Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija TABELE RASTI

TABELE RASTI

Tabele rasti v drugi priponki.
Za nedonošenčke v prvi priponki.

http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_wfa_girls_z_0_5.pdf
http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_wfa_boys_z_0_5.pdf
http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_lhfa_girls_z_0_5.pdf
http://www.who.int/nutrition/media_page/cht_lhfa_boys_z_0_5.pdf

[img]http://scienceofmomdotcom.files.wordpress.com/2011/09/growth-chart.jpg[/img]

[img]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/41/CDC_growth_chart_boys_birth_to_36_mths_cj41c017.pdf/page1-593px-CDC_growth_chart_boys_birth_to_36_mths_cj41c017.pdf.jpg[/img]

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav. Sem prebrala več vaših odgovorov na isto temo – in samo preverjam, če razumem pravilno: torej četudi otrok ves čas raste po svoji krivulji (ki je na 5 centili – rojen kot zahiranček v 34. tednu nosečnosti s 1.840g in 43cm), je načeloma OK? Blazno neješč je in očitno po tezi nikoli ne bo ujel povprečja, višina je pa nekako vredu. Kakšne posledica bo pravzaprav imelo to pomanjkanje ustreznih kg? teža ves cas dokaj enakomerno raste, je bil pa po rojstvu “izven grafa” – torej ni dosegal 3 ali 5 centile, po uvedbi goste hrane je prišel na 5 oz. celo 10 centilo po who.

Otrok je (korigirano) star 10,5m in pri višini 76,5 tehta le 8.450g, in po nekaterih tabelah je na dnu, po who tabelah pa niti ni tako slabo…

Če mu samo manjka mal “špehca” se ne bom sekirala, če pa lahko ima nizka teža še kake druge posledice, me pa seveda zelo skrbi, ker se s težo ne premakne proti povprečju. Kako hudo je, če je na 5 centili? Je to še normalno?

Drugače je živahen fantek, gibalno zelo napreden.

Če otrok sledi svoji rastni krivulji tako po teži kot po višini, in če je bila njegova startna pozicija malce nižja, nas ne skrbi. Znano je, da zahirančki slabše lovijo svoje vrstnike (slabše preskočijo v višjo krivuljo), pa vendar se po nekaj letih tudi te krivulje približajo povprečnim. Če pa bi na krivulji rasti (predvsem višini) opazili nižanje oz. preskok v nižjo krivuljo, je potrebno ukrepanje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,

imam sina, ki je star 8 tednov in 2 dni. Porodna teža je bila 3660g, odpustna 3560g.Na prvi kontroli po 1 mesecu smo imeli 4500g. Sedaj imamo 6010g. Po približno 5 tednih sem mu pričela dodajati adaptirano mleko saj mu dojenje ni bilo dovolj, zato verjetno tudi tak poskok v teži. Zanima me ali je še v mejah normale? Kako lahko otroku malo omejim obroke saj bi pojedel več kot 200ml na obrok vsake cca 3h. Prekuhano vodo in čaj zavrača. Običajno sedaj poje 170-180 ml. Otrok je delno dojen oz. mleko si črpam in dodajam AM. Preko dneva vsega skupaj popije okoli 1100ml ali je to preveč? Mi lahko prosim poveste glede na starost ali težo koliko naj bi otrok pojedel/popil preko dneva? Ali je enako če kombiniram ali so vrednosti različne če je samo na AM?

Hvala za odgovor

Lp

Telesna teža je za 2mesečnika na zgornjih krivuljah, torej spada med težje dojenčke. Poskusite čim več dojiti in čim manj dodajati. Večje povpraševanje pomeni večjo tvorbo mleka. Okoli 900 ml mleka dnevno je za 6 kg otroka primerna količina.
Seveda voda in čaj ne moreta potolažiti lakote, saj nimata nobenih kalorij. Dojenček potrebuje samo mleko, vendar tudi tega le v primernih količinah.
Skratka, če je doojenček delno dojen, delno zalivan, poskusite tisti del, ki je dojenje, povečati.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Imam podobno vprašanje kot zgoraj. Naš fantek je star 11 tednov in 6 dni in me zanima koliko mleka naj mu dan na obrok oziroma čez dan. Zgoraj ste napisali 150ml na kg telesne teže, ampak sem v dilemi ker je na škatli za AM napisano drugače.

