Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Želve rumenovratke-NUJNO

Želve rumenovratke-NUJNO

Če ima kdo izkušnje, naj mi prosim pomaga!!!

Lani na začetku septembra sem kupila 2 želvici ( parček ). Vse je potekalo dobro. Danes sta velika približno 8-10 cm.
Pred približno mesecem dni, je on začel njo grizt za rep. To smo nekako preprečevali in stvar se je umirila. Pred enim tednom pa zagledam, da sta bila vsak v svojem kotu, ona čisto pri miru in iz repa je iztisnila za noht veliko črno bulo. Ker sem se prestrašila, sem jo hitro dvignila iz vode in pogledala za kaj gre. Takrat pa je to črno bulo potegnila vase in pocedila se je prozorna sluz.
Včeraj sem naletela na isti problem. Ona je začela grist njega, potem sem ga umaknila iz akvarija, da bo imela mir, če ji ni vredu in v manj kot 5 minutah je iz sebe iztisnila enkrat večjo bulo, ki je bila tudi črna, sluzi pa nisem opazila. Pustila sem jo pri miru. Zgledalo je, da jo je bolelo, ker je kot bi imela krče potegnila glavo v oklep in istočasno prednje noge stegnila naprej. To je ponovila približno 5x. In spet je potegnila bulo vase.
Naj še povem, da se na zadnje noge ne postavi, ker ves čas stoji z na široko odprtimi nogami. Rep ima velikokrat zvit ob telo in ga pokrije z nogo, kot bi ga hotela obvarovat.
Želvi nista prezimovali, hranimo ju z briketi, občasno s solato, korenčkom in rakci, kakšnim koščkom mesa ali ribe, ampak to zelo poredko. Temperaturo vode sta imela okrog 25 stopinj, zadni teden 28. Imata možnost biti tudi na kopnem pod lučko. Včasih ju odnesem tudi na Kolpo, kjer ju dam v napihljiv bazenček.

http://www.mojpes.com/forumbb/index.php mogoče bi tukaj vprašali, drugače pa veterinarja, mestni log ali Kastelic.

Da ni želvakinja želvak? Želve imajo malce drugačen penis in zna bit, da je iztisnil ven penis….

nova
Uredništvo priporoča

Na žalost sem malce pozen pa vam vseeno odgovorim.Vaša želva je želvak.ta črna bula je penis oziroma moški spolni organ.

imaš prav 🙂

Moja želva je prenehala jesti pred nekaj dnevi. Cudno nam je to da ceprav ne je se skoraj ves cas giba in plava v vodi. Vendar pa ko plava jo voda skoraj obrne. Vcasih pa le lezi in se ne premakne. Kaj bi lahko bil vzrok? P.s.zelva je rumenovratka velika okoli 5 cm.

Zelva potrebuje veterinarsko oskrbo. Glede na opisane simptome je ena od moznosti, da ima tezave z dihali.

------- www.kosovir.si

Želvice rumenovratke
Imam vprašanja glede želvic rumenovratk:
– ali morajo biti želvice rumenovratke vedno v terariju,
– ali lahko rumenovratke imam vsak dan kakšno uro zunaj,
– kaj moram pripraviti želvama, da bom dobil mladičke in koliko morajo biti stare,
– kako pogosto je treba menjati vodo in koliko hraniti,
– kako velik mora biti aquaterarij, za 2 želvici rumenovratki stari 3 leta, ker imam se daj velikega 50×50 cm
ter me zanima, če bosta potrebovali kdaj večjega.

Hvala za odgovore!


Lahko jih daš ven, a po mojih izkušnjah so bolj zadovoljne če so večino časa v terariju. Jaz sem se z mojo nekaj časa trudila, a sem ugotovila da to pač niso hišni ljubljenčki ki bi uživali v crkljanju in v nekih vnaprej določenih aktivnosti. Moji je vsak odhod izven terarija predstavljal samo nepotreben stres.


To ne vem točno, a baje je zelo zakomplicirano pravilno skrbeti za jajca, da se želvice sploh izvalijo, potem pri mladičih pa najbrž tudi ni enostavno (glede na to da še o oskrbi odraslih želv glede na vprašanja nimaš ravno veliko znanja). Da ne govorimo o oddaji v primerne domove in vsemu kar spada zraven…


Jaz se za vodo sicer ne spomnem več koliko pogosto smo menjavali, a bolje je da imaš dober filter (res kvaliteten, ker so ene packe) in menjuješ bolj redko, saj vsaka menjava vode uniči naravno ravnovesjje v akvariju. Ob menjavi vode ne pozabi dodati kapljice, ki spet vspostavijo neko ravnovesje in dodajo v vodo potrebne snovi! Navodila za hranjenje so na embalaži hrane ki jo kupiš. Drugače pa smo mi po občutku dajali tudi zelenjavo, sadje, tudi ribe in meso.


