Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija PETA IN ŠESTA INFEKCIJSKA BOLEZEN

PETA IN ŠESTA INFEKCIJSKA BOLEZEN

Peta bolezen (erythema infectiosum)

Je virusna bolezen, ki se prenaša s kapljično okužbo prek dihal. Zbolijo majhno otroci, šolarji, redko tudi odrasli. Virus prizadene celice rdečega kostnega mozga, zato se lahko v fazi prebolevanja bolezni pojavi blaga do zmerna slabokrvnost.

Za bolezen je značilno, da nastopi izbruh izpuščaja nenadoma, brez predhodnih pregladnih znakov, prav tako ni povišane telesne temperature.

Inkubacija: traja od 6-14 dni, včasih tudi 21

Najbolj značilen znal bolezni je izpuščaj, ki poteka v 3 fazah:
1. bolezen se začne z živordečim metuljastim (spominja na meluljeva krila)
izpuščajem na licih. Koža v predelu izpuščaja je topla, nekoliko otekla, meja proti zdravi koži je ostra.
2.dva do 3 dni zatem se pojavi rdeč lisast izpuščaj na udih in obeh ritnicah, šele nato pa na trupu. Na notranji starni udov je izpuščaj močnejše izražen, na trupu pa bolj na prsih ina na ledjih.
3. v tej fazi je izpuščaj različno intenziven – občasno zbledi lahko tudi izgine a se ponovno pojavi, če se tuširamo s toplo vodo ali zdrgnemo kožo. Izpuščaj lahko traja 2-30 dni, lahko tudi srbi. Izgine brez posledic.

Komplikacije so redke, lahko se pojavi slaborvnost ali vnetje sklepov.

Zdravimo ne, otrok naj nekaj dni samo počiva.

Šesta bolezen (Exanthem subitum, Roseola infantum)

Je akutna virusna bolezen majhnih otrok. Najpogosteje otroci zbolijo spomladi in jeseni.

Inkubacijska doba je običajno od 7-14 dni.

Bolezen se začne z nenadnim povišanjem telesne temperature (tudi do 40° C). Pojavijo se lahko znaki vnetja zgornih dihalnih poti.
Temperatura ostaja visoka 3 dni, nato pade na normalno. Ob padcu temperature se pojavi rdeč izpuščaj (lahko redče pikice) po celem trupu in udih.Ko se izpuščaj pojavi otrok ni več kužen. Otrok se pri tem dobro počuti in zdi sem kot da se je z izbruhom izpuščaja bolezen pozdravila. Po 2 deh izpuščaj izgine ker pomeni, da je otrok zdrav.

Zdravljenje
Ob visoki telesni temperaturi dajemo otroku veliko tekočine, zdravila za zniževanje vročine, mlačne kopeli.

http://www.emedicine.com/derm/topic136.htm
http://med.over.net/forum5/read.php?37,1411922,1411923#msg-1411923
http://med.over.net/forum5/read.php?37,1411218,1411220#msg-1411220

---------------------------------------------------------------------------------------------- Veliko več smo, kot le telesa in osebnosti. Ne glede na spreminjajoči se zunanji videz je notranji duh vedno lep in ljubeč

hm…naš mali ima pa že drugi dan tašna rdeča lička,pa čisto malo vročine in kašlja…bi to lahko bilo to?

Bo treba počakati, če je kašelj, je verjetno tudi nekaj izcedka v nosu oz. prehladnih znakov, to pa je bolj verjetno kakšena druga viroza. Morda pa se bodo značilni izpuščaji za 5. inf. bolezen pojavili šele po nekaj dneh, vmes pa bo otrok čisto OK.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!
nova
Uredništvo priporoča

Ja malo nam je danes začelo iz nosu tečt…vam sporočim zvečer kako bo…kdaj približno pa naj bi se pojavili izpuščaji,če bi res šlo za to bolezen? Koliko časa naj bomo zdaj doma (potem,ko mine vročina)?
Hvala za odgovore in lep pozdrav!
Maja

A 5. in 6. otroško bolezen otrok preboli enkrat ali jo lahko dobi večkrat?

Hvala za odgovor!

