Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija ALERGIJA NA MLEKO, JAJCA, PŠENICO

ALERGIJA NA MLEKO, JAJCA, PŠENICO

ALERGIJA NA MLEKO

1.DOVOLJENA ŽIVILA
a.) nadomestki mleka: nadomestek, ki ga predpiše zdravnik,
riževo mleko z dodatkom Ca in Mg
sojino mleko (če je star več kot 2 leti)
puding Kolinska Royal – vanilija (prah)
b.) maščoba: GEA margarina brez mleka v prahu in lecitina – oljarica Slov.Bistrica
Vitaquell margarina
100% sončično olje, repično, oljčno olje
c.) sadje in marmelade: zrelo neoporečno sadje – v začetku sadje prekuhamo v kompotih ali čežana,
marmelada domača
mešana marmelada brez konzervansov (jabolko, sliva KOLINSKA ali ETA Kamnik)

d.) zelenjava: neoporečna zelenjava dušena ali sveža
doma vložena zelenjava brez konzervansov
naravno kisana repa
e.) meso in izdelki: konjsko meso, govedina, teletina
puran, piščanec
zajec, ovčetina, kozletina
mesni izdelek – naravno prekajena puranja prsa mnesarstvo Flerin, Ljubljana
sveže morske ribe in postrvi – po dogovoru z alergologom

f.) kruh – žitni izdelki in peciva: kruh iz polbele ali črne pšenične moke (martinov polbeli in beli Žito, jelenov, krjavlov)
ajdov, ovseni, rženi
doma pečen brez dodatka mleka
Žito Natura prosena kaša, ješprenj, ovsena moka, ovseni kosmiči, ječmenovi kosmiči, ajdovi kosmiči, riževi kosmiči, riževi otrobi, rženi polnozrnati kosmiči
Žito pšen.zdrob, navadna polenta, koruzna moka, leča, ajdovi žganci, kus kus
Droga Portorož polenta, koruzna moka, pšen.zdrob, kus kus, prosena kaša, ajd.žganci
Lima čisti corn flakes, riževa moka, kamut moka
neoluščen polnozrnat riž
testenine in jušne zakuhe

2. PREPOVEDANA ŽIVILA
a.) kravje in kozje mleko
siri, skute, smetana, sirni namazi
pudingi na mleku
jogurt, kefir, kislo mleko, sirotka
izdelki, ki vsebujejo mleko v prahu ali kazeinat ali sirotko
b.) maslo
vsa ostala margarina (beccel, letta, rama)
rastlinsko olje, arašidovo olje
mast za cvrtje (frivita, frivisa)
c.) jagode, breskve, citrično sadje, kiwi
lupinasto sadje: arašidi, mandeljni, lešniki, orehi
industrijsko prirpavljene marmelade in kompoti s konzervansi
multivitaminski sokovi in drugi sokovi s konzervansi
med

d.) sušena mleta sladka ali ostra paprika
sveža paprika in paradižnik
industrijsko pripravljena zelenjava
zelje

e.) svinjina
morski sadeži, rakci, školjke, lignji, ribje palčke
vsi mesni izdelki – salame, klobase, paštete, hrenovke, mesni sir, suhe salame, pršut, šunke

f.) beli kruh in pekovsko pecivo, ker je lahko dodano mleko v prahu in lecitin, (tudi žemlje, bobmetke, kajzerice)
vsa industrijsko pripravljena peciva, piškoti, torte, z mlekom ali kremo, ki vsebuje maslo, jajca in druge skrite alergene v obliki številnih dodatkov.

Tako, jutri ali pojutrišnjem sledi: ALERGIJA NA MLEKO IN JAJCA

Sledi paALERGIJA NA MLEKO, JAJCA IN PŠENICO

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Dobro jutro, Laksmi,
sojinega mleka ne pred 2. letom starosti, ker je soja pravzaprav ZELO alergogena, običajno so izdelki zelo rafinirani, včasih celo iz genetsko modificirane soje. Ker vsebuje mnogo fitoestrogenoc, pa lahko povzroči tudi hormonske spremembe pri deklicah. Za ženske v menopavzi sicer zaželjen učinek, saj blaži znake menopavze, za deklice pa ne. Le organsko predelana soja brez industrijskih dodatkov je tista, ki bi ustrezala, pazljivost pri deklicah pa vedno.

