Najdi forum

Čistilec v akvariju

V 40l litrskem akvariju imam dve zlati ribici (pajčolanki) dobra 3 leta. Zadnje tedne pa so se v akvariju razmnožile alge, ki se jih nikakor ne moremo rešiti. Razmišljamo, da bi dali v akvarij še enega čistilca – ribo, ki s sten strga alge. Vendar pa voda ni ogrevana (imamo pa kvaliteten filter).
Ali bi čistilec lahko živel v vodi s sobno temperaturo? Katero vrsto priporočate in koliko pribl. stane? Kje ga lahko kupim?

40l akvarij je najprej premajhen za 2 zlati ribici. Naslednja stvar – čistilec potrebuje toplo, ogrevano vodo. Z njegovo pomočjo se alg ne boste znebili, ker jih ne je oz. ne čisti akvarija tako kot si to mnogi predstavljajo.

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Ja, vem, da je 40l premalo za 2 pajčolanki. A tako smo jih dobili in večjega akvarija nimamo kam postaviti, rib pa tudi ne bom kar vrgla v stranišče. Sicer pa niso tako velike – kakšnih 6 cm brez repa. Jim je vseeno bolje kot pa tistim, ki živijo v 5l bučkah.
Me je samo zanimalo, če lahko čistilec živi v neogrevani vodi.

Kaj pa naj potem naredimo, da se znebimo alg?? Akvarij stoji blizu okna in ga ne moremo postaviti nikamor drugam. Mogoče je kriva svetloba. Ali bi nalepljena tapeta na zadnji in stranski steni kaj pomagala?

nova
Uredništvo priporoča

Alge so v akvariju verjetno zato, ker je voda umazana (prevec nitratov), svoje doda se soncna svetloba. Kako pogosto pa menjas vodo ribam? Za 2 pajcolanki v 40L je potrebno menjati ene 50% na teden.
Pa se to, velikost akvarija in velikost ribe-nikoli se ne gleda zdajsnje velikosti ribe, ampak vedno odraslo; kar je pri zlatkah komot lahko tudi 30cm!!! Pa tudi drugace 2 6cm nikakor nista primerni za 40L akvarij. Na tvojem mestu bi ribi nesla nazaj v trgovino, kjer si jih kupila in jih poskusila zamenjati za kaksne manjse vrste (razbore, neonke ipd.).

Hvala, Nanook

Ribe imamo že dobra tri leta – dobili smo jih za darilo, tako da jih ne morem nesti nazaj. Pravzaprav rastejo zelo počasi – si sploh ne morem predstavljati, da bi bila pajčolanka velika 30 cm. No, ko bo kriza, bomo pa ribnik naredili 🙂

Bom pa res poskusila malo več menjavati vodo.

mia, rastejo počasi ravno zaradi premajhnega akvarija. Kar pa pomeni, da se tudi razvijajo ne…
Če imaš res možnost narediti ribnik, ga naredi že zdaj.

Lp, Yo

----- Svojih zivali NE hranim s hrano Satisfaction.

Samo še nekaj sem se spomnila – mislim, da se ribe kljub majhnemu prostoru dobro počutijo, ker drugače ne bi imeli vsako pomlad poln akvarij iker in malih ribic!?!? Žal nismo uspeli vzgojiti nobene nove ribice – če ostanejo v akvariju, jih požrejo ribe, ko sem jih dala v drug akvarij, pa nismo mogli namestiti filtra oz. nikakor se ni obneslo.

Ribnik je pa res kar dobra zadeva – samo jaz se bojim, da jih bodo pojedle mačke, ki jih je veliko v našem naselju.

Kolegica ima ribnik z zlatkami in ogromno mack. Se niti ena riba ni zginila zaradi mack, te jih samo gledajo, najveckrat pa spijo zraven in se ne menijo za nic, tudi za ribe ne.
Glede na to, da zlatke zrastejo 15, 30cm, lahko tudi vec, se v 40L zagotovo ne pocutijo dobro. Verjetno bodo kmalu zaostale v rasti, kar pa pomeni smrt. Poskusaj jih podariti komu, ki ima ribnik, tam bodo res najbolj srecne.
Zivljenjska doba zlatih rib je par deset let (recimo 30)., vendar zaradi neustreznih pogojev ponavadi zivijo le nekaj let. So pac dokaj trdozive ribe in lahko prezivijo v manjsih prostorih, nikakor pa to ni pravo zivljenje, temvec zivotarjenje.

Hvala za pomoč1
Mislim, da se bomo kar hitro spravili k pripravi ribnika – že tako ali tako smo ga imeli v mislih. Jaz sem pa mislila, da so zlate ribe v ribnikih druga vrsta rib! In da te akvarijske ne zrastejo tako velike. Ker PAJČOLANKE res še nisem videla velike 30 cm. Sem pa v soboto videla v trgovini zlate ribe (velike), katerih cena je bila 9.990 SIT! A je to spet kakšna druga sorta? Koi ali nekaj podobnega je pisalo zraven.
Pa še nekaj – verjetno bi v ribnik dali več ribic – ne samo dve. Kje bom pa dobila ribe iste velikosti? V trgovinah imajo čisto majhne ali pa zelo velike.
Kaj pa pozimi?? Ribnik bo prekril sneg in voda bo zamrznila. Takrat moram verjetno dati ribe nazaj v akvarij.

