Najdi forum

Naslovnica Forum Življenjski slog Prosti čas Domače živali in veterina Koliko ribic v akvarij?

Koliko ribic v akvarij?

Ker sem opazila, da vas je tukaj gor nekaj, ki se spoznate na avkvaristiko (še posebej Nanook – upam, da sem pravilno napisala ime), bi še jaz nekaj vprašala.
S fantom imava okoli 120 litrski akvarij. Že nekaj časa je prazen, ker nekaj let nisva imela ribic, zdaj pa sva si zaželela imeti skalarke. Zanima me, koliko skalark gre v tako velik akvarij (glede na to, da tudi precej zrastejo)? Katere ribice gredo še lahko v skupni akvarij s skalarkami – ali bi lahko dala enega ali dva čistilca? Prosila bi, če mi lahko nekdo pove, kakšna je najboljša ureditev glede ribic za takšen akvarij (upoštevajoč, da si želim skalarke). Katere ribise in koliko bi torej najbolj pasale k skalarkam?

Pa še nekaj me zanima: premišljevala sva, da bi ta akvarij prodala in kupila manjšega (tam nekje okoli 60 litrov). Ali bi bil tako veliko akvarij potem še ustrezen za skalarke?

Hvala za nasvet!

Nisem Nanook, a ker sem ravno odprl tole stran , bom še jaz priskočil 🙂

Listarke , aka skalarke potrebujejo akvarij najmanj 80 cm dolg , to je mišljeno za en par , v bistvu je minimalni kriterij v nekem nemškem združenju 70 litrov za odraslo listarko, torej par odraslih listark aka skalark potrebuje 150 litrski akvarij. Še bolj pomembno je, da mora imeti akvarij minimalno 55 cm višine ! Če nima, ni primeren za tega “ploščatega” ostrižnika. Jata 6 skalark torej potrebuje 400 l akvarij, manjšega samo, ko so še mlade do 1 leta starosti .
Kot družba za skalarke so primerne miroljubne vrste teter, a ne premajhne, kot so recimo neonke, ker jih lahko skalarke čez čas pospravijo . Recimo rumene tetre, cesarske tetre , rdečeuste tetre , žalovalke , rdečeočke , pristele, “hokejistke” , poševčki, brizgači , okrasne in diamant tetre , kresničke , bakrene tetre , naglavci , golšarice , oklepni somiči, vrste somov oklepničarjev (L numbers) ; som Hoplosternum thoracatum, Ancistrus , Sturisoma , Farlowella , Otocinclus , Diadema ; prtilikavi ostrižniki vodni pavlinčki in citrončki , ploščati ostrižnik – Mesonauta festivum , Crenicara filametosa in kar je še na tisoče amazonskih ribic ; se razume, da za njih niso primerna družba diskusi 😉

*Petra* piše : “Pa še nekaj me zanima: premišljevala sva, da bi ta akvarij prodala in kupila manjšega (tam nekje okoli 60 litrov). Ali bi bil tako veliko akvarij potem še ustrezen za skalarke?”

NE ! lp

nova
Uredništvo priporoča

Hm, za 120 litrov sprva, ko so še mlade , 1 par listark in zraven nekaj somov oklepničarjev, najbolje 6 prisesnikov Otocinclus in par modrih rogatcev – Ancistrus dolichopterus. Morda zraven še jatico kakšnih teter, a samo, če je v akvriji dovolj močen filter .
*Petra* , za listarke si kupi raje recimo (kot primer) akvarij Juwel RIO 180 ali celo RIO 240 ! Ali kaj podobnega .

Bojan, najlepša hvala za izčrpnen odgovor. Si mi dovolj povedal glede skalark, tako da verjetno ne bodo prišle poštev, nočem pa, da se kasneje, ko bodo zrasle, mučijo zaradi pomanjkanja prostora.

Če bi torej kupila manjši akvarij (gledala sva ga ravno od firme Juwel 60-litrskega), katere ribice bi torej prišle v poštev, da ne bi bil preveč nabasan tudi kasneje ko odrastejo? V tem 120 litrskem sva imela že ful različnih ribic (meček, neonka, razborica, nitkar, gupi, kakšne tri različne vrste teter, čistilec, činklja), zdaj pa bi rada imela kaj novega, torej kar takega, kar do zdaj še nisva imela. Katere ribice bi torej pasale v tako majhen akvarij in koliko? No saj mogoče bova obdržala 120-litrskega, pa ga povsem na novo naselila z ribicami in rastlinjem.