AD3 kapljice dajamo, dokler se ne zapre velika mečava. Pri nekaterih otrocih se zapre pri 9 mesecih, pri drugih pa pri 18 mesecih. Včasih so bile cele sheme (1. leto in 2. zima, 1 leto …), sedaj pa čisto preprosto: dokler se ne zapre velika fontanela.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,

Hvala za Vaso azurnost in prijaznost.
Ker cenim Vaso strokovnost sem sedaj v blagi dilemi.
Mi dajemo nasemu sedaj enajstmesecniku od 7 meseca po na nasvetu alergologinje (pa tudi pediatrinja se je strinjala)sojino mleko – MILUPA – SOM. Ali se to mogoce ne tretira kot sojino mleko? Toliko je ze vsega da se clovek vcasih malo izgubi.
Zadnjih 14 dni pa tudi kaksen sojin jogurt.
Tudi sama z mozem sva mnogo tega prebrala po netu, mnenja pri mnogih so deljena, tudi na osnovi studij.
Mnogi zatrjujejo, da ce so izdelki iz EKO predelave je OK, kar ste omenili tudi Vi.
Kaj je potem alternativa pri nas – raje rizevo mleko.

Hvala

Cim prej kaksen soncni zarek iza oblakov zelim

nova
Uredništvo priporoča

Ja, vem, da je tako.
Kajti mlečne formule za otroke, alergične na kravje mleko, so v večini narejene iz soje. Na katero pa ima TUDI LAHKO otrok alergijo. Torej poskusimo, če se pojavi alergija, pa druge formule (riževo mleko …). Mislim, da bi naredili tako: če otrok v redu prenaša sojino mleko in izdelke in nima alergije na sojo, potem pač sojino mleko in zmerne količine sojinih izdelkov. Ne pa pretiravat, saj ni potrebno, da uživa poleg sojinega mleka še sojin puding, sojine napitke, sojin jogurt, ipd. Te zadeve bi lahko nadomestili morda z drugimi.
Če pa bi se pojavila alergija, pa seveda takoj ukiniti sojino mleko in prehod na riževo, ki pa ga lahko dajete tudi sedaj, če želite.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Tanč, pozdravljena!

Najprej lep pozdrav in čestitke, ker ste se pridružili MON-ovcem:).

Zdaj pa vprašanje. Enkrat sem se že vključila v debato o potrebnosti diete nosečnice, če je prejšnji otrok alergik. Meni je naša alergologinja (PK) dieto odsvetovala, prav tako dieto v času dojenja – a ja, sin (skoraj 4 leta) je alergičen na KML, jajca, svinjino, kivi, ananas in tetanusni toksoid ( z dieto je stanje bp). Alergijo smo diagnosticirali šele pri enem letu, ker ni kazal nobenih znakov za težave, tako da sem šele po tem obdobju tudi jaz šla na predpisano dieto.
Deklica je stara 11 mesecev, polno (!!) dojena. Na dieti nisem, ker mi je bila odsvetovana, ji pa ne dajem omenjenih živil. V bistvu imam z njo kar nekaj težavic, ker do sedaj še nisva opustili obroka dojenja – kar ji ponudim, poskusi in odkobaca dalje:). Nekako ji ne upam ponuditi mleka in ml. izdelkov, jajca pa bom poskusila šele po dopolnjenem letu (čeprav se zavedam, da je v stiku vsaj z mlečnimi izdelki preko mojega, nedietnega, mleka). Na trenutke ji uspem ponuditi sojin jogurt ali puding, ki ga najraje jé takrat, ko jesta z bratcem isto stvar. Kašice ji (večinoma neuspešno) pripravljam na riževem mleku. In ko berem napisano, postajam zaskrbljena, da ji škodim??

Hvala za odgovor!

Alenka

Pozdravljeni, kolegica, se spomnem debate na forumu alergije.