Ja, zal vecina sploh ne uspe toliko zrasti ravno zaradi neprimernega zivljenjskega prostora. Nekje imam sliko zlatih rib, ki so jih ljudje odnesli v javni akvarij. Tam so dobile na razpolago ogromen (nekaj 1000L) akvarij in zrasle do prave velikosti (za primer je zraven se roka). Jo bom poskusila najti (upam, da ni na starem racunalniku).
Hm, tako je, zlata riba je zlata riba, pa naj bo pajcolanka ali kaj drugega hehe. Je pa res, da imajo veliiikokrat v ribnikih koi krape, to pa niso zlate ribe. Tudi tisto kar si videla v trgovini, niso zlate ribe, ampak koi krapi. Ti so pa se vecji in tudi dragi, mislim da je ravno eden od koi krapov zapisan v zgodovino kot najdrazja zival (nekaj 10.000 USD). Aja, ne kupit koickov, ti zrastejo lahko tudi do 1,2, tehtajo 37kg in dozivijo 47 let (rekorder).
Hm, malo vecje zlate ribe bi ti morda kdo oddal. Drugace pa bi sama dala v ribnik ti dve, potem pa pocakala, da se zdrstita. Ni vrag, da ne bi kaksen od mladickov prezivel, ravno to se je zgodilo pri kolegici. V ribnik je dala nekaj zlatk in cez nekaj casa je bilo okrog polno malih ribic, kar nekaj jih je tudi prezivelo in tako se je jatica povecala. 🙂
Pozimi je pa odvisno-ce je ribnik dovolj globok, naj voda ne bi zmrznila, ce pa ni pa verjetno bo. Pozimi je zato res najbolje, da jih das v akvarij, morda pa jih nekaj pustis zunaj, vseh itak ne mores spraviti notri, odvisno seveda, koliko jih bo.

Nanook, hvala ker si se tako potrudila z odgovorom! 🙂

pozimi mora biti ribnik globok najmanj 80 cm, da lahko ribe še preživijo in niso v nevarnosti, če voda zamrzne. Če je pa nižja voda, pa na vrh ribnika posuj stiropor in voda ne bo zamrznila.

Morda se ti alge nabirajo zato, ker ribice preveč hraniš.

Hrano, ki jo daš v akvarij, morajo ribice pojesti VSO preden pade na dno akvarija. Vsa hrana, ki pade na dno, je preveč. Ribice so site, je ne pojedo in “svinjarija” je tu.

Si morda že pogledala na: ???

Tam je malo morje akvarističnih mojstrov, ki ti bodo sigurno znali pomagati in povedati vse, kar te zanima.

Nataša

Nataša ~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~°~ V naši glavi se slabo prelevi v dobro, nesreča v srečo, revščina v bogastvo. (Edmund Spenser)

Halo???

Jaz imam po nasvetu prodajalca iz trgovine z živalcami 35-litrski ajvarij, v njem pa imam 12 zlatih ribic in 20 čistilca. Vsi so na sobni temperaturi. Mi je rekel prodajalec, da zlate ribice zrastejo različno, če so zunaj v ribniku, tudi do 30 cm, v akvariju pa tam nekje 3 – 6 cm.

M;islim, da imajo moje ribe dovolj prostora in so čisto zadovoljne. Kaj šele, če sta samo dve v 40 litrskemu akvariju.

Anna.

Dobrodosla v klub muciteljev zivali. Tudi sama razmisljam, da bi stlacila dvanajst nemskih dog v en normalen boks za kodra. Mi je rekel prodajalec, da doge zrastejo do 20cm plecne visine v pesjaku za pudla, ter recimo 80, ce so zunaj, na vrtu. Mislim da imajo vec kot dovolj prostora, kaj sele, ce bi kupila boks za labradorca.

Ne vem kaj te moti, če ima toliko rib v akvariju. Riba raste toliko, kolikor ima prostora, za rast. To govorim iz lastnih izkušenj in po nasvetu prodajalca. Pa še vedno so vse ribe čile in zdrave. Po tvoje bi mogla imeti vsaka riba svoj akvarij. Vsak pač nima prostora za ribnik in zato še ni mučitelj živali.

Ok, nisi skapirala kaj je Nanook mislila. Prodajalci pojma nimajo, to je treba vedet. In žal, če imata prenaseljene akvarije se ribe v njih mučijo. To je dejstvo. Kaj če bi jaz tebe v dvigalo zaprl…sej živa boš ostala, torej se ne mučiš.

Karkoli….

Le od kje vam ideja da so prodajalci strokovnjaki za zivali? Lahko ti zagotovim (kot studentka, ki je je nekaj casa delala v eni taki stacuni), da za delo v trgovini z zivalmi ne potrebujes nicesar drugega kot 5 minut casa, da poves svoj zivljenjepis. Nikakrsnih dokazov, da si ze kdaj videl papigo od blizu, da si ze kdaj pobozal hrcka ali, da si ze slucajno slisal za razlicno kvalitetne pasje hrane! Vecini prodajalcev gre le za denar, zato prodajo cisto vse kar si neumni, nerazgledani kupci zazelite!

Ce nimas primernih pogojev za zivali (v tem primeru dovolj velik akvarij) si zivali pac ne kupis. Ce si vseeno kupis in to ZIVO BITJE, KI IMA SVOJE POTREBE, potem zivotari v premajhni stekleni posodi, si mucitelj zivali. Simpl kot pasulj bi rekla Jelena. Imas dve moznosti:
1. ob prvi zepnini kupi primeren akvarij
2. svoje ribe podari nekomu, ki bo zanje primerno skrbel!

In nikar si ne domisljajte, da vase ribice neznansko uzivajo! Le zakaj bi? Pot pod noge in v knjiznico poiskat kaksno primerno knjigo in se malo poucit o zivalicah, lahko pa lepo ponizno povesta, da ocitno nimata pojma in mogoce si bo Nanook vzela cas in vaju poucila! Ima ravno prav izkusenj! lp

Kako paniko zganjate, ko da bi bli kej bolj pametni. Če poznaš enega slabega prodajalca, še ne pomen da poznaš vse. Ste pa res full “razgledani”!!!!

New Report

Close