Najdi forum

Maček – kastracija

Pozdravljeni,

te dni bomo našega 6-mesečnega mačka peljali na kastracijo. Čeprav je več plusov kot minusov, je bila odločitev težka. Zanima me, ali maček preneha z označevanjem teritorija po kastraciji.

Hvala, lp

Pozdravljeni!
Markiranje ali označevanje z urinom preneha pri 95% kastriranih mačkov. Pri ostalih se obravnava kot vedenjska motnja oziroma išče socialne, hierarhične in stresne dejavnike kot vzrok označevanja.
Poleg označevanja kastracija močno zmanjša pogostnost poškodb (ugrizi, prometne poškodbe), prenosa kužnih bolezni( mačji AIDS, levkoza, mikrosporija..) ter nezaželjenih legel. Zato kastracijo vsekakor svetujem opraviti.
Lep pozdrav,

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Sorodnikov maček je bil kastriran v starosti 9 mesecev. Zdaj ima leto in pol. Kljub temu markira oz. stresa rep ob avtomobilskih gumah in očitno se tudi tepe oz. ga tepejo drugi mački, ker je dvakrat prišel domov ranjen. Se pa k sreči ne potepa prav daleč, večinoma do 100 m od hiše. Kako to,da se maček kljub kastraciji tepe in hoče markirati? So ga dali kastrirati prepozno? Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni!
Kastracija ne vpliva na teritorialni nagon, zato maček še vedno označuje in brani svoj teritorij. Kot ste omenili sami, se drži blizu hiše, verjetno pa drugi mački prihajajo na njegovo ozemlje, zato lahko pride do pretepov. Omenjenih težav ni mogoče popolnoma preprečiti, so pa poškodbe zaradi pretepov pri kastriranih mačkih veliko redkejše kot pri nekastriranih.
Lep pozdrav,

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Lep pozdrav!
Včeraj (sobota, 9.7.) sem svojega 2-letnega mucka peljala na kastracijo. Bil je tešč, vse tako kot mora biti. Ko sem prišla po mucka, mi je rekel veterinar da je imel nekaj težav z dihanjem vendar bo vse v redu.
Ok, danes popoldne sem ga peljala ven, prvo je šel do avtomobila in ga markiral…Kako vraga je to možno?? In nadaljevanje, mjavkanje in klicanje mačk (vendar manj kot pred operacijo).
Sedaj je nedelja zvečer, mucek še vedno noče nič jesti!! Kaj naj naredim…
Popoldne je spal, težko sem ga zbudila, ko pa mi je končno uspelo…je z vso silo napadel s kremplji..
Prosim za pomoč, kaj naj naredim da mucek začne jesti…ker me grozno skrbi!!

Pozdravljeni!
Agresivnost in neješčnost je verjetno posledica operacije- lahko gre za bolečino ali kaj drugega. Verjetno ste se obrnili na lečečega veterinarja, če muc v tem času ni začel jesti in se obnašati normalno.
Kar se tiče markiranja, kastracija tega pri 2 letnem mačku ne prepreči v popolnosti, sploh pa ne 1 dan po posegu. Pričakovati je, da bo nekatere pridobljene navade obdržal, ker je kastiran relativno pozno. Sčasoma lahko pričakujete , da spolnega nagona ne bo več imel, torej se ne bo želel pariti s samicami, prav tako ne bo v času gonitve samic begal od doma. Teritorialni nagon bo obdržal, kastracija namreč ne vpliva nanj. Vseeno je prav, da ste se odločili za poseg, ker z njim zelo zmanjšate verjetnost poškodb in okužb.
Lep pozdrav!

Vice Zaninović,dr.vet.med.

