Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Alergija?

Alergija?

pri 6m hčerki sem pred dnevi opazila na ličku flekec (mehurčast, rdeč), danes pa se je pojavil še na bradici in je malo večji. bi bila možna alergija? pričeli sve z jabolkom in banano in je bilo vse bp, sedaj pa nevem od kod tadva flekca? je pa res, da zgleda, da jo napenja po banani in se matra.

aja pa da ne pozabim, v predelu plenic na pregibu ima tudi rdečkast flekec.

Lahko gre za reakcijo telesa na novo hrano, če pa gre res za alergijo, je nemogoče reči. V tem primeru bi se izpuščaj širil, postal bi srbeč, koža pa debelejša in suha. Morda sedaj počakajte dan ali dva, jabolko nekaj dni kuhajte.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!
nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana dr. Tanč,

tejle temi bi se pridružila z vprašanjem – torej ločimo reakcijo na novo hrano in alergijo po tem, da slednja srbi?

Naš skoraj 6,5 mesečnik ima nekaj podobnega na ličkih, bradi, okrog ust in pod vratom zadnje dni, ni pa videti srbeče, samo pordelo s pikicami in malo trša koža morda. Od goste hrane je že nekaj vrst sadja in zelenjave (recimo jabolka, banano, hruške, cvetačo, korenje, bučke, krompir) ter mesa (piščanec, puran). Ker do zdaj ni bilo nobene reakcije, sem ta živila začela kombinirati. Nazadnje pa sem uvajala polento. Zdaj pa je ta izpuščaj (ampak odkar je jedel polento, je že nekaj dni, in prej ni imel tega). Ne vem. Kako po vašem nadaljevati zdaj? Grem nazaj na uvajanje hrane eno po eno vrsto? Ali je to morda res reakcija telesa? Kako pa vem, da je alergija? Verjetno bi morali opraviti teste, kajne? Pa se sploh delajo pri tako malih?

Je pa tako, da imajo v partnerjevi družini celiakijo (njegov starejši brat), zato bom s hrano, ki vsebuje gluten, počakala. Zdaj sem šla gledat na vrečko od polente in piše, da lahko vsebuje gluten v sledovih – bi lahko bilo to, čeprav z manjšo zakasnitvijo?

Najlepša hvala za pomoč,
LP

Ne, taka ločitev “uradno” ne obstaja. Vendar ni vsak izpuščaj alergija, kot to pogosto tukaj vidim, ko starše skrbi vsaka najmanjša pikica.
Alergijski izpuščaj srbi, še najbolj takojšnje alergijske reakcije (urtikarije npr.), prav tako srbi atopični dermatitis in opraskanine so značilne.
Celiakija nima zveze z alergijami in se ne pojavlja kot izpuščaj.
Pomemben podatek so alergije v družini, še posebej pri materi. Če v družini ni nobenih alergij, je alergija manj verjetna (vendar možna). V tej starosti so najpogostejši (skupaj preko 95%) alergeni kravje mleko, jajce in pšenica in iskati alergen pri dojenčku med sadjem, zelenjavo, polento, pri tem pa ni imel alergije na kravje mleko, je skorajda nepotrebno.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

izpuščaja na lički sta še prisotna isto v predelu plenic, le da slednji počasi izginja (uporabljam hladilno mazilo in je verjetno nastal zaradi drgnjenja proba plenice). ostala dva pa sta enaka, ko tpred dnevi, kljub mazanju. aja glede jabolk pa sem jih kuhala, že pred izpuščaji. bolj pa me zanima o alergiji na kravje mleko. bi bilo možno da bi se pokazala bolj pozno? moja pupa je stara 6m, že cca 2m (morda kaj več)ima na obrazeku hrapavo kožo oz. izpuščajčke. P smo pokazali, pa ni komentirala nič. tudi na tem področju uporabljam hladilno mazilo od galeksa, občasno kremo proti vetru in mrazu, pa so izpuščaji še vedno. drge se ne, razen za ušeski, to pa že od rojstva. včasih je malce pordelo mesto praskanja pa nevem, če zaradi pretiranega čohanja ali nohtov.

Alergija na kravje mleko je možna. Niste napisali ali ste dojili oz. od kdaj uživa adaptirano mleko.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

dojila do 5m, je pa AM dobivala že prej nekje od 3m naprej, v začetku majhne količine po en obrok, seveda počasi vedno več obrokov pripravljenega mleka. bi se alergija kazala še kako drugače? kot sem že napisala, se naši zdravnici pokazala izpuščajčke oz. hrapavo kožo, pa ni konmentirala nič posebnega.

slikce poslala na ZS:

Tak razvoj bi bil možen, alergija se pokaže po nekem času uživanja živila. V tej starosti je prvi alergen, na keterega pomislimo, kravje mleko. Malo počakajte, če se bo slabšalo, bi bilo dobro uvesti formulo za otroke, alergične na kravje mleko in počakati na izboljšanje. Drug najpogostejši alergen je jajce, ki pa ga zagotovo še ne dajete.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

se bomo zagotovo oglasili pri zdravniku, HVALA. bi pa še dodata, da si veliko maje očke z obema rokicama rokicama, kot bi bila zaspana, vendar ona to počne čez cel dan, neglede, če je spala ali ni.

