Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija bronhiolitis

bronhiolitis

Pozdravljeni,

otrok, star 3’5 meseca, ravno preboleva začetni bronhiolitis. Bila sva hospitalizirana, ne zaradi bronhiolitisa, ampak ker je zdravnica posumila tudi na sepso (izkazalo se je, da je v redu). Zdravljen je bil z inhalacijo 3% fiziološke raztopine na 4 ure (4x) in 0’9% fiziološko raztopino na 6 ur (2x).

Simptomi pri njemu so bili prehitro dihanje (do 56/minuto) in bela pena ob kašljanju. Pljuča so bila čista, saturacija v redu.

Zanima me, kaj sploh pomeni “začetni bronhiolitis”? Kateri del organizma “napade”, če so pljuča drugače čista? In koliko časa otrok lahko še malenkost hitreje diha? V res globokem spanju sicer naštejem 34 vdihov, ampak to je samo sredi noči. Drugače ima nekje 42 vdihov (večino dneva bolj predrema in ne spi res trdno).

Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Začetni bronhiolitis pomeni, da gre za začetek bronhiolitisa, to je vnetje malih dihalnih poti, virusna okužba z RSV virusom, ki je posebej nevarna malim otrokom , sploh pa nedonošenčkom. Značilna slika je težko dihanje (s trebuščkom, ugrezanje jamice pod vratom,m medrebrnih prostorov) in zaradi vedno težjega dihanja motnja v oskrbi s kisikom (zato tudi potreba po zdravljenju s kisikom v bolnišnici, kamor napotimo otroke z znižano saturacijo).
Frekvenco dihanja merimo v globokem spanju, saj je v budnem stanju, med aktivnostjo, hranjenjem, ipd., vedno višja kot v spanju. S hitrim dihanjem otrok zagotavlja primerno oskigenacijo tkiv (oskrbo s kisikom), ker pa tega ne more početi v nedogled, očasi začne dihanje slabeti. Do končne posledice težkega bronhiolitisa, odpovedi dihanja in potrebe po respiratorju.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor.

To, da je začetni bronhiolitis začetek bronhiolitisa in kaj je bronhiolitis, sicer vem 🙂 Mene bega predvsem to, da ne razumem oz. nikjer nisem dobila odgovora na to, kako lahko vedo, da je bronhiolitis, če so pljuča čista, nič ne piska, hrope ipd., saturacija pa je konstantno od 95-97?

Pediatrinja tam mi je rekla, da je bilo dihanje prehitro, ker je preboleval virozo, sluz pa zastajala v pljučih in ovirala normalno delovanje.

Zanima me, če se da oceniti ali bi se to razvijalo naprej, če ne bi bila preventivno hospitalizirana zaradi dojenčkove starosti in če ne bi prejemal inhalacij ali bi bila kakršna koli ocena “nesmiselna”?

Pa še to, zdaj mu dajem 2-3x dnevno po 3 ml fiziološke raztopine za inhalirati. Ali ima kak smisel, da mu občasno dam 3% raztopino? Koliko časa lahko še kašlja? Zdaj sicer kašlja produktivno, prej sem imela občutek, da mu kašelj kar obstane v pljučih. In ali je kakšna kontrola potrebna?

Hvala 🙂

Otrok je imel znake prehladnega obolenja, kašelj s peno na ustih. Hitro je dihal in če bi čakali še kakšen dan, bi se bronhiolitis razvil v vsej svoji klinični sliki, ki lahko vodi tudi v odpoved dihanja in potrebo po respiratorju. Drugače pa se RSV dokaže z brisom. Vendar po tipini klinični sliki vidimo, da gre za bronhiolitis (predvsem hitro dihanje, ugrezanje diafragme, ugrezanje jamice pod vratom, dihanje s trebuščkom).
Kako bi se ali se ne bi razvijala bolezen točno pri vašem dojančku, ni mogoče napovedati, pa tudi ne razumem razloga za to. Zadostuje, da je večinoma pač tako, da so majhni dojenčki ogroženi, da je pri njih potek bronhiolitisa težak, pogosto vodi v dihalno dopoved, ker nimajo nobene rezerve in samo s hitrim dihanjem ne morejo dolgotrajno zagotavljati telesu potreb po kisiku,

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala!

