Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza kar precej težav…

kar precej težav…

Spoštovani,

stara sem 49 let in od poletja imam kar precej težav. Menstruacije imam že celo življenje dokaj redne, nihajo od 28-30 dni, v zadnjih letih pa od 22-28 dni, nikoli zelo močne in trajajo po 4,5 dni. KC sem jemala le nekaj let v mladih letih, nato dva otroka, kakšno leto ali dve imam težave s spanjem, vsako noč okrog 3. se zbudim in moram na wc, v 30% noči se tudi rahlo potim pod vratom. Do uvedbe diete me je tudi zelo motila napihnjenost in pridobivanje maščevja po trebuhu, kar sem zaustavila z redno telovadbo in s tem, da pazim, kaj jem, zlasti jem veliko zelenjave, ribe, belo meso, veliko vode…, ob 18. pa neham.Torej nič posebnega z zdravjem, pač EMŠO. Od poletja dalje pa me mučita dve novi težavi – zatekli so mi členki na rokah, eden je tak, kot da bi me kaj pičilo (pa me ni), in zelo me bolijo kolki, ob dolgotrajni vožnji z avtom pa tudi križ. Imam napotnico za RTG obojega, naslednji teden bom to opravila. Kolki zares zelo bolijo, takoj ko vstanem, za pomoč moram uporabiti roke, hodim kot raca in to z bolečinami, ki se običajno malo zmanjšajo, ko se malo ulaufam, vendar včasih moram vzeti kar konkretno PB tableto. Se mi zdi, da je vse to enih 30 let prezgodaj… Ker imam že dokazano obrabo kolenskega sklepa, zdravnica sumi, da se obraba “seli” še po drugih sklepih. Je to sploh možno? Pomislila sem, da bi to lahko bili znaki predmene, s tem, da sem po zadnji menstruaciji v avgustu imela le dve, komajda bi temu lahko rekli, krvavitvi, le par kapljic.

Upam, da sem dovolj dobro opisala problem. Bi lahko šlo za predmenopavzalne spremembe? Bi se to lahko dokazalo s hormonsko analizo npr. v Adrialabu? Kdo potem lahko odčita sliko? Jo lahko pošljem vam na forum? Ali pomaga hormonsko zdravljenje in to z bioidentičnimi hormoni? Ali bodo potem delovali sklepi boljše, res so mi poslabšali kakovost življenja?

Najlepša hvala za odgovor, mici

Pozdravljeni Mici1966!
Z laboratorijskim izvidom bi izvedeli vse o količini hormonov, nič pa o tem, kako taka sprememba vpliva konkretno na vas. Kaže, da se je pri vas sprožilo nekaj težav s sklepi. Hormoni so lahko sprožili simptome, niso pa vzrok za bolezen.
Hormonska nadomestna terapija lahko omili težave, ki so povzročene z naglim upadaom hormonov. Če se odločate za nadomeščanje, pa priporočam pregled pri ginekologu.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close