Najdi forum

Kako se odzvati na provokacije?

Živim (upam, da kmalu ne bom več) z osebo, ki ima najbrž MOM. Do mene se obnaša, kot da sem otrok. Svetuje mi, naj na morje vzamem kopalke, pa da naj se za v hribe športno oblečem. Kadar zapade sneg, mi pred vrata nastavi zimske čevlje, kot da bi sicer brez njene pomoči obul sandale. S tem me provocira in uživa, ko se razjezim. Kadar se z njo pogovarjam, mi govori, kaj sej jaz počel, ko nje ni bilo zraven: “sigurno si delal to pa to …” Daje mi najbolj butaste nasvete, kot da sem nebogljen triletnik, ki ne zna sam skrbeti zase. Ko sem bil mlajši in sem samo omenil, da si nameravam nekaj kupiti, me je stvar naslednji dan čakali v sobi na mizi. Nikoli nisem imel šanse, da bi sam poskrbel zase, ker mi je bila pomoč vsiljena. Zdaj sem tako ponosen, ko si lahko služim svoj denar, ker so me prej vsi imeli za razvajenčka – a sem sam kriv, da se dolgo nisem smel čisto sam brigati za šolo? Ta oseba mi je vedno nekaj dovolila ali pa kupila, potem pa obtoževala, kakšen usran razvajenec sem. Dobesedno.
Vem kaj boste rekli: da naj se odselim. Saj imam svoje dohodke, niso ravno bajni, in v teh dneh si ogledujem stanovanja. Ampak tudi če te osebe ne vidim v živo, me ves čas kliče in narekuje, kaj naj oblečem, pa kdaj naj grem spat … In me sedeva izsiljuje, naj vendar pridem domov, ker ji je hudo brez mene. Kadarkoli govorim z njo, dreza vame in me podje*ava … in daje nasvete, kaj naj oblečem za različne priložnosti.

Naj prekinem stike, ko bo možno? Kako naj se odzovem na “nasvete”?

Zivjo,

mislim, da je osnova zdavo postavljanje mej. Postavis jih drugi osebi in potem, ce se jih ne drzi, izvedes posledico. To tudi vnaprej poves.

Zlomeljeni živci, če je to tvoj starš in če si samostojen , torej imaš denar za stanovanje ali sobo , potem se čimprej odseli in za nekaj časa prekini stike, oziroma, daj se sam pri sebi odloči, koliko stikov bi še prenesel ( na primer enkrat na teden ali na mesec) in se potem tega drži.

Ta oseba je je načrtno ali pa nezavedno ( saj je vseeno, rezultat je isti) privezala nase in te naredila odisnega od nje. S tem, da ti je po eni strani vse nudila, po drugi pa pri tebi zbujala občutke krivde, dolžnosti , sramu….Verjetno ima težave sama s seboj, s svojo podobo, smislom, eksistenco, ki jih rešuje preko tebe.

Prvo kar je dobro vedeti je, da je tako ta oseba, kot tudi ti .- oba odrasla in kot taka sama odgovorna za sebe. Ničhe se nima pravice vtikat v naša življenja ( razen če gre za kaj kar zares škodi drugim, na primer, da bi hotel koga poškodovat) , nihče nima dolžnosti prevzemati drugih dolžnosti, niti ni prav, da prevzamaš posledice odločitev drugega in to velja za oba.

To pomenji, da si ti dolžan poskrbeti zase, svoje življenje, sprejeti posledice tvojih odločitev ( in vsi se kdaj napačno odločamo in če se iz tega kaj naučiš ti zgolj obogati življenje, ne pa zavozi) in tako je tudi ta oseba dolžna poskrbeti zase in posledice svojih odločitev in če se je nekoč odločila, da bo svoje življenje živela preko tebe, je posledica pač ta, da je prišlo do točke, ko tega ne more več početi ( ker je to zelo škodljivo zate in ne dovoliš več ) in bo morala sprejeti posledice svojih napačnih odločitev in se končno soočiti s tistim, s čimer se ni želela soočiti in je pobegnila v vajino “simbiozo”.