Mislim, da ne delate nič narobe. Če je deklica do sedaj ob “nedietnem” materinem mleku in hrani, ki jo uživa, brez težav, potem ni potrebna prevelika zaskrbljenost. Ukrepi pri alergiji so napisani za otroke, ki imajo dokazano alergijo na živila in nemenjena temu, da bi starši vedeli, v katerih živilih se lahko skriva npr. tudi mleko (jaz npr. nisem niti sanjala, da je v hrenovkah mleko).
Drugače pa vidimo lahko že pri novorojenčku, ki ima močno izraženo atopijo, da se hitro senzibilizira in hitro pokaže alergijo, celo v 1. mesecu sem že videla. Tak otrok noče piti mleka, niti materinega ne, če mati uživa KML ali mlečne izdelke. Takoj, ko mati ukine KML, pa otrok to mleko pije. To drži 100%. In če je tako, potem mati mora imeti deito. Če ima otrok potrjeno alergijo.

Lahko rečem to, da jaz običajno svetujem mamici, da opusti KML in mlečne izdelke zato, da vidim, ali se zadeva izboljša, še preden jih pošljem na obdelavo na ped.kl (pri malo večjih, z novorojenčki se ni za hecat). Po 14 dneh se običajno uredi, otrok spet pije, koža se izboljša. Dam mu vsa navodila, pokliče me lahko v času moje službe kadarkoli in dejansko ga pošljem dalje samo zato, da ima uradno potrjeno alergijo ter da potem lahko dobi Pregomin na recept. Meni je diagnoza že jasna, samo s testi jo mora nekdo potrditi zaradi mlečne formule na recept. Vendar je tudi ena past: otrok bo morda alergičen na več hranil (jajce, pšenica), tako da je stvar tudi v individualnem navdihu, če se pohecam.

Za vašo deklico bi rekla tako, da če vi niste na dieti brez KML, potem je zelo možno, da ne bo imela alergije na KML, saj bi se v tem času sigurno pokazali znaki (atopični dermatitis, slabše uspevanje, črevesne težave ..) Poskusite.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdrav,

Saj tako je vedno na tem svetu, da clovek obcasno res zakomplicira po nepotrebnem.
Bo pa mogoce se kaksna mamica dobila odgovor in mirnejsi spanec.
Jutri pa kar na rizevo mleko – vsaj pri enem obroku za zacetek.
Se enkrat hvala in lep vecer

Tanč, še enkrat pozdravljena!

Očitno sem se tako razpisala, da je moje vprašanje ostalo zamaskirano:).

V bistvu me skrbi, da ji sedaj dajem preveč sojinih izdelkov, ker občasno pomalica sojin jogurt in še bolj občasno kakšen sojin puding. Pa seveda najraje “ukrade” bratcu sojin napitek, ki ga on obvezno pije po slamici:) (pravi mali uživač – tako kot mami pije vsak dan kavo, on s posebnim ritualom sojin napitek):
Skrbi me, da dobiva deklica preveč soje … in posledično fitoestrogenov….

LP, Alenka

p.s.
Vam bom enkrat napisala še, kako se alergija na KML ni izrazila pri mojem sinu, kljub temu, da sama do njegovega 1. leta nisem bila na dieti, pa ima precej hudo obliko (++++ za mleko in jajca). Edino kar je bilo dokaj značilno je to, da je odklanjal vse mlečno in sva pristala na soji še preden smo vedeli, da je alergik…
Spet sem zašla:(

Živ, Alenka.
če je deklica dojena in bo občasno pojedla kakšen sojin jogurt/puding ali popila nekaj sojinega napitka, potem ni nevarnosti za “overdose” fitoestrogenov.

Saj, sem razumela tole z vašo “nedieto” KML pa kasnejšim razvojem alergije na KML.
Ampak vaš deklič pa ne zavrača dojenja.
Ne se sekirat, vse bo v redu. So stvari, ki jih enostavno ne moremo preprečiti in se pojavijo ne glede na to, kaj mi preprečujemo.
Če je tako določeno, bo tudi deklica imela alergijo, če pa ni takega genskega nagnjenja, pa je ne bo.

Zaenkrat gre vse v redu, dojita se, vi nimate diete brez KML (popolnoma prav, saj nima težav), občasno pije sojin napitek ali poje kaj sojinega (ne bo viška fitoestrogenov).