G: Zannović, pred 1 tednom sva s fantom dala kastrirati 6 mesečnega mucka. Po kastraciji se je čudno vedel (na široko je odpiral usta, se zabijal v tla, kot bi hotel gristi tla). Potem je sčasoma prišel k sebi. Včeraj zvečer pa je postal nenormalno miren. Preden sem šla spat, je čudno hropel. Danes zjutraj je bil mrzel, še bolj glasno je hropel, le ležal… Peljala sva ga k dežurnemu veterinarju. Temperature mu ni mogel izmeriti, saj je bila pod 34. Rekel je, naj bi šlo za notranje krvavitve, vodo v pljučih… Mucka sva morala uspavati. ZAKAJ je do tega prišlo? Naj povem, da imava še 3 leta in 2 meseca starega muca. Če bi morda šlo za kakšno nalezljivo bolezen, se bojim, da ga je kaj okužil. Bil je testiran za hiv in levkozo, oboje negativno. Bojim se za starejšega muca, da ga ne bi doletelo isto. Aja, po kastraciji sva ga naprej peljala domov, ampak ker se je obnašal čudno, kot sem že opisala, sva ga peljala nazaj na kliniko, kjer je bil 2 dni. Je možno, da se je tam s čim okužil? Na kliniki sicer pravijo, da niso opazili nič nenavadnega… Strta sva. Resnično se bojim, da bi izgubila še drugega muca, ki sicer ne kaže nobenih znakov, a tudi pri tem je bilo iz danes na ju3…. Hvala za odgovor.

Lep pozdrav, dark_rose

Pozdravljeni!
Po vašem opisu lahko sklepam, da je prišlo do težav po opravljeni kastraciji oz. splošni anesteziji. Je muc že prej kazal znake, kot so oteženo ali pospešeno dihanje, kašelj ipd.? Je bil cepljen proti mačji kugi, razglisten? So potem, ko ste mucka pripeljali nazaj,naredili RTG prsnega koša, ultrazvok,krvne preiskave?
Glede nalezljivih bolezni, ki bi bile nevarne za drugega mucka, praktično pride v poštev samo mačja kuga. Če muc ni imel driske, ni bruhal, je bil cepljen, bi mačjo kugo lahko izključili.
Najverjetnejši vzroki so po mojem mnenju povezani z različnimi obolenji kardiorespiratornega sistema, ki so nastopili pred, med oz. po posegu. Kot rečeno , bi bilo smiselno opraviti obdukcijo.
Pozdrav,

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Pogovarjala sem se z zdravnikom, ki ga je kastriral in mi je omenil FIP. Nekaj malega sem si prebrala in zdaj me je na smrt strah, da je morda okužil starejšega muca. Dala ga bova testirati in srčno upam, da bo vsaj njemu prizaneseno. Mi lahko Vi več poveste o FIP? Je ta virus kaj pogojen s starostjo mačka, je prenosljiv na ljudi? Hvala za Vaš odgovor.

Lep pozdrav, dark_rose

Pozdravljeni!
FIP virus spada med Corona viruse. Virus v primarni obliki ne povzroča bolezni. Nevaren je v primeru, da mutira, takrat lahko povzroči obolenje, najpogosteje nevrološkega ali respiratornega sistema.
Obolenje s FIP je kompleksno, diagnostika vključuje serološko preiskavo krvi, ki mora odgovarjati kliničnim znakom in drugim diagnostičnim preiskavam.
Še vedno ne vem, katere preiskave so bile opravljene. Zato se z vprašanji obrnite na veterinarja, ki je mucka obravnaval. Če je kadaver še pri njem , lahko zahtevate obdukcijo patologa. Razumem vašo skrb, a brez diagnoze vam ne more svetovati nihče.
Lep pozdrav,

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Naredil mu je UZ, kjer se je videlo,da ima v trebuhu in pljučih tekočino, nismo vedeli, ali je voda ali kri ali kaj drugega. Veterinar pravi, da se mu je tekočina najverjetneje ulila iz smrčka in mu zalivala pljuča, ker se je videlo, da težko diha. Dal mu je neko inekcijo proti notranjim krvavitvam in šoku. Obsojala sem se, da nisem dovolj hitro ukrepala, da ga nisva peljala že včeraj ob 23h, ko sem opazila, da hrope… A pravi veterinar, da mu ni bilo pomoči…

Lep pozdrav, dark_rose

Imam še eno vprašanje. Starejši muc se zadnje čase (nekaj dni) zelo veliko umiva, liže. Posebej sem to opazila, ko gre na wc in pride ven, se takoj umije po tistih delih. Prebrala sem, da je za to lahko vzrok stres. Da bi mu izpadala dlaka ali da bi si jo pulil, ni videti. Je to morda zato, ker čuti, da mlajšega mucka ni več?

