Najdi forum

Pes v bloku

Živjo!
Zanima me, ali v vašem bloku kaj komplicirajo zaradi psov? Ali je kakšen zakon, da ne smeš imeti psa v stanovanju?
Pri nas je hišni red, iz leta 1981- iz bivše Jug, ki določa, da naj se psa ne bi smelo imeti!
Vendar v sosednjih blokih imajo ogromno kužkov! Tako, da upam, da ne bo prišlo do kakšnih komlpikacij!
Prosim, oglasite se tiste, ki imate kužke v bloku!

V našem bloku je kar nekaj psov in se ne bunimo.

če je hišni red sprejet tako kot pogodba lastnikov o medsebojnih razmerjih (soglasje vseh lastnikov) potem ta zavezuje vse lastnike in najemnike, tudi nove. Stanovanje se namreč kupi pod tistimi pogoji.

In se kršenje smatra za kršenje pogodbe – lahko zahtevajo odstranitev psa in odškodnine in bodo na sodišču zagotovo uspeli.

nova
Uredništvo priporoča

Pri nas je bilo tudi rečeno, ko smo se selili v blok, kot najemniki, da v tem bloku ne smemo imeti psa.
Vendar smo se potem zaradi zdravstvenih težav otroka odločili za nakup, prej še vprašali lastnika stanovanja, če dovoli, je dovolil, in smo ga kupili. Nikoli se ni noben obregnil vanj.

V našem bloku imajo psa, pa se nihče ne buni. Moja babi tudi živi v bloku, ima kužka, pa še nekaj stanovalcev iam pse. Vedno pa se najde, sploh če je več stanovalcev, kdo, ki mu prisotnost štirinožcev ni po godu, ampak kaj češ, vsak živi v svojem stanovanju in lahko ima v njem tudi psa, če tako želi.

Sploh ne vem, če naš hišni red kaj piše o tem, ker ga nisem prebrala. Pred nekaj leti sem kupila stanovanje, lani še psa in nisem nikogar o tem spraševala. Zakaj pa? A sosedje mene vprašajo, če si omislijo dojenčka?

Ja pa kaj še. Kakšne odškodnine neki? Prosim lepo, dokaži mi, kakšno škodo povzroči pes v bloku. Potem mi še povej, kako bi bil lahko hišni red nad zakonom. In kako mi boš preprečila imeti psa v bloku. Pa prosim, da tokrat pred odgovarjanjem malo razmisliš. 🙂

Ne piši kozlarij. Po zakonu ima lahko vsak največ 5 živali, tudi v bloku (razen seveda če stanovanje ni tvoje in ti lastnik stanovanja v pogodbi prepoveduje imeti žival), pa lahko v hišnem redu piše ne vem kaj. Noben hišni red ni nad zakonom in nihče izmed drugih stanovalcev ti ne more ukazovati kaj boš imel v svojem stanovanju. Komandiraš lahko le sam sebe. Drugih, ljubica draga, pa ne moreš, pa če se na trepalnice postaviš. Kaj ima kdo v svojem stanovanju nikogar nič ne briga. V našem hišnem redu celo piše, da moram za dovoljenje dveh psov ali mačk imeti soglasje sostanovalcev hahaha. Ja, seveda, ko bodo pujsi leteli … Živali so naše, živijo z nami in ne z ostalimi.

kokakola, če želiš imeti kužka, si ga kar nabavi, ne oziraje se na druge zlobe. Nihče ti nič ne more, nihče ne more zahtevati odstranitev živali, še manj pa odškodnine. V prejšnjem bloku smo tudi mi imeli nekaj takšnih zlobcev, ki bi najraje pobili vse kar leze in gre. So nagajali na razne načine, ampak so kmalu obupali, ko so videli, da nam nič ne morejo. Aja, pa imamo dva psa in 3 mačke. Groza, ane :-)))

Aja, po tvoji logiki se recimo stanovalci v nekem bloku lahko odločijo spisati hišni red, v katerem bi prepovedali otroke. Ker so pač stanovalci starejši ljudje in jim gre otroško divjanje upravičeno na živce. Potem se v blok preseli par in dobi otroka. In imajo drugi stanovalci pravico do “odstranitve otroka” in do odškodnin. Hehe

dej dol hišni red pa je. To ne velja,ker nismo več v Jugi

poglejte si stanovanjski zakon predno obtožujete koga da govori neumnosti.

Ta omogoča lastnikom večstanovanjske stavbe, da se dogovorijo o medsebojnih razmerjih in primeroma prepovedo domače živali. Seveda samo soglasno. Taka pogodba lastnikov o medsebojnih razmerjih pa potem zavezuje tudi vse bodoče lastnike stanovanja v tem bloku.

Tako se lahko dogovorijo, da ni prižganih pralnih strojev po 21.uri, da ni kajenja v skupnih prostorih ali na skupnem zemljišču… In v ZDA se dogovorijo tudi, da ni otrok. v Švici je pogosta prepoved tuširanja med 23 in 6 uro, pa še kakšna taka cvetka.