LP, Lejkica

Živ, Maja,
če otrok nima vročine, potem en dan počakate, nato pa kar malo na sprehod.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Ker sem noseča, me te nalezljive otroške bolezni zelo skrbijo. Predvsem, ker imam pogosto stik z 2-mesečnim dojenčkom.
Je res, da tako majhni otroci še ne zbolijo?

Dvomesečnemu dojenčku, če nima starejših sorojencev, nima kdo prinesti takih nalezljivih bolezni.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

NAš malček ima šesto bolezen. Imeli smo povišano temperaturo in danes so se mu pojavile pikice. Včeraj sva bila pri zdravniki.
Zanima me: ali je to nalezljiva bolezen, a se lahko drugi otroci okužijo z njo če so v stiku z njim, ali lahko večkrat zboli?

Hvala za odgovore, Tina

Pozdravljeni, Tina82,
če ste prebrali članek na začetku, ste dobili vse odgovore na vaša vprašanja.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Lep pozdrav!

Zanima me samo, do katerega meseca nosečnosti je nevarno, da se nosečnica ne okuži s 5. boleznijo?
Sama sem ravno na polovici nosečnosti in moj sin je veliko v stiku z otrokom, ki ima 5. bolezen (potrjeno od pediatra).

Hvala in lep vikend!

Mene tudi to močno zanima, saj se je res mučno kar naprej izogibati otrokom, pa še nikoli ne veš, če si se izogibala dovolj.
Sama sem v 30. tednu.

Najlepša hvala tudi v mojem imenu!

Pozdravljeni, vodnarka in Nana,
bolezen je nevarna nosečnici, če le-ta bolezni še ni prebolela. Odrasli smo v veliki večini preboleli te otroške bolezni, samo ne vemo za to.
Če pa se okuži nosečnica, ki bolezni še ni prebolela, je nevarnost za anemijo ploda po 6-8 tednih po preboleli bolezni nosečnice.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

hčerka ima peto bolezen, zase pa seveda ne vem, ali sem jo imela. Ali sem kakor koli lahko prenašalka virusa? Mislim, da so moji strahovi sicer neupravičeni, ampak vseeno bi se rada prepričala, da se moja pet mesecev noseča prijateljica prek mene ne bi nalezla te bolezni.
Najlepša hvala za odgovor!

Pozdravljeni!

Naš malček je imel tri dni visoko vročino, ki skoraj ni padla. Pediatrinja je rekla, da gre za virozo. Zdaj so se mu pa pojavili taki rdeči fleki. Največ jih je po glavi, za ušesom. Po trebušču pa ima drobne pikice, ki so se začele še po hrbtu. Vročino tudi še vedno ima, sicer je manjša kot na začetku.Zraven je dobil še pa drisko. Zanima me, če gre tu za 6. otroško bolezen ali bi morala iti k zdravniku.

Hvala za odgovor!

Verjetno gre za šesto infekcijsko bolezen, če je vročina padla in je otrok čisto v redu. Če pa ni, bo obisk pri zdravniku potreben.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

moja deklica ima ze 10 dni izpuščaje ,ki izginjajo in se zopet pojavijo, zdr, je rekla da je 5 ta bolezen. vendar mene skrbi zakaj se ji na soncu vedno znova in bolj mocno pojavijo, jo koza srbi in jema sirup zrtex– nekaj za alergijo, je stara 5 let in me zanima kaj mislite vi . bi lahko bila to alergija na sonce in ne ta bolezen . ali bi ji sirup moral pomagati , ce bi bila alergija. izpuscaji so bili prva dva dni samo po obeh nogah in rokah od komolca navzdol ,sedaj a se prestavlja na hrbet in so podobni metuljm. na vrhu hrbta kjer jo je oplazilo sonce pa ima drobne pikice ki jo srbijo. na obrazu ni imela nic. zanima me se to imamo 11 mesecev starega otroka , ali mislite da bo dobil tudi on in kdaj

Pozdravljeni, Nika7,
po poteku je možno, da gre za izpuščaj po 5. infekcijski bolezni, lahko pa sočasno tudi za solarni izpušaj (po soncu, v kombinaciji z znojem).
Pri alergiji na sonce antihistaminiki običajno ne pomagajo ravno kaj dosti, ker gre za drugačen mehanizem sproščanja snovi.
Ne morem vam povedati, ali bo zbolel tudi mlajši otrok, odvisno je tudi od tega, v kako tesnem kontaktu sta.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close