Naj povem da je bila porodna teža 4270g, po 1 mesecu kjer sva se delno dojila je zrasla na 4700, potem smo prešli v celoti na AM in pri 5 tednih je imel 6250g, zdaj ima verjetno že 6500g.

Prej smo imeli Novalac in mu zgleda ni odgovarjal ampak glede na tabelo na Novalacu bi mu morala glede na težo dajat 5 obrokov po 180 ml (to je na dan 180ml), ampak tako naj bi jedel v 4.mesecu, naš pa bo šele 4.3.2018 star 3 mesece. Če pa gledam na škatlo od Aptamila, ki mu ga trenutno dajemo, pa bi mu glede na težo morala dat 5 obrokov po 210 ml ampak to je mišljeno za 5 mesecev starega dojenčka. Pediatrinja ni rekla, da je pretežek tako da se s težo ne obremenjujem, se je pač velik rodil, ampak sem v dilemi koliko naj mu dam za jest, glede na težo ali glede na starost.

Zdaj mu dam 5-krat po 150 na cca 4-5 ur, ampak mislim da če bi mu dala še en obrok bi ga komot pojedel, včasih komaj dočaka in je že zelo siten, včasih pa normalno zdrži tudi 5 ur. Bi se morala bolj ravnat po tem kako je lačen ali bolje imet nek reden ritem in vedno isto obrokov. Če mu že povečam obrok je bolje da mu dam 6-krat po 150 ali 5-krat po 180? Bojim se da mu je 750ml na dan premalo, ampak ne želim pa mu dajat preveč da ne bi preveč pridobival na teži.

Lep pozdrav, Mirjana

3 mesečni otrok naj ima 6 obrokov dnevno. Pri povprečno priporočeni količini mleka na kg telesne teže to znese 160 ml mleka na obrok (za otroka s 6,5 kg teže).
Navevti na škatlah so res samo okvirni, predvsem pa prehitro preidejo na manjše število obrokov in imajo prevelike starostne razpone.
Hrana je otrokova osnovna potreba in dojenčki se ne prenažirajo. Če je lačen, mora jesti.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Res najlepša hvala za hiter odgovor!

Bi pa izkoristila priložnost in vas vprašala še nekaj. Pri prvem otroku smo celi čas uporabljali Novalac. Tudi za drugega smo vzeli Novalac začetno mleko in ga je celi čas nekaj črvičilo, vzeli smo Novalac AC ampak ni bilo nič bolje. Zato smo probali z Aptamilom začetnim in mu je nekaj dni super pasalo, potem pa je začel polivat, na začetku mogoče vsaki drugi dan en obrok, potem pa vedno pogosteje, dokler ni začel polivat skoraj vsaki obrok, še preden sem ga dvignila, da podreva kupček, je vse pobruhal, če pa sva uspešno podrla kupček brez bruhanja pa je dostikrat po malem bruhal še kako uro, dve kasneje. Zato sem vzela Aptamil AR in kar se tiče polivanja, je super. Ampak ga pa zelo zapira in zelo težko kaka, sicer ne vedno, ampak večinoma se zelo matra in potem dostikrat sploh ne kaka. Razmišljala sem, če lahko mešam Aptamil začetno mleko in Aptamil AR, da bi bilo vseeno malo bolj redko. Ali to lahko škodi? Na Novalac AR ne bi šla, ker mu Novalac ni odgovarjal. Če ne smem mešat, je verjetno najbolje, če grem nazaj na začetno mleko, čeprav bo polival, ampak bo vsaj normalno kakal. Kaj mi svetujete?

Lep pozdrav, Mirjana

Mešanje ni primerno. Lahko pa date vsak drugi obrok drugo mešanico.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala za informacijo. Ravno pa berem izkušnje mamic, ki so imele podobne težave in so pripravljale mleko AR namesto z vodo s čajem iz kumine, janeža kopra oziroma komarčka. To bi bilo tudi v redu?

