Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Hormonsko neravnovesje

Hormonsko neravnovesje

Spostovani,

Stara sem 28 let, zivim zdravo in aktivno, sem normalno vitke postave. Diagnosticirana mi je sekundarna amenoreja, saj po 7 letnem jemanju kontracepcijskih tabletk, menstruacije sama od sebe vec nisem dobila (pride samo ob spodbudi s dabrostonom/ciklo proginovo). Po dobrem letu poskusov zanositve je za mano se neuspesen IVF postopek, kjer izmed velikega stevila foliklov nisem pridelala niti ene jajcne celice. PCOS nimam, imam pa t.i. Multi folikularne jajcnike. Po postopku so mi ponovno testirali hormone (ki so bili do sedaj vedno normalnih vrednosti), ki so pokazali prenizke vrednosti lh in fsh (oboje pod 0,5) in normalen prolaktin.
Zamenjala sem ze tri ginekologe, nihce nic ne ugotovi in mi ne razlozi, kaj se dogaja v mojem telesu, kako lahko morda sama izboljsam to stanje…zakaj nimam ciklusov, zakaj ne ovuliram, zakaj ni bilo jajcne celice itd.
Za kakrsnakoli pojasnila in napotke se vam lepo zahvaljujem

Pozdravljeni!
Po dolgoletnem jemanju kontracepcijskih tablet, se pri nekaterih razvije stanje sekundarne amenoreje. Pri mladih dekletih, je dolgotrajnejša inhibicija normalnega delovanja jajčnikov lahko vzrok za stanje, ki ga opazujete pri sebi. Hipotalamus in hipofiza, ki sta nadzornika pravilnega delovanja jajčnika se na njegovo dolgoletno nedejavnost ne odzoveta več. Namesto, da bi hipofiza z izločanjem FSH in LH vzpodbudila jajčnik in ovulacijo, sta nedejavna.
Z IVF postopkom vam dodajajo FSH hormon, ki jajčnik uspešno spodbudi do ovulacije. Včasih prvi poskus IVF ne uspe, pa ne vržite “puške v koruzo”.
Menjava ginekologov vam v vašem primeru ne bo dosti pomagala, saj verjamem, da se vsak od njih z vami bori za iste cilje: uspešna nosečnost in zdrav otrok.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni!
Tudi sama imam enak problem, poleg tega pa sem si zaradi sumljivih simptomov še samoplačniško preverila ščitnične hormone, za katere se je izkazalo, da je t3 prenizek, tsh pa tudi ni nič povišan. Ker sem ravno bila v postopku transferja zamrznjenih zarodkov s terapijo z zdravilom menopur, me zanima kdaj je smiselno preveriti FSH in LH, da vrednosti ne bodo lažne in bi bila razvidna motnja delovanja hipofize, če bi bila prisotna.

Hvala in lep pozdrav!

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni Anna1986!
FSH se za postopke z biomedicinsko pomočjo preverja čimbolj zgodaj v ciklusu, 3.-5. dan ciklusa. Takrat je najnižji. LH porast se meri med ovulacijo.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Hvala za odgovor, vendar jaz sploh ciklusa nimam brez dveh cikloprogynov na dan. Trenutno jih ne jemljem, zato me zanima, kdaj je smiselno preveriti tudi ostale hormone, če sploh. Hvala!

Pozdravljeni Anna1986!
Če ste v postopku in če prejemate hormonsko terapijo ni smiselno pregledati hormonov, razen, če vas zanima količina dodanih hormonov.
Nisem povsem razumela. Če ste v postopku, hormone jemljete. Če ne jemljete ničesar in niste v postopku, menstruacije pa tudi nimate že nekaj ciklusov, lahko pregledate kri kadarkoli dan, neodvisno od ciklusa.
Na zelo visoke vrednosti FSH ciklus ne vpliva, ker je visok FSH znak nedelovanja jajčnika.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Sedaj je že en mesec odkar sem bila na transferju, cikloprogynove pa še nisem pričela jemati, vendar jo bom spet morala začeti, saj tudi sedaj ni bilo ciklusa. Zato je najbrž smiselno, da grem na preiskave prej.
Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni Anna1986!
Potem je pravi čas, da hormonsko stanje preverite zdaj.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovani,

prosim za vaše mnenje pri naslednji težavi:

stara sem 24 let, 165 cm, 60 kg, prva menstruacija pri 12h letih, menstruacije redne, na 26 dni, obilne in trajajo 6-8 dni, neboleče, tudi sicer brez bolečin v trebuhu. Anemija zaradi pomanjkanja železa.

