Najdi forum

Prvi akvarij

Pozdravljeni!

Odločila sem se, da bi imela akvarij. Zato imam par vprašanj na katere bi nujno rabila odgovor.
Akvarij je 250 l.
V njega pa bi dala: – 2 platija (samička in samec)
-2 gupija (samička in samec)
-2 navadna modra rogatca
– 2 rakca ( snowball shrimps oz. kozice)
Vem da je akvarij nekoliko prevelik za malo prebivalcev ampak jih nočem več, ker se bodo gupiji namnožili in želim res ugodno življenje.
Zanima me pa naslednje:
-V akvariju bi hotela imeti še nekaj polžkov. Zanima me koliko in katere?
-Katere rastline se najbolje priporočajo za te živali prej naštete?
-Če kupim majhne kamenčke (za po dnu akvarija), ali so lahko ti kamenčki obarvani? (namreč kupila bi zelene in me zanima če bi to ribam lahko škodilo zaradi barvil)
-Kakšna dekoracija je najboljša za akvarij? (korenina, les…)
-Ali lahko dodam notri še somiče in katerega spola naj bo oz. koliko jih mora biti?
– Ali je pomembno kakšnega spola sta rakca in modra rogatca?
– Ali je sploh moja izbira ribic in ostalih prebivalcev dobra za njihovo življenje?
-So potrebna kakšna zdravila za ribe še preden zbolijo?
-Kje je najbol priporočljiva nabava ribic in ostalih prebivalcev? (sestra je imela 3 ribice kupljene v trgovini in so vse poginile v kratkem času. :S )

Vem da je veliko vprašanj ampak zares si želim čim daljšo dobo ribicam in se že v naprej zahvaljujem za odogovore. 🙂

Živjo

Svetujem ti, da obiščeš forum aquanubis. tam boš našla odgovore na vsa tvoja vprašanja. tam pa su tudi ljudje, ki imajo znanaje in ti z veseljem pomagajo.
Ne vem koliko že veš o akvaristiki. upam, da veš, da je potrebno akvarij najprej “sciklati” predenj v akvarij naselimo ribe. da pa boš lahko ugotovila kdaj je akvarij pripravljen boš morala kupiti testerje za vodo.
Vsekakor že na začetku naseli več rib kot le po en par gupijev in platijev. to so jatne ribe in jih mora biti več skupaj. se ti bodo pa sčasoma namnožile in jih boš imela še preveč. vendar že na začetku raje začni z več ribami. kombinacija platiji+mečki+kozice ni ravno najboljša. ribice bi namreč manjše kozice imela za kosilo. kozice bi obstale le če bi bil akvarij dobro zaraščen. vsekakor pa ne dat v akvarij le 2 kozici. jaz bi jih naselil vsaj 20 naenkrat.
za kozice so potrebni mahovi npr. javanski mah. v njem se bodo skrivale male kozice. izbor ostalih rastlin pa je odvisen od razsvetljave. močnejša kot je razsvetlajava večji je nabor rastlin. vendar močnejša razsvetljava in bolj zahtevne rastline za sabo potegne ponavadi še to da moraš v akvarijsko vodo dovajati ogljikov dioksid.
sama barva podlage ni pomembna pomembna je velikost kamenčkov v podlagi. za somiče kamenčki ne smejo biti prevelike granulacije.
dekoracija je odvisna od okusa posameznika. načeloma akvaristi v akvarije ne dajejo raznega plastičnega kiča. v akvarij daš kakšo korenino, kak kamenj, da imajo ribe skrivališče. skrivališča so pri platijih in gupijih pomembna za mladice ker drugače bodo mladice hrana njihovim staršem. korenine kupi v akvaristični trgovini saj vsak les ni primeren za akvarij (npr korenine jablane ni težko dobiti vendar je ta za akvarij neprimerna).
vse ribe, ki si jih naštela ni težko dobiti pri vzgojiteljih. odsvetujewm ti nakup teh rib v trgovinah. rajši na tem forumu, ki sem ti ga predlagal daj oglas, da jih kupuješ in zagotovo ti jih bo kdo prodal ali podarill.
zdravil v naprej ne kupovat. ko se kaj zgodi pa greš kupit. kupi pa stvari za pripravo akvarijske vode ( tekočino z starterskimi bakterijami, tekočino za odstranitev težkih kovin…).

na nekaj vprašanj sem ti odgovoril če te še kaj zanima kar vprašaj. drugače pa veliko veselja in čim manj skrbi z akavrijem

no, mislim, da si dobila večino odgovorov iz zgornjega posta, jaz bi še samo spremenila, da barva PODLAGE JE POMEMBNA, svetla podlaga namreč pri ribicah spodbuja stres, poleg tega pa je na njej hitro vidna vsa svinjarija, tud alge se hitreje “primejo”, ker bela podlaga odbija več svetlobe in to NI ravno najlepše za videt….Za somčke je predvsem pomembno, da kamenje ni preostro, da si ne poškodujejo brčic…so jatne ribice, rabiš jih več kot samo dva….korenine, preden daš v akvarij, namakaj v vodi, da se napijejo in spustijo barvo….živorodke naseli vsaj v razmerju samec na 2-3 samici…samci lahko v svoji gonji izčrpajo samičko do smrti…. kar se tiče kozic, jih lahko imaš mirno, če boš res naredila dovolj skrivališč zanje…javanski mah in gosto posajeno rastlinje…v akvarij nikoli ne dajaj apnenca (školjke, kamne) Preizkus narediš tako, da kaneš kapljico kisa na predmet…če se speni…zavrži…ostalo kamenje po dobrem čiščenju lahko daš v akvarij….in še nekaj glede rednega vzdrževanja: vsakih 14 dni menjaj 1/3 vode….ne s površine…posesaj z dna…(dobijo se čistilne cevi v zoo trgovinah) filter čisti zelo redko, pa še to nikoli pod vodovodno vodo…lahko splahneš gobice v 1/3 vode, ki si jo odvzela…svinjarija v filtru so koristne bakterije…. če ne želiš predolgo čakat, da se ti akvarij scikla..poišči nekoga, ki ima zdrav akvarij in naj ti med menjavo izčrpa nekaj svoje vode, ki jo daš v svoj akvarij in pospešiš ciklanje…lučko imej čez dan prižgano le 6-8 ur, da se ti ne razbohotijo alge..kupi si timer (4 eure v šparu).žarnico menjavaj na 1 leto…to je nekako tako…dobro porihtaj in javi, kako je šlo, seveda pa lahko tudi kaj vprašaš…moram te pohvaliti, da si tako dobro pomislila na vse in se pozanimala:)lp

Na Fishboxovem blogu najdete zelo dober in celovit članek o postavitvi akvarija: https://www.fishbox.pet/blogs/blog-o-akvaristiki/projekt-akvarij

Dobro opiše na katere stvari je potrebno pomisliti in katerim začetniškim napakam se je dobro izogniti 🙂

Kako urediti vaš akvarij da bo izgledal kot prava mala zelena oaza si lahko preberete tudi tu: https://www.fishbox.pet/blogs/blog-o-akvaristiki/mala-zelena-oaza

Upam, da pomaga!

New Report

Close