In lepo sem napisala – če so tak hišni red preoblikovali v tako pogodbo, je to to.

Malo si preberite zakonodajo. Med drugim lahko grobo kršenje temeljnih pravil sosedskega sožitja ali svoje dolžnosti po pogodbi o medsebojnih razmerjih, tako, da je skupnost s takim etažnim lastnikom nevzdržna, ga lahko etažni lastniki opomnijo, v skrajni varianti pa celo sprejmejo sklep, da se vloži tožba za njegovoizključitev in prodajo njegovega posameznega dela. To pomeni, da ga izselijo in mu prodajo stanovanje, pa naj gre kamer če.

Seveda pa tako kršenje nikoli ne bo pomenilo imet kužka v stanovanju.

Pa ko govorite o tem, da to ni več Juga, nehajte razmišljat po balkansko. Skupni prostori so last vseh in imajo pravico s temi prostori tudi upravljat, seveda soglasno. Pa izginotje stanovanjske pravice in pojav privat lastnine pomeni tudi to, da lahko to svojo lastnino nemoteno uživaš.

Ne gre zato, da bi bil hišni red nad zakonom (ker zakon o tem ne govori), temveč zakon dopušča sprejetje hišnega reda (ki pa to LAHKO določi).

kokakola, kolikor poznam hišne rede skoraj v vseh piše, da ne sme biti živali. A če so odnosi normalni, običajno nihče ne komplicira (pri nas niso, pa nas je bilo kar nekaj, ki smo imeli živali). Lahko pa iz vljudnosti vseeno povprašaš sosede. Pa pri izbiri pasme pazi – izberi takšnega psička, ki ne bo preglasen in se življenju v bloku lažje prilagodi.

LP

Ja, res pišeš kozlarije. Poglej ti sama zakone – pa še nekoga si najdi, da ti jih bo prevedel. Nihče ne more nekomu v bloku prepovedati živali, noben hišni red in nobena pogodba ne. In nihče ne more nikogar izseliti. Kako je s tem v ZDA, v Švici in še kje, nikogar ne zanima, niti to ni pomembno. Ko kupiš stanovanje v bloku, kupiš to stanovanje, ne pa celega bloka. In urejaš lahko le zadeve pri sebi doma. Nekdo, ki kupi stanovanje, nima nič več pravic od tistega, ki ima stanovanje v najemu. Moje stanovanje je moje stanovanje, moja last in imam vso pravico, da v njem nemoteno uživam z mojimi živalmi. To je MOJA stanovanjska pravica in MOJA PRIVAT LASTNINA. In če kdo želi imeti psa, mačko ali kanarčka, ga lahko ima, brez vednosti in dovoljenja vseh ostalih. Kaj hudiča tebe moti, če imam jaz v stanovanju psa?
In zakaj že je skupnost z nekom, ki ima žival, nevzdržna za ostale? Pa ti nisi normalna.

Ally, pasma psa nima nobene veze s tem, kako glasen bo in kako se bo “prilagodil” življenju v bloku. Beseda prilagodil je malo mimo. Vsak pes se mora prilagoditi novemu življenju, pa naj bo v bloku, v hiši, v pesjaku ali žal na ketni. Navsezadnje se gre za psa, ne pa za žirafo 🙂

glede na to, da v našem bloku živi precej svinj, nekaj oslov in dva vola, ne vem, zakaj bi bil en pes problem?

Na podlagi opazovanja (svojih in drugih) kužkov ter prebranega v literaturi mislim, da pasma vendarle ima kaj opraviti s tem, kako glasen je kuža. Marsikje si lahko prebereš, katere pasme so in katere pač niso primerne za v blok. S tem je izklučujem možnosti, da se življenju v bloku prilagodi vsak pes, a verjetno težje, kot drugi.

Glede tistega, kar si napisala Aeryn Sun: kaj če bi si ti prebrala zakone? In ne samo zakone, temveč bi začela z hierarhično najvišjim pravnim aktom, to je Ustavo RS? V njenem 67. členu piše, da zakon določi način uživanja lastnine tako, da je zagotovljena njena gospodarska, socialna in ekološka funkcija! Torej lastnine ne moreš uživati v nasprotju s tistim, kar določa zakon (tako je recimo glede kmetiskih zemljišč napisano, da moraš zanje skrbeti kot dober gospodar in NE TAKO KOT tebi paše). No, da se povrnemo k izhodišču (in se spustimo po hierarhični lestvici pravnega reda malo nižje) – zakon dopusti sprejem hišnih redov. In če je v hišnem redu kaj določeno (kar seveda ne sme biti v nasprotju z zakonom – in v tem primeru ni), je pač to “zakon” oz. obveza.

