Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Re: kašelj

Re: kašelj

Spoštovani!

Zanima me v kakšnem primeru je potrebno obiskati pediatra, če dojenček ( 11 mesecev) kašlja. Sin namreč kašlja že 1 teden. Kašlja samo ponoči. Običajno začne kašljati okrog 3 ure zjutraj in kašlja neprestano pol ure. Med kašljanjem ne joče, celo se mi zdi, da se niti popolnoma ne zbudi (ima zaprte oči). Čez dan skoraj ne kašlja. Ima občasno zamašen nos in mu ga vsak dan vsaj 1x (po potrebi večkrat) sperem s fiziološko. Povišane temperature nima.
Glede nato, da nima znakov težkega dihanja, nima povišane temperature verjetno obisk pri zdravniku ni potreben. Me pa zanima kdaj vi svetujete obisk pediatra, da ne bi spregledala kakšnega bronhitisa ali pljučnice, ker je kašelj ponoči kar malo strašljiv.

Hvala

Vaše vprašanje sem razdelila v samostojno temo, ker zadnje čase opažam, da potem nekateri ne najdejo svojega vprašanja in odgovora.
Če je bil odjenček pred tem prehlajen, potem je kašelj del te prehladne viroze in bo trajal še nekaj dni. Ko začne kašljati, ga dvignite, trepljajte po hrbtu (če je kašelj sočen), popije naj nekaj toplega (čaj), dvignite miu vzglavje, dajte na prsni koš tople obloge.
K zdravniku greste, če ima vročino, če ima znake težkega dihanja, če piska. Če je kašelj po prehladu, bo minil in obisk ni potreben.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lažji prehlad je prebolel pred 14 dnevi (3 dni je imel izcedek iz nosu, po spiranju s fiziološko večkrat dnevno je minilo). Takrat ni nič kašljal. Je lahko sedanji kašelj posledica prehlada izpred 14 dni?

Hvala

Potem lahko ta kašelj še pripišemo prehladu in bo v nekaj dneh izzvenel.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Ker se kašelj še vedno nadaljuje, sva bila s sinom danes pri pediatrinji, ki je postavila diagnozo bronhitis. Dobil je Ventolin vpihe na 6 ur. Zdaj pa spet vprašanje, na katerega odgovarjate vsak dan, pa vendar nisem čisto prepričana kaj je prav. Ali lahko gremo ven? Sin nima in ni imel vročine, ima izcedek iz nosu (rumeno-zelen) in zelo pogosto kašlja (sočen, produktiven kašelj). Je sprehod v njegovem primeru primeren ali je bolje, da je kakšen dan vseeno doma (glede na to, da se kašelj-suh,dražeč, vleče že en teden in smo bili vsak dan zunaj).

Hvala

Sočen kašelj bo izzvenel sam in Ventolin je zdravilo za astmo.
Za odhode ven velja popolnoma enako, kot pri vseh drugih. Čeprav v enem stavku govorite o sočnem, produktivnem kašlju, v drugem pa suhem, dražečem?

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Suh kašelj je bil pri sinu prisoten 1 teden (samo ponoči), potem pa je ta suh, dražeč kašelj včeraj prešel v sočen kašelj (zato sem opisovala oba tipa kašlja).
Prebrala sem več vaših odgovorov na temo bronhitisa in vedno pravite, da Ventolin ni primerno zdravilo za bronhitis. Res ne vem zakaj toliko pediatrov vztraja pri uporabi ventolina v primeru bronhitisa. Mi vi svetujete, da ga ne uporabljamo? Kaj pa bi bilo primerno zdravilo v primeru bronhitisa?
Čeprav sin kašlja že več kot 1 teden v vsem tem času povišana temperatura ni bila prisotna. Danes popoldne pa se mi je zdel malo vroč in sem namerila temperaturo 37.2 stopinje pod pazduho. Prejšnje dni je bila temperatura od 36.3 do 36.5 stopinj. Se je pa pojavil tudi obilnejši izcedek iz nosu in solzenje oči. Sin pogosto kašlja in slišim hropenje v pljučih. Nasvet pediatrinje je, da uporabljamo Ventolin 1 teden in v primeru, da ne bo izboljšanja pridemo po preteku enega tedna na ponoven pregled. Ali še čakamo, glede na to da je malo povišana temperatura ali bi odšli na pregled prej?

