Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Zakonske določbe o ‘svobodi’ psa

Zakonske določbe o ‘svobodi’ psa

Pozdravljeni,

nikjer ne zasledim zakona, ki bi določal konkretno metre koliko je lahko pes oddaljen od lastnika oz. od hiše. Ve mogoče kdo kje to piše? Zanima me pa tudi, če ima lovski pes kakšne zakonske privilegije zato ker je lastnik lovec?

Čeprav je od leta 2004 tudi lovcem prepovedano ustreliti psa (lahko podajo le ovadbo na policijski postaji), nam lokalni lovci še vedno grozijo, da nam bodo ustrelili psa, če bo odvezan (pa čeprav par metrov okoli hiše), ker naš pes ni služben. Lovski psi pa se prosto po prešernu sprehajajo okoli naše hiše, polulajo vsak vogal hiše in vsako kolo avtomobila. Ok, ne rečem da so spuščeni v gozdu, ampak danes na primer je pes enega lovca prišel tudi k meni v garažo, ker je bila odprta. Naš pes pa mora biti zaprt v pesjaku.

Zato me zanima, če kdo ve kje točno je napisano (v katerem zakonu, določbi) kje je pes lahko odvezan, kje ne sme bit.

Hvala in lep pozdrav,

Tatjana

po mojem bi bilo to dolčeno prej v kakšnem pravilniku o domačih živalih kot v zakonu drugače pa svoje vprašanje še vedno lahko naslovite na za to pristojno ministrstvo verjetno vas bodo potem usmerili

Kolikor je meni znano mora lastnik vedno vedeti kje je njegova žival. Torej,če je na sosedovem dvorišču moraš vedeti da je tam. V kolikor temu ni tako se šteje za opustitev nadzora oziroma za zanemarjenje živali. V urbanem okolju pa mora biti pes obvezno na povodcu.

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za odgovora!

Če pa slučajno kdo najde prav konkreten predpis/zakon kdaj je pes lahko spuščen in koliko stran od lastnika lahko gre, pa le napišite. 🙂

Lp

Zakonske določbe najdeš v Zakonu o zaščiti živali, Pravilniku o zaščiti hišnih živali (nekaj pa tudi v prometnem zakonu, ki predpisuje, da se morajo na prometnih površinah živali, tako mačke kot psi, voditi na povodcu).

4. člen pravilnika predpisuje, da mora skrbnik preprečiti pobege živali (kot je že nekdo omenil, moraš v vsakem trenutku vedeti, kje je tvoja žival).

11. člen zakona predpisuje: “Skrbnik psa mora na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu.” (to ne velja za terapevtske pse in pse invalidov, ki jih ni potrebno imeti na povodcu)

Lovski psi nimajo v smislu nadozora nobenih drugih privilegijev, razen tega da lahko gre lovec z lovskim psom v lovišče. To ne pomeni, da lovski psi na prometnih površinah ne rabijo biti pod nadzorom ali da se lahko brez nadzora sprehajajo naokoli.

Zakonske določbe najdeš v Zakonu o zaščiti živali, Pravilniku o zaščiti hišnih živali (nekaj pa tudi v prometnem zakonu, ki predpisuje, da se morajo na prometnih površinah živali, tako mačke kot psi, voditi na povodcu).

4. člen pravilnika predpisuje, da mora skrbnik preprečiti pobege živali (kot je že nekdo omenil, moraš v vsakem trenutku vedeti, kje je tvoja žival).

11. člen zakona predpisuje: “Skrbnik psa mora na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu.” (to ne velja za terapevtske pse in pse invalidov, ki jih ni potrebno imeti na povodcu)

Lovski psi nimajo v smislu nadozora nobenih drugih privilegijev, razen tega da lahko gre lovec z lovskim psom v lovišče. To ne pomeni, da lovski psi na prometnih površinah ne rabijo biti pod nadzorom ali da se lahko brez nadzora sprehajajo naokoli.[/quote]

Za pobeg živali se sicer šteje vsako nenadzorovano sprehajanje živali izven mej domačega dvorišča.

Če kdorkoli sreča tvojega psa na cesti, v gozdu, na svojem dvorišču, je njegova dolžnost, da obvesti pristojne (se pravi zavetišče, če pes nima čipa, ki ga lahko odčita veterinar), saj se takšen pes, vsak pes, ki se prosto giba naokoli brez lastnika, smatra za pobeglega.

Hvala! Bom prebrskala še malo te pravilnike… Zanimam se ne za svojega psa, ki je vedno ali v pesjaku ali pa na povodcu. In tudi to se mi zdi logično, da vedno veš kje tvoj pes je. Samo danes me je malo pogrelo, ker je prišel ta pes od tega lovca, ki redno hodi mimo naše hiše, kar k meni v garažo. Nikoli ga nima na vrvici pa čeprav gre dejansko čez naše dvorišče. Vsakič ko gre mimo hiše se njegov pes še polula na vogal hiše in na gumo avta. Ker sem mu to omenila, mi je zelo nesramno odgovoril, da to je službeni pes in da naj ne težim. Prav določen pravilnik me zanima, da bom naslednjič lahko pravilno argumentirala svoje mnenje. Hvala še enkrat! Lahko noč 🙂

Jaz sem imela isti problem in mi je bilo rečeno da lovca lahko komot prijavim, oziroma je še bolje poklicati zavetišče in povedati da ne veš čigav je pes. Ti mu lepo povej, da je pes na javni površini in mora biti na povodcu. Lahko mu celo rečeš, da te pes ogrža in boš podala prijavo. Jaz sem lovcu (psička je bila striktno vsak dan po vasi) zagrozila in je pomagalo.Pa šr to lovski psi niso službeni psi. Med službee psa spadajo policijski psi in psi vodiči slepih, ker opravljajo določeno službo. Lovec je pa lahko lovec brez psa

Lovski psi nimajo prav nobenih privilegijev, ko niso v funkciji lova, se pravi med lovom na lovišču.
Na javih krajih (pa tudi kjerkoli kjer ni lovišče) so podvrženi popolnoma enakim pravilom in zakonom kot vsi ostali psi. Torej biti morajo pod nadzorom in na javni površini morajo biti na povodcu.

