Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Kunci – prosim par informacij

Kunci – prosim par informacij

Imam par vprašanj za lastnike hišnih zajčkov.
– ali zajčki kakajo in lulajo na določeno mesto v kletki ali, če so spuščeni, to potrebo opravljajo kjerkoli.
– koliko časa so lahko “zaprti” v kletki, brez, da jih spustite ( večino dneva smo odsotni, tako da bi tudi zajček moral biti v kletki, ker ravno sam prosto v prostru po moje ni varno)
– kako se razumejo z mački, če ima kdo slučajno tako kombinacijo.
– ali je možnost, da mu naredimo zajčnik na balkonu ( s hiško,senom, lepo ograjeno) ter da je zunaj tudi ponoči, ko pa smo doma pa je tudi v stanovanju.
– koliko časa je v povprečju njihova življenska doba
– ali se pustijo božat, hodijo za ljudmi,
– ali je velika karakterna razlika med zajčki s “pokončnimi” ušeski in ovnači. Načloma so nam ti z “ležečimi” ušeski bolj pri srcu.

Če je katera toliko prijazna in mi odgovori na vprašanja bi bila zelo vesela. Ve ste bila moja prva izbira tako če ima katera info iz prve roke. Po knjigah še nisem segla, ker tako daleč z odločanjem še nismo. Moramo prej predelat še par stvari predno se odločimo za nakup novega člana.

Hvala in lep dan še naprej

Mogoče boš kakšen pameten namig našla tudi na tem forumu pod rubriko Mali sesalci.

Sama se na kunce žal ne spoznam 🙂

Ga že imaš ali še ga nameravaš kupiti? Potem pazi, kje kupuješ. Jaz sem kupila pred leti enega, mi je še isti dan umrl, ko sem ga domov prinesla. Potem grem tja in imajo karanteno. Niti enega zajca. Čez nekaj dni dobim drugega zastonj. In potem še mi ta umre po enem tednu, čeprav smo šli z njim k veterinarju. Takrat pa sem bila res jezna. Zajčka sta se mi tako smilila. Mislim, da zajca ne bom nikoli več imela.

nova
Uredništvo priporoča

Takoj, ko pride zajček domov mu na eno mesto pripravite škatlo, katera bo namenjena iztrbljanju. Te škatle ne premikajte. Ko se bo zajček pokakal (iztreblja bobke), dajte te bobke v to škatlo skupaj z njim. Nikoli ne bo kakal in lulal drugje, njegova kletka bo čista, kar je izrednega pomena za njegovo zdravje.
Moj zajček je vedno spuščen, razen v izrednih primerih. Bodite pa pozorni na kable, leseno pohištvo, ker zajček rad grize, s tem si brusi (krajša) zobke, ki vedno rastejo. v ta namen mu kupite kakšno tršo leseno stvar ali kaj podobnega.
Če je zajček še mladič, se razume tako z mačkami, kot s psi. Je pa vprašanje vaša mačka, ker ga bo lahko imela za vsiljivca. Če ne bo nobenih težav, bosta spala skupaj, se negovala…
Zajček je lahko na balkonu, pozimi mu napravite malo bolj topel dom, seno, žagovina…Ne sme pa biti na prepihu!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Njihova življenska doba je nekje 6 do 7 let.
Se izredno udomačijo, radi se božajo, igrajo…
Kot je predhodnica napisala, pazite, kje ga boste kupili. Vprašajte kdo je rejec, je zajček cepljen, v kakšnih bivalnih razmerah je živel do sedaj (ključnega pomena). Vsekakor odsvetujem trgovino za živali, katera je v mi lesnini v ljubljani.
Veliko veselja z novim članom vam želim!

Jaz sem imela do sedaj 3 kunce (vsakega posebej). Vsi trije so bili vedno spusceni. 2 nista nikoli zapustila moje sobe (sta bila bolj plasna-oba kupljena v trgovini), zadnji se je sprehajal po celotni hisi (celo postopnicah se je navadil hodit). Seveda so bili pa vsi kabli tako pospravljeni, da niso prisli do njih.

Glede lulanja in kakanja: ja, se jih da naucit. Moje mnenje je, da se samica lepse nauci. Njej ni zelja markiranja po stanovanju.

