Najdi forum

Higiena psa

Na koliko časa kopate pse?
Jaz mojega ponavadi vsako nedeljo. Mogoče prepogosto?

Ko je umazan. 🙂 Zakaj ga pa kopas vsako nedeljo?

Tudi jaz zelo skrbim za higieno mucka.Ki je seveda samo v stanovanju in ima dostop oz.dovoljenje spanja tako nakavču,postelji .tam kjer mu paše.Seveda ker je res čist.Ravno danes sem ga skopala,tako da lepo diši..Ampak s kopanjem ne pretiravam..recimo enkrat do dvakrat na dva meseca.

nova
Uredništvo priporoča

cca.3x letno- tako nekako se povalja po kakšni res neznosno smrdeči crkovini. Sicer pa šparamo njeno kožico oz. zaščitno plast na koži.

Jaz kopam, ko je potrebno – pozimi bolj poredko, poleti bolj pogosto – vsaj 1x na mesec.

Pse, razen pasem, ki potrebujejo posebno nego dlake, kopamo čimmanjkrat – kadar so res umazani!
Vsak teden pri “povprečnem” psu je definitivno prepogosto in lahko kaj kmalu privede do dermatoloških težav!

Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

> Pse, razen pasem, ki potrebujejo posebno nego dlake, kopamo
> čimmanjkrat – kadar so res umazani!
> Vsak teden pri “povprečnem” psu je definitivno prepogosto in lahko kaj
> kmalu privede do dermatoloških težav!

Se ne strinjam čisto. Resda tako pogosto kopanje ni potrebno, vendar pa ni nujno, da pogosto kopanje privede do težav s kožo.
Ne vem, v čem bi bila razlika med “povprečnim” psom in “psom, ki potrebuje posebno nego” (kot se je izrazila Yo) – s tem so ponavadi mišljeni dogodlaki razstavni psi. Oboji so enako zgrajeni in oboji so enako občutljivi. Jaz sem svojega psa v letih, ko sem ga razstavljala, kopala na pribl. 10 dni, zdaj ko je “povprečen” pes (beri: ga ne razstavljam več in je ostrižen), pa je skopan na dva do tri mesece. Pa ne zato, ker bi mu kopanje škodilo, ampak se mi ne da in ker krajša dlaka ne potrebuje toliko nege kot dolga.

Nikoli zaradi kopanja ni imel nobenih težav s kožo, pa sem vedno uporabljala navadne šampone za ljudi. Ker pa iz izkušenj enega psa ne moremo sklepati na ostalo populacijo, naj povem, da so tudi psi mojih znancev skopani večkrat na mesec, pa nobeden zaradi tega nima težav s kožo.

Ta zadeva kopati-ne kopati in kako pogosto je še vedno stvar debat in nasprotnih mnenj. Zanimivo je, da tisti, ki pse kopajo zelo pogosto (iz takšnega in drugačnega vzroka), zagovarjajo pogosto kopanje, ki praviloma ne povzroča nobenih težav, tisti, ki pse kopajo zeo poredko ali pa sploh ne, pa tako vztrajno trdijo, da pogosto kopanje škodi. KDO IMA VEČ IZKUŠENJ?? Zanimivo – tisto “psica mora imeti enkrat mladiče” smo zavrgli, “pes se lahko kopa enkrat na leto” pa še kar velja.

Poleg tega se večina tistih, ki poredko kopajo (1x ali 2x letno) samega kopanja lotijo nerodno in naredijo veliko napak, ki privedejo do težav:
– škoda je domače banje in kopalnice, pa psa namočijo v najbližji vodi (potok, reka, jezero…), ki ni nujno primerna za kopanje
– psa pred kopanjem in po kopanju ne izčešejo, pa vsa odmrla dlaka ostane zapletena v ostalo dlako, kar onemogoča dobro močenje, šamponiranje in izpiranje
– psa se ne zmoči dovolj, voda in šampon ne prideta do kože, zato psa sploh ne očistimo (zakaj že kopamo?)
– premalo izpiramo in šampon ostaja v dlaki (hudo narobe!)
– uporabljamo cenene pasje šampone ali še huje insekticidne šampone (naj bo še dodatna korist, ko se že ravno matramo) – spet narobe, insekticidni šamponi močno izsušijo dlako, še posebej, če jih ne izperemo dobro “da bo dlje držalo”
– pes noče stati pri miru, ker ni vajen kopanja, pa je vse skupaj na pol narejeno; lastnik je živčen, pes je nemiren in sovraži kopanje, potem imamo pa vsega polno glavo in ga pustimo, da se sam od sebe posuši in se po možnosti še prehladi

Kakorkoli – srečam veliko ljudi, ki rečejo da pogosto kopanje škodi (so jim rekli, so prebrali…) in psa skopajo 1x na leto, ne poznam pa nobenega, ki psa kopa pogosto, pa bi pes zaradi pogostega kopanja imel težave. Verjetno so tudi takšni primeri, vendar jih ni toliko, da bi kar pravilo naredili iz tega.

