Najdi forum

pes in pasja kletka

Doma imamo enajst mesecev starega nemškega bokserja.Pačasi si lasti že skoraj vse prostore v hiši. Doma ga imamo že skoraj tri tedne. Zaenkrat še ni bil sam doma, razen trikrat po dve ali tri ure in takrat smo ga omejili na dva prostora, mu nametali polno igrač in drugih stvari, da mu ne bi bilo dolgcajt. Polimali smo vsa vrata in zaščitili stvari, da se jih ne bi lotil, pa je vseeno naredil tako zmedo, da nismo vedeli, kje naj se lotimo pospravljanja. Bilo je tudi vse polulano in pokakano. Ne vem kaj bo pa od naslednjega tedena naprej, ko nas ne bo doma celo dopoldne.
Danes sem govorila z kinologinjo, ki zagovarja kletko. Pravi, da bi jo morali kupiti in ga postopoma navajati nanj. Tako naj bi nas dopoldne počakal v kletki, mene pa že samo misel na to, zmrazi. Če pa dobro razmislim, pa se bojim, da druge možnosti ne bo. Da bi mu naredili zunaj pesjak ne bo šlo, saj ima kratko dlako in bi ga zeblo in sem tudi mnenja, da mora pes živeti z nami.

Kaj menite vi?

Mašja, ne morem sicer govoriti iz osebnih izkušenj, lahko pa podelim podatke, ki sem jih pridobila med informiranjem o psu in kletki/boksu:

Očitno pes, kljub starosti, še ni sobno čist, kletka/boks pa je (po besedah mnogih pasjih skrbnikov in kinologov) dober in za psa nestresen način, kako jo psu privzgojiti. Seveda moraš vedeti, da boksa pes ne dojema kot ujetništva ali kazni, ampak kot svoj brlog. Zato ga je potrebno nanj počasi navajati. Notri naj ima tudi priboljške ali igračke, ki jih uporablja samo v boksu (in so mu všeč, seveda). Tudi potem, ko uporaba kletek/boksa ne bo več potrebna, se bo verjetno rad umaknil vanjo in tam spal.

Predlagam ti, da več informacij in prvoosebnih izkušenj skrbnikov psov poiščeš tukaj:

Podforum o vzgoji psa:

Podforum o opremi (spodaj je tudi posebna podtema o boksih in kletkah):

Boks zares ni noben baw baw za pse.
Mi ga imamo odprtega čez dan in gre včasih tja spat tudi če smo mi doma.
Če pa kaj zaropota in se ustraši, pa prav tako steče v boks, saj se tam počuti varno.

nova
Uredništvo priporoča

Hja, očitno imate ekstremni primerek uničevalca, pa sploh ni edini. Boks je sicer navidez res kruta varianta, ampak če tako pogledaš, “normalni” psi tisti čas, ko gospodarjev ni doma, itak prespijo na ležišču. Torej je vseeno, če so tisti čas v boksu.
Glede kakanja in lulanja se pa zdaj teh nekaj dni maksimalno potrudite. Pustite ga v stanovanju samega za recimo 10 minutk, dajte mu kako žvačko, ki jo ima rad, da se bo ta čas zamotil (in se ne bo lotil “obnove” stanovanja). Ko se vrnete in če ne bo nič polulano/pokakano, ga pohvalite, kot da je odkril zdravilo proti aidsu, in ga peljite ven, dokler ne bo opravil svojega, in tam spet hvalisanje na vse pretege, pa kak priboljšek ali igra… Poskuste ga tako pustiti samega večkrat na dan. Saj se bo navadil, očitno se vzreditelj oz. prejšnji lastnik ni kaj dosti ubadal z njim. Moja psička je bila glede lulanja in kakanja tudi kar komplicirana, pa se je potem vse uredilo.
Računajte, da bo pestro še kako leto 🙂 Da ne boste prezgodaj šli v obnovo stanovanja.

Joj, narobe sem napisala. Naš nemški bokser je star 11 tednov in ne mesecev. Se opravičujem.
Že kar dobro pa pozna bededo fuj. Smo pa na novo vseljeni in oprema je popolnoma nova, tako, da si res ne želimo, da bi čez par mesecev morali menjavati vrata in ostalo pohištvo.Ni problem, ko smo doma, problem bo, ko bo sam.
Zaenkrat hvala za nasvete, če bo pa še kakšen, bo dobrodošel.

mi imamo tudi bokserko,ki smo jo od prve ure učili kaj sme in kaj ne.