Uff… To bo dosti premajhno (če imam jaz prav občutek – koliko litrov? me zna zavesti..), še za začetek dvomim da bo, sigurno bosta zelo kmalu potrebovali večjega. Želve zelo hitro rastejo in če nimaš možnosti oddaje v primeren varovan ribnik čez nekaj let si želv niti ne nabavi, ker bodo potem problemi in jim ne boš mogel zagotoviti kvalitetnega življenja (mi smo iskali primeren ribnik par let, tako da ne se zanašat na to da je to še daleč in da ga boste še potrebovali).

Sicer pa razmisli še enkrat – jaz na tvojem mestu ne bi vzela želve. Imela sem jo, vsi smo jo imeli radi in vse, ampak jo ne bi imela nikoli več, tudi ne razumem zakaj točno bi jo kdo želel imeti (čeprav sem jo včasih tudi jaz želela). Kot že omenjeno verjetno ne bo šlo kot si, predvidevam, predstavljaš – vodne želve lahko jedo samo v vodi, ne moreš jih hraniti na kopnem in se kaj ”igrati” z njimi s pomočjo hrane. V crkljanju ne uživajo. Mi smo našo nosili tudi ven, a ji je to vedno predstavljalo stres. Tudi da bi se z njo kaj v vodi igral ali kaj podobnega ni šlo, ker se ti je preprosto z vso močjo obesila na prst in je znala ugrizniti tudi do krvi. Torej zjutraj daš za jest, vsake toliko kaj počistiš in vodo menjaš, drugače pa samo za opazovat, drugo se pri nas ni izšlo. Za neko okrasitev akvarij ni – vso okrasitev noter je želva poskušala uničiti, jo je prevračala in podobno, edino eventuelno kake plastične rastline ali kaj podobnega, pa še to je vse spravila v nek kot da ni bilo več ničemur podobno. Največji problem pa je prostor; zelo hitro rastejo, jaz vedno osupnem ko gledam podatke o njeni teži in velikosti (redno smo jo tehtali in ji orisali oklep). Ko je prišla k nam od prejšnjih lastnikov je imela manjši akvarij, si mislim da je bil podobnih dimenzij kot tvoj, ampak nisem sigurna. Zelo hitro je bil potreben nov, 240 litrski če se ne motim, kar tudi ni bil majhen finančen zalogaj, skupaj z vso opremo. Tu je sicer živela nekaj let, a kmalu je začel tudi ta akvarij postajati premajhen (za večjega pa resnično ni bilo možnosti, že ta je bil največji kar smo ga lahko spravili v stanovanje, drugi so res orjaški). Za iskanje primernega varovanega ribnika smo porabili nekaj let, šele lani smo ga bolj po naključju našli (upam da je z želvo vse ok in da se je prebudila iz zimskega spanca, bomo šli kaj pogledat) in seveda ob primernem času želvo preselili. Življenje v majhnem akvariju (pa veš da 240 litrov ni tako zelo majhen) je za moje pojme mučenje, tudi drugače ima želva bore malo od življenja v enem akvariju, pomoje ji je v ribniku veliko lepše – ampak ti si tu v prednosti, ker bi vzel par. A zavedaj se da boš za par še veliko veliko prej potreboval nov akvarij in da bo tudi ta nov zelo kmalu premajhen in boš prisiljen iskati ribnik, ki pa ga po mojih izkušnjah ni enostavno najti (če nimaš seveda doma možnosti da si ga narediš, to pa je potem super).
Tako da še enkrat razmisli tudi o takšnih scenarijih, jaz vem da se nikoli več ne bom odločila za želvo in tudi vsem predlagam naj se pred nakupom res pozanimajo in naj se zavedajo v kaj se spuščajo.

Hvala za odgovore.
Imamo pa doma tudi ribnik, v katerega bo želva potem tudi prišla (ko bo vsaj še malo zrastla).
Pa me zanima, če bi jo moral dati pozimi ven, iz ribnika?

lp

Potem pa super! Ce je na dnu dovolj mulja (ne vem na pamet meje koliko, pobrskaj malo) ne, ker se zelva zakopa in prezimi. Ce ga pa ni dovolj pa ja.

Načrtujem pa tudi še en manjši ribnik, namenjen prav za želvo.
Zdaj imamo ribnik, veliksti 5000l.
Jaz bi ga pa imel okrog 500-1000l za 2 želvi.
Bi bilo to dovolj?

Lp.

ne ena želva rabi 985215446416441l
štekaš

Kaj velik mora bit akvaterarij? Aljaz

Doma mam akvaterarij velikosti 70cm-40cm Bo to dovolj.ko Bo zelva zrasla bom pa kupu mal vecjega. Hvala aljaz

koliko briketkov za želv je treba dati 3 letni želvi in na koliko časa

New Report

Close