Lep pozdrav, dark_rose

Starejšega mucka opazujte, predvsem bodite pozorni na to, kolikokrat gre urinirati in če se prepogosto liže v področju spolovila. Možno je namreč, da ima vnetje sečnega mehurja. Če boste opazili pogostejše uriniranje in intenzivno lizanje, svetujem opraviti ultrazvok sečil in analizo urina. V primeru, da muc ne more urinirati ali urinira samo po kapljicah, ga peljite na pregled takoj. Zelo pogost vzrok za opisane znake je tudi zamašitev sečnice, ki zahteva takojšnje ukrepanje.
LP,

Vice Zaninović,dr.vet.med.

G. Vice, zanima me še nekaj. Veterinar mi je dal prašek Ecocid S, razkužilo za transporter in vse, kjer se je zadrževal mali muc. Zanima me, kdaj lahko v te prostore spustim starejšega muca? Sedaj sem dosti bolj previdna. Bojim se, da bi muc s tal polizal razkužilo. Najlepša hvala za Vaš odgovor.

Lep pozdrav, dark_rose

Pozdravljeni!
Ravnajte se po navodilih proizvajalca razkužila.
LP

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Pozdravljeni,

pred kratkim je bil moj maček kastriran star je okrog 4 leta … tudi še markira in se tepe z drugimi mačaki vendar manj kot prej tudi od hiše več ne gre daleč. Od kastracije je sedaj minilo že dober mesec(februarja). Pred posegom je bil povsem normalne postave (tudi vrjetno kr pozimi več poje in ima daljšo dlako) sedaj ko se je začelo lepše vreme manj je in je shujšal. A tak je bil tudi vse ta leta ko se je začel pariti oz je prehajal v to stanje ni imel pretiranega apetita. Je lahko še zdaj isti vzrok za to da ne je toliko ?

Hvala za odg in Lp

Tea

Pozdravljeni!
Maček lahko zgublja težo zaradi večje aktivnosti v tem letnem času, lahko pa gre za znake različnih obolenj. Če se neješčnost in hujšanje nadaljuje, svetujem opraviti pregled in glede na to, da je kastriran šele pred kratkim, tudi FeLV/FiV test.
LP

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Pozdravljeni !
Muceka sem dal kastrirat pri 6 mesecih,je hišni maček ..nikoli zunaj razen ko se parijo ..mi skoči z balkona..prvič ga ni blo 1dan..zdaj drugič pa 12 dni ..pa še vedno se čudno dere ..nevem ali se lahko to dogaja po kastraciji ..ali so mi ga kaj zafušali ..
Hvala že naprej .lp

Pozdravljeni!
Ali je kastriran ali ne , morate vprašati veterinarja, ki je poseg opravil. Svetujem, da se izključi organske vzroke opisanega obnašanja, zato ga peljite na pregled. Preverite, če muc slučajno ni bil kriptorhid in so mu odstranili samo 1 testes- v tem primeru se lahko zgodi, da muc še vedno kaže znake spolnega obnašanja, ker je zaostal testes še vedno prisoten.
LP

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Pozdravljeni,
imam mačka star 11 mescev oz. skoraj eno leto. Pred dvema dnevoma (v petek) sem ga dala kastrirati, tisti dan je bil malo omotičen in je veliko spal. Na drug dan je bil skoraj čisto normalen kot vedno, danes (nedelja) pa spet cel dan poležava in pa dvakrat je bruhal, vedno malo po tem ko si kaj poje. Kaj bi bilo narobe? Drugače pa sem en teden pred kastracijo (v soboto) šla pravtako k veterinarju, ker je imel vneto uho in pa garje. Vročine ni imel, dobil je injekcijo da se ne bo več praskal po ušesu, tabletke, ki sem mu jih dajala po eno naslednjih 5 dni (naj bi bilo nekaj za vneto uho se mi zdi) in pa še kapljice maxitrol, ki jim je dodal še antibiotik, to sem mu potem dajala 3 dni zjutraj in zvečer, potem sem šla še na kontrolni pregled v torek, kjer je veterinar rekel da so garje odmrle in je uho vredu, ter da bo uho v petek ko bo tako ali tako pod narkozo še počistil ušesa. Samo dobro sem želela mačku s kastracijo sedaj pa ne vem če ni prav nasprotno…

New Report

Close