Mi lahko, prosim, odgovorite še na vprašanje glede fiziološke? Bom kopirala iz prejšnjega sporočila:

Zdaj mu dajem 2-3x dnevno po 3 ml fiziološke raztopine za inhalirati. Ali ima kak smisel, da mu občasno dam 3% raztopino? Koliko časa lahko še kašlja? Zdaj sicer kašlja produktivno, prej sem imela občutek, da mu kašelj kar obstane v pljučih. In ali je kakšna kontrola potrebna?

A ven lahko hodiva normalno ali so kakšne omejitve glede vremena, vlage, temperature ipd.?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Dokler otrok kašlja večkrat dnevno, mu lahko dajete inhalacije fiziološke (zaenkrat 3% dajejo le v bolnišnicah), da bo sluz primerno tekoča in jo bo otrok lahko pojedel ali izbruhal.
Pokličite pediatrinjo za kontrolo. Seveda bi bilo prav, da ima dojenček še kontrolo, vendar bi odvsetovali čakanje v nabitih čakalnicah, če ni nujno.
Če je otrok torej boljši, lahko greste tudi ven, vlaga in temperature okoli 0 so primerne, saj bo otrok zaščitek in primerno oblečen.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala!

Mogoče vam še na hitro obrazložim razlog tistega “čudnega” vprašanja o napredovanju ali nenapredovanju bronhiolitisa.

Vprašala sem, ker ni bil hospitaliziran zaradi kakšnih večjih težav z dihanjem ali slabe saturacije, pač pa zato, ker se je dežurni pediatrinji zdel preveč slabo razpoložen in je sumila na možnost sepse ali uroinfekta. Slabo razpoložen je bil, ker je bil hripav in ni mogel gruliti po svoje, to ga je res jezilo že nekaj dni, ampak je rekla, da ga bo za vsak slučaj kar na Pediatrično napotila. Ko sva prišla tja, so rekli, da bi lahko šla domov (je v tem času popolnoma zamenjal razpoloženje), ker je v redu, ampak da bi pa oni raje opazovali, ker je še majhen ter naredili inhalacije s fiziološko, da se mu pljuča sčistijo. In sva ostala. Zato sem spraševala, če bi se dalo kaj predvideti, ker če ne bi bil v dežurni ves godrnjav, bi bila doma.

Ob odpustu so pa tudi rekli, da kontrola ni potrebna?? Bom poklicala v ZD, ampak se mi zdi, da bojo rekli, naj kar doma počakava, ker imajo verjetno vse nabito…

Najlepša hvala in lep večer!

