Najdi forum

mačke ni domov

živimo v atrijskem stanovanju in imamo mačko, ki se je lepo navadila, in z njo tudi mi, da gre zjutraj ko gremo vsi od doma gre tudi ona maširat po svoje in pride domov ko pride mlajša hčerka, okrog treh, gre spet malo naokrog in pride okrog 19-20 domov. zadnje dva tedna pa se dogaja, da je ni nazaj tudi po dva dni. je mogoče, da jo kdo zadržuje pri sebi doma?? kako naj se znebimo te skrbi? Hvala za nasvete!

Tukaj je več stvari, ali je muca sterlirizirana, ker če ni se lahko ženi.Kje živite, jaz si ne bi upal takole spuščati muco, veste koliko nevarnosti preži na njo, od kretenskih ljudi, ki bi ji lahko kaj naredili, do avtomobilov in drugih nevarnosti.Možno je tudi to, da se mucka kje zadrži pri komu, ki ima muce ali jo nahrani, ker muca če bo ugotovila, da ji je še kje lepo, se bo tam navadila in bo tam hodila.

je sterilizirana. živimo v naselju ja kjer vedno vidiš kako mačko..joj ne želim da nas zamenja z drugimi lastniki! 🙁 naj je ne spuščamo ven? ampak potem bo slabe volje, ne želim da nas zato ”zasovraži” ker ji ne bomo omogočili kar želi. prav tako če bi jo spustili samo na atrij bi ušla ker saj veste mačke se spravijo še v najmanjšo luknjo. verjamem da ima mačje prijatelje ampak zakaj bi jo na koncu dneva nekdo zadrževal čeprav ima in ovratnico in obesek z naslovom in vsem..takoj opazno da muca že nekomu pripada! vseh nevarnosti se zavedam, ampak težko nam bo jo imeti ves dan doma zaprto.

nova
Uredništvo priporoča

Razumem situacijo, tudi jaz sem bil na istem dokler nisem rešil težav.

Problem so hudobni sosedje, ki lahko vašo muco poškodujejo in avtomobili.

Zdajle vam ne preostane drugega, kot da vso bližnjo in širšo okolico polepite s plakati, objavite oglase na radiu, obvestite pristojno zavetišče, se toplo oblečete in skličete iskalno akcijo. Mislim, da bi bilo hudo vedet, da v tem mrazu poškodovana mačka bije neznosno agonijo. Ja, žal, taka je realnost živali, ki se brez nadzora potikajo naokoli.

Edina rešitev, da bo muca na varnem in da boste vi brez skrbi je ta, da jo imate pod nadzorom. Verjetno zunaj nimate možnosti zagraditi z mačkotesno ograjo, zato jo pač imejte samo v stanovanju. Večina mačk se na takšno življenje hitro navadi, ponavadi so bolj problem lastniki, ker se jim zdi, da muca pogreša ”svobodo” in da je prikrajšana, ker ne more lovit miši, hodit po travi in se sončit.. Še vedno jo lahko tudi sprehajate zunaj na povodcu (ampak za to je potrebno uvest urnik; tj. vedno ob istem času, da ne bi izsiljevala).

Moja dva sta izključno notranja mucka (smo v bloku, če bi bili v hiši, bi imela zunanji mačjak), pa noben ne sili ven (sta potomca prostoživečih mačk in sta do najdbe bivala zunaj), pomembno je, da imata na voljo igrače, praskalnik in seveda mene za družbo, da se zamotita (pomaga tudi to, da sta dva :)). Le tako vem, da se jima ne bo zgodilo nič hudega. Pa sonce ravno tako dobita (vedno ležita na zaplatah na tleh, kjer jih greje sonce), v lončkih imamo posejano travo za grizt, glede svežega zraka pa…na balkon nočeta 😉 raje gledata skozi okno.

Pa brez skrbi, muca vas ne bo zasovražila 🙂 . Če bi se zavedala, bi vam bila le hvaležna, saj bo le pod nadzorom lahko dočakala pričakovano življenjsko dobo mačk, ki je od 15-20 let (btw, statistika pravi, da 90% mačk, ki imajo prost dostop v okolje, ne dočaka 1. leta).

Se strinjam z napisanim, edino s tem ne, da se mačke hitro navadijo ali sploh kdaj navadijo na biti notri, če so kdaj bile zunaj, to sploh ne drži, mačka bo vedno slila ven in edino srečna bo zunaj, tako je, mačka je plenilec in take živali je teško zapreti v stanovanje.

Imam doma prostoživečega mačka, ki je zunaj živel par let. Ven noče niti pod razno. Tako da tole ne drži.

Zakaj pa moja dva ne silita ven? Zakaj ne sili ven tisoče že odraslih mačk, ki so jih društva polovila in oddala v izključno notranje bivanje?

Meni najboljša opcija je itak hiša + mačkotesna ograja za takrat ko smo zunaj in mačjak, za takrat ko so ljudje v hiši. Tako, da vsakemu, ki ima hišo, priporočam tako. Če si v bloku, pač to ne gre žal, muca pa pri tem ni za prav nič prikrajšana.

No, tole je dokazno gradivo :p

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.157777294261954.27628.100000890522907&type=3

sAJ SILIJO VEN, ene ja druge ne.Saj tud en človek rad je meso, drugi pa ne.

Torej ne govori tega:

Se strinjam z napisanim, edino s tem ne, da se mačke hitro navadijo ali sploh kdaj navadijo na biti notri, če so kdaj bile zunaj, to sploh ne drži, mačka bo vedno slila ven in edino srečna bo zunaj, tako je, mačka je plenilec in take živali je teško zapreti v stanovanje.

Ker tisti, ki 20+ let delamo s prostoživečkami in nasplošno zapuščenimi živalmi, pač imamo določene izkušnje.

Najbolje res potem da jo kar počasi navadimo biti doma. Razmišljam o mačjem povodcu! Čeprav ne izgleda malo smešno imeti mačka na vrvici? =) no ja če ji bo ta zadovoljil stik z naravo sem za. Hvala lepa vsem za nasvete in delitev izkušenj!

Zagotovo se bo našel kdo, ki mu bo smešno ali čudno, tako da to naj te ne odvrne 😉 Se bodo pa našli tudi tisti, ki se bodo topili ob spoznanju, da jo imate radi in skrbite za njeno varnost 🙂 . Navajaj jo pa le postopoma, da se ga ne bo bala.

Kreteni se vam bodo smejali ampak ne ozirajte se na kretene.

evola, navajamo jo na preživljanje dni doma in zaenkrat ni bilo pretiranega ”dretja” =) čez okno na okenski polici opazuje dogajanje zunaj. v soboto je imela na drugi strani celo obisk hehe jo mačji prijatelji očitno že pogrešajo.

Pa glede na to, da so mačke družabna bitja in je ponavadi tako, da kdor ima prostor za eno mačko, ima še za drugo :), je morda za razmisliti, da bi ji našli primerno družbo in bo tako na varnem, pa še družbo bo imela.

se strinjam, ODLIČNA IDEJA!

V atriju postavite mačjak s streho – dejansko gre za pesjak, ki je zgrajen tako, da mačka iz njega ne more pobegniti. Tako bo zunaj in na varnem. Jaz imam mačjak zgrajen na terasi, poleti, ko so balkonska vrata odprta, imajo mačke vanj prost vstop in nekatere celo spijo tam. Pozimi je zanj malo manj zanimalja in so rajši notri – a v njem vseeno prezivijo kakšno uroco ali dve – vska dan. Je pa vreden svojega denarja, muce so srečne v njem – in na varnem.

New Report

Close