Uživajte z vašimi pikci,
lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

1. DOVOLJENA ŽIVILA
a.) nadomestek mleka, ki ga predpiše zdravnik
riževo mleko z dodatkom Ca in Mg
sojino mleko (če je otrok star>2 leti)
puding Kolinska Royal-vanilija (prah)

b.) maščobe: Gea margarina brez mleka v prahu in lecitina-oljarica Slov.Bistrica, Vitaquell margarina, 100% sončnično olje, repično olje, olicno olje
c.) sadje in marmelade: zrelo neoporečno sadje – v začetku sadje
prekuhamo v kompotih ali čežana,
marmelada domača
mešana marmelada brez konzervansov (jabolko, sliva KOLINSKA ali
ETA Kamnik)

d.) zelenjava: neoporečna zelenjava dušena ali sveža
doma vložena zelenjava brez konzervansov
naravno kisana repa
e.) meso in izdelki: konjsko meso, govedina, teletina
puran, piščanec
zajec, ovčetina, kozletina
mesni izdelek – naravno prekajena puranja prsa mnesarstvo Flerin, Ljubljana
sveže morske ribe in postrvi – po dogovoru z alergologom

f.) kruh – žitni izdelki in peciva: kruh iz polbele ali črne pšenične moke (martinov polbeli in beli Žito, jelenov, krjavlov)
ajdov, ovseni, rženi
doma pečen kruh iz pšenične bele ali druge moke, brez dodatka mleka
domača priprava peciva brez mleka in masla
Žito Natura prosena kaša, ješprenj, ovsena moka, ovseni kosmiči, ječmenovi kosmiči, ajdovi kosmiči, riževi kosmiči, riževi otrobi, rženi polnozrnati kosmiči
Žito pšen.zdrob, navadna polenta, koruzna moka, leča, ajdovi žganci, kus kus
Droga Portorož polenta, koruzna moka, pšen.zdrob, kus kus, prosena kaša, ajd.žganci
Lima čisti corn flakes, riževa moka, kamut moka
neoluščen polnozrnat riž
BARILLA, ŽITO testenine in jušne zakihe brez jajc

2. PREPOVEDANA ŽIVILA
a.) kravje in kozje mleko
siri, skute, smetana, sirni namazi
pudingi na mleku
jogurt, kefir, kislo mleko, sirotka
izdelki, ki vsebujejo mleko v prahu ali kazeinat ali sirotko
b.) maslo
vsa ostala margarina (beccel, letta, rama)
rastlinsko olje, arašidovo olje
mast za cvrtje (frivita, frivisa)
c.) jagode, breskve, citrično sadje, kiwi
lupinasto sadje: arašidi, mandeljni, lešniki, orehi
industrijsko prirpavljene marmelade in kompoti s konzervansi
multivitaminski sokovi in drugi sokovi s konzervansi
med

d.) sušena mleta sladka ali ostra paprika
sveža paprika in paradižnik
industrijsko pripravljena zelenjava
zelje

e.) svinjina
morski sadeži, rakci, školjke, lignji, ribje palčke
vsi mesni izdelki – salame, klobase, paštete, hrenovke, mesni sir, suhe salame, pršut, šunke
JAJCA IN IZDELKI IZ JAJC (majoneza, kreme …)

f.) beli kruh in pekovsko pecivo, ker je lahko dodano mleko v prahu in lecitin, (tudi žemlje, bobmetke, kajzerice)
vsa industrijsko pripravljena peciva, piškoti, torte, z mlekom ali kremo, ki vsebuje maslo, jajca in druge skrite alergene v obliki številnih dodatkov,
testenine in jušne zakuhe z jajci

Dodala bom samo opozorilo za LECITIN: uporablja se v živilski industriji kot emulgator – predvsem v slaščičarski industriji. Lecitin je lahko jajčni ali sojin. Ima oznako E 322 – ISTA ZA OBE VRSTI LECITINA. zato ga otroci, preobčutljivi na jajca oz. sojo ne smejo uživati.

Dieta je podobna kot tista pri alergiji na mleko, dodana so torej še jajca in izdelki.

