Najdi forum

Draga GittaAna,

v enem od svojih odgovorov na tem forumu izpred par let si napisala, da si sama zase uspešno uporabila tehniko tapkanja (EFT) za odpravo posledic življenja in stikov z MOM materjo. Ker sem oseba, ki si pri čiščenju negativnih občutij ravno tako pomaga s tapkanjem, me zanima tudi obratno. Koliko si po tvojih informacijah lahko nekdo z MOM sam pomaga s tapkanjem? (Pustimo ob strani dejstvo, da večina ljudi s to motnjo noče ničesar slišati o kakršnemkoli “samozdravljenju” ali “zdravljenju” nasploh, saj vzroke vseh svojih težav vidijo v drugih in ne v sebi.) Sprašujem za osebo, ki ima več znakov MOM, v otroštvu pa je živela v zelo problematičnem družinskem okolju z mnogo prepiri. Oče tudi slučajno ni opravljal svoje funkcije, mati pa jo je neusmiljeno odrivala od sebe, tako da ni imela normalnega otroštva. Ali bi si ta oseba lahko pomagala s tapkanjem, če bi se seveda sama odločila za to? Ustanovitelj tehnike EFT (tapkanja) Gary Craig ima namreč na svoji spletni povezavi
http://www.emofree.com/articles-ideas/general-ideas/borderline-personality-disorder-article.html?highlight=WyJib3JkZXJsaW5lIiwiYm9yZGVybGluZXMiXQ== izpoved neke Terese Knezek, osebe z MOM, ki naj bi si uspešno pomagala s tapkanjem.

Pa še eno bolj nenavadno vprašanje. Ali lahko kdo drug nadomestno tapka za takšno osebo (za vse njene otroške travme in današnja negativna čustvena stanja)? Na spletnih straneh http://www.emofree.com Garyja Craiga je več primerov uspešnega nadomestnega tapkanja za osebe s hujšimi duševnimi motnjami, ni pa nobenega primera nadomestnega tapkanja z osebe z MOM. Ali imaš ti kakšne informacije v zvezi s tem? Ali je to možno oz. ali je kakšna nevarnost, da bi pri tem prišlo do nepredvidljivih negativnih posledic? Vem, da so ta moja vprašanja precej izven okvirjev običajnega razmišljanja, a konec koncev je vse v zvezi z MOM izven običajnih okvirjev razmišljanja.

Jesenskicvet

Jesenski cvet oprosti za zamudo, ni šlo drugače.
Nisem strokovnjak za takpanje, zato svetujem, da se obrneš na Piko Rajner, ki je kolikor vem edina uradno licencirana pri nas ( in kar se mene tiče najboljša) http://www.eft-slovenija.si/

Moje osebno mnenje pa je, da si lahko s tapkanjem pomaga skorajda vsak ( ker ni velike filozofije zadaj) vendar si mora želeti pomoči oziroma spremembe. Če ne drugega zagotovo zmanjša čustveno napetost.

Kar se pa tapkanja za drugega tiče, pa menim, da je pri bližnjih oseb z MOM prav to osnovni problem, da se preveč ukvarjajo z osebo z MOM, prevzemajo preveliko ali skoraj vso odgovornost zanj ali zanjo, ga ali jo skušajo reševati namesto njega ali nje same, četudi začne sploh kaj delovati šele potem, ko se bližnji odklopi od osebe z MOM, preneha s svojim prevelikim suportiranjem in se mora oseba z MOM končno soočiti sama s seboj in posledicami svojih dejanj. To je ena od redkih situacij, da sploh pride do možnosti sprememb.

Če pa ti to, da takpkaš za drugega olajša tvoje občutke krivde, soodgovornosti ..itd. potem pa je konec koncev dobro tudi zate. 🙂

GittaAan

GittaAna

New Report

Close