Kakšen čaj je na splošno primeren za tak male dojenčke, 2-3 mesece? V lekarni namreč za tako majhne nimajo nič.

Lahko tudi tako, zelo blag čaj za dojenčke. Primerni so tisti, ki ste jih naštelil.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala za vse infomacijein predvsem da ste si vzeli čas!

Lp, Mirjana

Pozdravljeni. Jaz se pridruzujem kar tej temi, ceprav sin ni vec dojencek.. Trenutno je pri 4,5 letih velik 100cm. Vseskozi je bil med manjsimi (rojen sicer s cisto povprecno tezo in visino – 3500g in 51cm). Rastel je po svoji krivulji, sicer pod sredinsko crto. Na sistematskem pregledu pri 3 letih je bil izmerjen 94cm,sedaj pri 4,5 letih ima 100cm in je kar opazno manjsi od vrstnikov. Bi bilo mogoce smiselno omeniti pediatrinji ali je mozno da gre za trenutno stanje in se bo ‘potegnil’? Naj omenim da smo v druzini vsi bolj majhni (jaz 160cm,oce malo cez 170cm,babi je ekstra mini s cca 155cm,edino dedo jih ima okrog 180cm). Ze vnaprej hvala za odgovor.. Lp

verjetno gre za družinsko nizko rast, omenite pediatrinji, da ga bolj pozorno sledi (meritve višine na 6 mesecev, po potrebi napotitev k endokrinologu zaradi upočasnjene/nizke rasti).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni.

Spet se obračam na vas z podobnim vprašanjem kot prejšnjič in sicer koliko dat dojenčku za jest? Nazadnje (25.2.2018) ste mi svetovali za 6,5 kg dojenčka in 3 mesece starega 6 obrokov po 160 ml.

7.2.2018 je bil sin težek 6950 g in star 3 mesece in 3 dni. Kakor ste mi svetovali, mu dajem 6 krat na dan po 160 ml. Ampak včasih komaj zdrži 3 ure in pol, kaj šele 4. Včasih sicer 4 ure normalno zdrži,ampak mu vseeno dam in ne čakam da začne jokat zaradi lakote. Zanima me, ali bi mu že morala povečat obrok? Kako naj to sama preračunavam, da ne bom vsaki mesec postavljala takih vprašanj? Rekli ste, da se dojenček ne prenažira, ker je to njegova osnovna potreba. Ali je potem narobe, če mu kaki dan, ko je mogoče bolj lačen, pač dam 7 obrokov namesto 6, ali je smiselno povečat obrok in na koliko? Pediatrinja je rekla, da mu ne smem dat več kot 160 v 6 obrokih zaradi tvorbe maščobnih celic in da moramo to striktno pazit do 1 oziroma 2. leta.

Napisali ste tudi, da 3 mesečni dojenček potrebuje 6 obrokov. Kdaj pa potem preidemo na 5 oziroma kako je s samostojnimi mlečnimi obroki, torej ne kot kašica, ampak samo mleko, ko začnemo uvajat gosto hrano?

Lep pozdrav.

Mirjana

Količina mleka je močno dovisna od otrokove teže, zato vam absolutne številke danes ne morem napisati.
Načeloma dajemo 120 – 180 ml mleka na kilogram telesne teže na dan v približno 6 obrokih (za to starost).
Ko začete uvajati komplenetarno hrano, je potrebno upoštevati količine goste hrane, ki sprva niso velike in v kakšnem mesecu ali dveh šele popolnoma nadomestimo mlečni obrok z GH. Do tedaj mu ponudimo gosti obrok, po tem pa še mleko, da se nasiti. Če poje samo nekaj žličk, seveda.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!
Objava čaka odobritev

Napredovanje teže po dnevih je pomembno le v privem mesecu, nato vednop gledamo le to, ali sledi svoji krivulji in ne računamo več dnevnega prirastka. Če je vaš otrok fantek, je sicer med največjimi, telesna teža pa je glede na dolžino prenizka (primerna bi bila okoli 7800g).

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close