Se ne da napovedovati, le izkustveno. In izkustveno je tako: dojenček zboli (kasneje zgotovimo, da je bornhiolitis). Najprej začne malce kihati, smrkati (ne izrazito), v uri, dveh začne kašljati. Ker pride do vnetja malih dihalnih poti, ne more več zagotavljati dobre oksigenacije telesa (oskrbe s kisikom). Zato začne hitreje dihati, da z zvišano frekvenco dihanja zagotovi primerno oskrbo s kisikom. Ker pa nima nobene rezerve, po uri, dveh, durgi pa po več urah, začne dihati počasneje, vedno težje in kmalu sledi odpoved dihanja, torej otrok neha dihati in če takrat ni v zdr.- ustanovi, kjer je možnost takojšnje intubacije in priklopa na respirator, umre.
Torej v začetku, ko otrok sploh še nima znakov težkega dihanja, pač pa sumimo (po epidemioloških podatkih), da bi lahko imel RSV, ne moremo po nobenem znaku predvidevati, kdo bo imel le blag bronhiolitis in kdo tistega najtežjega. In seveda je bolje napotiti dojenčka, ki je še v redu, pa se pričakuje poslabšanje v nekaj urah ali dnevu, kot pa otroka, ki že podihava oz. ponehuje dihati.Tega je potrebno reanimirati.
Čisto anekdotično povem, da sem neko soboto pregledovala dojenčka, ki je bil samo minimalno prehalejn. Saturacija 97%, normalno dihanje, nobenih znakov. Pa mi je izkušena sestra rekla, da njej pa ta otrok ni všeč. Ni všeč?!? Ja, postane bled, ko ga položiš v vodoravno lego. Jaz si seveda mislim svoje, ampak ga vseeno napotim za sprejem. Ker ni bilo več prostora (in niti prostih respiratorjev za vsak slučaj), ga napotijo v drug terciarni center z reševalnim vozilom in spremstvom. Sredi poti (torej največ 2 uri za tem, ko sem jaz videla popolnoma zdravega otroka), je v reševalnem vozilu prišlo do zastoja dihanja in če ne bi bilo tam ekipe, ki ga je reanimirala, intubirala, otrok ne bi preživel. Ampak jaz bi ga verjetno poslala domov, saj je bil čisto v redu:=( Hočem opozoriti, da otrok lahko izgleda super, saturacija je v redu, ampak čez uro ali dve je vse lahko povsem drugače in takrat je že bolje, da je kje, kjer mu znajo pomagati.

Za kontrolo pokličite, bo že vaš pediater povedal, če ga želi videti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni! Naš 5,5 mesečni sin je dobil danes diagnozo bronhiolitis. Hrope že od sobote, prehlajen od srede Dobili smo Ventulin, vendar po njem še vedno hrope. Zanima me, kako poteka inhalacija s fiziološko razstopino, da bi poskusili še to. Hvala

Teja

Zdravila, ki bi čudežno delovalo in to takoj, ni. Ventolin je zdravilo za astmo, ki ga poskusimo tudi pri bronhiolitisu, če ima otrok znake težkega dihanja, piska in morebiti nanj dobro odgovori.
Inhalacija s fiziološko poteka z inhalatorjem (najbolje ultrazvočnim), v katerega damo za to starost 3-5 ml fiziološke.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

čer! živjo dr Tanč.
zdaj pa ko jaz gledam nazaj me pošteno zmrazi za našega fanta.
smo kake 2-3 tedne zboleli zanj.veste kaj me moti oz mori:
nam so se vedno orientirali po saturaciji,pa je bil za moje pojme kar precej bogi.saturacija je bila skos od 92 do 95% zmeraj so ga loplali po hrbtu da je zakašljal in je bilo potem vsaj okoli 95%.

vdihov smo imeli tudi do 56.57 na minuto,govorim za takrat 9 mesečnika,ko je globoko spal.

zdaj pa upam da bog ne daj!!!lahko vprašam,kdaj pa potem ko vidiš da tako hitro diha odreagiraš da nekaj ni ok???meni se je zdejl slab,bili smo na dežurni,pregledalo ga je kar nekaj zdravnikov,pa so se le na podlagi saturacije odločali da ni za sprejem.in kako naj vem doma kdaj saturacija pade???
ko bo apatičen že pogruntamo,pa ko je bled tdudi,cianotičen tudi,samo to se mi zdi pa da je že skrajna sila.

upam da veste kaj hočem razložiti.

upam na nekaj sonččka,ki ga pošiljamo tudi Vam.

