Najdi forum

Pozdravljeni!

Januarja nam je poginila mlada mucka – diagnoza FIP.
Zanima me, koliko časa mora preteči, če bi spet imeli muco. Ali je potrebno kakšno posebno razkuževanje? Muca je bila stara 4 mesece, pasemska, cepljena in bila samo v stanovanju.

Hvala in lep pozdrav!

Pozdravljeni!
FIP povzroča virus (Corona virus), ki v organizmu mutira in povzroči bolezen. Nemutiran virus se nahaja v praktično vsaki mački, dokler ne mutira, ni nevaren. Prav tako mačka, obolela za FIP-om, ne raznaša mutiranih virusov, oziroma le-ti ne morejo okužiti drugih mačk. Problem nastane v okoljih, kjer je veliko mačk (azili, reje), ker se verjetnost mutacij v takih okoljih poveča.
Zato lahko nabavite novo mucko takoj, svetujem edino vzdrževanje higiene (redno čiščenje stranišča), primerno prehrano, razglistenje, cepljenje proti mačji kugi in kastracijo/ sterilizacijo, če mucka ne bo namenjena razplodu.
Lep pozdrav,
Vice Zaninović, dr. vet. med.

Vice Zaninović,dr.vet.med.

Pozdravljeni!

Da ne odpiram nove teme, pišem kar v staro. Iz azila smo lani posvojili dve mucki. Poleti je ena poginila, sedaj pa je zbolel še drugi. Testi so pokazali na FIP, kar pomeni, da sta obolela oba. Ker sta sanovanjska in nista imela stikov z nobeno drugo živaljo, sta virus verjetno prenesla iz azila.
Vpašanje pa je – koliko je to nalezljivo na človeka?
Sicer se trudimo po vseh moček muceku pomagat, kolikor življenja mu je še ostalo. Izredno žalostni, da se to dogaja. Ali bi morali v azilih to testirat preden muce oddajo v posvojitev?

Pozdrav in hvala za odgovore!

nova
Uredništvo priporoča

Večino si narobe predstavljaš. Pa da razložim:
1. Ljudje in druge živali za ta virus niso dovzetni. Upam, da je zdaj ena skrb odveč. Mi je pa zanimivo, da vam na veterini tega niso razložili in odgovorili na vaša vprašanja glede na to, da zdaj zdravite že drugega mačka pri njih?
2. Mačke se okužijo po oralni poti, ponavadi preko stika z okuženim mačjim straniščem. Mladiči se okužijo, ko izgubijo maternalna protitelesa (po 6. tednu starosti). Okužena mačka začne virus izločati dva dni po infekciji, ko se bolezenski znaki še ne razvijejo. Samo 5-10% okuženih mačk tudi dejansko zboli za FIPom. Virus preživi v okolju več tednov.
3. Zavetišče ne more testirati mačk. Celo veterinarji morajo pri sumu na FIP narediti cel kup preiskav, s katerimi ugotavljajo možnost te bolezni. Zavetišče nima niti denarja, niti časa za to. Pozitiven test na mačji koronavirus pa tudi ne bi bil uporaben: okuženost z virusom nam nič ne pove o tem, ali bo mačka zbolela (obstaja samo 5-10% možnosti, da se bo razvila bolezen). Prav tako ne moremo nič narediti, da bi preprečili nastanek bolezni FIP, če je mačka okužena z virusom. Ali bi zato morali pobiti en kup mačk, ker bi testi 87% kazali na to, da ima mačka mogoče mačji koronavirus, ki lahko povzroči FIP?
4. Preden naprej razlagam, je treba vedeti, da FIP ni vzrok. FIP je posledica. Obstaja mačji koronavirus, s katerim se mačke hitro okužijo (glej točko 2 in 3). Sama okužba ni nujno nevarna. Samo v 5-10% povzroča tudi bolezen FIP. Problem nastane, ko se zaradi virusa razvije bolezen FIP, ki jo hitro zamenjamo z drugimi boleznimi, hkrati je ni enostavno ugotoviti. Tudi veterinar ne more 100% potrditi diagnoze, razen po obdukciji. Pri FIPu gre za dve vrsti bolezni – mokra in suha. Vsako se drugače zdravi, in negativen test ni mirodajen (mačka je lahko kljub temu zelo verjetno okužena z virusom). Poleg tega govorimo o specialnih testih: molekularna metoda, je najbolj zanesljiva, za ugotavljanje prisotnosti virusa. Se pa ta metoda trenutno uporablja bolj v raziskovalne namene.
5. Bolezen FIP lahko izbruhne tudi, če se mačka okuži z drugimi virusi (recimo virus, ki povzroča mačjo levkozo). Za to sploh ni potrebno, da se virus levkoze razvije v bolezen, prav tako pa se lahko več let skriva v kostnem mozgu in počasi oslabi imunski sistem. Virus levkoze lahko “olajša” delovanje mačjega koronavirusa, da slednji izbruhne v bolezen FIP. Povsem mogoče bi bilo, da sta mačka imela oba virusa precej let v sebi, ki sta po tem času izbruhnila v eno izmed bolezni. Načeloma pa se virus levkoze lahko testira. Ni pa to edini virus, ki bi lahko povzročil izbruh mačjega koronovirusa v FIP. Prav tako je možno, da noben drug virus ni prisostvoval izbruhu bolezni FIP. Dovolj je že, da sta mački doživeli ogromen stres, saj zato sta verjetno bili v zavetišču? To oslabi imunski sistem in se mačka še hitreje okuži in okužba bolj verjetno preide v FIP bolezen. Pri mačkah, ki se okužijo z mačjim koronavirusom zelo mlade (tam nekje do 2 let), se bolezen FIP pogosteje razvije.
6. Mačke lahko nosijo virus mnogo let, preden zbolijo. Bolezen je neozdravljiva, se pa da lajšati, kot ste sami že napisali. Celo o vzrokih za nastanek bolezni si znanstveniki niso čisto na jasnem. V zadnjem času ugotavljajo, da bi lahko šlo tudi za genske predispozicije, saj nekatere pasme pogosteje zbolijo za Fipom po okužbi kot druge.

Moj nasvet: pri hrani pazite, da boste mačku dajali doma pripravljeno hrano. Naj bo skoraj v celoti narejena iz mesa, žitaricam se izognite. Niso niti potrebne za mačke, prav tako pa slabo vplivajo na potek bolezni. Izogibajte se pripravljeni (kupljeni) hrani, saj je narejena iz žitaric – že za zdravo mačko ni dobro, kaj šele za mačko z FIPom.

New Report

Close