Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina prehrana doječe psičke

prehrana doječe psičke

Moji prijateljici se je danes ponoči skotilo 9 mladičkov njene dvoletne borderke in to 10 dni prezgodaj – 7 fantkov in 2 punčki. So res luštkani, sem jih že pocartala.
Prijateljica ne ve, kaj dajati jesti mladi mamici. Eni so ji rekli, da kar brikete za mladičke – sama sem ji kupila le-te od Eukanube, a psica je že tako hudo požrešna in ne ravno suha. Predlagala sem ji, naj ji daje mlečne izdelke (skuto, jogurt… ), pa govejo juho, več sadja…
Prosim torej za pomoč, kaj kako naj hrani psičko ta mesec, da bo dobra dojilja svojim ščenetom. Do sedaj je jedla brikete od Eukanube, pa še marsikaj, kar je uspela ukrasti.

A pred leglom pa se ni nic pozanimala kaksno prehrano naj bi dobivala dojeca psica? Obstaja hrana za dojece psice-kvalitetna!

PS: so mladici rodovniski?

Pozdravljena!

Tudi pri nas imamo mladičke – zdaj že “mularijo”. Psica je v drugi polovici brejosti pojedla prav vse, do česar je prišla. Drugače je precej lišpava. Hja, se pravi brikete (kar 1 – 1,5 kg), pa meso okoli 1,5 kg, pa 1 – 2 l, “ajnmohta” z knedlni, pa razne piškotke in poslastice, pa tudi sadje, tako da je prišla na težo blizu mislim da kar 6o kg! V prvem mesecu ko je dojila, pa je zdraven popila še dosti mleka! Toda sama mleka ni imela kaj dosti, po enem mesecu dojenja pa nič več! Ne vem kako to. Dodajala sem ji tudi makarone, ki pa ji ravno ne dišijo preveč. (pravijo, da testenine dajo mleko).
Pozdravček!

Lina

nova
Uredništvo priporoča

Ponavadi se daje doječim psičkam ekstra hrano za doječe psičke ali pa JUNIOR hrano, ki je tudi primerna za doječe psičke, ker je bolj močna.

da vidimo….v roku enega meseca se morajo skotiti 3 rodovniska legla BC…ampak mislim da imajo vsi njihovi lastniki dovolj znanja o prehrani dojecih psic in pa dovolj pomoci s strani poznavalcev te pasme

tko da moj sklep je da leglo ni rodovnisko in da je kriza ker pari psico, ima mladice in ne ve nic kaj in kako

Leglo je rodovniško, ne zganjajte panike in ne iščite spet razlogov za obtoževanje nekoga… Ima pač prvič leglo. Sama nimam psa, zato ji nisem znala bolj pomagati in namesto, da ji bom solila pamet, kaj bi morala in česa ne, ji skušam raje pomagati. Če pouzamem, ga nisem polomila, če sem ji kupila puppy hrano in ji predlagala, naj ji daje zraven še makarone, juho, skuto… Ne vem, kako je s psički, a njih tudi lahko napenja, če psica poje kaj, kar njim ne paše, tako kot dojenčkom. Imam namreč štiri otroke in vem, da sem se morala kar paziti… Kako je s psički?

no, ce je leglo rodovnisko naj stori naslednje:
1. vprasa za nasvet lastnico oceta (je tudi sama vzrediteljica)
2. vprasa za nasvet vzrediteljico svoje psicko
3. vprasa za nasvet solastnika svoje psicke, ki je tudi dal cez ze lepo porcijo legel

nasveti so narjeni na podlagi rodovniskih BC legel, ki se morajo skotiti decembra

Eno vprašanje čisto mimo – kej pa so se skotili ti mladički?

ok menda je eno leglo se v kopru…
pol spada pod nasvet uno, da vprasaj vzreditelja psicke…

Madona, nisem vedela, da rodovniški psički jedo drugače kot tisti ki to niso!
Včasih pride res tako, da je vse narobe, pa se na koncu vse dobro izteče. Mislim da nihče namenoma ne pari psice z netapravim psom in potem ne ve, kako in kaj! Samo tolliko!