V teh 2 letih odkar jo imamo je uničila 2 toaletna papirja in načela sinov copat,ki ima spodaj pluto.
Pri psu moraš biti dosleden isto kot pri otroku.Povišaj glas,če nekaj ne sme.Ne se smejat,ko bo bežal s starim copatom,ker on ne ve kateri je novi in kateri stari. Od začetka,ko je ostajala sama,ko je bila majhna sem ji naštimala časopisni papir in je lulala na njega. Drugače v hiši je z nami tam kjer smo mi. Ni prepovedanih prostorov.

Za lulat smo jo hitro navadili, ko je spala in vstala takoj ven,ker bo lulala. Ko je pojedla smo jo nesli ven kakat. Ne obupaj ,se bo navadil.

To ni pes za ven, ne smeš ga imeti zunaj..

Hvala za nasvete. “Jovanka Broz” ali mi lahko poveš, če ste omejili vašo bokserko na začetku na kakšen prostor, ko je bila sama doma ali je lahko šetala po celi bajti?

Naš ima prepoved v zgornje nadstropje, kjer so večinoma najini spalni prostori in pa na sedežno garnituro. Je zelo vztrajen in poskuša iti čez mejo tudi do petnajstkrat na dan, a mi smo vztrajni še bolj.Dobro ve, kaj pomeni fuj, pa še po riti jih dobi z muholovcem. Ma se ne naveliča…. Ampak vse to se dogaja, ko smo doma. Res ne vem kaj narediti, ko nas ne bo. Slučajno sem zaradi poškodbe na bolniški, ko pa bo sam, pa ne vem, ali kupiti kletko ali ga omejim na en prostor, kjer bi teoretično naredil lahko najmanj škode. Ta prostor ima svetlobo, velik je približno 6m2 in je v keramiki, tako da ne bi bilo škode, če se polula ali pokaka, bo pa tulenja in lajanja, da bo joj.

Če imate doma pasjega mladiča, ki kaže veselje do uničevanja, ga nikar ne pustitega samega v večih prostorih. Ne samo zaradi potencialnega uničevanja stvari, ampak tudi zato ker je to lahko za psa nevarno (kaj če se npr. spravi zgristi kakšen električni kabel).

Če imate prostor, v katerem pes ne more uničevati, lahko najverjetneje poskusite tudi s tem, da počaka v tem prostoru namesto v boksu. Tja mu namestite ležišče, vodo, kakšno igračko, žvečilko. Ga morate pa v vsakem primeru postopoma navajti na odsotnost, kot je že nekdo nad mano priporočal. Prostor, kjer bo ob vaši odsotnosti, ne sme biti dojet kot prostor za kaznovanje, ampak kot nekakšen brlog.

Našla pa sem še par člankov o temah, po katerih sprašuješ, kjer so zadeve precej lepo in na kratko spisane:

– “Vzgoja se prične takoj – sobna čistoča”:

– “Življenjsko pomemben fuj”:

– “Biti sam, privajanje na okolico in igranje z drugimi psi”:

– “Kako in kdaj kaznujemo psa”:

Potem so pa tukaj še forumovske teme, kjer razpravljajo skrbniki psov o težavah, ki jih naštevaš:

Tole bi ti znalo kaj prav priti:

– “Navajanje kužka na boks”:

– “Prvo puščanje mladička samega doma”:

– “Uničevanje stanovanja”:

– “Lulanje na sto načinov”:

Upam, da ti kaj od tega prav pride 🙂

Lp,

Tasmanski vrag

Našla pa sem še par člankov o temah, po katerih sprašuješ, kjer so zadeve precej lepo in na kratko spisane:

– “Vzgoja se prične takoj – sobna čistoča”:

– “Življenjsko pomemben fuj”:

– “Biti sam, privajanje na okolico in igranje z drugimi psi”:

– “Kako in kdaj kaznujemo psa”:

Upam, da ti kaj od tega prav pride 🙂

Pa še tole: “Navajanje kužka na boks”

Mi jo imamo tudi v kletki, nanjo je mladičke navajala že vzrediteljica in ni nobenega problema. Tudi ko npr. gloda kost ali svinjsi uhelj si to odnese v kletko in tam prežveči. Je fajn stvar, ker pri nas ni bilo uničene niti ene stvari. Do poletja jo bomo imeli še v kletki, potem jo bomo verjetno odstranili. Takrat bo stara leto in pol.