Vsak naj se sam odloči, kako pogosto bo kopal; če se bodo pojavile težave, bo pač ukinil pogosto kopanje. Tako enostavno je to.

Še to – najpogostejši vzrok alergij pri psih je hišna pršica (ne hrana, kot vsi najprej pomislimo). Zato poskrbite za higieno svojega doma in psa – zaradi sebe in zaradi psa.

Da, se strinjam; toda naš pes je v stanovanju, vsak vikend je pri moji mami zunaj, ko smo tam in ga zaradi tega skopam, ko pridemo domov. No, zaenkrat še ni imel nobenih problemov z kožo.

Jaz sem svojega pinča kopala dvakrat do trikat mesečno, odvisno od tega, koliko je smrdel. Šamponirala pa sem ga zelo poredko (npr. na dva meseca). Vedno sem ga umivala le pod tekočo vodo, fajn prečohala in splaknila. Na koncu pa do suhega zbrisala s frutirko.
Glede na to, da je imel zelo kratko dlako je ta varianta z vodo zelo dobro funkcionirala.
Se pa strinjam s predhodnico (tanjo) da nikar ne šparajte s šamponi. Predvsem pa se zavedajte, da pasji PH ni isti kot človeški.

Jaz svojo psico kopam zelo poredko. Jo pa takrat, ko je umazana, samo obrišem z mokro cunjo ali pa počakam, da se sama posuši in blato samo odpade. Skopana pa je bila dosedaj 3x, stara pa je 17 mesecev.

Psa kopamo še bolj poredko-dosedaj je bil skopan 3x, pa je star že 6 let.

Aja, pes je stalno v hiši, če je umazan, se ga obriše z mokro cunjo in to je to :)))

Lp jana

Sem bila premalo “določna” in hvala za dopolnitve 🙂

Ja, kopanje, če že – za t.i. “povprečne” pse, vendar le z vodo! Z zahtevnimi sem mislila tiste, ki potrebujejo šamponiranje + balzam zaradi kondicije dlake, česar pa večina “povprečnih” lastnikov niti ne obvlada – o tem je pisala Tanja.

Tanja, ker (mislim, da vem, kdo si 🙂 ) obvladaš kopanje psov, bi te lepo prosila, če lahko napišeš pravilni postopek kopanja za tiste, ki psičke kopajo 😉

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Moj pes je star 10 let. Pred kopanjem ga dobro prečešem, nato fajn zmočim s tušom, ga namilim (ponavadi ga kopam z šamponon za dojenčke), mogoče se sliši noro, toda ta šampon mu najbolj odgovarja! Res!
Potem pa ga dobro sperem .
Ali delam kako narobe?

Tudi jaz spadam k tistim, ki psa (dolgodlakega) zelo redko kopajo (od smrčka do repa in s šamponom), seveda pa ji umivam tačke in (če je treba) trebušček (samo z vodo) po vsakem sprehodu, ker je pač v stanovanju. Ker sploh ni moj prvi dolgodlaki pes, sem po presneto dolgoletnih izkušnjah prepričana, da se to bolje obnese, dlaka se lažje očisti (in sveže okopan pes se precej bolj umaže, dokler koža in dlaka nimata spet svoje naravne zaščite), večino svinjarije se pa s psa tako ali tako skrtači – krtače pa seveda ne gre šparat! Kolikokrat je psa potrebno in primerno temeljito okopati, je pa do neke mere odvisno tudi od pasme, tako da je najbrž kar nemogoče najti eno samo pravilno metodo za vse pse.
Lp, Breda

Timiju redno umivam tacke ( pozimi je se posebno zoprno zaradi soli ), trebuscek in tam okoli, zdaj sva pa zacela z zobki.
Kopam ga zelo redko. Ima ogromno dlake in dolgo, zato je obvezno pogosto cesanje, pa postrizem mu tam okoli riti:)
Kopanje enkrat na teden se mi zdi za naso pasmo pretirano….saj bi se komaj posusil do naslednjega tedna!:))

Moj je tudi Timi! ha ha

> Tanja, ker (mislim, da vem, kdo si 🙂 ) obvladaš kopanje psov, bi te lepo
> prosila, če lahko napišeš pravilni postopek kopanja za tiste, ki psičke
> kopajo 😉

Ni problema 😉 Takole v grobem:

Psa kopamo po potrebi. Kopamo v toplem prostoru ali zunaj, če je dovolj toplo. Pred kopanjem moramo dlako temeljito prečesati in odstraniti čim več odmrle podlanke.