Prvi je bil cez poletje zunaj, na travi (imel je ograjeno). Dokler ga ni macek napadel…
Drugi je bil skoz notri.
Tretji je bil zunaj celo leto (edino cez zimo je bil 14 dni notri). Je imel ograjenega priblizno 60 kvadratov…

Aja, prva dva sta bila “kao” sobna kunca (ki bi morala zrasti do 1 kg)-oba sta mi zrasla do 2,5 kg (bila sta kupljena v trgovini in mesana). Tretji je bil kunec od kmeta, imel je 7 kg. Razlika v karakterjih je neverjetna (v prid kunca od kmeta-nikoli se ni nic bal, bil je bolj pogumen).

Kunec se rad boza, nima pa prevec rad nosenja. Moj tretji kunec je sel za 3 tedne k eni familiji, ki so imeli 3 otroke (najstarejsi je imel 6 let). Ko je prisel nazaj, je bil cisto prestrasen, nikoli se ni vec hotel nosit (prej se je malo)… otroci so strup za njih!! Ker mislijo, da lahko s kuncem delajo prav vse (da so skor kot macki ali psi). Pa niso!! Zato premisli, ce ga slucajno kupujes za otroke.

Moj nasvet: izogibaj se trgovin, ne kupuj jih tam! Raje pojdi do gojitelja ali do kaksnega kmeta. Tam so navajeni na clovesko blizino, bolj zdravi, manj pod stresom…

Jaz cakam sedaj na cetrtega kunca. In ga bom vzela od nekoga, ki jih goji. Trgovine se izgobam na dalec. Tam se pac zivali ne kupuje.

Aja, moji so ziveli tako:
prvi 2 let (potem ga je napadel macek)
drugi 6 let
tretji 4 leta (napad divje zivali).

Aja, se tole: nas prvi kunec je zivel s psom–nobenih problemov.
drugi je zivel s psom-nobenih problemov.
Tretji je zivel s psom in psico ter kasneje je prisel se macek-prav nobenih problemov. Pri nas je bil kunec sef in ne macek :)))
Sem pa tudi jaz imela precej pomislekov glede macka in kunca, ampak na koncu sta se sama zmenila, kdo je sefe (itak da je bil zeko).

Jana & b. Kako pa ugotoviš, kateri je dober rejec. Do sedaj jih gledamo v trgovini in če jih tam ne smemo kupiti, sem šla sedaj na bolho in gledam tam pri ponudnikih, samo tudi ne vem če je OK, ali ni. Imaš kak kontakt?
Pa še nekaj, koliko naj bo visoka ograda za na vrt?
Ter ali ima močan vonj če je samo v stanovanju?

Hvala za pomoč.

Dve pravili pri nakupu živali, ki se ju je vredno držati sta:

1. ne kupuj živali v trgovini
2. ne kupuj živali na Bolhi

Če želiš pasemskega kunca, se morda ne bi bilo slabo pozanimati, kje ga kupiti, tukaj:

Slovenska Zveza Društev Gojiteljev Pasemskih Mali Živali, SZDGPMŽ
Zadobrova 51, 3211 Škofja vas

Predsednik: Marjan Ernestl, Račica 2a, 1434 Loka
Kontakt: 041 527 896

Predsednik sekcije kuncev: Stane Novak, Mizarska 1, 3210 Sl. Konjice
Kontakt: 041 535 197

Spletna stran: http://male-zivali.primej.com/

Uf, res ne vem glede rejcev. Jaz bi se odlocila tako kot za psa ali macko-sla bi na obisk in ce bi bila zadovoljna z videnim in slisanim, bi ga vzela :))

Mene Bolha ne moti, ker tam prodajajo pse tudi vzreditelji, ki prodajajo z rodovnikom. Tako da ni vse slabo, kar se prodaja na Bolhi. Je pa seveda potrebna previdnost.

Sam kunec nima vonja, ce ima redno spucano kletko. Pri mojih (ki so bili veliki), to pomeni menjava stelje na 2-3 dni. pri manjsih je verjetno dovolj na 3-4 dni. Bo pa seveda vonj, ce ne boste nikoli zracili stanovanja (ampak to ima pa itak vsako stanovanje svoj vonj).

Kako visoka ograja? Mi smo imeli sprva okoli 60 cm. Ampak cez to je skocil macek. Smo imeli sreco, ker sosedu je cez tako visoko ograjo skocil pes in ubil kunca.
Pri tretjemu sem pesjak malo spremenila in je bil notri kunec (lepo je imel odprto vse, s travico, senco…). Tam sem imela 120 cm visoko. Za divjo zival to ni noben problem.
Sedaj bom imela 15 kvadratov nocnega dela (ograja 180 cm, pokrito z mrezo) ter 15 kvadratov dnevnega dela (brez strehe, 120 cm visoko). Cez dan namrec ni nevarnosti za divje zivali.

