Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Uvajanje goste hrane – prosim za pomoč

Uvajanje goste hrane – prosim za pomoč

Pozdravljeni!
Lepo bi vas prosila za pomoč. Imam hčerkico staro dobrih 5 mesecev (teža ob rojstvu 3530g, pri 5 mesecih pa 6500g). Je polno dojena. Ker imam že nekje od 2-3 meseca naprej občutek, da imam premalo mleka, jemljem tablete Tametil. Že večkrat sem jo poskusila navaditi na stekleničko, vendar neuspešno. Cuclja niti ne potegne, v bistvu sploh ne odpre ust. Dude tudi nima. Ker sem z uvajanjem stekleničke obupala, sem po nasvetu pediatra pričela uvajati gosto hrano (rižolino, korenček, krompirček). Tudi to je zelo neuspešno. Ust sploh ne odpre. Če mi že uspe kakšno žličko spraviti v njena usta, skoraj vse izpljune. Sem bila pa zelo presenečena, saj nisem pričakovala takega odziva. Hčerkica namreč vsak moj grižljaj spremlja in včasih celo odpira usta kot da bi sama jedla. Zaradi tega se mi je tudi zdela »zrela« za uvajanje goste hrane. V teži sicer napreduje, mogoče počasneje kot bi lahko, vendar ne hujša (na mesec pridobi okoli 500 g). Res pa je, da se včasih dojiva na 2 ure, tudi ponoči. A se vam zdi smiselno navajanje na stekleničko? Bojim se, kaj bo, ko ne bom več imela tablet in bo mleka zmanjkalo. Je pa še ena težava. Čez 3 tedne odpotujemo z avtomobilom na dolgo pot in ker sva navajeni dojiti se samo leže in ker nama uvajanje goste hrane ne gre, se bojim, kako bomo prevozili teh 14 ur (seveda v dveh dnevih) glede na to, da noče ne stekleničke ne goste hrane. Prosim za kakršnikoli nasvet.
Za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.

POskusite dati GH ob skupnem obroku. Torej, ko imate kosilo in ko ste videli, da kaže interes za hrano, izkoristite ta tenutek za žličko, dve okusnega obroka GH. Čez dan, dva napišite, kako bo šlo, da vidiva, kako dalje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za hiter odgovor. Danes smo poskusili kot ste predlagali in ni bilo uspešno. Ust nikakor ne odpre. Pri dopoldanski malici (jabolko) sem jo uspela shecati za žličko, dve, kosilo (korenček s krompirčkom) in večerje (rižolino) pa ne. Hecala sem jo tako, da se je nasmejala in odprla usta, v tem času pa sem ji v usta poskušala dati žličko hrane. Dopoldne, ko še tega ni pričakovala je nekako uspevalo, a ne več kot za žličko, dve. Za čas kosila (in večerje) pa je očitno mojo namero pogruntala in je takoj, ko je zagledala žličko trdno zaprla usta, začela pljuvati in me celo odrivati z rokami tako da mi do ust sploh ni pustila. Prosim za pomoč.

nova
Uredništvo priporoča

Saj ste poskusi8li samo enkrat! Otrok ni avtomati, ki bo jedel, ko mi mislimo, da je sposoben za GH. Zato pa morate ponujati in poskušati. Otrok seveda zavrne neko hrano in največja napaka je, da otroku po 2. ali 3. poskusu nehamo dajati, češ, da tega otrok ne mara. Otroku ponudimo nekako 8-10x in večina otrok sprejme vsakršno hrano po tolikih poskusih. Od 6. do 24. meseca je otrok najbolj dojemljiv za nove okuse in kar zamudimo v tem času, smo zamudili za zelo dolgo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Bi se navezala kar pod to temo, čeprav iammo mi ravno obraten problem.
Moja šest mesecev in 10 dni stara punčka (teža nekaj čez 7 kg) pa bi kar na hitro prešla na konkretne obroke.
Mislim, da še niso minili 3 tedni od prvih poskusov na žlico, ko se punca najraje ne bi dojila več, ampak gleda na mizo in se oblizuje ob pogledu na posode.
Danes je tako dobila dopoldansko sadje (jabolko+banana), kosilo (kuhan korenček + jabolko + ajdovi žganci; zmiksano skupaj) – tu se je še malo dojila, čez tri ure je bila že panika – gledala je posodo z ostanki hrane na mizi in se oblizovala :); dojenja ne, Aptamil (dala sem ji ga prvič) je pljuvala ven, tako sem ji naredila mlečno kašico (tisto, ki vsebuje adaptirano mleko). Čez tri ure pa je spet večerjala isto kašico.