S fantom sva celo premišljevala, da bi akvarij prepustila strokovnjakom, da nama ga oni opremijo z rastlinjem in poskrbijo tudi za ribice ter za ustrezno akvarijsko vodo (recimo AQUA VITA d.o.o). Ali morda veš, kakšna je približna cena za tako ureditev? Ali to lahko pridejo tudi na dom, če morda veš?

Najlepša hvala za pomoč!

Sem malce pogledala na internetu za akvarije Jewel in če bi kupovala novega, bi se odločila za RECORD 60 ali 70.
Kaj misliš, bi bila ta izbira v redu?

*Petra* piše : “da bi akvarij prepustila strokovnjakom, da nama ga oni opremijo z rastlinjem in poskrbijo tudi za ribice ter za ustrezno akvarijsko vodo (recimo AQUA VITA d.o.o). …”
Hej, kakšno naklučje, direktor te firme sem kar jaz osebno 😉 , torej si na pravem naslovu. Seveda pridemo tudi na dom , cena po dogovoru, a ugodno . Poglej moj http://www.aqua-vita.si , [email protected].
Moj gsm = 041 761 287

Glede majhnih rib : kakšne mikrorazborce , kardinalke , oklepni somiči, pritlikavi ostrižniki , tetrce, kili ribice, kakšne divje živorodke (Heterandria formosa), betke, ipd…tega se najde nekaj , čeprav dokaj težko .
Ne menjat akvarija za manjšega, vedno se menja akvarij za večjega ! Manjšega imaš za drst ali karanteno ali mladino. Javi se . lp

*Petra* piše : “Sem malce pogledala na internetu za akvarije Jewel in če bi kupovala novega, bi se odločila za RECORD 60 ali 70.
Kaj misliš, bi bila ta izbira v redu?”

če bi že šal v to, je bistveno bolši Rekord 70 !
60 ima nemogoč filter, ki komaj da deluje !

Bojan, najlepša hvala za vsa pojasnila. to je pa sploh čudovito, če si sam direktor firme Aqua Vita.
Ja, verjetno bi res morala kupiti večji akvarij, ampak meni je bil od vsega začetka že ta prevelik (sem želela kaj manjšega), fant je pa vztrajal pri tem, da bi imela nekaj malo večjega. Sploh bi ga pa rada zamenjala tudi zato, ker so mi Jewel akvariji zelo všeč, še posebej zato, ker imajo skrit filter in to mi res lepo izgleda.

Kaj pa akvarij RECORD 96 ali 120 ali pa RIO 125? Ta dva sta res precej velika, v bistvu identična temu, ki ga imava zdaj ali pa še večja (ta, ki ga imava zdaj ni glih točno 120 litrski, ampak je tam nekje).
Kakšna je pa sploh razlika med temi akvariji, glede na to, da je Record 120 malo manj kot 40.000, Rio 125 pa skoraj 50.000? Zakaj takšna razlika v ceni, če imata skoraj enak volumen?
Katerega od naštetih bi mi ti najraje priporočil? Ker jaz se na akvarije skoraj nič ne spoznam. Nekaj malega že, prav veliko pa ne.

Najlepša hvala za vse, pa upam, da ti ne težim preveč. Če pa želiš, se pa lahko tudi preko e-maila slišiva. Moram pa itak še s fantom govorit, da vidim, kaj bo on rekel. Nekako imava namen kupit novega, je pa seveda od cene odvisno, ali ga bova takoj ali ne. Ker ravno poceni niso. Mogoče mi bo pa celo za starega uspelo kaj iztržit :)) Če pa ne bo šlo drugače, bova pa starega obdržala in ga verjetno prepustila v roke strokovnjakom.

