Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Kunec-nenavadno odpadanje dlake

Kunec-nenavadno odpadanje dlake

Pozdravljeni,
imamo leto starega pritlikivega kunca. Tri mesece nazaj je zbolel in je dobil antibiotik. Ponovno pa je imel težave s prebavo mesec kasneje, ko je tudi prejel antibiontik. Sedaj ima normalen apetit in je zelo živahen. Opazili pa smo, da mu na določenem mestu odpade dlaka (cca 0,5x 1cm), kjer ima najprej manjšo razjedo, ki se poceli in dlaka na tem mestu ponovno zraste. To smo prepisali reakciji na antibiotik, saj ima to na hrbtu, kjer je prejel injekcijo. Sedaj opažam, da ima zraven že zacljene in z dlako zaraščene kože ponovno delček kože z manjšo razjedico (kot bi se urezal) brez dlake. Prvič smo to pokazali tudi veterinarju, ki mu je vzel malo dlake, jo pregledal in ni bilo nobenih posebnosti, tako da smo to prepisali reakciji na antibiotik. Sedaj pa mi je vseeno čudno, da se to širi, kljub temu, da se vse skupaj tudi lepo celi.
Kaj menite kaj bi lahko bilo in kaj lahko naredimo?
lp, Nataša

Pozdravljeni,
Vzrokov za izpadanje dlake pri kuncih je kar nekaj. Moznen vzrok so lahko zunanji paraziti (garje, ostale prsice), glivicne okuzbe koze (dermatofitoze) ali pa je krivo kaksno globlje vnetje koze.
To, da se brezdlacno mesto siri, vsekakor ni normalno in to nebi smela biti reakcija na injekcijo antibiotika.
Mikroskopski pregled dlake nazalost ni 100% zanesljiv in je v tem primeru dobro dlako poslati v laboratorij, na mikolosko preiskavo (preiskava na prisotnost glivic). Preiskava navadno traja 2-3 tedne, po njej potem jasno, ce gre za dermatofitozo ali ne.
Ce so vzrok garje, je potrebno vzeti kozni ostruzek in ga pregledati mikroskopsko na prisotnost parazitov. Zdravljenje v tem primeru je ustrezen antiparazitik v obliki ampule, ki se nanese direktno na kozo ali pa v obliki injekcije.
V vsakem primeru, predlagam obisk pri veterinarju-dermatologu, ki bo znal poiskati vzrok in situacijo primerno zdraviti.
Srecno in lep pozdrav,

Petra Sinkovec, dr. vet. med.

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Lp jas imam problem z naso hisno zajcico ko smo jo dobili je bila poleg tavelikih kuncev pa ima na vratu problem da ji ne raste dlaka pa sem obrisala z mlacno brisaco (narahlo) sedaj pa opazila puhec dlake na tistem mestu ali pomeni to da ji bo dlaka ponovno zrastla taka kot je bila prej

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Če opažate novo dlako, bo najverjetneje zrasla. V primeru, da ostane mesto brez dlake ali se celo širi, svetujem pregled pri veterinarju.
LP

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Pozdravljeni
Imam mladega kunca pritlikavca star Je priblizno 4 mesece. Danes sem ugotovila da nima dlake polovico hrbta in se ze malo siri po trebuscku. Zanima me kaj bi lahko to bilo.
Lp

Nič takega, kar bi lahko ti sama zdravila. Kunca takoj nujno pelji k veterinarju za male živali – glodalce. Kako dolgo pa ga že imaš?

New Report

Close