Najdi forum

mačja kuga

Ravnokar sem naročila naša dva mala mačja razbojnika na cepljenje. In mi veterinarka pove, da razsaja mačja kuga. Da moram muce pripeljati v gajbici, ki je ne smem nikjer odložiti. In, da bodo muce cepljene vsaj dvakrat ali trikrat v enem mesecu.
Baje, da lahko klice prinesemo v stanovanje tudi s čevlji.

Kakršnih koli dodatnih informacij bi bila zelo vesela, predvsem kakšni so znaki okužbe (ena muca ima drisko in sem že vsa panična), a se da zadevo zdraviti in ali je nevarna za ljudi.

Najlepša hvala.

Silvy, mačja kuga je zelo razširjena bolezen, vendar pa… cepljenje na 2-3x v enem mesecu???? Preden ju neseš tja, pokliči in zahtevaj ponovno pojasnilo. Ali pa se pozanimaj pri drugem veterinarju. Jaz osebno takšnega režima cepljenja ne bi dovolila!
Kje so ti pravzaprav to rekli in katera veterinarka? Tudi tole o gajbici je izmišljotina (pa ne tvoja, da se razumemo!).

Sicer pa proti mačji kugi in mačjemu nahodu cepimo pri 8. in pri 12. tednih, proti mačji levkemiji pri 10. in pri 14. tednih in proti steklini (prvič) pri 16. tednih.

Najbolj nevarne nalezljive bolezni pri mačkah;

Mačja kuga: Je zelo nalezljiva virusna bolezen, napada pa mačke vseh starosti, zlasti dovzetne pa so mlade muce do starosti dveh let. Bolna muca začne zavračati hrano, je preveč mirna, temu sledi driska in bruhanje, nazadnje pa tudi kolaps in smrt. Do 80% tako bolnih živali pogine.

Mačji nahod: Napada zgornji del mačjih dihal. Povzročitelja te bolezni sta dva virusa: (calicii in herpes virus) in klamidija. Zbole lahko mačke vseh starostnih obdobij, zlasti pa so zanje občutljive mlade živali. Bolna žival smrka, kiha, ima vnete oči, je preveč mirna, zavrača hrano, pogosto ima vročino. Pri mačjem nahodu so možne tudi razjede po dlesnih in jeziku. Taka žival se močno slini. Žival, ki se sicer pozdravi, lahko dolgo ostane klicenosec in lahko dolgo okužuje druge mačke.

Mačja levkemija – levkoza: Je virusna bolezen, ki slabi obrambne mehanizme mačk. Prenaša se predvsem med mačkami, ki živijo skupaj, lahko pa se od matere okužijo še nerojeni mladiči ali pa stari nekaj dni s pitjem mleka. Od okužbe do bolezenskih znakov lahko minejo tudi tri leta. Bolna žival je apatična, nima pravega teka, pogosto je slabokrvna. Zaradi oslabele telesne obrambe je zelo občutljiva za številne druge bolezni. Pogosto zboli za rakom. Bolezen ni ozdravljiva.

Mačji AIDS – FAIDS: Je virusna bolezen, povzroča virus (soroden virusu humanega AIDS-a) ki slabi imunski sistem. Bolezen ni ozdravljiva in tudi ni cepiva proti tej bolezni. Prenaša se s slino, z ugrizi, s pretepanji… Virus se nahaja v krvi in slini. Nekastrirani mačkoni so procentualno bolj zastopani. Edina delna preventiva je, da se mačke sterilizirajo in kastrirajo in s tem preprečimo širjenje tega virusa.

Steklina: Je virusna bolezen, nevarna za vse živali in tudi za človeka. Podrobneje je opisana pri nalezljivih boleznih psov. Vsekakor je proti steklini priporočljivo cepiti vsako mačko, ki hodi iz hiše ali stanovanja.

Lp, Yo

p.s. Te bolezni niso prenosljive na ljudi!

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Hvala za hiter odgovor.
Tole so mi rekli na Podmilščakovi Pet-vet po telefonu.
Muci sta pa stari okoli dva meseca in pred prvim cepljenjem. Nisem pa kaj dosti spraševala po telefonu, se pa sigurno mislim malce bolj pozanimati danes, ko peljem muce tja.
Tole s kletko je baje preventiva, da se muce ne okužijo, zato se jih nikamor ne polaga. Veterinarka jih bo vzela iz gajbe v naročje in to je to.
Ni mi pa čisto jasno, ali je pojav splošno razširjen, ali velja to le za Podmilščakovo.
Ker, če je tako, bom menjala veterinarja, čeprav sem tam drugače zadovoljna.

nova
Uredništvo priporoča

Silvy, pozdravljena še enkrat!