Imela dva kunca, enega že pred mnogimi leti, ko o kuncih nihče ni vedel prav veliko. Trenutno imam drugega, zopet samičko. Obe sta tako različni, kot da bi imela sedaj neko čisto drugo žival.

Moje izkušnje so sledeče, upam, da ti bodo pomagale pri odločitvi.

Lulanje in kakanje
Prva je kakala vsepovsod, se je nič ni dalo naučiti, res pa je tudi, da mi takrat ni nihče pomagal z nasveti. Lulala je v na eno mesto (takrat še ni bilo kletk, je imela ograjem kot v sobi). Nasvete, ki si ga dobila zgoraj so uporabni in naj bi delovali. Sedanja pa je glede tega zelo čista. Lula in kaka vedno le v kletki. Naučila se je že prej, preden sem jo dobila. Skotila se je kot hišni zajček in je verjetno za to poskrbela že njena mama.

Zaprt v kletki
Dobro je, če je kunec čim več spuščen, da se lahko prosto giblje. Seveda pa vsaj pri nas to ni mogoče. Je treba hodit v službo otroci pa v šolo. Trenutno je pri nas tako, da ga spustimo iz kletke zjutraj, popoldne oziroma zvečer, ko smo doma. Kunec je bolj nočna žival in čez dan bolj počiva, tako da sem se nehala sekirat, če je čez dan zaprta. Če smo pa doma, je pa kletka vedno odprta.

Razumevanje z mački
Nima izkušenj, je pa treba biti previden, da se ne zgodi nesreča.

Zajčnik na balkonu
Odlična izbira, če je le sence dovolj.

Življenjska doba
Nekje okoli 7 let. Moja prejšnja je dočakala 10 let.

Božanje
Eni se pustijo, eni ne. Moja prejšnja je bila igračka, za drugo pa včasih rečem, da imam namesto kunca mačko. Ko se dama odloči, da se bo božala se bo, drugače pa ne. Včasih je tudi pri volji se lovi po sobi tako, da teka za tabo, preganja balone in žogice po sobi, skratka prava mačka…

Ušeska
Lahko, da so kakšne razlike, meni osebo pa so bolj všeč s pokončnimi ušesi. So tako cort, ko se postavijo na zadnje tačke in začnejo »krožiti« z ušesi in poslušati.

Vedi tudi to, da so kunci posebej kunčice zelo teritorialne živali. Naša je poleg kletke »posvojila« še celo preprogo in jo brani pred »vsiljivci«. Včasih zna biti prav huda, ugrizne sicer ne, se ti pa zapodi pod noge in moraš kar paziti. Zadnjič, ko sem bila pri veterinarju, mi je le-ta omenil, ko sem omenila, da imam namesto kunca mačka, da če želim imeti crkljivega kunca, naj v bodoče izberem samčka in ga kastriram.

Upam, da bo kaj pomagalo.

Yaris

Hvala za izčrpno poročilo.

V bistvu sem jaz pripravljena da skrbim za njega, tako da mislim, da ga bomo imeli. Sedaj samo še razmišljam kam ga bom dala, kje bo tisto njegovo stalno mesto, ko bo v kletki, ko bo spuščen bo tako ali tako z nami.
Čakam še na informacijo o vzrediteljih, da jih grem malo pogledat in potem se bom odločila kakšno pasmo bomo imeli. Po moje ko bom videla takega ki mi bo všeč ga bom vzela ne glede na pasmo, samo upam da ne bo kak teškokategornik ( bi imela res enega manjšega do 3kg)

Si mi dala idejo to s pokončniki ušeski na zadnjih tačkah in mislim, da mora res izgledati prav zanimivo, čeprav tista kepa z ušeski do tal je verjetno tudi cortek.

še enkrat hvala in LP

Evo, tule se oddaja en kuncek:
http://www.mojpes.net/forum/index.php/topic,24351.0.html

Kajo (Tanja)-ona ga oddaja, poznam osebno in vse kar napise o najdeni zivali resnicno drzi…

Živjo

Če bi kdo želel kunčka pasme levje grivar se lahko javi tudi meni,trenutno so vsi kunčki oddani,naslednje leglo ki bo na za oddajo bo čez 1 mesec

Torej če kdo želi, se mi naj javi ,

l.p.

