Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Hrček kot domača žival

Hrček kot domača žival

Prišli smo do tega, da si otrok (8 let) res že tako dolgo želi hrčka, da smo pred tem, da mu dovolimo. Moral se je podučiti o vsem, kar se skrbi za žival tiče, obljubiti, kako bo za njega skrbel…želja je prisotna že dlje časa. Mene vseeno malo skrbi. Živimo v stanovanju, za vikende smo včasih odsotni in ni nikogar, ki bi takrat lahko za žival skrbel. Zanimajo me vaše izkušnje – ali pustite hrčka za par dni samega ali ga takrat komu predate v oskrbo? OK, za dopust vemo, da bomo to morali drugače urediti, kaj pa za dan ali dva? Še kakšno opozorilo pred dokončno odločitvijo? Ali je zelo glasen ponoči?
hvala vnaprej, mami

Ja, ja hrček je predvsem glasen ponoči in ne more biti v isti sobi z otrokom.

Zbudijo se zgodaj zvečer, budni so tudi zgodaj zjutraj. Dan ali dva ga lahko pustiš samega z hrano in vodo, več pa ne. So pa precej občutljivi. Sem nekoč dobila v varstvo hrčka od nečakinje in prav takrat je umrl. To je bila res katastrofa za otroka.
Hraniš ga s solato (suho) in jabolki in hrano, že pripravljeno iz škatle. Nobenih sladkarij ali lešnikov.

Za čiščenje pa bo verjetno morala poskrbeti mamica, kar pa se hitro opravi, enkrat ali dvakrat na teden.

Veliko zabave želim.

Mi smo se odločili za hrčka pred pol leta, ravno tako na dolgoletno željo 8 letnika, ki je sveto obljubil, da bo zanj dobro skrbel. Prebrali smo vse možne nasvete in se odločili za zlatega hrčka, ker je največji od vseh in ima najdaljšo življensko dobo. Naše izkušnje so naslednje:
hrček dejansko nekoliko smrdi, hiško in celotno kletko je potrebno čistiti na vsake 3 dni, igriv je zjutraj (vendar takrat ni časa) in zvečer, ko pade mrak. Naš fant ga zvečer malo spusti ven, se z njim nekoliko poigra, mu zamenja vodo, doda hrano, kakšne priboljške in je to vse. Vsakič, ko čistimo kletko mu nekoliko spremenimo igrala, tako, da mu kletko delno pregradimo s kakšnimi lesenimi palicami, koruznimi storži in podobnimi naravnimi materiali, da ima potem nekaj dela in mu ni dolgčas. Zelo rad je v kolesu, zato je tudi precej hrupen, tako, da ga v otroški sobi najbrž ne boste mogli imeti, ker je moteče. Brez vas bi kakšen dan ali dva najbrž zdržal, če bi imel v napajalniku dovolj vode in bi mu pustili suho hrano. Naš hrane dejansko poje malo, več jo raztrese. Je ljubek in povsem primeren za prvega hišnega ljubljenčka.

nova
Uredništvo priporoča

Pri hrčkih je sitno to, da imajo kratko življenjsko dobo in da so nočne živalce, drugače so pa res luštkane živalce.

Pa zavedaj se, da bo hrček zelo verjetno tvoj … torej boš ti v glavnem skrbela zanj, ne pričakovat od otroka, da bo mislil na čiščenje, hrano (če pa bo, je pa to samo en velik plus). Za vse živali velja tako – starši naj jih nabavijo le v primeru, da bodo oni skrbeli za njih (če ne bo res po kakem čudežu otrok poskrbel za vse).

Hrček ima prekratko življenjsko dobo in zelo hudo je gledati, ko umira….

Mi smo tudi imeli hrčka, poleg imamo zajca in psa. Hrupen ponoči, na začetku je bil celo zelo hud, simpatičen za opazovat, otroci so se igrali z njim tudi podnevi. Očitno našemu ni bilo tako hudo mar za naravni ritem hrčkov, pa je bil pripravljen na igoor ves čas. Je bilo pa grozno ko je umiral. Nismo vedeli kaj storiti. Naredila se mu je neka rana, veterianr bi ga ali zdravil ali usmrtil. Res je bilo grozno. Umrl je star 2 leti.
Ja smrdi tudi, predvsem slama ki jo ima, žaganje precej zmeče iz kletke (odvisno kakšna je), tuneli so sicer fajn, so pa zorpni za čistit, ker pač kaka povsod. Dejstvo pa je, da ne glede na podpsiane pogodbe in obljube otrok mi prevzamemo skrb za žival in mi poskrbimo v končni fazi za njih. In vzdževanja goldalcev niso brezplačna, sploh ne zajčka npr. Če naredim primerjavo s psom, porabim mesečno več za zajca kot za psa. Jih je pa seveda lušno gledat skupaj.

Kaj pa morski prašiček? Ni tako glasen, pa nekoliko bolj zanimiv ker je živ tudi čez dan… Jaz sem dobila mačka pri 5 letih…. Pravzaprav je družinski muc, kar bo vrjetno tudi vaš hrček… Verjetno ga bo vaš sin tudi kdaj pa kdaj nahranili itd. ampak celotno oskrbo, ne verjemam da bo zmogel. Se pa pozanimajte o pasmah, ki so zeloooo različne…. Je pa sreča, ko imaš žival, in veselje, ob skupnih dogotkih nepopisna, pa še vaš sin bo postal bolj odgovoren… pa srečno 😉

živjo,jaz sem pred 2 tednoma dobila 2 hrčka in zdaj je po vsej vrjetnosti da je samica breja in sem ločila samca in samico in teh nekaj dni sem imela samca v kartonasti škatli dokler si nisem kupila še ene kletke in včeraj zjutraj sem se zbudila se šla malo učit in poslašala nekakšno cviljenje ko sem prišla v sobo je bila soba odprta in hrček je bil na tleh zraven njega pa moj maček nwm kako ga je spravil vun ampak zdelo se mi je da je hrček z svojim zvokom klical na pomoč in zdaj nwm ali se mu lahko kaj zgodi je pa drugače zelo mila dušica a mi lahko prosim povete kaj zvezi z tem če maček dobi hrčka vsaj upam da ne bo umrl 🙁

hvala že v naprej.
Anja

Jaz imam hrčka. In sploh ni tako neprimeren za otroke. Ponoči res malce ropota,a se na to navadiš. Jaz vam ga priporočam.

In kaj imajo otroci od njega?

kako vzgojiti hrčka ,da ti hodi na roko?

Zame hrcki niso primerni za otroka mlajsega od 10 letm,saj ga lahko prevec stisne in od takrat postane histericen.grize in ne pusti da bi ga uzeli ven.moj brat ima hrcka in je star13 let.zanjega zelo lepo skrbi saj mu cisti pravzaprav vse

Vem da sem zelo pozna ampak hrček potrebuje veliko kletko in kolo primerne velikost. Kletko jim lahko čistite 1x na mesec, ker na tri dni je enako kot, da bi vam vsake tri dni preuredili stanovanje. To je za hrčke zelo stresno in lahko od stresa tudi umre. Ko dobite hrčka ga morate prve 3 dni postiti samega v kletki, da se navadi novega okolja. Primerna velikost kletke je 1000 kvadratnih cm. Primerno kolo za zlatega hrčka je 24-26 cm v premer.

New Report

Close