Ja, zdaj malo bolj razumem, ampak očitno je bilo povedano bolj panično kot je res. Še vedno pa mislim, da se morajo držati programa cepljenja, ki naj bi bil tak kot zgoraj oz. malo prirejen glede na starost mačic.
Sicer pa za info priporočam, da vedno prosiš za katerega od veterinarjev, kajti informacije “iz recepcije” znajo biti včasih malo “tako-tako”.

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Ojla, Yo
Najlepša hvala za razjasnitev pojmov. Zdaj sem s svojima razbojnikoma že doma. Smo pa pri cepljenju naleteli na, hvala bogu, dr. Uršičevo, ki je res zakon.
Ne vem kaj so lapali na recepciji, dejstvo je, da se je mačja kuga pojavila in, da k njim prihajajo tudi obolele mačke. Zato so trenutno ločili ordinacije in zdravnike. Eden pregleduje bolne, drugi pa zdrave.
Priporočili so nam revakcinacijo po 4-5 tednih in to je to.
Drugače sta naša razbojnika cepljenje kar dobro prestala, mačja gospodična – Fiona, se je sicer močno razhudila, ko so jo piknili. Gospodič – Oskar, pa je mirno prenesel vso zadevo. Ko smo prišli domov, sta od vsega hudega zalegla, zdaj pa že spet norita po stanovanju.

Silvy, pozdravljena!

Zelo sem vesela, da je vse v redu! Ja, dr. Uršičeva je pa res zakon (po mojih izkušnjah).

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Postopek z gajbico v času epidemije se mi zdi čisto v redu, saj se tako zaščiti prinešeno žival, če je še zdrava in prepreči prenašanje okužbe na druge živali, če je le-ta bolna. Jaz osebno sem lani v tem času, ko je tudi razsajala kuga, ob prihodu z veterinarske postaje sezula čevlje v avtu in jih razkužila, saj sem imela doma štiri še necepljene muce. Vsekakor je pohvale vredno, da se na veterinarski postaji tako intenzivno ukvarjajo s preventivo, saj se nemalokrat zgodi, da pride žival, ki je šla na rutinski pregled, domov okužena s kakšno boleznijo. Na naši veterinarski postaji lahko dobiš v popoldanskem času čakalnico polulano, pobruhano, da o količini umazanije in dlak sploh ne govorim. Zato jaz vozim vse svoje živali k veterinarju na dom, če pa moram po kaj na veterinarsko postajo, poskušam to opraviti zgodaj zjutraj. Ko pa bodo tvoje muce dvakrat cepljene in bodo razvile imunski sistem (ca.14 dni), boš lahko mirneje spala.

Ali mi lahko poveste, s čim razkužujete čevlje?

Hvala.

za razkuževanje čevljev je dober Asepsol aerosol, ker lahko pošpricaš, če ne pa Spitaderm ali pa kar navadna Varikina (razkužiš samo spodaj). Če pa je panika zares velika, lahko greš k veterinarju v strganih teniskah, ki jih potem zavržeš. To sem se naučila od vzreditelja mojega bivšega psa, ki mi je tako svetoval, ker sem prej živela v centru mesta, kjer je bilo veliko golobjih iztrebkov (pred leti, sedaj so golobi iztrebljeni), ker so potencialni prenašalci raznih bolezni.

Če so mački v stanovanju, ali je potrebno cepljenje proti kakšni bolezni?

Cepljenje je priporočljivo vsaj za mladiče, ker klice lahko prinesemo npr. na čevljih.

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

zanima me ali je po cepljenu še lahko vseeno izbruhne mačje kuga?kr smo izgubli 2 mladi mucki zaradi kuge smo se odločilo,da cepimo mlado mačko stara 5 mesec.

5 mesecev stara mačka bi že morala imeti vsaj eno cepljenje za sabo in biti sterilizirana oz. imeti dogovorjen termin za sterilizacijo. Še mačke, ki so 2x cepljene (in čakajo na zadnje tretje cepljenje) in približno 10% popolnoma cepljenih mačk zboli za mačjo kugo. Mislim, da vprašanje cepljenja ni na mestu, ampak je jasno, da je to potrebno narediti čim prej.

New Report

Close