Zdravo

Mi smo gledali tudi to pasmo, sej to so pritlikavi a ne?
Iz kje pa ste?

Lahko se dogovoriva tudi po mailu: [email protected]

Po mojih izkušnjah naredi večina ljudi, ko se odloči za kunca, ključno napako v tem, da mislijo, da je to nekakšna različica mačke/psa, samo, da jih “ni treba ven peljat lulat/kakat” npr. Treba je vedeti, da so to zelo specifične živalice, posebne in nikakor ne primerne za vsakega, ki ima 30 € odveč v žepu in se otrokom takoooo dopade mali uhač.

Glede božanja:
če ga boste že od malega navadili, se bo rad crkljal, tudi nosil. Ne bo pa se crkljal, ko bo VAM pasalo, ampak, ko bo njemu, kar je precejšnja razlika. Če hodi za nogami in se odziva na ime – spet odvisno, kako ga boste navadili. Moj se odziva (star 9 let), od prijateljice se je tudi (star 1 leto). Za nogami kdaj hodijo, kdaj ne 😉 Vse je odvisno od samega karakterja in pa tega, kako ga boste navadili na določene stvari. Če vas ni doma po cele dneve pa se zvečer malo usedete k njemu in ga enkrat pogladite po glavici, potem bi ga pa čez vikend crkljali od jutra do sutra – sem sigurna, da to ne bo šlo.

So pa to izredno čudovite živalice, ampak niso primerne za vsakogar, ne glede na to, kako “lahke za vzdrževanje” izgledajo.

Glede kakanja/lulanja:
da se jih navadit, da potrebo opravljajo na enem mestu, ampak vseeno ni za pričakovati, da bodo vsi bobki izključno tam, sigurno bo iz žepa stresel kakšnega še kje drugje 😉

Obvezno je krajšanje krempeljčkov in zobkov – slednje si je moj dolgo časa sam brusil, zadnja leta mu jih krajšamo sami. Pozornost je potrebno nameniti zadnjim zobkom, katere krajšajo le pri spec. za kunce (2 v Lj, 1 v Grosuplju, 1 v Muti).

Če ga boste imeli na balkonu, mora obvezno (!!) imeti senco, kamor se lahko umakne, pravtako ne sme biti na prepihu.

Kunci radi pojedo tudi kaj sveže hrane, moj se na vrtu tudi sam malo popase. Treba je paziti le, da ne dobi preveč, ker lahko pride do driske. Če se kakorkoli umaže (driska npr.), se ga ne umiva pod tekočo vodo ali bognedaj v kaki banji ipd., temveč se ga nežno umije z mokro vatko (kasneje še s suho krpico, da e ostane mokre ritke ;)) . Če pride do zaprtja ali pa driske, bo v pomoč ohlajen ruski/indijski/črni čaj.

Drugače vonja niti nimajo, vkolikor mu redno menjavate steljo in tudi operete kletko. Poleti več pijejo in posledično več lulajo, zato je menjavanje malce bolj pogosto.

Včasih pride do težav med menjavanjem dlake, saj se blazno radi sami rihtajo in potem se jim po možonosti kaj zabaše … Na to je treba biti pozoren.

Kunci blazno uživajo tudi zunaj, da se kupiti posebna oprsnica prav za kunce, da bo varneje, vkolikor ne bo na ograjenem prostoru. Če bo prosto tekal okrog, mora biti nekdo zraven – pes, mačka, kakšni ptiči itd. … vse to predstavlja morebitno nevarnost za njih.

V kletki mora imeti vedno seno ter svežo vodo (najbolje v napajalniku).

Glede spuščanja – naš je bil prej spuščen zjutraj in proti večeru, poleti po cel dan, če je bil kdo doma na dopustu. Zdaj gre ven popoldne (na vrt), zvečer je spuščen v stanovanju. Blazno radi raziskujejo, se skrivajo in zavlečejo v kakšne skrite kote, neizmerno radi imajo glodanje kablov, tapet itd. Naš je že starček (devetletnik, ki jih kaže pol manj),
tako, da zunaj malo potelovadi, notri pa potem počiva, najraje komu na ramenu.

