Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Nenadna smrt naše muce

Nenadna smrt naše muce

Spoštovani!
Na vas se obračam s prošnjo, da mi vsaj malo obrazložite kaj je lahko morebiten vzrok nenadnega pogina naše muce. Muca bi bila 4. januarja stara 5 let. Je mešanka s perzijko, saj je je imela dolgo dlako in bila je snežno bela, vendar ne gluha. Redno je bila cepljena do tretjega leta, bolna je bila vsega skupaj 3x (prehladi in zadnjič je je imela nekoliko obolele ledvice-dobila podkožne infuzije, vzeli so ji kri, prejemala je antibiotike v obliki injekcij.) Muca je bila notranja, imela pa je tudi prosti izhod na dvorišče (živimo na deželi). Dan pred smrtjo je čepela pod posteljo,zjutraj je tudi bruhala, vendar je šla tudi v svoj kotiček kjer ima hrano in nekaj pojedla ter popila, kasneje je želela ven na vrt. Približno pol ure je bila zunaj, nakar lepo pride noter in gre naravnost pod posteljo.
Čez čas slišim, da bruha in grem po njo, vendar je imela obe zadnji nogi in rep hrom, oz. spodnji del telesa je imela mrtev. Takoj sem poklicala veterinarja, vendar zaradi praznika je bil le dežuren in je imel še terensko delo, tako da je dejal, naj pridemo čez 2,5 ure v ambulanto. Muca je ves ta čas jokala in se poskušala odplaziti pod posteljo, skratka bilo je zelo mučno, saj ni nisem mogla pomagati. Ko jo ob določeni uri pripeljemo k veterinarju je bila muca mrtva, umrla je med potjo.
Doživela sem velik šok, vendar sem veterinarja l vprašala kaj bi lahko bil vzrok pogina. Dejal je, da sigurno nekaj hudega, ker muca ne umre kar tako v 2 urah, s tem da ni pojedla strupa, ali bila poškodovana.
Meni pa sedaj to ne da miru, sama sem si nekako postavila diagnozo, da bi muco lahko zadela možganska kap, vendar po drugi strani nisem sigurna, če je možno krivo tudi da so ji odpovedale ledvice. Žal za obdukcijo se nisem odločila zaradi finančnih sredstev.
Veterinar je povedal tudi, da je verjetno ne bi mogel rešiti, tudi če bi prišli takoj v ambulanto, ne pa po 2,5 urah, ko je revica trpela in jokala. Muca je imela 5,5, kg, sterilizirana in nikoli ni kotila.
Kaj pravite?
Hvala za odgovor in lep pozdrav!

Žalostna

Pozdravljeni!
Vzrok pogina bi lahko podala le obdukcija, a vendar lahko na podlagi opisanih znakov sklepam, da je najverjetneje prišlo do t.i. aortne tromboze. Pri tem obolenju pride do zamašitve aorte s krvnim strdkom, kar povzroči prekinitev prekrvavitve tkiv, ki so distalno od zamašitve. V ozadju je največkrat obolenje srčne mišice, t.i. hipertrofna kardiomiopatija.
Terapija aortne tromboze je konzervativna ali kirurška, a je v večini primerov prognoza slaba kljub hitrem ukrepanju.
Lep pozdrav,

