Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Ponavljajoči izpuščaj stopal

Ponavljajoči izpuščaj stopal

Pozdravljeni,

še preden se lotim opisa problema, ki me skrbi, bi glede na zadnjo objavljeno temo pohvalila vas, saj nam s svojimi odgovori pomagate pri številnih težavah in dilemah s katerimi se srečujemo kot starši.
Zdaj pa problem: pri dvoletnem sinu opažam poavljajoči izpuščaj na stopalih tako na nartu kot tudi podplatu. Prvič se je pojavil izpuščaj (slika 1, 2) septembra lani, ko je preboleval virozo (nekaj dni vročina, razdražljivost, je teklo iz noska, kašelj, ter dan, dva prebavne težave – pogostejše odvajanje bolj mehkega blata, 1 x je bruhal). Prvič je bil izpuščaj na rokah (dlaneh) in stopalih, na obrazu ali ustih ni bilo nič. Nato se je zgodba ponovila čez dober mesec in nato še konec leta 2017. Obakrat se je izpuščaj pojavil samo na stopalih (slika 3) – nekje na sredini prebolevanje prbl. teden dni trajajoče viroze. Sedaj pa je ponovno rahlo nahoden, imel je vnete očke (po kapljicah bolje), en dan je suho kašljal, je pa brez vročine ali prebavnih težav, samo bolj razdražljiv. In danes se mu je ponovno pojavil izpuščaj po nogicah (slika 4). Zaradi viroz ga nisem peljala k zdravniku, me pa skrbi, da ni mogoče izpuščaj kaj resnega in ne samo nepomemben del prebolevanja viroze. Upam, da me boste pomirili, da nisem naredila napake, ker ga nisem peljala k zdravniku.
Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.
Lep pozdrav.

Nekateri virusi povzročajo izpuščaje, ki so torej del klinične slike okužbe. Še posebej to vidimo pri parvovirusih, enteroviorusih, kokseki virusih, ki pogosto napadajo otroke, še posebej tist v kolektivih, kkjer je prenos okužbe mnogo hitrejši.
Zaenkrat izpuščaj ni sumljiv, da bi kazal na kaj drugega. Če pa bi se pojavil izpuščaj kot drobne pikice vijolične barve, ki ne izgine na pritisk, pojdite k otrokovemu pediatru.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Najlepša hvala in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani!

Pri 2.5 letnem sinu se je pred 3 tedni pojavil izpuščaj na podplatih in malce okoli narta. Rdeči krogci oziroma polkrogi, niso dvignjeni, ne srbijo, nobenih drugih simptomov. Šla sva k zdravnici, ki je rekla, da spominjajo na urtikarijo a da ni prepričana (motilo jo je, da niso nas nivojem kože in niso srbeli). Da pa ne izgleda kaj resnega, naj samo opazujemo. Ti madeži so po nekje 5 dneh čisto izginili.
Po dobrih 2 tednih pa sem včeraj zvečer opazila enake izpuščaje, spet samo na tem predelu, v malce manjšem obsegu kot zadnjič. Sin sicer je nahoden (precej smrkanja, malce kašlja, a brez vročine).

Želela sem vas v bistvu vprašati, če ste kdaj imeli tak primer izpuščaja (samo na tem predelu), bi šlo lahko za kaj bolj resnega? Med brskanjem (vem, da tega ne smem početi) sem naletela na sistemski juvenilni artritis, kjer je opisan podoben izpuščaj (ki se pojavlja in zginja).

Najlepša hvala za vaš čas in odgovor.

Mnogo več kot pisna beseda v takem primeru pove slkika. Ne vem ali sem imela kaj takega, pogosto pa pri virozah vidimo različne izpuščaje.

Juvenilni artritis: ja, ampak diagnoza se ne postavlja samo z enim znakom, mora biti prisotnih več znakov (običajn9o je naštevanje … in … in … ali …)

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Hvala vam za odgovor. Bi vam vsekakor pripela sliko pa žal tu ne vidim opcije kje.

Vmes sva se oglasila še pri dermatologu, ki je brez dvoma rekel, da gre za urtike, diagnoza preobčutljivostna koprivnica (alergijska urtikarija). Meni, da gre za pojav ob prehladnem obolenju. Otrok je v zadnjih 2 mesecih res stalno nekaj prehlajen, brez vročine, a z zelo opaznim izcedkom iz nosu (pihava na 10 minut in gre ogromno ven), včasih je pridružen tudi kašelj, a vse nekako potem mine v roku tedna dni. Da bi prav takrat imel izpuščaje ne (če bi res to bilo povezano), vedno je to kar nekaj dni po virozi ali prehladu. Dermatolog je še rekel, da če bi se urtike pojavljale v širšem obsegu svetuje alergološko testiranje, če bo samo na nogah naj pustimo in ne delamo ničesar.

In res so se mu zdaj, po 1 mesecu, ko ni bilo nobenih izpuščajev, zopet pojavili, spet le na stopalih (tokrat po podplatih nič, vsega skupaj ima le ene 4-5 manjših izpuščajev na zgornjem delu stopala). Bolan, nos in kašelj cca 10 dni nazaj.

Naj omenim morda le še to, da je njegov oče kar hud alergik (na cvetni prah, živalsko dlako, gobe …) in nazadnje, ko je gledal sinove izpuščaje mi je rekel, da mu je kliknilo, da je imel v otroštvu tudi sam nekaj podobnega, tudi na nogah in da je imel to kar precej časa, več se ne spomni.

Ali menite, da se držim navodil dermatologa ali naj vseeno stopim zopet do otrokove pediatrinje?

Najlepše se zahvaljujem za vaše mnenje in čas.

Koprivnica ob virusnih okužbah je najpogostejši pojav koprivnice.

Seveda greste k otrokovemuj pediatru, saj je to edini zdravnik, ki na enem mestu združuje vso otrokovo dokumentacijo in podatke o boleznih in vse izvide.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close