Kaj pa, ko bi kdo od izkušenih vseeno napisal, kako in s čim hraniti brejo in doječo psico??

Forum bere veliko ljudi; odgovora ne prebere samo tisti, ki je spraševal, zato bo napisano morda pomagalo tudi komu drugemu.

Jaz sicer nisem gor spravila nobenega legla, vem pa, da psica potrebuje veliko dobre hrane. Dobijo se posebni briketi (Bosch reproduktion) ali pa se uporabijo briketi za mlade pse (NE tisti za velika pasme). Hraniti je treba v veliko manjših obrokih. Tudi kakšen kalcij ne škodi.

Ker planiramo mladičke spomladi tudi mene ta tema zanima, zato vse ki ste že imeli te izkušnje prosim, da resno odgovorite ali navedite literaturo kako in kaj…
imam knjigo MOJA PSIČKA pa bi si rada prebrala še kaj na to temo..

Pri nas smo doječo psico vedno hranili s kuhano hrano; riž, govedina, perutnina, tuna, zelenjava… mleko (imamo koze) in neomejeno količino briketov za breje in doječe psice v drugi skledi(jaz sem imela eukanubo). Običajno pri nas je, da psice niso marale briketov, če ni bila sila in se niso “prenažirala” z njimi, jaz sem pa vedela, da psica ni lačna. Zredit se v fazi dojenja, ko tamali rastejo sto na uro, skorajda ne more. Je pa treba omejit hrano potem, ko so stari kakšne 5 tednov in mladički že lepo jedo, da se mleko presuši in pa psica ne zredi… Ker apetit pa kar ostane….

Upam, da sem kaj pomagala. Je pa vsa zadeva s temi mladički malo čudna, ker kot vzreditelj načrtovanega legla običajno poskrbiš za vse mogoče informacije in tudi to, da bi se mladiči skotili 10 dni prehitro… ne zdrži… Poskrbi, da jih bo vsaj dohranjevati pričela pravi čas, pri treh tednih ali še par dni prej, če jih je veliko in da hrana za mladiče ni mleko in kruh.

Testenine ne dajejo mleka. damo jih zelo malo, le v kombinaciji z mesom oz ostalimi beljakovinami, samih nikoli. Psi se od njih le redijo, koristi ni skoraj nobene, še zlasti ne pri t.i pasjih makaronih, ki ne vsebujejo niti jajc. Poveča se nevarnost za zasuk želodca, saj se pri prebavi sproščajo v želodcu plini, ker prihaja do vretja.

Glede na to, da moja psica ni imela mleka, bilo ga je bolj malo – za zdravilo ali pa za vzorec, sem takoj po porodu drugi dan kupila nadomestno pasje mleko (s tem sem jih hranila do 5. tedna), v tretjem tednu smo pričeli zjutraj z keksolitom, potem smo čez nekaj dni dodali še en obrok keksolina popoldan, potem po napolnjenem 4. tednu pa dodali še en mesni obrok “Pedigre Junior”, čez nekaj dni dodali še en mesni obrok, itd. Zdaj so napolnili 6 tednov in imajo takle “razpored”: 5.30 – kozje mleko, 6.30 keksolino, 10.00 Bosh Pupy brikete prelitimi z mlekom (kakšno uro prej jih prelijem da omehčajo), 14.00 mesna kašica (govedina z kuhanim korenčkom in banano), pribl. okoli 17.00 mleko, 18.00 keksolino, 22.30 Pedigre Junior. Če slučajno ponoči jokajo, dobijo kozje mleko.
Točno takega “recepta” sicer nisem našla nikjer, deloma mi je pomagala forumovka (glej kritiziranje pod Pletena košara, še preden so pricvilili na ta svet) in pa seveda, sledila sem obnašanju “pasjih dojenčkov”.