Hehe, Nanook ne bere ravno redno tega foruma, pa mora zgleda zacet. ;-)))

Tak kot je ze Bojan napisal, je 120L rahlo premalo za skalarke, no mogoce za 1 par, odvisno od visine. Pri meni se je par lepo pocutil v 100L Lidotu, ki pa je visok.

Pri akvaristiki je ze tako, da je velikost pomembna, vecji je bolje je ;-)))))). Tako da kar ostanita ali pri tem 120L ali pa kupita novega, Rio ali Record. Meni osebno je bolj vsec Record, ker je daljsi in nizji. Za skalarke bi bil pa boljsi se vecji, jasno.

Glede rib je pa najbolje, da si na Akvazinu pogledas katere vrste so ti vsec in potem njim prilagodis akvarij-velikost.

Moznosti je pa res ogromno, seveda odvisno od velikosti akvarija. Nitkarji, tetre, razbore, mrenice, somcki, mavricarke, ostrizniki vseh vrst, kili ribice, zivorodke.

Akvarij je fino naseliti po nivojih-na sredini jata, potem ribe, ki se raje zadrzujejo v zgornji polovici akvarija ter nekaj talnih rib. Pa ogromno rastlin in raznih dodatkov-korenine.

Pa cimvec beri, na Akvazinu je ogromno clankov:

Meni osebno so blazno vsec telele ribe: je pa tezko dobiti zdrave, zal.

*Petra* piše : “Kakšna je pa sploh razlika med temi akvariji, glede na to, da je Record 120 malo manj kot 40.000, Rio 125 pa skoraj 50.000? Zakaj takšna razlika v ceni, če imata skoraj enak volumen?”

REKROD 120 ima 1 žarnico 30W in filter Compact

RIO 125 ima 5 litrov več, pa 2 žarnice 2 x 30W !! in filter Compact H ;
je za 4 cm višji = ima 50 cm višine, REKROD 120 pa ima samo 46 cm višine .

Vsekakor je boljši !
Cene so res “hude” , a JUWEL je kvaliteta .

Tukaj smo, vaši smo 🙂

Bova še malce razmislila, ko pa kupiva novega, se spet oglasim, da bomo skupaj zbrali ribice, prav? Drugače pa tudi tebi Nanook najlepša hvala za nasvete.

Ker jaz več prodajalcem ne zaupam. Se mi zdi, da se delajo ful nekaj pametne, pa za katerekoli ribe vprašam, po njihovem gre “vse skupaj”. Midva sva imela vse živo v akvariju, ampak se je meni zdelo, da recimo meček in nitkar sploh ne gresta skupaj, ker je meček preveč živa riba, kar naprej dirka sem in tja po akvariju, nitkar pa zelo umirjen in plašen. Ampak ker so nama v trgovini tako rekli, sva potem oboje kupila, sčasoma pa ugotovila, da ti dve vrsti nista ravno za skupaj (vsaj meni se tako zdi). So nama pa bili nitkarji zelo všeč in mogoče bi se odločila, da bi dala v akvarij samo kakšne 4 pritlikave nitkarje, pa še kakšne male ribice zraven. Bova še videla. Se vsekakor še slišimo :))

Bojan, a se ti morda lahko tudi na e-mail oglasim, če bom rabila kakšno pomoč? Ali vi svetujej tudi izbiro pravih rastlin, pa peska za dno akvarija? Midva sva imela zdaj črn pesek na dnu, pa je bilo meni pretemno, bi imela kaj svetlejšega, samo sem brala, da so ribe najbolj umirjene na temni podlagi. Kako je s tem? No, sej najprej bi rada imela nov akvarij, potem pa naprej po spisku 🙂

Seveda lahko vpraša tudi na e-mail 🙂 lp

Na Fishboxovem blogu najdete zelo dober in celovit članek o postavitvi akvarija: https://www.fishbox.pet/blogs/blog-o-akvaristiki/projekt-akvarij

Dobro opiše na katere stvari je potrebno pomisliti in katerim začetniškim napakam se je dobro izogniti 🙂

Kako urediti vaš akvarij da bo izgledal kot prava mala zelena oaza si lahko preberete tudi tu: https://www.fishbox.pet/blogs/blog-o-akvaristiki/mala-zelena-oaza

Upam, da pomaga!

New Report

Close