Sledi: ALERGIJA NA MLEKO, JAJCA IN PŠENICO

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
joj, s tem ste me pa zdaj čisto prestrašili. Moja 12 mesecev stara punčka ima alergijo na mleko in jajca. Ugotovili smo jo pri dveh mesecih. Ker je bila polno dojena, sem bila na dieti, uživala pa sem sojino mleko in sojine izdelke. Odkar je trdo hrano, ji po nasvetu alergologinje dajem sojino mleko (SOM) – običajno zjutraj in zvečer, včasih (redko) ga nadomestim z riževim, za malico pa skoraj vsak dan poje sojin jogurt. Zdaj sem seveda precej zaskrbljena, da dobi te soje absolutno preveč. Kaj menite? Je strah upravičen?

Spoštovana Oblačka,
če ste pozorno prebrali navodila, piše pri dovoljenem mleku: NADOMESTEK, KI GA PREDPIŠE ZDRAVNIK. Vam je bilo predpisano sojino mleko s strani alergologa.
Torej naj ga otrok uživa, včasih sojino, včasih riževo, z dodatnimi sojinimi izdelki pa ni potrebno pretiravati. Pravzaprav lahko otrok čisto dobro živi brez vsakršnega pudinga, lahko mu pripravite domač posladek. Zatorej ne rabi nujno sojinega pudinga. Previdnost je zaradi količin, seveda pa je odvisno tudi od tega, koliko sojinega mleka prvzaprav dnevno užije.

Še eno obvestilo za vse: tile ukrepi so prepisani ukrepi, ki jih dobite na Pediatrični kliniki. Če bi bilo možno, bi kopirala original, tako pa sem ga morala prepisati. Samo toliko, vse mamice, ki ste imele otroke na alergo oddelku, ste dobila natanko ta navodila.

Ne bodite v strahu. Gre samo za opozorilo, da naj otrok ne užije PREVEČ sojinih izdelkov (torej npr. 700 ml sojinega mleka, pa še sojin puding, pa še sojin napitek, pa še kak sojin izdelek-vse to v enem dnevu res ne rabi).

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

1. DOVOLJENA ŽIVILA
a.) nadomestek mleka, ki ga predpiše zdravnik
riževo mleko z dodatkom Ca in Mg
sojino mleko (če je otrok star>2 leti)
puding Kolinska Royal-vanilija (prah)

b.) maščobe: Gea margarina brez mleka v prahu in lecitina-oljarica Slov.Bistrica, Vitaquell margarina, 100% sončnično olje, repično olje, olicno olje
c.) sadje in marmelade: zrelo neoporečno sadje – v začetku sadje
prekuhamo v kompotih ali čežana,
marmelada domača
mešana marmelada brez konzervansov (jabolko, sliva KOLINSKA ali
ETA Kamnik)

d.) zelenjava: neoporečna zelenjava dušena ali sveža
doma vložena zelenjava brez konzervansov
naravno kisana repa
e.) meso in izdelki: konjsko meso, govedina, teletina
puran, piščanec
zajec, ovčetina, kozletina
mesni izdelek – naravno prekajena puranja prsa mnesarstvo Flerin, Ljubljana
sveže morske ribe in postrvi – po dogovoru z alergologom

f.) MOKA CELIAX Klasje Celje – koruza, krompir
MOKA GIUSTO-COFARMA-koruza, riž
MOKA HAMMER MUHLE (u s pikicama)-mix Rustikal-koruza, krompir, kostanjeva in guar moka z dodatkom kvasa
MOKA 1005 koruzna, 1005 ajdova, 1005 riževa
ŽITO NATURA prosena kaša
ŽITO NATURA ali LIMA ali GIUSTO ajdovi kosmiči, riževi kosmiči, riževi otrobi
LIMA čisti corn flakes
Navadni ali neoluščen polnozrnati riž
ŽITO ali DROGA polenta, koruzna moka, leča, prosena kaša
100% ajdovi žganci s krompirjem
100% koruzni žganci
100% koruzne testenine ali celiakalne testenine brez jajc
DOMA PEČEN KRUH iz zgoraj dovoljene moke
Celiakalni kruh GIUSTO-brez mleka in jajc
DOMA PRIPRAVLJENO KROMPIRJEVO TESTO z dovoljeno moko po receptu klinike (pediatrične!)
DOMA PRIPRAVLJENE TESTENINE s celiax moko