Tako kot je dovoljen hišni red v bloku in se ga napiše samo zato, da se lažje sobiva, je dovoljen tudi hišni red npr. v šoli. S takimi hišnimi redi lahko te ustanove uvedejo pravila bivanja, vendar pa ne taka pravila, ki bi posegala v človekovo osebnost in intimo in s katerimi ne dosežemo ničesar, razen obvladovanja ljudi. Tako kot šola ne bi smela v svoj hišni red dati člen, da bodo vsi učenci, ki vstopajo v šolski prostor, osebno pregledani in pretipani, če ne nosijo v šolo nedovoljenih sredstev (saj to posega v učenčevo osebnostno integriteto), tudi hišni red, kjer je apriori napisano, da stanovalci ne smejo imeti v stanovanjih domačih živali, ne bo obveljal, če se bo zadeva pojavila na sodišču. Lastnik psa, ki v nobenem primeru ne moti drugih ljudi, bo zlahka dokazal, da njegov pes nikogar ne moti (če seveda ne laja kar naprej in ob nemogočih urah ali kako drugače moti stanovalce) in da se posledično nihče ne sme vmešavati v odločitve lastnika.

27. člen

(hišni red)

Etažni lastniki, ki imajo več kot polovico solastniških deležev, lahko sprejmejo hišni red, s katerim določijo temeljna pravila sosedskega sožitja v večstanovanjski stavbi.

Tukaj je seveda možnosti ogromno, tudi ta, da stanovalci ne smejo imeti otrok, ker bi ti lahko motili ostale stanovalce. Isto je z odločitvijo v zvezi z domačimi živalmi. Lahko jo seveda zapišejo v hišni red, toda če je nekdo ne upošteva, nimajo kaj dosti manevrskega prostora, če ta lastnik ne moti ostalih stanovalcev s svojo živaljo. Lahko ga seveda tožijo, ampak močno dvomim, da bi kaj dosegli. Samo s tem, da so nek člen napisali v hišni red, ne morejo doseči, da se neupoštevanje le-tega tretira kot neupoštevanje zakona.

:)))

Seveda se ne šteje kot neupoštevanje zakona – šteje se kot neupoštevanje hišnega reda. Kaj tu ni jasno?

Jaz sem imala v pogodbi o najemu neprofitnega stanovanja napisano, da v stanovanju ne sme biti živali (vsi smo imeli isto pogodbo, ker je bil cel blok neprofitnih stanovanj). Sankcija za neupoštevanje tega pa je bila odpoved najemnega razmerja.

No, mi smo tvegali in si mucko vseeno omislili, nekateri prav tako, nekaj jih je imelo kužke… Pa nismo težili drug drugemu in se prijavljali.

Že zaradi vljudnosti ti svetujem, kot je napisano zgoraj – vprašaj ostale. Jaz pravim: boljše prva zamera kot zadnja. Če se bodo strinjali, je itak ok, če pa ne, pa se pogovorite – malo jim razloži, da ne boš puščala iztrebkov na dvorišču, da pes ne bo osamljeno zavijal na balkonu… Vse se da dogovoriti, boš videla.

Ne gre zato, da bi bil hišni red nad zakonom (ker zakon o tem ne govori), temveč zakon dopušča sprejetje hišnega reda (ki pa to LAHKO določi).

kokakola, kolikor poznam hišne rede skoraj v vseh piše, da ne sme biti živali. A če so odnosi normalni, običajno nihče ne komplicira (pri nas niso, pa nas je bilo kar nekaj, ki smo imeli živali). Lahko pa iz vljudnosti vseeno povprašaš sosede. Pa pri izbiri pasme pazi – izberi takšnega psička, ki ne bo preglasen in se življenju v bloku lažje prilagodi.

LP[/quote]

Glej, če ti kdo zaradi takšnega hišnega reda onemogoča življenje, potem pač sprožiš postopek, v katerem se zanseljivo ugotovi, da je ta hišni red nezakonit. in da ti verjetno pripada tudi odškodnina.

Torej kot si opazila, ste komot lahko kršili pogodbo, ki ste jo očitno podpisali, pa ni bilo nikomur odpovedano najemno razmerje. Jaz pravim samo to, da bi v primeru, če bi zadeva prišla na sodišče, ker bi vas hoteli zaradi tega izseliti, ti z gotovostjo dobila tožbo.

Zaradi neupoštevanja hišnega reda in brez podpisa pogodbe o najemu neprofitnega stanovanja, pa še nihče ni bil nasilno izseljen (tudi s podpisom ne:))). Torej si komot lahko privoščiš neupoštevanje hišnega reda, če gre za zadevo, kjer nikogar ne motiš s svojo domačo živaljo. Ne moreš si pa privoščiti neupoštevanje zakona, ker te lahko kdo komot prijavi in boš npr. kazensko odgovoren. To sem hotela povedati.

Govorim čisto praktično. Nihče še ni bil izseljen zato, ker ni upošteval hišnega reda, ki ne dovoljuje domačih živali, in si je omislil npr. mačko. Niti eden. Se strinjaš? In če bi ga zaradi tega poskusili izseliti, gotovo ne bi uspeli.

In s čim moj pes v MOJEM stanovanju omejuje funkcioniranje bloka?
Če to ni v nasprotju z zakonodajo, potem tudi prepoved otrok ni v nasprotju z zakonodajo.

New Report

Close