Vaš dojenček je že velik in takih hudih zapletov se ne pričakuje več. Frekvenca dihanja je pomembna, še bolj pa znaki težkega dihanja. Sicer se orientiramo po saturaciji. Otrok, ki ima saturacijo nad 94%, ni ogoržen. Otrok pod 92% satiracije, spada v bolnišnico. Med 92 in 94 se orientiramo po njegovem stanju.
Vendar je tudi res, da ima ortok lahko samo sluzne čepe (sluz, ki je ne more izkašljati), ki povzročijo zaporo dihal in težko dihanje, pa tudi padec saturacije. Zato je potrebno dobro poslušati, predihati, izkašljati in se šele potem odločiti ali gre res za dihalno stisko ali pa je otrok po eni taki manipulaciji (položajna drenaža, tapkanje po hrbtu) že čisto dober.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

živjo!
zdaj ste me pa malo pomirila.res da je težko dihal(s trebuščkom,ugrezal,,,,,a drugače kar dobro bil razpoložen.),piskal,hropel,bil poln sluzi a smo se uspeli kar dobro porihtat.
pa tudi starost je že mino,ko je lahko kriza.

hvala vam : -)

Pozdravljeni dr. Tanč,

prosila bi vas za komentar stanja mojih deklic, dvojčic. S stani dr. zelo malo izvem zato bi prosila za vaše pojasnilo. Namreč pred tremi dnevi sta bile obe sprejete na neonatalni oddelek na pediatrični kliniki intenzivna nega. Rojeni sta bili 34 t in 6 dni ob sprejemu pa stari točno 4 tedne. Obe imata diagnozo bronhiolitis, akutna dihalna stiska. en dan oz. popoldan pred sprejemom sem obe peljala k zdravniku, ker sta bili prehlajeni in težko dihali, kihali, kašljali ena izmed niju huje. Dr. je rekla da ni nič posebnega da je šlo eni že malo na pljučka in da če bo huje naj pridemo nazaj. Sama te bolezni do sedaj nisem poznala tako da nisem vedela za te znake, pa tudi glede na to da ju je dr. pregledala in nas niso nikamor napotili sem smatrala da ni nič hujšega. Ko smo drugi dan odšli v bolnico so mi povedali, da smo ju pripeljali zadnji čas. Ena od njiju je imela seturacijo 50. Dobili sta infuzijo in pa kisik (ena 0,5 l druga 2 l), zdravilo aminofilin in pa nič nista hranjeni. Stanje se izboljšuje. Zanima me kakšne posledice imata lahko in koliko časa lahko traja okrevanje v tako hudem primeru, kakšno zdravilo je to aminofilin. Ali tako nizka seturacija lahko povzroči kakšne okvare? Skrbi me tudi glede prehranjevanja, saj ju trenutno ne hranijo razen infuzije in danes sta dobili po 20 ml čaja. Ena od dvojčic je imela zelo nizko porodno težo 1850, ravno smo prišle na 2440 in sta zboleli. Ali bom imela po okrevanju zopet težave s prehranjevanjem?

Hvala za odgovor in lp

Pozdravljeni dr. Tanč,

prosila bi vas za komentar stanja mojih deklic, dvojčic. S stani dr. zelo malo izvem zato bi prosila za vaše pojasnilo. Namreč pred tremi dnevi sta bile obe sprejete na neonatalni oddelek na pediatrični kliniki intenzivna nega. Rojeni sta bili 34 t in 6 dni ob sprejemu pa stari točno 4 tedne. Obe imata diagnozo bronhiolitis, akutna dihalna stiska. en dan oz. popoldan pred sprejemom sem obe peljala k zdravniku, ker sta bili prehlajeni in težko dihali, kihali, kašljali ena izmed niju huje. Dr. je rekla da ni nič posebnega da je šlo eni že malo na pljučka in da če bo huje naj pridemo nazaj. Sama te bolezni do sedaj nisem poznala tako da nisem vedela za te znake, pa tudi glede na to da ju je dr. pregledala in nas niso nikamor napotili sem smatrala da ni nič hujšega. Ko smo drugi dan odšli v bolnico so mi povedali, da smo ju pripeljali zadnji čas. Ena od njiju je imela seturacijo 50. Dobili sta infuzijo in pa kisik (ena 0,5 l druga 2 l), zdravilo aminofilin in pa nič nista hranjeni. Stanje se izboljšuje. Zanima me kakšne posledice imata lahko in koliko časa lahko traja okrevanje v tako hudem primeru, kakšno zdravilo je to aminofilin. Ali tako nizka seturacija lahko povzroči kakšne okvare? Skrbi me tudi glede prehranjevanja, saj ju trenutno ne hranijo razen infuzije in danes sta dobili po 20 ml čaja. Ena od dvojčic je imela zelo nizko porodno težo 1850, ravno smo prišle na 2440 in sta zboleli. Ali bom imela po okrevanju zopet težave s prehranjeva