Pravila kako daleč od hiše sme biti pes ni. Če je dvorišče dolgo 500m in ne “pade” v območje, ki je lovsko, je pes lahko tudi 500m od hiše. Če je dvorišče ograjeno to ni problem, če ni… no ja….

Noben pes se ne sme prosto šetkati okrog. Vsakega takšnega psa lahko prijavite pa če je lovski ali ne. Prav tako lahko prijavite lovca, ki vam grozi z odstrelom psa.
Če jih moti pes v lovišču naj prijavijo lastnika (pes se dejansko nima kaj sprehajati sam po gozdu, kaj šele goniti divjadi), grožnje pa so protizakonite.

O lovskih zadevah imaš v zakonu o divjadi in lovstvu in pa tule klik je nekaj, pa še pravilnik nekaj o lovstvu in ribištvu …

Edini psi, za katere veljajo drugačna pravila so psi spremljevalci, ki pa tako ali tako niso nikoli daleč od lastnika in gre pravzaprav ravno za obratno zadevo.
Drugačna pravila veljajo seveda tudi za policijske pse, ampak tudi ti se ne šetkajo kar prosto po Prešernu okrog, samo zato ker so službeni

Jaz pa imam eno vprašanje.Namreč naša soseda ima 4 pse,ki se prosto šetajo po vasi…Vsi so mešanci z večjo pasmo (nemški ovčar varijanta).Psi niso napadalni,le nadležni so..Vse označijo,poser***,skratka hodijo po naših dvoriščih…
Sedaj sem izvedela,da psi niso niti cepljeni,kaj šele čipirani.Kaj lahko storim? Kam prijavim?
Meni se zdi absurdno,da ima nekdo žival,pa nima osnovnih pogojev!

Podaš lahko tudi anonimno prijavo na VURS. Pes mora biti po zakonu cepljen proti steklini, ko dopolni 3 mesece starosti, psi položeni po letu 2000 morajo biti čipirani. Cepljenje proti steklini mora biti opravljeno 1 krat lento.

Prijavi takoj (anonimno, neanonimno čisto vseeno). Če prijaviš z imenom in priimkom imaš pravico zahtevati, da te obveščajo o rešitvi prijave, je pa dobro če prijavi dodaš dokaz. Recimo sliko psa, ki prosto hodi okrog, lastnika pa nikjer blizu, dodaš v dopis še kakšno pričo … Anonimne prijave so manj ziher, pri neanonimnih se moraš pa malo zazihrat … imenane bi smeli v nobenem primeru izdati prijavljenem.
Prijaviti je potrebno na VURS (veterinarska uprava rep. slovenije) ne kakem društvu, ker pri nas društva nimajo prav nikakršnih pooblastil.

Samo preko prijav se bo kaj začelo premikati tudi po vaseh.

Se hitro razve, da je nekdo dobil kazen in mogoče bodo potem namesto, da bi dobili kazen tudi ostali poskrbeli za svoje pse …

To da se šetkajo okrog in po tujih dvoriščih je seveda moteče ampak lahko je tudi nevarno (prometne nesreče recimo)… da o potencialni steklini, ki jo necepljen pes v okolju kjer lahko pride v stik z divjim živalmi dobi sploh ne govorimo.

Hvala za odgovora!
Ja na vasi je zelo velika problematika prosto spuščenih psov…
Sama sem mestna priseljenka in se nikakor ne morem sprijaznit s tem,saj na lastno dvorišče-ni ograje,le živa meja-ne preveč gosta:),ne upam spustit otroka(5in 7 let),da se igrata.Da o našem psu ne govorim,je v hiši z nami,zunaj pa sem vedno na preži,ko je z nami,da da slučajno ne zaide kak drug pes k nam,ker sploh ne trpi samcev..je pa ameriški buldog,drugače umirjen a do psov ni toleranten.
Bom slikala a kaj ko se bo na slikah videlo,da je naša “posest”-te slike potem pokažejo “obtožencu”? Resnično si ne želim ponovnega prepiranja,saj sem jo opozorila neštetokrat,pa samo skomigne,češ,pa grejo malo naokoli…Lepega dne se mi bo zmešalo…

Lahko se slika tudi recimo iz ceste, če časovno znese, ali pa če ga kdaj uspete ujeti preprosto na ulici, na cesti. Toliko, da nihče ne more dejati, da je prijava lažna, za vašo varnost in pa seveda za dokaz

Možno je tudi, da slike naredite za svojo varnost, v prijavo pa napišete, da boste slike priložili “po potrebi” oz. ob zahtevi VURS.

Lahko so oglasite tudi tule: KLIK
Je povezava na drug forum, kjer je cel podforum namenjen prav temu, lahko se pa tudi direktno piše prostovoljki, ki pomaga s prijavo 😉

Pes je lahko spuščen na ozemllju, ki je last lastnika, tj. Dvorišče,itd. Ne sme pa biti spuščen na javnih krajih , sprehajališčih ali okolju, kjer je več ljudi.

New Report

Close