Najdi forum

Agresiven mačkon

Pozdravljeni,

Imam problem in upam, da mi lahko kdo od vas pomaga z nasvetom. Imamo mačka starega približno 4 leta. Je najdenček in iz malega ljubkega živahnega mucka je zrasel v gromozanskega (7,5 kg, pa ni debel) precej lenega mačkona, po izgledu in velikosti zelo spominja na maine coon. Je kastriran in ves čas v stanovanju. Nikdar se ni maral preveč crkljati, v naročju zdrži kakšno minuto – ponoči je najbolj crkljiv, spi pri mojih nogah ali pa zraven mene in tišči glavo pod mojo brado. Čez dan sam od sebe ne pride v naročje, se pa občasno podrgne ob nogo. Zadnje čase je čisto len, preklada se iz enega konca na drugega, zame in za hčerko se sploh ne zmeni, razen ko prideva domov ali ko kuhava in čaka na kak priboljšek. Že kot majhen je precej praskal in grizel, pa smo ga s karanjem nekako odvadili tega, vsaj tako sem mislila.
Zadnje čase se večkrat zgodi (vsakih par dni), da skoči vame – ponavadi se prikrade od zadaj, se mi po možnosti obesi na stegno s kremplji in ugrizne. Kremplje mu sicer dokaj redno porežemo, njegov ugriz je pa strašno močan in boleč. To ni tak igriv ugriz, ampak pravi napad! Hčerki se to ne dogaja, na srečo. Včeraj zvečer, ko sem ležala na kavču, je nekaj časa ležal poleg mene, potem pa se je usedel in mi kar naenkrat skočil v glavo. Na srečo sem imela očala, me je pa prav globoko ugriznil in opraskal, sem iz dveh ran kar precej krvavela. Zdaj sicer že približno vem, kdaj se pripravlja na napad – takrat njegove oči postanejo malo bolj črne in dobi prav tak hudoben pogled – in ga s čim zamotim, če to opazim.
Se pa to dogaja vedno bolj pogosto, da me ugrizne in opraska, in ker je tako močan, me resno skrbi… kaj če se bo kdaj spomnil “napasti”, medtem ko spim? Ali pa bo napadel hčerko? Resnično se ga zadnje čase že kar bojim in vedno oprezam, kdaj se bo pojavil in skočil vame…
Hvala za kakršenkoli nasvet, kako rešiti ta problem. Včeraj sem bila tako pretresena, da sem bila trdno odločena, da bo šel od doma; danes seveda več ne mislim tako, bojim se ga pa vseeno! Aha, mogoče še tole – zadnje čase se je nekajkrat polulal na kavč, čeprav je že od malega navajen na mačji wc! Očitno ga nekaj muči…

Hm, to je pa kar nerodna situacija. Se je pri vas v zadnjem času kaj spremenilo? Karkoli? Tudi, če se tebi ne zdi pomembno, mogoče maček to dojema drugače.

Če najdeš možni vzrok, poskusi spremeniti in opazuj obnašanje. Drugače ti pa svetujem, da poiščeš res dobrega veterinarja. Mogoče mačka kaj boli. Stalna bolečina, tudi če ni zelo močna, lahko zelo slabo vpliva na razpoloženje.

Proti lulanju na kavč bo še najlažje. V lekarni kupi evkaliptovo olje. Polulano mesto očisti, kolikor gre, in kani gor kake 3 kapljice olja. Nakapljaj vsak dan, lahko tudi večkrat. Namreč, ko je maček enkrat pustil vonj na kavču, ga vedno znova najde in ga vedno znova malo “popravi”. Samo čistila ponavadi ne pomagajo, ker malo vonja (ki ga ti niti ne zaznaš) vedno ostane. In ker je vonj “zbledel”, ga mora spet “popraviti”. Evkaliptus (pa tudi čajevec, preizkušeno) pa mačkam ponavadi tako smrdi, da se tistega mesta izogibajo. V kakih 2 ali 3 tednih pa tudi “pozabi”, da bi bilo treba kavč na novo označiti.

Upam, da se vam razmere uredijo.

To, da muc ni cartljiv oz. se približa, ko se njemu zazdi, ni nič posebnega, je precej takih mačkonov, tudi moja, ki ravno tako včasih tudi napade – ugrizne in popraska – le da je pri tem precej predvidljiva in se zato izogibamo situacijam, ki bi jo izzvale.
Z lulanjem po kavču in agresivnostjo vam muc gotovo nekaj sporoča. Morda res bolečino, nezadovoljstvo nad kako spremembo v stanovanju, oviranjem njegovih navad ipd. Ste morda pomislili na kristale v urinu, ki so precej pogosti pri kastriranih mačkonih in tudi zelo nevarni? Kako pogosto pa sicer lula?
Obupajte pa nad njim res ne, ugotovite v čem je težava in mu pomagajte.

nova
Uredništvo priporoča

iz moje prakse:
Maček te je povezal z neko bolečino ali neugodjem. Ni nujno, da sta bila storjena iz tvoje strani, lahko si bila samo v tistem trenutku v istem prostoru z njim. Tvoji hčerke ne napada, ker v njegovi glavi ni povezana z neugodjem.
Glede na to, da ti je začel markirati bi rekla, da ga nekaj hudo muči.
Vsekakor primer za veterinarja.

