Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija koliko lahko poje

koliko lahko poje

Pozdravljeni!

Mene pa zanima, koliko naj bi pojedla skoraj 7 mesečna deklica v enem obroku (ali je razlika med mlečnim obrokom – dojenje in kašicam oz. gh), ter koliko obrokov naj bi dnevno zaužila.
Skrbi me namreč, ker imam hčerkico, ki bo naslednji teden dopolnila 7m, pa je zmožna zmazati precej velike količine sadnih kašic, potem pa tudi veliko zbruha.

Hvala

7 mesečni otrok, ki mu GH še uvajamo in smo mu običajno nadomestili že 2 mlečna obroka z obroki GH, običajno poje 5-6 obrokov dnevno. Mlečni obroki (zjutraj, zvečer) vsebujejo med 150-200 ml mleka, opoldanska malica npr. 1 jogurt, ki mu lahko dodamo tudi sadje, dopoldanska sadna malica in kosilo pa okvirno 150-200 ml vsak. Odvisno je seveda od tega, kako ješč je otrok.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

spoštovana,

vedno sem zasledila samo priporočene količine. koliko kalorij pa naj bi zaužil 8 mesečni dojenček, teža cca 8kg, deklica?
ješča ni ravno najbolj , pa me zanima vnos kalorij, da bo napredovala. hvala.

http://www.mamadojencek.si/?p=46

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dr. Tanč, mene sta pa kar malo zmedli s tistim jogurtom. A to se pravi, da lahko 7-mesečniki že lahko jedo izdelke iz KML-ja? V objavah, ki so med lepljivimi temami namreč piše, da se jogurte uvaja po žličkah po dopolnjenem 8. mesecu, v tistem daljšem članku pa je tako zmedeno napisano (ali pa sem jaz nepismena), da mi sploh ni jasno, ali se izdelke iz KML-ja uvaja po 9. mesecu oz. še raje okrog ene leta starosti????? No, ta zadnje mi je malo za lase povlečeno, a vendarle, kje je sedaj resnica?

Citat iz prve objave:
Po 8. mesecu: če je otrok dobival adaptirano mleko, po žličkah uvedemo jogurt, skuto. Dojenemu otroku uvedemo ta živila pazljiveje, saj do tedaj ni užival kravjega mleka.

Citat iz druge objave:
Kljub vsemu, veljajo neke splošne, priporočene smernice, do katere starosti otroka, določena hrana NI primerna. Do enega leta starosti tako otroci ne smejo uživati jajčnega beljaka (jajčni rumenjak ponudimo dojenčku po osmem mesecu starosti, celo jajce pa po dopolnjenem enem letu), kravjega mleka in izdelkov iz KML, žitaric, ki vsebujejo gluten (pšenica, oves, rž). Pekoče začimbe, sol, sladkor, jagode, močnejša maščobna živila, lešnike, med, hrenovke in klobase (ker vsebujejo preveč soli in dodatkov ter ovoj, ki mu dojenček s svojim žvečenjem ni kos), grozdje, pokovko ter sladkarije (žvečilni gumiji, trdi bonboni). Še posebej velja to priporočilo za kravje mleko, ki je na jedilniku slovenskih otrok mnogo prezgodaj. Kravje mleko lahko po dopolnjenem 9. mesecu starosti uporabljamo le kot dodatek pri kuhi (pri pripravi pire krompirja ali polente), dovoljeni so polnomastni mlečni izdelki (sir, jogurt, skuta). Tudi LCA jogurti za otroke še niso primerni.

To z glutenom in rumenjakom je pa tudi v nasprotju s tistim, kar ponavadi vi napišete, da najnovejša dognanja stroke priporočajo. Mogoče bi bilo potem potrebno tudi ta članek posodobiti, da ne bi bilo take zmede?

Lp, T.

Ni se potrebno držati meja kot pribitih. Nasveti so vedno okoli … meseca, po … mesecu, ipd. Nasvet je lahko tudi zelo individualen (en otrok pač lahko, potrebuje, drug pa morda ne – npr. če nek otrok poje zelo veliko GH in ob tem tudi zelo veliko mleka, je zanj bolje, da mu uvedemo jogurt ali skuto, ki je zagotovo ne bo pojedel toliko).
Citat je očitno iz že malo starejše literature oz. starejših smernic, sedaj so bolj sproščene in ohlapne. Velja, da otrokovo telo do 6. meseca ne potrebuje drugega kot mleko (spet individualno), potem pa uvajamo GH, najprej zelenjavo, sadje, po 6. mesecu gluten (če v družini ni celiakije), med 7. in 8. mesecem meso, počasi mlečne izdelke, jajce in med pa po prvem letu. Celo za ribe so najnovejše smernice ohlapnejše, lahko jih uvedemo pred 1. letom.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

v čem pa je ključna razlika med kravjim mlekom in izdelki iz kravjega mleka, da se dovoljuje uživanje mlečnih proizvodov, a hkrati ne mleka? Kako je s kozjim mlekom in izdelki iz kozjega mleka – kdaj jih lahko otrok zaužije?

