Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Ginekologija Klimakterij -menopavza potenje/nespeñnost pred menstruacijo

potenje/nespeñnost pred menstruacijo

Spoštovani,
imela bi eno vprašanje.
Stara bom 35 let, rodila trikrat v roku petih let, zadnič pred letom in pol (junij 2013). Zdaj pa se mi že kakšno leto dogaja, da par dni pred menstruacijo (2 ali 3) ne morem (za)spati in se ponoči zbujam prepotena. Takega PMS v mladih letih nisem imela. Spremenilo se je tudi to, da pred menstruacijo nisem več napihnjena, nimam “napadov lakote”, nimam povečane mozoljavosti po obrazu. Še vedno pa sem bolj občutljiva, labilna, paranoična.
Z nastopom menstruacije te težave izginejo.
Na splošno se ne redim, sem zelo športno aktivna, zdravo živim (sem ribo-veganka), ITM okoli 18,5.
Moj ciklus je dolg 29 dni, se mi je pa zadnjo leto zgodilo, da sem M dobila že na 23. ali 25. dan cikla.

Naj povem še, da je moja mama izgubila M pri triinpetdesetih. Jaz sem vsakič zanosila takoj, tretjič celo nenačrtovano, ovulacijo čutim vsak mesec, počutje je dobro, libido visok, nožnica nikoli suha.

Ker vem, da so določeni simptomi (krajšanje cikla, nočno potenje, nespečnost) značilni za (pred)menopavzo, me zanima, ali me mora skrbeti? Zakaj se potim pred nastopom menstruacije, zakaj nespečnost? Kateri hormoni povzročajo te pojave?

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem,
U.

Pozdravljeni Kruhzavokadom!
PMS ima več različnih simptomov in ti, ki jih opisujete so popolnoma naravni.
Padec nivoja spolnih hormonov v dneh pred menstruacijo povzroča simptome PMS.
Vsak posamezni cikel od menstruacije do menstruacije ima svoj vrh in minimum hormonov.
Po vsem kar opisujete ni razlogov za skrb.
Lp.,Sabina Senčar

Sabina Senčar, dr. med.

New Report

Close