Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Kako vplivajo hormoni na moškega

Kako vplivajo hormoni na moškega

Spoštovana doktorica, bi mi lahko razložili kateri so najpomembnejši hormnoni pri moških v moji starosti in kateri del hormnoske verige mora pravilno delovati, da nimam problemov.
Prebral sem nekaj vsebine glede bioidentičnih hormonov in ugotovil, da večina ljudi misli, da se vse vrti samo okoli žensk v menopavzi. Ko pa sem malo bolj kopal po informacijah, sem ugotovil, da je to veliko bolj pomembno področje, kot si mi upamo predstavljati. Zato bi res prosil razlago kateri so najpomembnejši organi in na kakšen način delujejo, da se sproščajo potrebni hormoni za normalno delovanje človeškega telesa.

hvala

Pozdravljeni!
Vprašali ste me, kateri hormoni so najpomembnejši v vaši starosti, pozabili pa ste napisati, koliko ste stari. Odgovor je za vse starosti enak. Vsi hormoni so enako pomembni in vsi organi so enako pomembni. Zdravje je v usklajenem delovanju vseh posameznih delov enega organizma. Ravnovesje pomeni odsotnost bolezni, neravnovesje vodi v bolezen.

Zdi se mi, da ste želeli slišati, da je testosteron najpomembnejši hormon v moškem organizmu. Pa ni tako. Ženske in moški imamo enake hormone, le v drugačnih razmerjih. Tako moški kot ženske imamo testosteron. Ženske imamo veliko encima aromataze, ki spreminja testosteron v estrogene. Moški pa imajo več 5 alfa reduktaze (encim), ki testosteron spreminja v dihidrotestosteron (DHT). DHT upliva na poraščenost, plešo, akne in prerazporeditev maščevja po moškem tipu.

Moški v andropavzi občutijo padec vseh hormonov, najbolj jih navadno skrbi testosteron, zaradi libida. BH testosteron se priporoča izključno pri odpravi zmanjšanega libida ali impotence. Testosteron je zelo agresiven hormon, ki vas bi v prebitku (neuravnotežen) ogrozil.

Za začetek bolj priporočam cink. Cink inhibira encim aromatazo v modih. Preprečuje, da bi se testosteron spreminjal v estrogen. Primerna doza cinka ima manj možnih stranskih učinkov.

Moške po 50. leto ogroža inzulin. Povečana koncentracija inzulina je posledica dolgoletnega preobilja hrane. Prebitek inzulina povzroči staranje. Pravilna prehrana in dovolj gibanja sta prva ukrepa za uravnoteženje hormona inzulina. Od BH pa bi imeli po 50. letu koristi tudi od progesterona (niža nivo inzulina).

Hvala, ker ste me spomnili in spodbudili, da bom v prihodnosti napisala kaj več o andropavzi in zdravljenju z BH. Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Star sem 40 let, se opravičujem ker sem izpustil leta.
Imam pa dodatno vprašanje ali je adrenalin tudi neke vrste hormon in kateri organ ga proizvede?
hvala še enkrat.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni in hvala za manjkajoč podatek.
Adrenalin proizvaja nadledvična žleza. To je hormon in mislim, da nam v današnjem času le adrenalina ne manjka. Adrenalin je “hormon jeze”. Če uravnotežimo adrenalin, bomo zagotovo živeli dlje. O drugih metodah antistresne terapije ne bom pisala v tem forumu.
Po 40. letu predvsem skrbimo, za nizek nivo insulina (dieta in BH progesteron), kar posledično preprečuje hipoglikemije in odvečno sproščanje adrenalina.

Izogibanje stresu, strahu in nepotrebnemu razburjenju pomaga manjšemu izločanju adrenalina.
Moški pri 40ih je zagotovo ogrožen zaradi preveč adrenalina.

Lep pozdrav, Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

Pozdravljeni!

Sicer nisem prepričana, da moje vprašanje ravno ne sodi sem, pa vseeno. Zanima me sledeče: sem v 10.tednu nosečnosti (IVF postopek). Eno izmed prehranskih dopolnil je vsebovalo tudi 12 mg astaksantina – jemala sem ga 1,5 meseca pred postopkom in 1,5 meseca v zacetku nosecnosti. Sedaj berem, da se morajo zenske, ki nameravajo zanositi in tiste, ki so nosece, temu antioksidantu izogibati, ker naj bi povzrocal zaviranje encima 5-alfa reduktaze. Kaj to tocno pomeni in ali sem kaj skodovala plodu? Kaksne so lahko posledice?

Hvala za pomoc in odgovor!

Pozdravljeni Magnetka!
Astaksantin je kemično podoben karotenoidom, torej predstopnjam vitamina A. Vitamin A je sicer teratogen in ga v višjih količinah v nosečnosti odsvetujemo. Teratogenost pomeni, da škodljivo vpliva na razvoj ploda in lahko povzroči razvojne nepravilnosti. Za retinoide, karotenoide pa ne velja popolnoma enako. Kljub vsemu, moramo biti previdni in zadržani pri uporabi retinoidov. V nosečnosti Astaksantina ne svetujemo, konkretnih študij ni narejenih. Naj vas vseeno potolažim, da je v začetni nosečnosti vsaka kemična poškodba tako velika, da navadno ni združljiva z nadaljevanjem razvoja. Če se ne zgodi nič, je velika verjetnost, da bo vse v redu.
Koliko stvari, ki potencialno škodijo zaužijemo z običajno hrano, se niti zavedamo ne. Telo ima samo precej možnosti, da naše plodove zaščiti pred nevarnostjo od zunaj. V bodoče se Astaksantinu in ostalim nepriporočenim dodatkom prehrani izogibajte.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close