Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija UPORABNI NASVETI

UPORABNI NASVETI

Pozdravljeni!

Prosim za pojasnilo glede ravnanja pri obolevanju otrok (malčkov).

Spremljam vaš forum in čedalje bolj dobivam občutek, da je praksa večine mamic, da otroka takoj, ko se pojavijo znaki bolezni (T, kešelj, smrkanje, prebavne spremembe …) peljejo na pregled k zdravniku. Kolikor je meni znano (in sem pri pediatru dobila taka navodila), se – kadar ne gre za neka huda stanja – ob vročini in podobnih blažjih znakih (kašelj, izcedek iz nosu, slabo počutje) počaka kak dan (2-3 dni), medtem se daje tekočina, uvede dieta (če je potrebno), otroku se omogoči počitek, T se zbija, k zdravniku pa se gre, če se stanje v treh dneh ne izboljša oz. pride do česa hujšega. Taka je tudi praksa pri našem pediatru, ki odsvetuje obisk zdravnika na vrat na nos, da bi se izognili morebitnim dodatnim okužbam.

Moja praksa pri 18-mesečniku je taka, da ko se pojavi slabo počutje, povišana ali višja T, pokličem pediatra za stalež in kak nasvet, potem pa otroku omogočim vse zgornje: počitek, tekočine, primerno hrano … in ga opazujem. Če zadeva traja predolgo (več kot tri dni) oz. se slabša ali se pokažejo kaki dodatni simptomi, obiščemo zdravnika.

Zdaj pa me zanima, ali je moje ravnanje primerno. Opažam namreč, da veliko otrok dobiva antibiotike (naš jih še ni), so pregledani laboratorijsko, se jih pošilja na infuzije … Naš je v času odkar je vstopil v vrtec (od sept. 2007) imel 5. bolezen, 3 x virozo s kašljem (najvišja T je bila ca. 38.5), 1 x drisko, ki je trajala en teden in se pojavila 1 – 2 x dnevno. Po tem je bil laboratorijsko pregledan in so bili izvidi v redu. Prav tako je bil telesno pregledan (ušesa, grlo, usta, pljuča). Vse BP.

Prosim za vaše mnenje, ker čedalje bolj dobivam občutek, da druge mamice otročke veliko prej in pogosteje peljejo k zdravniku, in imam ob tem sama slab občutek. Ali mora tako majhen otroček pri vsaki virozi (prehladu) na pregled, tudi pregled urina in krvi?

Naj povem, da naš otrok je vse in dobro, veliko pije, je veliko na zraku, prebavo ima urejeno in je sicer krepek fant. Dodajam mu edino sirup Pikovit, ob trdovratnem kašlju pa Prospan (čeprav ga raje odpravim z inhalacijami kamilic). Za zbijanje T (kadar je potrebno) pa dobi po eno svečko paracetamola.

Res pa v zadnjih treh mesecih oboleva (približno) na 14 dni, odkar je v vrtcu. Bolezensko stanje traja pribl. 5 dni.

Hvala za vsako vaše mnenje.

Pozdravljeni, Mamiga,
to pa ste tako dobro napisali in se v celoti strinjam, da bom dala med lepljive teme, če se bo koga kaj prijelo:-)

Vaše ravnanje je primerno. Mati, ki zna opazovati svojega otroka, bo prepoznala tudi stanje, ko je otrok bolan tako, da mora takoj k zdravniku. Če pa nima niti malo domišljije, potem bo peljala otroka, ki je sicer brez vročine in divja naokoli, mu pa malce teče iz noska, takoj k zdravniku, da posluša pljučka, da nima slučajno pljučnice!?
Otroka, ki je dobro razpoložen, primerno aktiven (ne poležava ali mlahavo leži), še kar pije in je, kljub vročini opazujemo doma. Damo mu nekaj proti vročini, dobro naj pije in ga opazujemo. Če se naslednji dan pojavi smrkanje in kašljanje, to vsekakor ni vzrok za obisk pri pediatru. Konec koncev, ali smo kdaj tudi mi prehlajeni ali nismo, da ne bi vedeli, kako je pri prehladu?
Kdaj moramo TAKOJ k zdravniku: če otrok nenadno hudo zboli, le neodziven, ima krče, pri ev. večkratnem bruhanju popolnoma nič ne pije, mlahavo leži in se nam ne odziva primerno, če težko diha (ugreza, postokava pri dihanju) ali se pred našimi očmi pojavijo vijolični izpuščaji, ki se širijo, otrok pa je ob tem prizadet ali če ima hude bolečine, ki po Calpolu (Lekadolu, Naprosynu…) po eni uri popolnoma nič ne minejo, otrok pa izgleda bolan.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