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Včeraj ponoči nam je umrl mucek. Star 6 let. V petek se je slabše počutil, kašljal, manj jedel, veliko spal, vendar ni nič kazalo, da se dogaja kaj kar nas je doletelo. V soboto je bilo enako, le s to razliko, da je proti večeru začel hitreje in plitkeje dihati. V nedelo je čez dan spet veliko spal, malo jedel in pil. Toda zvečer se je samo v 4 urah, njegovo stanje drastično spremenilo. Postajal je nemiren, ni imel obstanka, dihanje se je še poslabšalo. Nato se je pri hoji začel opotekati. Zadnje tačke ga skoraj niso držale, bolelo ga je v predelu trebuščka in pljučk (ko smo ga dvignili v naročje) ob dotiku tega predela je zajokal, iz gobčka mu je smrdelo po gnilem. Bili smo zgroženi, ker se je vse dogajalo zvečer. Nato je legel v kot, hotel biti sam. Vmes je dvakrat močno zajokal, prihitela sem k njemu in videla da se je leže polulal. Očistila sem ga, božala, mu govorila pa je le nemočno ležal , vsake toliko časa zamijavkal. Z njim sem bila do naslednejga jutra do pol dveh ponoči. Še enkrat sem ga šla pogledat, pa se je še toliko potrudil, da se je zavlekel v drugo sobo v omaro. Šla sem ga pobožat, bil je čisto obnemogel. Upala sem, da bo zdržal vsaj do zjutraj, da ga bom odpeljala na kliniko. Da bo vse dobro, sem si dopovedovala. Ni zdržal, umrl je. Zelo mi je hudo, ker nam je bil kot otrok. Očitam si, da nisem prepoznala resnosti stanja. Ne morem si oprostiti. Bival je v stanovanju, bil kastriran, imel izhod na vrt, vendar se je raje zadrževal doma v stanovanju.
Kaj bi lahko bil vzrok?

Pozdravljeni!
Žel mi je , da se je tako končalo.
Oteženo dihanje pri mucku vedno predstavlja resen klinični znak, ki zahteva čimprejšnje ukrepanje. Obolenja, ki privedejo do tega , so različna. Srčno popuščanje, izliv tekočine v prsno votlino, pneumotoraks, pljučnica, astma so nekateri od pogostejših vzrokov.
Končno diagnozo bi lahko postavili samo na podlagi obdukcije.
Lep pozdrav,

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Hvala za odgovor. Smo ga že pokopali doma na vrtu.

Pozdravjleni! Predvčerajšnjim je naš maček nenadno poginil. Drugače popolnoma zdrav, strar pet let, težak okoli 4 kg. Ponoči okoli 4. ure je odšel ven (ker smo ga redno spuščali v park, čeprav živimo v bloku). Nakar ga ni bilo do jutra. Ob pol 9h zjutraj je oče pogledal po parkirišču in ga ni bilo nikjer, ob pol 10h, pa ga je našel sredi parkirišča v iztegnjenem položaju (kolikor se mačka lahko raztegne), z odprtimi očmi in jazikom iz ust. Vemo, da bi obdukcija najboljše pokazala vzrok smrti, pa vendarle v tistem soku na to nismo pomislili. Skratka bil je v takem stanju , da je bilo takoj videti, da ni poškodovan, torej da ga ni zbil avto, kar bi bilo pri nas se nekako najbolj verjetno. Sedaj se bomo poskušali nekako pomiriti, nas pa vseeno zanima kaj bi bil vzrok za tako nenaden dogodek, da izvemo če mu je bilo zelo hudo.
Lp, Sara

4leta star muc je v 5 urah poginil v neznosnih glasovih.Bila je nedelja ob 4.h zjutraj. Muc je noči  pr espal notri, čez dan pa je lahko bival zunaj. Prvi znak da je nekaj narobe je bil v tisti vrocini 3.8. ko se je privlekel v hiso po sptednjih tackah. Po obisku veterinarja je tisto popoldne prespal. Dobil je pomirjevalo in proti bolečinske tablete. Po treh dneh je bil cisto v redu. Nato pa je 20.8. ponoci me ptebudil z groznimi kriki. Plazil se je po trebuhi im bil je polulan. V eni uri je prejel protibolecinsko injekcijo in infuzijo. Zenice je imel razsirjene in bil je odsoten. Ker se je umiril in ker je bila nedelja sem ga vzela domov.Okrog 8,h ure je spet začel kricati in se zaletavati v omare. Veterinar je rekel da na ktvi ni nič videti in da gre za bozjast. Nato  je pospeseno zacel dihati in v krikih umrl. To je trajalo 1uro in pol

Ne morem si oprostiti da ga nisem dala na preiskave po prvem pripetljaju saj bi ga najbrž rešila. Pokopala sem ga doma s težko dušo in sem neizmerno žalostna. Kaj bi lahko bil vzrok smrti?

New Report

Close