Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza Prezgodnja menopavza in terapija

Prezgodnja menopavza in terapija

Pozdravljeni!

Stara sem 39 let in v januarju letos so mi prenehale menstruacije. Konec leta 2012 sem pri 37 letih prvič rodila. Zanosila sem brez težav, čeprav sem vse življenje imela neredne in zelo boleče menstruacije. Ginekolog ni pri meni ni zaznal nikoli nobenih sprememb na rodilih. Prvič so mi menstruacije prenehale že nekaj mesecev po porodu, ko sem že imela nekaj normalnih ciklusov. Sicer nisem dojila, vendar pa sem še vedno imela male količine mleka, tako da sem odsotnost menstruacije pripisovala temu. Po nekaj mesecih tega stanja sem dobila 10 dnevno kuro s primolutom nor in menstruacije so se do letošnjega leta vrstile kar redno, le v zadnjih nekaj mesecih so postali ciklusi zelo kratki, na 20 dni ali še manj.Ginekolog mi je ponovno predpisal 10 dni jemanja primoluta, vendar je bil rezultat zelo šibka krvavitev. Zdaj mi je primolut predpisal ponovno, za 10 dni.
Po zelo kratkem pregledu z ultrazvokom, (nekaj sekund), je postavil diagnozo, da je z rodili vse v redu, ter da sem najverjetneje v menopavzi. Meni se zdi čudno, da me ni poslal na nobene dodatne preiskave, saj se mi zdi menopavza pri 39 letih zelo zgodnja. Moja mama ne nastopila menopavzo pri 50. Predlagal mi je hormonsko terapijo, vendar se zanjo nekako ne morem odločiti, saj sem imela že pri jemanju kontracepcije slabe izkušnje. (Zastajanje vode, slabo počutje, pomanjkanje želje po spolnosti, utrujenost.) Zato sem jih po nekaj poskusih popolnoma opustila.
Kaj vi menite o tem? Če bi jemala nadomestne hormone bi jih zgolj zaradi preprečevanja osteoporoze in srčnih obolenj.
Je to res nujno, glede na to, da sem relativno mlada? Če se le da ne bi jemala ničesar, saj se mi zdi, da sem v obdobjih ko menstruacije nisem imela, oziroma je nimam, celo bolj umirjena. Prej sem imela vedno hud PMS.
Ali se pri nas res lahko dobi ustrezno terapijo z bioidentičnimi hormoni zame na račun zavarovalnice?
Točno katero zdravilo moram zahtevati pri ginekologu?
Me mora poslati na ustrezna testiranja, da ugotovi, če gre pri meni res za menopavzo, oziroma, da mi določi pravo terapijo?

Iskrena hvala za vaše mnenje.

Pozdravljeni PapaUrsa!
Če se počutite dobro in nimate nobenih težav, ne vidim razloga, zakaj bi potrebovali hormonsko terapijo. Kot opisujete, ste s sedanjim stanjem in počutjem zelo zadovoljni.
Preprečevanje osteoporoze in srčno-žilnih obolenj je možno na več načinov, ne samo s hormonsko nadomestno terapijo. Preventiva zajema pravilno prehrano, redno fizično aktivnost. Celo atrofija nožnice se z rednimi spolnimi odnosi učinkovito preprečuje.
Lp.,Sabina Senčar.

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close