2. PREPOVEDANA ŽIVILA
a.) kravje in kozje mleko
siri, skute, smetana, sirni namazi
pudingi na mleku
jogurt, kefir, kislo mleko, sirotka
izdelki, ki vsebujejo mleko v prahu ali kazeinat ali sirotko
b.) maslo
vsa ostala margarina (beccel, letta, rama)
rastlinsko olje, arašidovo olje
mast za cvrtje (frivita, frivisa)
c.) jagode, breskve, citrično sadje, kiwi
lupinasto sadje: arašidi, mandeljni, lešniki, orehi
industrijsko prirpavljene marmelade in kompoti s konzervansi
multivitaminski sokovi in drugi sokovi s konzervansi
med

d.) sušena mleta sladka ali ostra paprika
sveža paprika in paradižnik
industrijsko pripravljena zelenjava
zelje

e.) svinjina
morski sadeži, rakci, školjke, lignji, ribje palčke
vsi mesni izdelki – salame, klobase, paštete, hrenovke, mesni sir, suhe salame, pršut, šunke
JAJCA IN IZDELKI IZ JAJC (majoneza, kreme …)

f.) VSE VRSTE KRUHA in PEKOVSKEGA PECIVA (žemlje, bombeti…) beli, polbeli, koruzni, ajdov, rženi, ovseni – vsebujejo določen % pšenične moke
VSA INDUSTRIJSKO PRIPRAVLJENA PECIVA, piškoti, torte s pšenično moko, mlekom ali kremo, ki vsebuje maslo, mleko, jajca in druge skrite alergene v obliki številnih dodatkov
VSE TESTENINE in JUŠNE ZAKUHE iz moke durum in jajci

Če bi želeli še dieto URTIKA III in SKRITE ter NAVZKRIŽNE ALERGENE, napišite!

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala vam za odgovor pred dnevi. Samo v vednost, kako ravnajo nekateri starši, medtem, ko se vi trudite z alergijami.
http://med.over.net/phorum/read.php?f=151&i=402776&t=402776

Spoštovani dsimon,
veste, včasih človek poskusi vse živo, samo da bi otrok jedel. Navodila, ki sem jih objavila, se nanašajo na otroke, ki so že alergični na mleko. Drugi otroci, ki nimajo alergije, lahko uživajo kravje mleko. Saj je adaptirano mleko tudi kravje, le delež beljakovin in ogljikovih hidratov je spremenjen. Manj je beljakovin (ker otrok ni teliček in mu ni potrebno v 1 letu imeti 100 kg kot teličku) ter zvišan deležogljikovih hidratov, da je čimbolj podobno materinemu mleku.
Ravno zaradi razmerja beljakovin in ogljikovih hidratov ter dodanih mikroelementov, vitaminov … priporočamo, da bi otrok užival adaptirano mleko do 18 meseca starosti.
Ampak, otroci so res hecni. Tudi pri mojih malih pacientkih se je že zgodilo, da otrok ni bil dojen, ni pa niti slučajno po grlu spravil nobenega adaptiranega mleka (čisto vse mlečne formule smo poskusili), niti otroške Pomurke v prahu. Pristal je na Alpskem mleku 3,5 že pri 4,5 mesecih , ko je bil že pravi okostnjaček. In čudo, to mu je bilo pa všeč. Danes je pri enem letu popolnoma v redu.
Tako da čisto razumem vse, le če bi otrok imel alergijo na živilo, starši pa bi mu kljub temu to živilo dajali, to bi me pa presenetilo.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala za odgovor. Tudi sama razumem, da če otrok noče adaptiranega mleka mu ponudimo navadno. Ampak ne razumem pa, da nekateri starši v času, ko je bilo toliko napisanega, ko so mesečno posvetovalnice s pediatri trdijo, da je navadno mleko pri 4 mesecih OK in to zagovarjajo, ne spomnim se, da bi katera mama navedla razlog, da je otrok edino to pil.
Moj namen ni diskutirati o tem, niti ne pričakujem, da to objavite. Mogoče res nisem bila jasna, saj vem da je adaptirano tudi na bazi kravjega, le vrednosti so bolj primerne za dojenčka. Pa ni samo problem v alergijah, ampak tudi v obdelavi, ki jo opravijo. O tem tako več veste kot mi laiki. Mene je prepričal članek v Življenju in tehniki, ki jo jemljem kot resno revijo.
Še naprej se trudite z nami in veliko uspeha.