Da ne bom še bolj zapletala. Čimprej pojdi stran in najprej zadihaj in si poglej svet in sebe , pa tudi to osebo) s svojimi očmi. Najbolje bi bilo, da nekaj časa čisto prekineš, ker bi tako najhitreje razmeglil meglo in vatko, ki jo je ta oseba spletla okoli sebe. Potem se boš lažje in bolj pametno odločil, kaj sedaj z njo, pa tudi s teboj.

Če sta dva v tako nezdravi simbiozi, kot jo opisuješ bo to zelo težko, ker bo ta oseba najprej poizkusila vse, ampak res vse, kar je do sedaj delovalo, da te je pripravila do tega, da si naredil, kar je hotela ( podkupovanja, izsiljevanja, jok in stok, grožnje, obrekovanje…itd) in bolj ko boš ostal na svojem in ne boš odreagiral hitreje bo dojela, da gre zares in da bo treba postaviti nova pravila igre. V preimerjavi z nekoč, boš lahko tudi ti sodeloval pri tem postavaljanju.

Dokler si pa z njo ali će boš z njo ostal, pa vsaj opazuj in razišči na kakšen način plešeta tale vajin ples, zakaj te jezi, zakaj popuščaš, zakaj se ne moreta pogovoriti, kakšna je v resnici ta oseba, kakšen si v resnici ti, kaj si v resnici želiš, kdaj zgolj odreagiraš in nekaj ne storiš zgolj zato, da bi kljuboval, kdaj zato, ker misliš, da tako ni prav…itd.

SVO ti je dal tudi dobre nasvete. Daj jo na ignore . aha, ja, ne, ok, seveda…itd in se ne pusti zvleči v njene pajčevine ( niti z darili, niti z grožnjami ali vsiljevanjem) če ti čevlji pašejo jih obuj, reci hvala in pojdi, če ti ne pašejo obuj druge čevlje in pojdi z njimi ven…itd. Enostavno poskuaj nehati reagirati na njene provokacije in se zavedaj, da so tipke, na katere pritiska v bistvu v tebi in da v resnici ti z njimi upravljaš , ne ona,

Spomni se tudi na to, da je nekoga, ki te da na ignore, najlaže izbezat iz njegovega mira, če ga razdražiš in če boš še naprej odreagiral te bo imela točno tam kjer te ima, ne glede na to, da bo od tebe dobila zgolj jezo, bo od tebe še vedno dobila energijo in pozornost. Nehaj hraniti to nezdravo ravnanje in slej ko prej bo tudi to shiralo.

Je pa dobra knjiga za prebrati tudi Ne stopajte po prstih ( tudi če ta oseba ni MOM so notri dobre strategije) , pa Čustveni vampirji, Čustveno izsiljevanje, če je ta oseba starš pa Strupeni starši. Vse to najdeš v knjižnici.

GittaAna

GittaAna
nova
Uredništvo priporoča

torej ja…
s strinjam z vsem napisanim,
meni je ze veliko pomenilo, ko sem ugotovil, kako se ta igra gre.
Torej, strah, dolžnost, krivda(sram)

mogoče za začetek bo velika sprememba ze to, da bos uvidel, na kakšen vzvod se odvije en tak pogovor, igra, ples – sele potem bos lahko vieel svoja reagiranja in videl, na kaj se odzivas – in potem poizkusis enkrat zavestno spremeniti svoj odziv. Na foro krivde se ne odzoves z jezo, z napadom, ampak preprosto ozavestis kaj se dogaja, mirno z ignore odreagiras, in gres dalje.

res pa je, da taka oseba to dela avto pilotu, z veliko neke prefinjene intuicije, in sam sem videl, da cetudi sem bil dobro pripravljen na dva mozna scenarija in kako se bom odzval, je oseba na drugi strani spretno uporabila se tretjo varianto in sem pogrnil.. ampak to takrat, naslednjic pa ne vec..

lp SVO

New Report

Close