Jaz sem že velikokrat slišala, da maček postane agresiven po sterilizaciji. Jaz sicer težko rečem, če je to res ali ne, a mogoče je to vzrok, da je tvoj maček agresiven. Čimprej ga pelji k živinozdravniku, ker je ta tvoj primer res kar grozen. Si sploh ne predstavljam, da bi me moj pes ugriznil ali maček popraskal.
A si razmišljala o tem, da bi ga oddala?

S tem mačkom je res nekaj hudo narobe in če ne boš ukrepala, lahko pride do nevarnih situacij. Si predstavljaš, kaj bi bilo, če ne bi imela očal?
Lahko bi ti izpustil oko.
Ne razmišljaj več, kaj storiti, naslednji teden se obvezno odpravi k veterinarju, kajti agresivnega mačka doma ne moreš imeti.
Upam, da se bo tvoja težava kmalu razrešila.

danielle, ne piši kozlarij. Nobena žival ne postane agresivna zaradi kastracije oz. sterilizacije, kvečjemu obratno. No, moji psi in mačke se po posegu karakterno niso popolnoma nič spremenili. In mačka naj bi oddala?? Najlažje se je živali znebiti, ane? To ti je ljubezen, ja …

Rob, tudi jaz menim, da bo nujen obisk veterinarja.
Morda napiši, s kaetrega konca si, da ti lahko priporočamo kakšnega,
ki je specializiran posebej za mačke.

Zelo možno je, da je vzrok za takšno vedenje bolezenski.

P.s.: Tole s kastracijo/sterilizacijo pa je še ena od vraž o tem.

Joj, ne morem verjet, kakšni nasveti?! Oddati mačkona?! In potem še hčerko, ko bo začela kadit in jezikat?

Daj, ne bluzi nekaj, če ne veš, pa se goni nekam.

Dva meseca nazaj sem med kolesarjenjem pobrala s steze mladega mucka,ki ga je nekdo očitno odvrgel, zato me ne obtožuj nekaj. Če ne bi imela rada živali, tega ne bi storila. Ni se pa potrebno vtakniti v vsako temo in nekaj obtoževati. Kaj pa naj ženska stori z mačkom, ki je agresiven?
Kaj pa če jo naslednjič hudo poškoduje?

Človek očitno sploh svojega mnenja ne sme izraziti.

Kaj pa če mu tudi živinozdravnik ne bo mogel pomagati?
Bo pa pač ženska v nevarnosti, da ji bo kaj storil.

DANAJA, raje ti ne piši kozlarij, gnida zabita

Pa še to: potemtakem bi tudi ženska, katere psi so pred dvema letoma sredi Ljubljane napadli moškega, morala obdržati pse in jih ne dati vstran?

Po vašem primitivnem mnenju očitno že. Če je žival nevarna in ogroža druge, nikakor ne sme ostati pri lastniku!!
Tudi, če je človek nevaren in ogroža druge, ne sme biti na prostosti.

Kaj vam to res ni jasno?

Res več ne nameravam pisati v to temo in se ukvarjati z nekimi bednimi idioti.

Me zanima, kam se pa lahko odda ljudi, ki kažejo takšne hude znake neobvladljive agresije kot danielle…


razlika je med besedico “lasten” in “tuji”. Maček napada lastnico, psi pa so napadli tujega človeka. Razlika je tudi med 7 kilskim mačkom in 40 kilskimi bullmastifi.

Kot prvo, kje je moderator tokrat spet, da ne izbriše tako bedastih nasvetov, kot ji piše danielle?

Kot drugo pa, danielle, govora je o mačku in ne o divjemu tigru. Naj ga odda, kako lahko sploh kaj tako neumnega napišeš? Torej, karkoli je z našimi živalmi narobe in nam niso več všeč, naj jih kar oddamo, se znebimo? Zdaj razumem ja, zakaj so ceste polne zapuščenih živali, ki so bile nekoč lastniške. Res žalostno. Spodaj si napisala tako lep post o posvojitvi mačke, zdaj pa mi je jasno, da so tisti mački ure štete, glede na to kako razmišljaš. Upam, da tvoja mačka ne bo naredila kakšnega giba napačnega, ker mi je jasno, da se bo slejkoprej znajdla znova na kolesarski stezi.Naj te bo sram, da kaj takega sploh pomisliš, malce se zamisli nad svojimi izjavami.