Tole bo sicer namenjeno bolj temu, kako hranimo mladičke! Mi smo brejo mamico začeli hranit po 30-ih dneh brejosti z briketi za mladičke (Eukanuba!), ker je tudi prej jedla eukanubo in hrane lastniki niso menjali, ker imajo z njo dobre izkušnje in še psica jih je navajena. Poleg je dobivala, riž, zelenjavo (ne stročnic, ker napenjajo!!), makarone, “faširano” meso popečeno (ne surovo, sploh če gre za mešano meso, kjer je tudi svinjina!!, da ne pride do okužbe!), popečena jajčka, gres, rižolino, mleko, …

Kako hranimo mladičke? (VIR: Domača pasja kuharica!)
PRIPOROČENO HRANJENJE!
1. teden: Vsaki dve uri materino mleko
2. teden: Vsaki dve uri materino mleko
3.teden: 5x na dan materino mleko
4.teden: 4x na dan materino mleko in 1x na dan meso (prva jed za mladičke)
5.teden: 3x na dan materino mleko in 2x na dan meso (Prva jed za mladičke)
6.teden 2x na dan materino mleko, in 3x na dan meso (prva jed za mladičke)
7.teden: 1x na dan materino mleko in 4x na dan meso (prva jed za mladičke)
8.teden: 5x na dan meso (mešanica, mesa sadja in zelenjave)

Ker je “naši” mamici mleka primanjkovalo, smo zadevo malo priredili potrebam in se nismo tega priporočila 100% držali. Prav tako kot recimo pri kravah, je pomebno, da psica doji vsaj prve 3 dni, ker mleko vsebuje kolostrum, le to pa naravno zaščito za mladičke!!!!

PRVA JED ZA MLADIČKE:
300g nemastne mlete govedine ali nemastne jagnetine
1 banana
1 jedilna žlica kostne moke
1 žlica vitkalka
1 korenček

Meso premešajte z drugimi sestavinami, ki ste jih predtem sesekljali v mešalniku, in jed postrezite presno, pri sobni temperaturi.

Seveda lahko dobijo tudi gres, čokolino, mlečni riž… vedno z PREKUHANIM kravjim mlekom!!!.

Če imajo mladički drisko, jim v hrano vmešamo 1 žličko korenčkove kaše za otroke.
— > namesto kravjega mleka, smo mi ves čas uporabljali kozjega, le na koncu v zadnjem tednu (osmem!)smo postopoma prešli na kravjega!

ZA DOJEČO MAMICO:
– Kanček jabolčnega kisa, jo napolni z vitamini in minerali.
– Sirček krepi kosti, nje in mladičkov.
– Psička naj vsak dan dobi eno jajce, saj je prava zakladnica dragocenih proteinov. Jajce naj bo kuhano ali pečeno, če dajemo surovega pa naj dobi samo rumenjak.
– Pomanjkanje vitamina A preprečite z odmerkom suhih in žveplanih marelic. Sadeže zmeljite v mešalniku in jih primešajte hrani.
– Alge osrkbujejo psičko s pomembnimi mineralnimi snovmi, mikroelementi, vitamini in jodom.

No to je samo nekaj, če boste malo pobrskale po internetu boste našle še mnogo več, nekaj na naših domačih straneh nekaj na tujih angleških. To je samo toliko, za prvo pomoč. Če ne drugega si sposodite kakšno knjigo in jo preberite preden se odločite za leglo. Najboljše od vsega so nasveti tistih, ki so legla že imeli, pa res ne razumem, zakaj za hudiča ne pomagate tisti, ki ste imeli že več legel, imate več izkušenj, pa saj konec koncev ni važno rodovniški ali ne, ko so na svetu je pač treba zanje poskrbeti a ne??!!??

LP nina

www.pasji.net - Vse Kar Potrebuje Pasji Svet!

Prosim da mi poveste koliko dni dopusta si moram rezervirati za mladičke?
koliko ur so lahko sami???

Pri nas je bil dopust prve tri tedne:) Odvisno je tudi od sefov, ali imas moznost skociti domov, ali imas doma starse itd. Lastnik samice si je tako vzel 3 tedne dopusta, v isti hisi pa zivijo tudi starsi, ki so hranili mladicke potem ko njega ni bilo doma. Preracunaj si glede na stevilo obrokov, pa bos videla koliko casa so lahko max. sami!!

LP nina

www.pasji.net - Vse Kar Potrebuje Pasji Svet!

New Report

Close