Meni se zdi to zelo hiter preskok na ‘goste’ obroke, ampak zgleda, da je res lačna, saj z užitkom zmaže ponujeno – je pa to vedno manj kot 2 dcl in potem ne želi še dojenja (razen po kosilu).
Doji se v glavnem ponoči, zjutraj pa že godrnja in komaj dočaka sadje.

To je moj tretji otrok, ampak noben ni bil tako grozno ‘lačen’, da bi morala kar na vrat na nos uvajati nove obroke goste hrane. A lahko s tako ‘hitrostjo’ kaj škodujem?

Ni narobe, če nima težav. Kar uvajajte dalje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

U, super! Hvala – bom nadaljevala tako.

Pozdravljeni!

Ampak uvajamo že dober teden, pa ni nobenega napredka. Bom se trudila še naprej. Kaj drugega mi tako ne preostane. Najlepša hvala za pomoč.

LP, Andreja

Malo za vzpodbudo…
Mi smo uvajali jabolko 10 dni – nič, banano 5 dni – malo bolje (po pol žličke na dan). Sedaj po dveh mesecih vztrajnega ponujanja vsak dan, mi že tri dni poje po 1 dcl sadja. Zame je to pravi mali čudež, glede na to kako se je začelo. Sedaj gremo na zelenjavo!

LP

Lepo pozdravljeni!

Po mesecu dni se ponovno javljam, saj je situacija takšna, da smo še vedno samo na dojenju. Ust sploh noče odpret. Kakor se ji z žličko približam ustom, me z rokami ustavi. Če ji žličko prislonim na usta (da se mi uspe prebiti preko krilajočih se rok), prične s pljuvanjem, če pa ji na silo dam hrano v usta, pa začne na vse pretege jokat in kričat. To najino hranjenje oz. poskusi hranjenja so prava nočna mora. Sem ji dala tudi banano, saj se mislila, da banano bo pa ja vzela. Pa ni bilo čisto nič drugače. Res ne vem več, kaj naj nardim. V skoraj dveh mesecih nisva napredovali nič. Resnično bi vas prosila za kak nasvet. Ker jaz sem že obupala. Sedaj sem ji nehala dajati, ker se čisto razburi, ko jo hranim. Najlepša hvala.

Kljub temu ponujate gosto hrano dalje. Drugega splošnega nasveta pač ni. Pripravite hrano tako, da je okusna, poskusite imeti skupne obroke, pripravite zelenjavno mesno kosilo, po žlički ali na prst, kakorkoli. Zagotovo bo otrok jedel, slej ko prej. Ne obupajte, nekateri pač potrebujejo dlje, da sprejmejo spremembe.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

AnDy,imam 7-mesečnega fantka in tudi naši začetki uvajanja goste hrane niso bili ravno rožnati.Sicer ni bilo tudi približno tako težko kot pri vas,a kar nekaj časa je bila žlica njegova sovražnica.TAko da sem mu začela uvajati gosto hrano s prsti,saj mu prst spodbudi sesalni refleks,kar poveže s hranjenjem…na začetku je pač bolj sesal kašice.Danes samo da vidi žlico,je že ves navdušen.
Poskusite.upam da vam bo šlo kaj boljše…

Tudi pri nas uvajamo GH od 5,5 meseca in je šele včeraj (čez en teden bo star 8 mesecev) pojedel celih deset žličk v obroku, pa tudi prvič na veliko in navdušeno odpiral usta :). Danes je šlo še bolje. Prej pa velikokrat v celem dnevu nič, večinoma pa slabe 3 žličke sadja v celem dnevu (ponujala sem mu pa vsaj 3 x dnevno). Veliko mamic pove, da so njihovi otroci začeli bolje jesti šele okoli 9 meseca. Tako da, potrpežljivost.