Moja težava: na UZ odkrita prosta tekočina v Douglasovem prostoru večkrat zapored (ne v času ovulacije), debelina endometrija 16 cm 5 dni po končani menstr., nekakšna patologija na zadnji steni maternice v obliki polipa, ki je enak kot ob odkritju (pred enim letom). Ca 125 mejno zvišan. Ali bi to lahko kazalo na začetno fazo razvoja endometrioze?
Včasih so me mučili simptomi pms nekaj dni pred menstruacijo, sedaj trajajo cela 2 tedna pred menstruacijo. Predvsem poleti mi zatekajo noge in tudi roke. Imam hude težave z napihnjenostjo, diagnosticiran sindrom iritabilnega črevesa, izključena celiakija.

Glede na tudi sicer precej žensko postavo sklepam na relativno povišano koncentracijo estrogena oziroma na premalo progesterona, ali imam prav? Bi to lahko pojasnilo moje težave?

Najbolj od vsega me mučijo težave s kronično utrujenostjo in težavami s koncentracijo, ki so še posebej izrazite v obdobju mojega dvotedenskega pms, če mu lahko tako rečem 🙂 Takrat sem resnično malo odsotna in že težko skrivam, da normalno funkcioniram. Ali je za to lahko krivo relativno pomanjkanje progesterona? Kakšna je smiselna terapija? Kontracepcijske tabletke s poudarjenim progesteronom (katere so to?) ali je boljše kar progesteronsko mazilo ali nič od tega? Histeroskopija?

Ne skrbi me za maternico, jaz bi se rada samo dobro počutila – zato nekako odlagam histeroskopijo predlagano s strani ginekologinje in bi rada poskusila uravnati hormone na drug način in prihraniti histeroskopijo za kasneje, ko bom želela zanositi.

Zavedam se, da bi na moja vprašanja lahko bolj zanesljivo in brez tveganja odgovorili ob osebnem pregledu… Vseeno pa vas prosim za vaše strokovno mnenje in kar korajžen odgovor ter razlago mojih težav s hormonske strani!

Lep pozdrav,
Andreja

Pozdravljeni!
Vaše počutje z utrujenostjo bi lažje pripisala anemiji, kot pomanjakanju progesterona, predvsem zaradi priloženih izvidov.
Upam, da je debelina endometrija 16 mm (in ne 16 cm) po končani menstruaciji. Ker gre verjetno za ultrazvočni izvid polipa endometrija, vam bi tudi jaz priporočala histeroskopijo in odstranitev polipa.
Tako bi preprečili velike izgube krvi med menstruacijo, pozdravili anemijo in vaše počutje bi se zagotovo zelo izboljšalo.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni!

Stara sem 21 let in po triletnem jemanju KT se mi od novembra lani ni pojavila menstruacija. Ginekolog je ugotovil, da imam policistične jajčnike, me poslal na endokrinološko preiskavo in želi stanje zdraviti s KT. Zanima me, ali obstaja tudi možnost zdravljenja z bioidentičnimi hormoni?

Hvala za odgovor!

Pozdravljeni!
Obstaja tudi možnost zdravljenja z bioidentičnimi hormoni.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

pred meseci sem vam pisala o svoji težavi z močnejšimi krvavitvami, močnim PMS, anemiji, napihnjenosti…. Vprašanje je napisano zgoraj kopiram pa ga še enkrat tukaj:
– stara sem 24 let, 165 cm, 60 kg, prva menstruacija pri 12h letih, menstruacije redne, na 26 dni, obilne in trajajo 6-8 dni, neboleče, tudi sicer brez bolečin v trebuhu. Anemija zaradi pomanjkanja železa, odkrita po 2 letih po začetku menstruacij. Hb vrednosti nihajo od 100-125.

Moja težava: na UZ odkrita prosta tekočina v Douglasovem prostoru večkrat zapored (ne v času ovulacije), debelina endometrija 16 mm 5 dni po končani menstr., polip na zadnji steni maternice ki je enak kot ob odkritju (pred enim letom). Ca 125 mejno zvišan (ne med ovulacijo). Včasih so me mučili simptomi pms nekaj dni pred menstruacijo, sedaj trajajo cela 2 tedna pred menstruacijo, zadnja 2 dni pred menstruacijo je sploh katastrofa (nisem sposobna ničesar delati, tudi ne tako enostavnih opravil kot sprehod ali kava s prijateljicami). Imam hude težave z napihnjenostjo.