še nekaj a je atopični dermatitis alergija na kravje mleko ali druga vrsta?

http://med.over.net/forum5/search.php?46,search=atopi%C4%8Dni+dermatitis,page=1,match_type=ALL,match_dates=0,match_forum=THISONE

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

sve se šle pokazat in je punčka dobila mazili (hladilno za nego) in pa locoidon, slednje sem uporabljala nekaj časa po porodu zaradi srbečice kože, nikjer pa ne piše sda je primerno za dojenčke (6mesecev). je mazilo vredu in ga lahko uporabljam?

Tudi pri dojenčkih atopični dermatitis zdravimo s kortikosteroidnimi mazili. Mažite največ 2x dnevno, 3-5 dni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni še enkrat, dr. Tanč,

ponovno se oglašam, ker me je v zvezi z izpuščajem, o katerem sem vam pisala konec oktobra v tej temi (citat zgoraj), začelo malo skrbeti in razmišljam, da bi se vseeno šla pokazat našemu pediatru. Od hrane zgleda res ni, tako, kot ste napisali, ker še zdaj razen par osnovnih vrst sadja, zelenjave in perutnine ne dobiva nič takega. Od rojstva pije Novalac, torej na kravje mleko ni alergičen. V moji družini ni alergij, so pa v partnerjevi družini.

No, kar se je pri našem 7-mesečniku začelo kot nekaj pikic, zdaj kar vsak dan bolj rdeči in koža po ličkih ter še posebej pod brado je čedalje bolj hrapava. Ddanes je bila skoraj že krastica pod vratom. Do zdaj je bilo tako, včasih bolj, včasih manj izrazito; mazala sem ga z Bepanthenom, zvečer pred spanjem, pa se je do jutra dokaj lepo pocelilo, čeprav ne povsem, lička sem pred odhodom ven namazala zjutraj, ko je mraz, tudi z Niveo, in je zgledalo, kot da pomaga. Ampak zdi se, da mazanje ni več učinkovito, ker se čez noč skoraj nič ne izboljša.

Do danes tudi ni bilo videti, da bi ga kaj srbelo, danes se je pa pri previjanju precej praskal pod brado. Površina izpuščaja se tudi povečuje; prej na prsnem košu izpuščaja še ni bilo, danes je že en flekec s tršo kožo tam, čeprav še ni tako rdeč kot bolj zgoraj pod vratom, ampak verjetno bo.

Razmišljala sem, če je mogoče to lahko povezano tudi s slinjenjem, namreč zelo se slini, slinčki, ki jih pogosto menjamo, so premočeni, pa mogoče mokro blago bodija potem draži kožo. Kožo ima kar precej občutljivo. Lička in brado zdaj pri gosti hrani seveda tudi brišemo po trikrat na dan, kar ga morda tudi draži. Gre mogoče samo za to? Za občutljivo kožo, ki tako reagira na draženje? Ali pa so res kakšne alergije, čeprav mi ni jasno, na kaj … V času pojavitve sva uvajala hruške, ampak precej dni prej, preden se je to pojavilo; kak teden je bilo čisto ok.

Pripenjam slikice, če boste morda lahko kaj razbrali. Sicer nerada delam gnečo v ambulanti, če ni treba, ampak verjetno bi bilo zdaj vseeno smiselno obiskati pediatra?

Za odgovor že vnaprej najlepša hvala.
LP

To bi sicer lahko bila tudi dražena koža od sline, vendar manj verjetno.
Kar pojdite k vašemu pediatru, to je pa že bolj podobno atopičnemu dermatitisu.
To, da Novalac pije od rojstva, ne izključuje alergije na kravje mleko. Je pa vseeno morda bolj sumljiva na jajce ali morda pšenico.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala, dr. Tanč, za hiter odgovor. Naj samo še povem, da niti pšenice niti jajca še ni dobil, tudi mlečnih izdelkov ali kravjega mleka ne. Jutri se greva seveda pokazat; verjetno pa vas bom tudi še kaj vprašala na to temo.

Lep večer in hvala, ker se trudite za nas.
LP

Seveda je dobil kravje mleko, kaj pa je drugega Novalac.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Aha, no, seveda, to že, vendar ga pije že 7 mesecev, izpuščaj pa ima ca 3 tedne …

New Report

Close