Mi imamo nemško dogo staro 15 mesecev in že od malega je v kletki. Kletka je večja-boks in navajena je, da ko je sama je v kletki z zaprtimi vrati.Ponoči v njej tudi spi- z odprtimi vratci. Ta prostor smatra kot nekaj svojega, kamor se tudi umakne, če ji kaj ni všeč.
Letos pa ji bomo naredili pesjak z uto in ogrado zunaj.Tako da bo poleti zunaj, pozimi pa (če nam še ne bo uspelo urediti ogrevanja ute) bo spala v stanovanju.

“Življenjsko pomemben fuj”

Če pes ne uboga na besedo fuj se še enkrat odločno reče “fuj” in nato se ga malo pošprica s spricalko v kateri je voda. V mojem primeru je učinkovalo 100 % in še ga nič ni bolelo.

Sicer ne vem, kam naj bi tole spadalo, ampak pravilen ukaz se uporabi 1x in se ga ne ponavlja. Osnove…

ali je priporočljivo da mladič ima boks oziroma kletko mi jo še nimamo pa povprašam po mnenju

Priporočljivo je, da se navadi na kletko. Nikoli ne veš, kdja pridedo poškodb ein potrebe po strogem mirovanju. Prav pride pri učenju sobne čistoče, preprečevanju požrtega stanovanja. In nenazadnje vožnja v avtu je najvarnejša v primernem transporterju, ki je primerno, varno nameščen.

Pozdravljeni. Imela bi vprašanje glede kletke. Tudi mi razmišljamo o boksu, ko bo prišel nov družinski član Shih tzu. Zanima me pa sledeče. Mladički pogosto opravljajo potrebo. Ali ga v odsotnosti, ko grem v službo zapreš v boks in zdrži ne da bi mu ušlo, ali je boljše da mu boks postavim v kopalnico in so vrata odprta. Pred vrati pa podlogica? Žal si treh tednov dopusta za privajanje ne morem vzeti. Nekaj si ga bom že, samo ne pa tako dolgo. Lepo bi prosila brez neprimernih komentarjev, ker tudi začetniki moramo nekje najti nasvete in odgovore. Lp

Vsekakor bo neprimeren komentar. Mladiča si ne omišljajte, če bo sam več ur, dokler ne pridete iz službe. Če nimate dopusta ali časa pa pač počakajte na naslednji čas dopustov in si takrat omislite psa.
Mladič mora ven na potrebo VSAKI 2 URI! Prav tako se mladička pelje ven na potrebo po vsakem vzburjenju (prihod lastnika domov iz službe), igranju, spanju (ko se pes zbudi), hranjenju in pitju. Če nimate možnosti, da bi nekdo psa preveril in ga peljal vsaki 2 uri ven, si psa ne kupujte. Ker 12. tedenski mladič pač ne more zdržati več kot 2-3 ure.

V kletki oz. hišnem boksu se bo pes prav tako polulal, ker ne bo zdržal. Navajanje na podlogo vam močno odsvetujem, saj bo s tem dobil ukaz, da sme lulat v stanovanju in boste imeli težave, ko boste enkrat ga hoteli navaditi, da se v stanovanju ne lula več. Ker bo pes zmeden.

Dodatno boste imeli težave še, da bo pes razvil neželeno in neprimerno vedenje (nervozo, strah …), ker ga boste kot mladiča puščali več ur samega.

Poleg tega premislite, kaj bo, če bo pes imel ločitveno tesnobo. Gre za priznano psihično motnjo pri psih in žal ni odvisna od vaše vzgoje, ampak je mladič rojen z njo. To pomeni, da bo pes tulil ali resno fizično zbolel, ko ga boste puščali samega. Pri psih z ločitveno tesnobo ne bo nikdar bolje, saj se namreč ne navadijo biti sami nikoli. To pomeni, da ne tulijo samo ob vašem odhodu, temveč tulijo ves čas, dokler se ne vrnete. Kako bo to všeč vašim sosedom?
Edina rešitev za take pse je varstvo (priporočam, da psa pustite pri ljudeh, ki imajo kompetence, žal jih ni veliko v Sloveniji).

Prav tako bi vam priporočila, da psa daste takoj v varstvo, če ga boste res pustili več kot 2 uri samega v času vaše službene odsotnosti z doma. Pes stane, živali so luksuz. Ker smo ljudje njihovi “šefi”, pa so na srečo zavarovane s pravilniki in zakoni. Puščanje mladiča več kot 2-3 ure samega in mu onemogočiti urejeno iztrebljanje je namreč prav tako zloraba živali. Premislite še enkrat, preden si psa omislite.

Pozdravljeni…zanima me a lahko damo za žvečiljko tudi rožič?

New Report

Close