Dober dan, Simona,
saj se pravzaprav popolnoma strinjam z vami.
Če naredimo vrstni red hranjenja in je na prvem mestu najboljše:
1. dojenje
2. dojenje
3. dojenje
4. adaptirano mleko (prilagojeno človeškemu in ne kravjemu mladiču)
5. mleko v prahu za otroke (pomurka)
6. kravje mleko (vsaj v času mojega specialističnega kroženja so alergologi povedali, da je kravje mleko bolje kupovati kot pa kravje mleko ene domače krave, kar se alergij tiče.

Vsekakor, pri 4 mesecih kravje mleko … saj dojenčki niso telički!
Kar se ŽIT tiče, delim z vami mnenje o resnosti revije.

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

1. HRANA Z BIOGENIMI AMINI: povzroča alergijam podobne pojave, sir, prekajene ribe, ribje konzerve, klobase, šunka, postana hrana, rdeče vino, pivo, ananas, banane, jagode, slive, limone, avokado, špinača, paradižnik, kvas, kislo zelje, stročnice, kakav, čokolada, pravi čaj;

2. SOJA: bonboni, kosmiči, hrustljavci, kolači, biskviti, prelivi, konzerve, golaži, juhe, polnila, kreme, namazi, mesni nadomestki, kocke;

3. PLESNI:
* HIŠNI PRAH: Penicillium, Rhizopus, Cladosporium, Alteruaria, Aspergilus, Mucor
* ŽIVILA IN HRANILA: produkti: penicilini, cefalosporini, antiholesterolna zdravila-statini, fusidin, griseofulvin, ciklosporin, encimi, citronska kislina, organske kisline, sojina moka, fermentirani siri, modri sir, fermentirane oake, sredstva za okus, celulaze-sredstvo za mehčanje …

4. ZAČIMBE: poper, paprika, česen, čebula, majaron, timijan, žajbelj, klinčki, cimet, kumina, koriander, zelena, brinove jagode;

5. BENZOATI: pivo, džemi, sadnni želeji in sokovi, sadni jogurti, vložene sardine in sledi v kisu, marinade;

6. SULFITI: suho sadje, želeji, vložena zelenjava, belo in rdeče vino, pivo, čips, krpice, jedilni kis, koncentrati limone in pomaranč, zmrznjeni morski sadeži, solatni prelivi, adni želeji in sokovi;

7. ZDRAVILA: antibiotiki, analgetiki, aspirin in nesteroidni antirevmatiki, sulfonamidi, kri in derivati, heparin, hormoni, encimi, lokalni in splošni anestetiki, cepiva (jajčne beljakovine, toksoidi, želatina, formaldehidi, konzervansi), beta blokatorji, ACE inhibitorji, vitamini;

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
pri moji 5-mesečni punčki so odkrili (zaenkrat) alerjigo na jajca, za mleko čakamo na izvide krvi, je pa dobila izpuščaje po nekaj žličkah tako Aptamila kot Novalaca, zato je alergologinja priporočila, naj se ravnamo kot da je tudi alergija na mleko.
Moje vprašanje je sledeče: prebrala sem vaš seznam dovoljene in prepovedane prehrane pri alergiji na mleko in zanima me, zakaj so prepovedana nekatera živila, ki nimajo z mlekom, konzervansi, jajci ipd. nobene zveze, predvsem paradižnik in paprika in nekatero sadje. Ali se je potrebno temu vnaprej izogibati ali šele če se pokažejo kakšne težave. Naj povem, da hčerka nima drugih težav kot občasni izpuščajčki na tipičnih mestih (lička, bradica, kolena..).

Hvala za vaš odgovor in lep dan

Spoštovana Atja,
dieta je zasnovana na tem, da se izogibamo znanim, torej potrjenim alergenom, pri tem pa se držimo še diete Urtika III, pri kateri se izogibamo najbolj alergogeni hrani. Želimo preprečiti senzibilizacijo na drugo hrano in s tem razvoj alergij na vedno več stvari (hranil).

lp
Tanč

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close