Najdi forum

Terapevt ne razume

Zivjo
Kaj si mislite o terapevtu, ki pravi, da naj se pogovorim s starsi (oce NOM, mama totalno njemu podrejena)? Prva dva obiska mi je dal nekaj dobrih nasvetov,sedaj vstraja, naj starsem razlozim kako se pocutim. Daje mi razlicne iztocnice kako naj previdno zacnem pogovor. Nikakor mu ne morem dopovedati, da pogovor z njima NI MOGOC. Pa kako lahko en clovek, ki naj bi to problematiko poznal, dajal take nasvete? S terapije sem odsla se bolj pobita kot sem ze. Sedaj, ko je par dni minilo, me grabi jeza. Naslednji obisk pri njemu imam cez teden dni. Sem v precepu ali vse skupaj prekinit z njim ali naj grem se enkrat in mu povem, da mi ni v pomoc. Pocutim se kot, da moram jaz njemu razlagat o NOM, kaj to sploh je itd. Recimo za gaslighting in hoovering se ni slisal. Zal ne poznam slo izrazev za te besede, ker sem se o NOM vecinoma izobrazevala v anglescini na YT in preko clankov, verjetno tako kot vecina tu. Kar malo postrani me je gledala, ko sem to govorila in potem cinicno pripomnil, da vidi, da jaz pa to ze kar dobro poznam. Pa res ni to moj namen, nekaj pametovat terapevtu. Samo ne znam mu drugace razlozit situacije. Ali pozna kdo kaksnega terapevta ali terapevtko, ki preverjeno pozna NOM?

Obišči Dr. Leonido Zalokar…

Lp

Mnogo naših terapevtov še sedaj nima pojma o osebnostih motnjah, kar je pomembno, saj se s takšnimi ljudmi soočaš čisto drugače, kot pa z nekom, ki je zgolj “težaven”. Razlagati nekomu z osebnostnjo motnjo, kako se počutiš, če počne, kar počne, je bolj ali manj povsem nesmisleno. Ker bo to počel nemoteno še naprej ( empatija je njihov problem, večinoma so preokupirnai sami s seboj, da bi upoštevali še koga drugega, da sploh ne omenim, da bodo naše boleče točke še z večjim veseljem uporabljali še naprej za manipulacijo in doseganje svojih ciljev)

Težava mnogih naših psihoterapevtov je tudi, da se še vedno oklepajo mita _ mama je ena sama, oziroma, da ne moreš razrešiti svojih težav, če ne razrešiš in odpustis svojim staršem, kar je načeloma ok, vendar to ne pomeni, da se moraš z njimi pogovarjati, z njimi razreševati, to pomeni, da moraš razrešiti sam pri sebi in če se da to s pomočjo pogovora z njimi super, če pa se ne da, je tak pristop terapevta dodatna zloraba klienta.

Morda bi bilo dobro, da se tudi prebereš Strupeni starši ( je v knjižnicah) ker tam bolj jasno obrazložijo ( če se prav spomnim) zakaj je z nekaterimi starši preprosto najbolje prekiniti in zakaj ni fajn, da se s takšnimi ukvarjaš na način, ki bi bil drugače normalen .In predvsem, da starši nimajo bianco pravico, da z otroci počnejo karkoli jim pade na pamet, ti pa morajo do smrti trpeti takšne starše.

Kar potrebuješ je postaviti meje – razmisliti, koliko in na kakšen način ti še odgovara stik s starši ( tu imaš vso pravico, da upoštevaš sebe, svoje želje, potrebe, zdravje, finančno stanje, ne da bi se ukvarjala še z njimi ( to je njihova odgovornost) ali nepotrebno krivdo).

Napiši si na list konkretno ( zgolj enkrat na teden, telefonsko, ne dovolim več nobenega kričanja, ne bom se več pogovarjala o tem…) in potem eno za eno uveljavi ta pravila. Pred tem se odloči, kaj boš naredila, če ne bodo upoštevali ( npr, če se bodo spet začeli pogovarjati o določeni temi ali te obtoževati….boš odložila telefon ali odšla iz sobe..) Potem moraš te ukrepe res striktno slediti, ne glede na to, kako burni bodo odzivi ( najprej bo slabše, da bo potem bolje).

Ko postavljaš meje ti ni potrebno objasnevati, zakaj, oziroma zakaj nečesa ne dovoliš več, ne maraš več, ne boš prenašala več To je tvoja osnovna pravica, osebne meje varujejo tvoje ozemlje, tebe kot osebnost in prav nihče na tem svetu se nima vtikat, kje jih boš postavila. Mej ne postavljaš drugemu, temveč jih postavljaš zase. ( torej, ne grez za – ti ne smeš – temveč za – ne dovolim, ker tako čutim)

Na tvojem mestu bi poiskala terapevta, ki obvlada tudi osebnostne motnje in pristope povezane s s tem. Lahko da je odličen terapevt za “običajne” ljudi in “običajne” težave, s pristopom, ki ga je nakazal, pa je sfalil osnove. Takšno je vsaj moje mnenje in takšne so moje izkušnje, ti pa se moraš sama odločiti, kaj se tebi zdi prav in kaj ne.

GittaAna
nova
Uredništvo priporoča

GittaAna najlepša hvala za odgovor in nasvete.

New Report

Close