Najlepša hvala

Ja, to res vedno pišem in tako to je. Moda predpisovanja Ventolina za vsak kašeljček se je sicer malo umirila, še vedno pa nekritično in nestrokovno otroci dobivajo Ventolin za evidentne prehladne viroze, pri tem pa otrok nima niti suma na astmo niti znakov težkega dihanja. Za takšen kašelj dati Ventolin je … groza.
Nekaj drugega je dati Ventolin kot terapevtski poskus. V tem primeru moraš otroka naročati vsak dan na kontrolo, da oceniš učinek in dati natančna navodila materi, kako in kaj. Pogosto pa tukaj vidim, da otrok dobi Ventolin, kontrola čez 1 teden, predpisan pa je na 8 ur!!, čerpav je popolnoma jasno, da Ventolin deluje samo 3-4 ure in da če je Ventolin potrebern, kaj pa bo otrok tiste 3 ure, ko Ventolin ne dleuje več? TO je nestrokovno.
In tudi vi ste napisali, da ste dobili Ventolin, ocena delovanja pa čez 1 teden??? Čez 1 teden bo otrok itak zdrav, sam od sebe.
Sočen kašelj pomeni, da bo otrok izločal sluz, ostanke vnetja in potrebuje samo dobro hidracijo, vlaženje in aktivnost, da se zakašlja, izkašlja ali izbruha sluz iz dihal.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Potem ne potrebujemo pregleda zaradi zvišanja temperature? Lahko samo izvajamo ukrepe, ki jih priporočate (če ne bo narastla)? Kaj pa Calpol pred spanjem? Sinu namreč tudi izraščata dva zobka in vse skupaj zelo moti njegovo spanje.

Najlepša hvala za prijaznost

Temperatura je tako nizka, da še nič ne pomeni. POčakajte, če bo višja (nad 38 ali 38,5) boste šli jutri na ponovni pregled.
Tudi Calpola ne dajemo pri tako nizki temperaturi.
http://www.zd-lj.si/zdlj/images/stories/otrok_vrocina-1.pdf

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Calpol sem mislila zaradi bolečin (zobki).

Saj je vprašanje, od česa je nemiren, kajti zamašen nos, kašelj, že sami po sebi motijo spanje. Če boleče joka, potem pa dajte Calpol.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani!

Koliko časa je pri bronhitisu normalno, da se sliši hropenje pri dihanju? Je tudi hropenje lahko slišno dva tedna ali več?

Hvala

Hropenje je posledica sluzi, torej se hropenje sliši, dokler je sluz v dihalih, kakšna 2 – 3 tedne, seveda vedno manj.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

naša punčka je stara 13, 5 mesecev in zdaj kašlja že od sredine marca (ko je začela hodit v vrtec). Suh in moker kašelj se izmenjujeta in trenutno smo spet na mokrem kašlju. V tem času (cca. 10.4.) je imela tudi že vnete oči in povišano temperaturo in zato je dobila kapljice (za oči). Pljuča pa naj bi takrat bila OK. Tudi nosek je zmeraj poln oz. nekaj časa teče iz njega, nato pa se spet samo nabere. Še par dni nazaj je bil kašelj suh. Ponoči se zbudi vsaj 2x zaradi napada suhega kašlja. Suh kašelj blažimo s parno kopalnico in inhalacijami, z vlaženjem sobice, s tekočino (ki je noče pit veliko). Skrbi me, ker se kašelj ne umiri in tudi smrkati v 2 mesecih še ni nehala. Ali bi me moralo skrbeti za pljučka? oz. imate kakšen predlog, saj se stanje ciklično ponavlja.

Hvala.

Če so pljuča pri poslušanju v redu, potem je zadeva pač višje in gre za sluz v velikih dihalnih poteh.
Otrok preboleva virusno okužbo ali okužbe, saj je še neoporen (ker še ni nič prebolel, da bi bil imun), zelo verjetno gre za adenovirozo.
Kmalu bo bolje, naprej delajte vlažne inhalacije, čistite nos.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni!

se navezujem na predzadnji post. Tudi moj sin je začel obiskovati vrtec marca, v začetku, in mu od takrat še vedno teče iz nosa. Prvi teden je bil prehlajen, dobil brezbolećinsko gnojno vnetje ušes oz izcedek iz ušesa, tako da se je zdravil z antibiotikom. in od takrat mu teče iz nosa še vedno. Nosek čistimo redno, špricamo z fiziološko, sesamo. ko je pri miru ali ponoči je vse ok, v gibanju in pri hranjenju pa teče več ali manj. Zdaj kašlja tudi kdaj čez dan, malo, sicer pa ponoči ena runda za ene 5 minut, sočen kašelj. Mislim, da ima ves izcedek v grlu, pa ne gre ven. Ne slišim nobenega hropenja, tudi sicer diha lepo in brez težav, tudi ponoči. Vseeno ima dvignjeno vzglavje. Včeraj pa je imel tudi malo gnojne oči, ko se je zbudil po popoldanskem spanju, tako da je očitno nova okužba-sm že prebrala tukaj o njej, se ne spomnim sedaj imena, nekaj andeoviroza al kako.

V glavnem zanima me, če je mogoče bolje, da stopiva do zdravnika se poslušat? ali je dovolj, da pač nima vročine, da nič ne slišim v pljučih in da kašelj ni suh? lahko pride do kakšnih zapletov?

najlepša hvala za odgovor in lp

Verjetno ima adenovirozo, smrkanje pa je tudi ne le del te viroze, pač pa pričakovano ob vstopu v vrtec.
Poleg rednega čiščenja s fiziolpško dajte v nos vsaj za en teden 3x dnevno Oepril P.
Na pregled greste glede na stanje otroka, vsekakor pa ob pojavu vročine.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close