Ojojoj…..prav groza me je, da nas čaka še 2 meseca tega mučenja. Še zmeraj nič ne poje, ust sploh ne odpre. Sam da vidi žlico, že maha z rokami vsepovprek in odmika glavo. Saj drgač mi ne bi bil problem, da ne je, sam težava je v tem, da je polno dojena in da sem jaz že od 2m na Tametilu in da imam vidno mleka manj kot kak mesec nazaj, kar pomeni, da mi tudi s Tametilom mleko usiha. Že zdaj vidim, da ji je premalo. Ona bi kr še jedla in kr sesa in vleče v prazno in se krega. Revčka. Flaše namreč tudi noče. Srčno upam, da bosta z žličko kmalu dobre prijateljice, ker ne vem, kaj bomo pol, ko dojenje resnično ne bo več dovolj. Sva pa drgač probale že vse možne načine in zvijače, ki sem jih našla na spletu (tudi s prstkom). Ne pomaga nič.

Ponovno jaz. Sedaj smo stari že 9,5 mesecev in še vedno nimamo niti enega obroka gh. Še vedno se samo dojiva. Mogoče poje eno ali dve žlički, pa še to tko da ji praktično potisnem žličko v usta. Začela sem jo navajati na stekleničko, ker se porodniška počasi zaključuje, vendar nobenega uspeha. Sploh ne zagrabi. Nekaj malega popije po žlički, ampak daleč od tega, da bi bilo dovolj za obrok. Tudi drugače ne pije ničesar. Sem sprobala že vse možne flaške, pa nič. Ne vem, kaj naj še storim. Najbolj se bojim, kako bo, ko bom morala v službo. Zelo bi želela podaljšati porodniško, vendar kot sem uspela izvedeti od različnih virov, nimamo pogojev za podaljšanje. Dojenje naj ne bi bilo zadosten razlog. A tudi v našem primeru, ko se samo dojimo? Drugače sem opazila, da se tudi ne redi več tko kot bi se mogla. Pri 5,5m je imela 7,1kg, pri 9m 8,5 kg, danes (9,5m) pa je tehtala 8,3 kg. Zgleda, da ji dojenje ne zadostuje več. Jaz sem drugače še vedno na Tametilu. A mi lahko kako pomagate? Najlepša hvala.

Raje kot stekleničko, ji naredite normalen obrok okusne zdrave hrane. Kajti otrok bo jedel tisto, kar ga boste naučili in zadnji čas je, da začne normalno jesti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

živjo AnDy,

morda si že poskusila – če si izčrpaš nekaj svojega mleka in dodaš malo nove hrane, bo verjetno lažje sprejela nov okus, počasi pa boš lahko povečevala količino nove hrane. ne obupaj, punco je verjetno groza tlačenja žlice v usta, mogoče so ji bili novi okusi preveč močni ali je kaj tretjega, ampak saj bo. in ti se poskusi čim bolj sprostiti, zagotovo čuti tvojo nervozo ob obrokih.

lp

ADy, jaz te razumem. Pri nas tudi dodajanje mojega mleka ne pomaga, saj dvomim, da ga moti okus, ko pa se dostikrat poskusi končajo že, ko zagleda žličko, slinček ali ga dam v stolček za hranjenje.

Tudi jaz upam, da boste čim prej uredili.

LP

Andy, še tole, poskusi ji roke zamotiti s kakšno stvarjo, ki jo bo gledala, potem ap jo na hitro nahrani.

Kako pa bo v vrtcu, pa tudi meni ni znano.

Imamo morda kdo akkšne izkušnje glede neješčega otroka in vrtca?

Lp,
Kati

Spoštovani,

zanima me,če je ok, da svoji 6,5 mesecev stari deklici poleg zelenjavnih kašic (samo zelenjava, dve vrsti zelenjave ji zmešam skupaj) 2 – 3 x na teden zelenjavo zmešam s polento ali rižem ali riževimi kosmiči. Ali je 2 – 3 x na teden preveč, bi ji morala dajati predvsem zelenjavo? Kakšna naj bi bila pravilna prehrana naših dojenčkov (kolikokrat na teden žita)? Trudim se da v enem tednu ne ponavljam receptov in da dobi čimbolj pestro prehrano. Trenutno imava en obrok goste hrane, ostalo pa se dojiva. Še vedno pa jo precej napenja, kaka pa vsak dan. Kdaj ji lahko dam kakšno žemljico v roke za gristi? In kako je z glutenskimi živili, jih lahko že je? Sem pa precej zmedena ker je toliko različnih informacij.

Zahvaljujem se vam za odgovor.

New Report

Close