Malo je treba biti pazljiv pri nakupu, če se boš vseeno odločila za nakup v trgovini (kar odsvetujem) – včasih rečejo, za navadne zajce, da so mini kunci in si lahko predstavljaš potem presenečenje, ko zraste v nekaj kg uhača 😉

Življenjska doba je od 5-7 let, moj je star 9, prijateljičin je bil star le 1 leto, ko je poginil. Odvisno od genov, oskrbe …

Razumevanje z ostalimi živalmi – naš je bil dolgo časa edina živalica, pred leti pa je k nam prišel kuža. Najprej ga je bilo strah, zdaj sta kompanjona, ki še TV gledata skupaj z nami. Mucka je tudi zelo nežna do njega, nikoli pa niso brez našega nadzora, ko so skupaj.

Teriorialnost .. .pride skupaj v paketu 😉 Njegova posodica za hrano je sveta. Malce previdnosti ne škodi, ker lahko (kljub neizmerni ljubezni td. itd.) pokasirate kak mini ugrizek.

Tako na kratko, če imaš še kakšno vprašanje, kar vprašaj 🙂

________________________________________ Our lives begin to end the moment we become silent about things that matter (Martin Luther King, Jr.) http://www.brodii.jimdo.com/

Hvala za res izčrpno poročilo.
V bistvu si ga želimo že nekaj časa in ker želja ne mine, sem se odločila, da ga bomo imeli. Seveda bom zanj skrbela jaz, čeprav izbira je prepuščena hčerki. Jaz samo želim, da je samička.
Ravno zaradi tega, ker smo malo bolj energična družina, iščem mladega kunčka, da se nas bo navadil. Upam, da če ga bomo od malega navajali na nas, da bo malenkost lažje, čeprav lahko pa da bo imel tak karakter da nam nikoli ne bo ratalo. Vse to smo že predelali doma in vsi se strinjamo, da kakršen bo pač bo.
Verjetno, ko ga bomo dobili bom imela še kaj vprašanj in takrat se še priporočam!

Lp

Vcasih lahko dobis malo starejsega kuncka, pa bo imel fenomenalen karakter, navadil se bo brez problemov vas in novega okolja. Vcasih pa mladicka ne mores navadit na ljudi. Saj ko boste sli pogledat kunca, boste lepo videli karakter 🙂

Ja, to je res, vse je odvisno od karakterja in njegovih dosedanjih izkušenj – včasih je kak malček bolj plašen (pa kunci so tako ali tako apriori bolj plašljive živalice), kot pa kak, ki že ima kako izkušnjo ali dve s prijetnimi človeškimi rokami 🙂

Samo tudi plašljivčka se da lepo navadit, le veliko potrpljenja je potrebnega.

________________________________________ Our lives begin to end the moment we become silent about things that matter (Martin Luther King, Jr.) http://www.brodii.jimdo.com/

Čer:)

Sem malo prebirala o vaših izkušnjah z zajčki. Sama sem pred kratkim ostala brez našega Miškota, ki je dočakal dobrih 8 let. Leta so se mu vedno bolj poznala zato sem ga peljala na injekcijo. Res je bil nekaj posebnega scrklanček da ni bilo večjega:). Vem, da rabim še nekaj časa a vseeno sem se pričela zanimat o nakupu novega člana. Ima mogoče kdo kakšnega malega pritlikavega kunca po možnosti ovnača:)?

“Ne obstaja psihiater ki bi vam pomagal tako kakor pes, ki vam poliže lice.«

Mene zanima, če ima kdo kontakt kakšnega rejca domačih kuncev (zaželjeno levjegrivih ovnačev ali ovnačev na sploh) v okolici Ljubljane, s katerimi ima dobre izkušnje? Zanima me tudi, koliko takšen kunec stane in pa kakšno je vaše stališče o kastraciji kuncev – sem imela sedaj enega (na žalost je pri 9 mesecih poginil), ki je bil živahen fantič, ampak ni bil kastriran in je vsake toliko časa poskušal naskočiti roko ali nogo družinskega člana pa me zanima ali je kastracija nujno potrebna, saj nas to ni motilo, lahko pa da bi njemu bilo lažje če ga ne bi nagon toliko metal:D
Hvala za odgovore.

Stane Novak (zgoraj je naveden naslov iz Slovenskih Konjic) je sicer iz Ljubljane- ga osebno poznam in je res odlično priporočilo.Katere zajčke vse ima ne vem- vem pa, da je imel zajčke prvake v Sloveniji.
Lp

New Report

Close