Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Pediatrija Ospice

Ospice

Spostovani!
Zanima me ali je smiselno predcasno cepiti z drugo dozo cepiva za ospice, glede na to da sedaj razsajajo?
Hvala.
Lp

Zdaj ste napisali mojo misel:=) Po moje bi cepili vse otroke, ki še niso bili cepljeni z 2. odmerkom proti OMR in če je od 1. odmerka minilo več kot 4 tedne. Ampak moramo počakati mnenje NIJZ.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Pozdravljeni,
kaj pa v primeru mlajših dojenčkov? Hči je dobro dopolnila 5. mesec, kako je v tem primeru s prvim in drugim odmerkom? Je možno in varno cepiti prej? Ali nam ostane samo izogibanje množic ljudi?

Spostovani!
Bom pozorno spremljala medije, kaksne bodo smrenice nijz.
Najverjetneje bomo starsi sami narocali otrocke na predcasno cepljenje. Ali nas bodo poklicale ustanove?
Hvala.
Lp

Do dopolnjenega 10. meseca ne cepimo, otrok ima še materina protitelesa. Če pa bi NIJZ razglasil epidemijo, bo najverjetneje organizirano cepljenje tudi za dojenčke nad 6. mesecem starosti z monocepivom proti ošpicam.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

V primeru, da bo potrebno cepljenje z 2. odmerkom pred vstopom v šolo, bo NIJZ pooblastil cepitelje za vabljenje in cepljenje.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Torej je največ kar trenutno lahko naredimo mamice mlajših otročkov, dojenje.
Mi je kar malo odleglo:)
Imam pa še eno vprašanje. Sama sem bila proti ošpicam cepljena leta 1991 in potem še 1996. Če torej prav razumem, je v moji krvi še vedno dovolj protiteles, da je z njimi zaščitena tudi dojena hči? Vedno sem si predstavljala, da grejo potem te “protivirusne informacije” v nek “arhiv” iz katerega se sprostijo le po potrebi… Trenutno sem čisto fascinirana:D

Najlepša hvala za odgovor! Ta in mnoge druge;)

Uspešnost zaščite določamo z nivojem protiteles. Vendar četudi protiteles ne dokažemo, so poti zaščite tudi preko spominskih celic, ki v primeru potrebe začnejo ponovno tvoriti protitelesa. Vendar pri večini cepljenih ljudi dokažemo protitelesa, čeprav v nižjem odmerku kot pri naravno prebolelih.
Preko materinega mleka prehaja dovolj protiteles k dojenčku, seveda pa to ne bi bila zadostna zaščita v primeru večjega števila obolelih za ošpicami v prostoru.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani,

zanima me, zakaj se z 2. dozo cepiva OMR cepi šele pred vstopom v šolo, torej ali je zadaj nek razlog zakaj je vmes 5 let. Triletno hčerko bi namreč želela predčasno cepiti z 2. dozo, pa me zanima, če je to iz zdravstvenega vidika ok ali kaj “prehitevam”. Prav tako me zanima ali jo lahko z 2. dozo predčasno cepimo na stroške ZZZS ali smo v tem primeru samoplačniki. Hvala za odgovor in lep pozdrav,

nina

Odgovora na vaš zakaj nimam. Tako so pač postavili cepilni koledar. Vsaka država si postavlja po svoje, res pa je, da jih večina z 2. odmerkom proti OMR cepi v starosti od 3-5 let. Nekatere pa celo šele pri 10. letih.
Neformalno mnenje Nacinalnega inštituta za javno zdravje je, da koledarja za sedaj ne bodo spreminjali, da pa otroke lahko cepimo z 2. odmerkom proti OMR tudi prej na željo staršev (ali če bo epidemiološka situacija tako zahtevala) in potem pač ne bo cepljen pri vstopu v šolo.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

Spoštovani, napisali ste, da do dopolnjenega 10. meseca ne cepimo, ker ima otrok še materina protitelesa. Ali so to protitelesa, ki jih otrok dobi preko placente ali s kolostrumom ali kasneje z dojenjem? Če slednje, potem niso vsi otroci isto dolgo zaščiteni oz. če mamica ne more dojiti, potem tak dojenček ni zaščiten?

To so materine protitelesa, ki jih dobi preko posteljice.

Lp (še vedno) Tanč; Pediater je odvetnik otroka. Vedno se vpraša: "Ali je to in to za otroka dobro?" ne glede na interese, mnenja, prepričanja drugih.Everything will be OK in the end. If it`s not OK, it´s not the end yet. In seveda: UPORABLJAJTE ISKALNIK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ISKALNIK JE ZAKON!!!

New Report

Close