In kot tretje, tvoje obnašanje in izražanje je zares prostaško. Še enkrat, kje je moderator, da se tako osebo malce opozori ali lahko vsak piše in zmerja ljudi po forumih?

No res lepo, da se omenja pokojno gospo. Pogreb bo jutri…

Najlepša hvala vsem za odgovore!

Cel vikend sem razmišljala o tem, kaj bi ga lahko tako razburilo, predvsem zaradi lulanja, pa nisem našla nobene pametne razlage. Sicer ne znam razmišljat po mačje, pa sem mogoče tudi kaj spregledala.

Očitno bo res treba na izlet do veterinarja. Tasmanski vrag, bi lepo prosila za kakšno priporočilo, seveda! In najlepša hvala že vnaprej. Aja, sem iz Lj.

Takoj danes grem kupit evkaliptovo olje. Sicer med vikendom ni nič več lulal (razen seveda v svoj wc), ampak bom vseeno upoštevala nasvet. Tudi “napadel” me ni, je pa res, da smo imeli nekaj obiskov in tako niti ni imel take prilike. Ponoči se še vedno pride stiskat k meni.

Danielle, in komu oz. kam naj bi po tvoje oddala takega mačka? Da bo od stresa še bolj napadalen? Res je, da sem tudi jaz pomislila na to, ampak ko sem vse skupaj prespala, mi kaj takega ni več prišlo na misel. Se strinjam s tabo, da je žival, tudi maček, lahko hudo nevarna, ampak za svojega mačka bom najprej poskusila najti kakršnekoli drugačne možne rešitve, za začetek z obiskom pri veterinarju. Vseeno hvala tudi za tvoje mnenje.

Še enkrat, hvala vsem za mnenja in nasvete. Bom še poročala. Lep začetek tedna!

Rob, dogovori se z dr. Knez Vanjo ali Iris Selan na kliniki Tristokosmatih, Kajuhova 4a, Ljubljana, telefon: 01 544 36 58.

Ko na Tristo kosmatih ne bi zaračunavali vsake izgovorjene besede, bi jim človek še zaupal… Je še kje kak dober veterinar za muce?

Pogovora po telefonu ti ne morejo zaračunat.

Sicer pa vsaka dobra stvar stane. Jaz tud nisem glih pri denarju, ampak mi na kraj pameti ne pade mačka drugam vozit kot h Knezovi ali Selanovi. Knezova je pravzaprav veterinarka tudi za mačke z vedenjskimi problemi, tako da … le brez strahu do nje! 🙂

mucki imajo tak karakter samo kadar njim paše se pustijo cartat, ne kadar tebi paše. sedaj je pa tako da je ozračje precej vroče za mucka neugodno. morda ste tudi manj doma in takrat ko ste doma išče vašo pozornost, morda bi se le igral. če pa vas ugrizne in spraska ko ga začnete božat, bodite pozorni če je to ko se ga dotaknete na istem mestu, morda ga tam boli. pa tudi sicer je možno da mu pač v tej vročini ne paše vse to.

kremplje na tačkah mu lahko postrižete tako vas ne bo tolk opraskal.

najbrž pa ima enostavno premalo vaše pozornosti, saj v počitniških lepih dneh smo vsi manj doma, kot npr. ko je deževno hladno vreme, pa morda ste bili pred kratkim celo na dopustu, pa vam tako želi pokazat da je užaljen. .

Ko sem prvič prebrala ta pogovor sem se samo nasmejala.. Tudi sama sem bila mnenja da Danielle nima prav..
dokler nisem sama tega doživela.. imam mačka starega 2 leti in pol. je hišni maček z 5kg.. že od malega je kazal znake agresivnosti.. Ko je videl da kdo gre po hiši se je skril in skočil v tebe ter močno ugriznil. Peljala sem ga k veterinarju najmanj 20x zaradi tega a vzroka niso našli.. ( zmeraj je dobiu inekcije za pomiritev, ki so držale kak teden ali dva- potem je postal spet agresiven) Vztrajala sem, saj mačka nisem želela kar tako oddat saj se mi je smilil..
Vse do dneva ko se ni zgodilo nekaj česar sem se najbolj bala.. Hčerka, ki je bila takrat stara 2 in pol meseca je spala ko si je maček odprl vrata in napadel otroka..Dobesedno ji je skočil v obraz.. Povem lahko samo to, da se še zdaj obtožujem da nisem tega mačkona prej spravila vstran. Zato ne govorit in pisat če tega ne občutiš na lastni koži… Bolje ukrepat prej kot pozneje… Po 10letih lahko samo rečem da mi je žal da ga nisem dala prej uspavat, bi vsaj hčerki prihranila muke z operacijami in brazgotinami ki ji nebodo nikoli izginile

New Report

Close