zdravo

mala je stara 14 mesecev in moj prvi otrok, tako, da je najbrz normalno, da malo preje zapanicarim. Pa sem vseeno vesela, da sem jo tokrat peljala k zdravniku drugi dan, ko je imela 38 vrocine, saj je ugotovil zacetek vnetja usesa in se odlocil, da bomo najprej poskusili s homeopatskimi zdravili 🙂 upam, da nam uspe. Smo v tujini in tu je to bolj v praksi. Tako da, najbrz je tudi prav, da mamice vcasih sledimo svojemu obcutku?

Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

jaz sem ravnala po tem priporočilu. ‘Počakati’ 3 dni z vročino in šele potem obiskati pediatra in je hčerka imela takšne slabe krvne rezultate, da 2 pediatrinji nista vedeli kaj narediti in sta jo poslali direkt v bolnico na oddelek, kjer so ugovotvili da ima pljučnico. S tem, da je bila skos živahna in normalno jedla in pila. Hčerka pa je stara 16 mesecev.

Tako, da naslednjič grem še isti dan k zdravniku, pa naj ugotovi kaj narobe!

Če ste dobro prebrali zgornje mnenje, ste videli, da čakamo pri otroku, ki je sicer dobro razpoložen, aktiven in da je potrebno otroka opazovati.

cit: Mati, ki zna opazovati svojega otroka, bo prepoznala tudi stanje, ko je otrok bolan tako, da mora takoj k zdravniku. Če pa nima niti malo domišljije, potem bo peljala otroka, ki je sicer brez vročine in divja naokoli, mu pa malce teče iz noska, takoj k zdravniku, da posluša pljučka, da nima slučajno pljučnice!?
Prepričana sem, da vaša deklica ni imela samo vročine, sicer pa niti kašlja ne in da je bila enako vesela in aktivna, kot bi bila zdrava. Če je tako in glede na to, da dva pediatra nista slišala pljučnice (očitno so jo ugotovili po RTG sliki), vam ne bi pomagal niti obisk v prvih dveh dneh.
Zanesite se nase, predvsem pa morate znati opazovati otroka. Če je samo prehlajen, ima nizko vročino, potem k zdravniku prva 2-3 dni ni potrebno. Sicer bo kmalu moral imeti vsak otrok svojega pediatra, kajti takega navala za vse banalne infekte ne prenese noben sistem.

Enako je z vnetjem ušes. Antibiotik ne deluje takoj, ko ga damo in je obisk sredi noči prav nepotreben, tako za starše kot za otroka. Itak bo minilo vsaj 24 ur, da bo antibiotik začel delovati in je vseeno ali greste k zdarvniku ob 3h ponoči ali pa ob 7h zjutraj.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Da nekdo dobi zdravniško licenco (torej usposobljen) za pediatra, mora poleg medicinske šole, še narediti specializacijo, ki traja najmanj 6 let.

Povprečen starš pa tega (znanje in prakse) nima.

Ima, samo naučiti se mora videti svojega otroka.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

http://www.babycenter.com/0_top-cold-and-flu-myths-and-the-facts-on-keeping-your-child-h_1448773.bc?scid=preschooler_20110222:2&pe=MlRUSURDRXwyMDExMDIyMg

http://www.babycenter.com/100_is-it-true-8212-for-preschoolers_10320217.bc?scid=preschooler_20110222:2&pe=MlRUSURDRXwyMDExMDIyMg

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close