Saturacija ob sprejemu je bila res zelo nizka, ker pa niste napisali, da bi bila deklica intubirana (torej priključena na umetna pljuča) lahko tudi sklepam, da je takoj odgovorila na zdravljenje z aminofilinom (ki širi dihalne poti) in kisik. Hranjenje se bo nadaljevalo, ko bosta deklici toliko boljši, da samo hranjenje ne bo pomenilo dodatnega napora pri dihanju, zaenkrat pač samo infuzija tekočin.
Po prebolelem bronhiolitisu so dihala še več mesecev prevzdražljiva in preobčutljiva in dojenček ima lahko znake težkega dihanja pri vsakem prehladu. Zato je varovanje pre okužbami pri takih dojenčkih še posebej pomembno. Če je bila saturacija nizka le malo časa, potem se ne pričakuje okvar.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

deklica na srečo ni bila intubirana, čeprav so povedali, da bo to lahko potrebno. Obe lepo napredujeta in sta včeraj dobili že vsaka po 30 ml čaja, danes 4 dan 30 ml mleka in zmanjšali kisik na 0,5 l, še vedno imata infuzijo, včeraj so jim tudi ukinili zdravilo. Po besedah sester zelo lepo in hitro napredujeta.
Kako lahko vem koliko časa je imela tako nizko seturacijo? In kakšne posledice so lahko če je bila seturacija dalj časa tako nizka. Kako moramo starši ukrepati po taki bolezni, da čimbolj zaščitimo svoje otroke?

Hvala in lp

Ne morete vedeti, koliko časa je imela tako nizko saturacijo, če ni bila izmerjena. Tudi podatka, koliko je bila pri vašem pediatru pred napotitvijo v bolnišnico ni.
Normalen nadaljnji razvoj otroka bo potrdil, da ni prišlo do nobenih poškodb ali posledic.
Po takem bronhiolitisu je potrbno preprečevati stik z akutno bolnimi, torej čuvanje pred infekti 6-8 tednov po prebolelli bolezni. Če iamte še kakšnega starejšega v vrtcu, naj bo z vami doma, preprečite tudi obiske bolnih oseb. Sicer pa nič drugega.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za vse podane odgovore, danes smo deklici pripeljali domov. Zanima me kako je z sprehodi ali se je za začetek potrebno tudi temu odpovedati ali gremo lahko ven. V primeru, da se bolezen ponovi, na kaj moramo biti pri otroku še posebej pozorni, da vemo da gre za resno stanje.

lp

Nekaj dni počakajte, te dni je itak premrzlo in preveč vetrovno za malega otroka takoj po prebolelem bronhiolitisu. Potem, ko bodo temperature okoli 10 ali več, pa seveda mirni sprehodi.
Morate vedetio, da so otrokova dihala po prebolelem bronhiolitisu preobčutljiva še več mesecev, kar pomeni, da lahko že pri navadnem prehladu težko diha, vendar običajno brez padca saturacije (kar pa ne morete vedeti brez meritve). Seveda se tudi bronhiolitis lahko ponovi, ne takoj, v nekaj mesecih pa že. Znaki so enaki, težko hitro dihanje, dihanje s trebuščkom, ugrezanje jamice pod vratom, ugrezanje medrebrnih prostorov, stokanje pri iozdihu, piskanje in otežen izdih, bledica.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close