Hvala in LP
Darija

Mlečni izdelki so fermentirani, lažje prebavljivi. Kravje mleko samo (neadaptirano), kot obrok, je za otroka po sestavi manj primerno. Vsebuje preveč beljakovin, premalo ogljikovih hidratov. Sklepamo tudi lahko, da jogurta otrok ne poje toliko, kot mleka samega. Če torej ni alergije ali suma na alergijo na kravje mleko, potem mlečni izdelek uvedemo, za pitje pa je še vedno primerneje adaptirano, ki je po sestavi podobno materinemu. Kozje mleko lahko uvedemo enako kot kravje, s tem, da je bolje kombinirati občasno kravje, občasno kozje in ne le kozje (zaradi pomanjkanja folne kisline in manjše vsebnosti železa v kozjem mleku).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
pet in pol mesečnemu sinku sem začela z uvajanjem GH. Zvečer mu po žlički dajem riževo kašico in nato še flaško mleka. Zanima me, koliko riževe kašice naj mu pripravim, in koliko mleka naj nato še spije? Kdaj mu povečam količno kašice?
LP

Vedno po občutku. Nihče vam ne more dati točne količine, ki bi se jih držali do potankosti. Ko uvajate pa itak dajete sprva nekaj žličk in nato zvišujete količino. Nekateri otroci pojedo 100 ml neke hrane, drugi 200, za oboje pa je to normalno. Ponudite mleko in potem pač spije, kolikor spije. Vse je normalno, samo da je sit.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

dojenček je star skoraj 7 mesecev in ima 9kg. Od goste hrane imamo kosilo, ki ga poje 100-200ml, popoldansko malico (ena banana in pol jabolka npr.), večerjo 200-250ml. Dojim ga še ponoči 1x, zjutraj 1x in pred spanjem, če pa zahteva, se po kosilu še podoji.
Mene zanima koliko mojega mleka naj bi dojenček poleg goste hrane še spil za dober razvoj? Imam namreč občutek, da se je količina mleka zelo zmanjšala in me skrbi, da pri meni ne spije vse skupaj več kot 300ml. Ali je potrebno, da dodajam AM? Ali lahko pomanjkanje nadomestim z jogurtom, skuto, kislo smetano? Ali pa je skrb odveč, ker si otroček popije kolikor rabi in se je mleko zmanjšalo s tem razlogom?

Hvala za odgovor.

LP

Običajno je količina mleka v tej starosti še okoli 600 ml ali celo več. Morda dodajte žitno mlečno kašico z adaptirani mlekom, potem bo čisto v redu. KML in mlečne izdelke uvajamo po prvem letu.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Mene pa zanima sledece moja puncka je stara 8 mesecev in ima 7300g uvedene ima ze vse obroke gh ponoci pa se dobi 210 ml mleka postala je pa zelo nejesca ..npr danes je pojedla le 1 jogurt in malo sadja cez dan ..vec niti ni pogojev da bi spravila vanjo daj ce jo “silim” nastane histericen jok in vse spljuva ven.
Kar me zanima je to koliko kalorij dnevno mora otrocek pojest da mi nebo zacela hujsat, tega se najbolj bojim saj je ze zdaj na spodnji meji s tezo

Hvala za odgovor ..lp

Dojenček do 6 meseca potrebuje približno 100 kilokalorij na kilogram telesne teže dnevno, med 6. in 9.mesecem pa okoli 90 kilokalorij na kilogram telesne teže, torej 7,3 kg težak otrok potrebuje dnevno 657 kilokalorij. Če je njegova teža suboptimalna in želimo, da bolje pridobiva, potrebuje več kailokalorij (npr. 700 – 750).
Poglejte v smernicah zdravega prehranjevanja dojenčkov, kjer je natančno razložen jedilnik po mesecih tako po kalorijah kot po sestavinah:
Vaš link

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close