu, da počneš vse, ne bi drugi videli tvojo notranjost ( bes, pretirana želja po ugajanju, kritiziranje in obtoževanje drugih, pretirana in navidezna skrb za druge, soodvisnost)
Vse zgoraj opisano. Kdo je pa nimam pojma, ker se ne spomnim niti enega trenutka, da bi bila pristna, da bi bila ona sama.

pomanjkanjem konstantosti objektov ( tisto, kar nimajo v bližini za njih ne obstaja, npr, če nismo fizično prisotni, jih ne pomrija, da smo vsaj čustveno)
Ko je v čustveni stiski ji ni bilo dovolj, da sem prišla k njej, ji pomagala, ji bila na voljo po telefonu. Za njo to ni bilo nič. Nekoč sem slišala je rekla sorodniku, da sem grda, ker se ne vozim vsak dan k njej ( 100 plus kilometrov , plus majhen otrok doma) da bi poskrbela zanjo, ker to pa ja ni nič takega in da sem grda. Da ne pozabim omeniti, da je ona v 25 letih prišla k meni samo enkrat ( prej opisano)

izredna senzibilnost za druge ( izjemna sposobnost zaznavanja doživljanja, mišljenja in odkrivanja šibkih točk drugih)
Če bi se odločila za posel vedeževalke, bi imela hud biznis. Zazna lahko najmanjše, amapk res najmanše nianse mojega počutja ( in drugih), ki jih nato izkorišča. Mislim, da bi jo bila vesela tusjka legija, da bi skenirala šibke točke marincev…:-))

situacijska zmožnost ( oseba, ki ima redne izbruhe in se teko kontrolira, lahko v nekaterih sitacijah lahko sam sebe povsem nadzoruje – en trenutek na robu živčnega zloma, pa pride soseda, pa v trentku, kot da se nič ni zgodilo, nestabilen doma , izredno učinkovit v službi)
To me pe še vedno ob sapo spravi. En trenutek je totalno hin, na robu histerije, čist adijo…….pa pride mimo soseda, zdravnik….in je v delčku sekunde povsem normalna. Leta in leta je peljala naokoli vse zdravnike ( in ostalo okolico) , ker je bila, ko je bilo potrebno, povsem prisebna, mila, topla, sočustujoča….v glavnem nadčlovek….v trenutku, ko je oseba zapustila vidno polje, pa spet cel hudir.

naricisem ( vse se mora vrteti okoli njih, stvari so pomembne zgolj toliko, kolikor so pomene za njih, egoizem)
Ona, ona, ona , ona, vse se vrti okoli nje. Telefoniram, da imam hudo pljučnico, da ne morem priti na obisk. Prvo ( in edino ) vprašanje na to temo je bilo zgolj kdaj bom pa potem lahko prišla…nadaljevanje kako je ona sedaj uboga , ker nikogar ni. Nikoli, ampak res nikoli nisem doživela, da bi jo resnično zanimala. Še ko sem bila doma in sem bila tri dni tako bolna, da sem bila brez glasu tega ni niti opazila ( sem delala eksperiment..)

manipulacija drugih za dosego svojih ciljev
Tu pa so zgodbe dolge in čisto odbite. Ničkolikrat mi je vzelo sapo, ko sem videla, kako daleč se lahko spusti in da ji ni nič, ampak prav nič svetega in da bo uporabila vse, kar ji je pri roki že za to, da bi dobila kakšno majhno stvar ali uslugo, ki si jo želi. Če jo pri tem dobiš, seveda zanika ( si si izmislila, to pa že ni res, stara sem, pa sem pozabila……če jo stisneš v kot z dokazi se zateče v histerijo in navidezno norost ( prej opisano).

GittaAna

GittaAna

Hvala, GittaAna za te podrobne opise,
nekako sem na začetki ze poti odkrivanja motenj bivšega in samospoznavanja mislila, da je “zgolj”narcis, vedno bolj se je kazal mom, v teh opisih, pa je popolni, pa čeprav sem ga že večkrat našla v kakih testih, diagnozah in vprašalnikih, me vedno znova preseneti, kako zelo so si podobni, kot bi jih kdo naštancal.
hvala tudi za vse prispevke na tem forumu in ogromen trud vseh in tvoj še posebej!
lpl

nova
Uredništvo priporoča

Lepo pozdravljeni!
Odkrila sem knjigo Ne stopajte več po prstih in Forume tukaj. Zdi se mi, da živim s partnerjem, ki ima MOM. Mi kdo lahko pove kako priti v skupino za samopomoč – svojci na Levstikovi.
Že v naprej najlepša hvala!

Sedaj če skupine odstajajo ga boste težko pripeljala vanjo. Če ima MOM potem ima o sebi mnenje da je popolen in se ne strinja z vašimi ugotovitvami.
Psihoterapevtov je veliko in so plačljivi, Ljubljanska Škofija ima neke programe zastojn a so dolge čakalne vrste 3-6 mesecev kar po mojem mnenju za mom niso.
Osebno bi taki osebi rekel da imate vi težave in da želite iti na svetovanje. Najdete Psihoterapevta, greste na 2 uri potem pa rečete da bi vam terapevt lažje pomagal če bi tudi on prišel zraven. Če ne bo drugega vam bo vsaj terapevt potrdil oali ovrgel to kar sumite.
Toda to ni recept za zdravljenje. Taki ljudje zelo težko priznajo da je neki narobe oz tudi če vedo da je nekaj narobe valijo krivdo na druge saj si ne želijo stopiti iz svojega sveta- tako kot tudi vi ne- Dokler se sami ne prisilijo v zdravljenje ni rezultata -kokr odvisnost od alkohola, drog, …… je to isto

Napisala ste, da morda živite s partnerjem, ki naj bi imel MOM. Samopomočna skupina za svojce oseb z MOM uspešnp deluje in jo lahko obiskujete tudi sami. Vprašanja o tem kar vas zanima lahko pošljete na naslov: [email protected]. Pa srečno, lp Odmev

Pozdravljeni,
kje pa lahko posameznik opravi diagnostiko za omenjeno motnjo?
Lp

New Report

Close