De novo: bila sem na histeroskopiji, polip je bil odstranjen, sva pa z ginekologinjo odkrili, da meni polipi nastajajo vsak mesec in jih tudi izločam (ob vsaki menstruaciji se mi izloči 2-3 cm dolg podolgovat kos tkiva gladke površine). Zato sem tudi tako slabokrvna in prejemam infuzije železa, stres v katerem je telo zaradi anemije verjetno še dodatno prispeva k motnji hormonov in nastanku polipov…

Vprašanje: Ginekologinja mi je predlagala kontracepcijo, ne vem zakaj ne tudi predpisala, jaz se kontracepcije veselim in si je želim… Zanima me vaše mnenje, kaj bi bilo naprimernejše oz kaj bi vi predpisala svoji pacientki… mini mirena, Cerazette, Estima, ali kaj drugega? (Razumem osnovno delovanje teh preparatov in sestavo, imam medicinsko izobrazbo – zato mi je še toliko bolj nerodno zaradi celotnega neuspešnega zdravljenja!). Nimam namena zanositi (še), vendar tudi zaščite ne potrebujem.
V preteklosti sem jemala Yasminelle (dobila bruhanje, vročino 2. dan jemanja) in Qlairo (preveč stranskih učinkov, vendar dobro ker pomirila črevesje, ni bilo napihnjenosti).

Najlepša hvala in lep pozdrav,

Andeja

Pozdravljeni………!
Hormonska kontracepcija ali hormonski maternični vložek vam ni bil predlagan za preprečevanje nosečnosti. Hormonska kontracepcija je bila mišljena kot terapija. HK in maternični vložek Mitena preprečujejo debelenje endometrija, zmanjšujejo mesečno krvavitev in s tem preprečijo anemijo. V vašem primeru ne gre za preprečevanje nosečnosti, ampak za zdravljenje anemije.
Če slabo prenašate hormonsko kontracepcijo v tabletah, vam priporočam lokalno zdravljenje z materničnim vložkom Mireno. Mini maternični vložek ne bo dovolj, saj v manjši meri tanjša endometrij.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Spoštovani,

najlepša hvala za vaš odgovor. Razumela sem, da mi je kontracepcija bila predlagana kot terapija za preprečevanje pretirane rasti endometrija. To, da ne potrebujem zaščite pred nosečnostjo sem napisala le kot dodaten dejavnik pri odločitvi za kontracepcijo – da torej povem, da od tabletk potrebujem samo preprečitev pretirane rasti endometrija, ne pa tudi drugih učinkov.

Ginekologinja se je od predlagane terapije odločila za Cerazette, saj z drugo terapijo nima izkušenj – tako je rekla sama.

Zanima me, če imajo omenjene tabletke vpliv tudi na izboljšanje kože in preprečitev izpadanja las? Zanima me, katere tabletke (prosim konkretno z imeni) bi imele poleg zaviranja rasti endometrija vpliv tudi na ti dve omenjeni težavi.

Najlepša hvala za vaš trud in čas.

Lep pozdrav,

Andreja

Pozdravljeni!
Za zdravljenje aken in izpadanja las po moškem tipu plešavosti so priporočene tabletke kombinirane hormonske kontracepcije z najmočnejšim antiandrogenim delovanjem Diane 35.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni,

mene pa zanima kako je s hormoni v nosečnosti? Gre za podobno stanje kot pri jemanju kontracepcijskih tabletk? Namreč kako leto po jemanju kt Logest, semdobila migrene z avro, ko sem nehala s kontracepcijo, so bili napadi manj pogosti, so pa še vedno prisotni. To opažam ali okrog ovulacije ali tik pred menstruacijo. Zelo me skrbi, da bi imela migren z avro še bolj pogoste med nosečnostjo. Mi lahko malo pomagate glede hormonov in te povezave z migreno. Kako je ponavadi v nosečnosti. Je lahko kaj narobe če bi npr imela vsak dan migrenski napad?

Pozdravljeni Hormonil!
Migrena z avro je od hormonov odvisni glavobol in se lahko pojavi ali poslabša v nosečnosti. Če imate migrene z avro je kombinirana hormonska tabletka, kot oblika zaščite pred neželeno nosečnostjo, odsvetovana.
Migrenske glavobole z avro v nosečnosti blažimo z zdravili. Seveda vam kljub migrenam nosečnosti ne odsvetujemo. Ko boste noseči, bo vaš zdravnik poskrbel, da bo vaša nosečnost varna.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Hvala za odgovor. Lahko pa tudi,da ne bo več migren v nosečnosti? Možno je torej oboje ali da se poslabša ali pa ne?
S kakimi zdravili pa? Kdaj je potrebno zdravljenje? Ali lahko privede do kakih zapletov,če imaš migrene z avro pogostejše v nosečnosti?
Je možno, da imaš kak dan ali dvapred ovulacijo migreno z avro?

Pozdravljeni hormonil!
Možno je oboje, da se migrene poslabšajo ali izginejo v nosečnosti.
Migrena z avro in nosečnost skupaj zvečujeta verjetnost za žilne zaplete. To ne pomeni, da jih boste dejansko imeli!
Zdravljenje glavobola je v nosečnosti potrebno, saj vas močan glavobol ovira pri vsakodnevnih aktivnostih.
Možno je, da iamte migrenski glavobol kadarkoli v ciklusu, tudi pred ovulacijo.
Lp., Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close