1. Psa dobro zmočimo z mlačno vodo. Dlaka mora biti mokra – do kože! Če se le da, nalijte v kad vodo in psa pripravite do tega, da se bo ulegel. Tako ga boste temeljito zmočili. Spustite vodo in na psa nanesite razredčen (!) šampon (nikoli šampona direktno na psa – vedno razredčite v dva ali tri deci tople vode). Dobro vtrite v dlako po celem telesu. Če ima pes dolgo dlako, pazite, da dlake ne boste preveč “gnetli”, ampak s prsti in dolgimi potegi v smeri rasti dlake vtrite šampon v dlako. Pazite, da šampon ne pride v oči; sluhovode ste pa že prej zaščitili z vato.

2. Ko ste našamponirali celega psa, ga sperite z mlačno vodo. Če kopate bolj poredko, je voda verjetno zelo umazana. Obvezno ponovite postopek šamponiranja! Če ima pes zelo suho dlako, lahko pri drugem šamponiranju v šampon dodate malo balzama (to lahko naredijo tudi lastniki kratkodlakih-gladkodlakih psov in potem izpustijo postopek nanašanja balzama). Psa temeljito (!) isperite. Ne varčujte z vodo – ves šampon mora iz dlake!

3. To velja za lastnike dolgodlakih psov, ki nimajo trde dlake: Iz dlake iztisnite vodo, si na roke nanesite balzam, razmažite in enakomerno nanesite na dlako – predvsem konice morajo biti dobro prekrite. Balzam pustite delovati nekaj minut. Za boljši učinek lahko zavijete psa v tople brisače. Potem dobro izperite.

4. V dlaki ne sme biti nobene pene, pod rokami ne smete čutiti balzama ali maščobe. Psa otrite z brisačami (pozor pri dolgodlakih pasmah – brišite samo v smeri rasti dlake ali prijemajte dlako v šopih in ožemajte z brisačo). Če vreme dopušča, spustite psa ven, da se otrese. Ne pozabite odstraniti vate iz ušes.

5. Kratkodlake pse lahko pustite, da se osušijo sami. Dolgodlake pa je treba sfenirati in razčesati, če pa se ne pustijo fenirati, potem vsaj razčešite še mokro dlako in ko je dlaka popolnoma suha, razčešite še enkrat.

POMEMBNO: Pasji organizem potrebuje po kopanju še nekaj ur, da zopet uravna svojo temperaturo in se ogreje. Zato skopanega psa, tudi če ste ga do suhega osušili ali sfenirali, vsaj 6 ur po kopanju ne smete dati v mrzel prostor ali ven na mraz!

—————————
Upam, da bo kaj pomagalo 🙂

Jaz moja dva kopam na dva do tri mesece (raje na tri). Mačke (5 jih imamo ) ne kopam nikoli in jih verjetno tudi nikoli ne bom. Jih pa krtačim bolj ali manj pogosto. Če je kdaj katera prišla domov čudno odišavljena, sem jo umila z mokro brisačko in ji potem pustila, da se je sama očistila. Živimo na deželi, naše živali so zunaj ali notri (kakor same želijo), mačke pa spijo z nami na postelji. Vse naše živali dišijo po čistem (mačke bolj). Je pa tudi res, da se nobena od njih ne sprehaja po umazanih in smrdljivih mestnih pločnikih, v smogu in okoli razmetanih smetnjakov, ker vsega tega pri nas ni.

Ne govorit prosim da mokra cunja pomaga in je kuza cist! Jaz svojega vsak dan poleti in pozimi obrisem z mokro in suho cunjo..a ko se 1x mesecno spraviva kopat ga lahko samponiram tudi 5x ker je pesek in vse zivo v njem da o vodi sploh ne govorim in mi noben nemore rect da je kuza lahko cist samo ko ga obrises!

ne ni čist, če ga vsak dan obrišeš s cunjo, krtača pa v veliki meri pomaga. Torej skrtači ali počeši ga vsak dan, namesto prepogostega kopanja, ki škodi koži.

New Report

Close