Najdi forum

Prosim, ce mi kdo pove kaj inf. o zajcih, kuncih. Mogoce da povezavo na katero od internetnih strani.

Karkoli.

Vzreja, pogoji za ?ivljenje, bolezni, prehrana, koristni nasveti, ….

Najlep?a hvala

Ana

O zajčkih, pritlikavih (mini) kuncih, smo na tem forumu že kar veliko pisali. No, lahko ti napišem tiste osnovne stvari še enkrat. Sklepam, da imaš ali pa se odločaš za nabavo take živalce.
Važno je vedeti, da so sicer kosmati, majhni in lušni, so pa tudi strašno firbčni in predvsem – so glodalci. Kadar bo imel možnost it na sprehod po stanovanju, ne sme imet dostopa do stvari, za katere nočeš, da jih zgrize. Sem spada vse, od kablov, listov, knjig, čevljev, dežnikov, nahrbtnikov, do mila in raznih škatlic za cdje ali disket.
Kletka mora biti na suhem in toplem, vendar ne vročem in predvsem ne prepišnem delu, kjer bo zeko lahko imel svoj mir. Zajčki so občutljivi na hrup, zato naj ne bo kje, kjer je pogosto veliko hrupa, to pa ne pomeni, da ga moraš izolirat od vseh zvokov. Kadar je sam, je vesel, če igra radio.
Hrano dobiš v vsaki trgovini, poleg tega pa je priporočljivo (če ne skoraj obvezno), da dobi tudi svežo zelenjavo. Lahko je to jabolko, solata, korenček, ali pa kar navadna trava (regrat, detelja,…) Ne smeš mu dajati gnilih stvari, ker jih ne bo pojedel. In če veš, da je bilo špricano s pesticidi, moraš dobro oprat. Mogoče se bo najprej zdelo, da česa ne mara, toda če mu pustiš nekje v bližini, bo prej ali slej pojedel. Moj se običajno za papriko ne zmeni, dokler ni stara vsaj en dan, takrat jo pa z užitkom pospravi in to tako, da kar hrusta.
Najbolj priporočljivo je hraniti zajčka zjutraj in zvečer, vedno ob isti uri. To seveda vedno ni mogoče, toda vsaj približno. Jaz mu dam ko vstanem in predem grem spat vsakič eno pest zrnja. Seno in vodo pa naj ima vedno na razpolago.
Nekateri zajčki so ves čas v kletki in jih njihovi ‘atiji’ ali ‘mamice’ spustijo ven samo ko so doma ali ko imajo čas. Moj zajček je ves čas na prostem. V kletki ima samo hrano, sicer pa hodi po sobi. V enem kotu (za vrati) ima ‘kahlico’ z mačjim peskom, ki mu služi za wc. Zajčki so po naravi zelo čisti, zato jih ni težko navaditi na wc. Meni je uspelo tako, da sem njegove drekce preprosto pobrala in jih dala v pesek. V začetku se je sicer tudi polulal na tepih, ker ni vedel, kaj naj bi bil njegov wc. Tisto mesto moraš potem očistit in ‘razdišavit’. Ko je v pesku videl svoje bobke se je poleg njih še polulal in ker je ostal vonj po lulanju v pesku, od takrat vedno lula tja. Ampak če mu ne zamenjam dovolj pogosto peska v wcju, se polula zraven. Wc mora torej vedno bit čist. Če se polula kam drugam, mu ne tišči noska v iztrebek, ker ga s tem samo spodbujaš, da si zapomni vonj in kraj in vedno hodi tja.
Zajčki so dokaj plašne živalce, zato ne sili vanj. Ko ga spustiš iz kletke, ga ne jemlji v naročje. Najboljši recept je, da imaš v roki kako solatko, kakšen priboljšek zanj. Pa sediš na tleh in npr. bereš knjigo ali kaj takega. Pustiš, da zajček raziskuje in ko pride do tebe, ga nagradiš s priboljškom. Po nekaj dneh bo sledilo plezanje v naročje in iskanje ‘še’.
Če ni res potrebno, zajčka ne dviguj v naročje, ker tega ne marajo.
Če bo zajček vedno zunaj, moraš stanovanje prirediti temu. Jaz, na primer, imam računalnik zagrajen s kartonom, da ne more do kakega kabla, ki bi ga pregriznil in požrl.
Kremplji in zobki mu ves čas rastejo, zato je fino, če ima kakšno stvar, ki jo grize in praska, da se mu brusijo. Moj ima za dva prsta debelo palico zataknjeno in privezano na rešetke od kletke, pa v eni škatli ima kose lubja, da praska in grebe po njih.
Pa še to – zajček je prvotno nočna žival, zato se ne jezi, če bo sredi noči ‘žagal’ po kletki in delal galamo.
Če pa še kaj ni jasno, pa kar piši 🙂

Lp, eva

Super.

najlep?a hvala za tako izcrpen odgovor in da si si vzela cas.

Prav, ce me bo se kaj zanimalo vprasam, ampak glede tega, da ste na forumih veliko pisali… pod iskanje na vseh forumih sem dala besedo kunci, kunec. Pa ni bilo najdenih reci.

lp,

Ana

Poskusi “pritlikavi zajček” !

Sem videla, da sem ti površno odgovorila, ker si spraševala tudi za bolezni. Bom kar kopirala tekst iz ene strani, kjer precej dobro opiše vse:

– Koliko so veliki?
do 15-30-50 cm, odvisno koliko je star, samec je večji od samice, kako pozira in ali se ga meri z nogami iztegnjenimi nogami. Vsekakor to ni poljski zajec, temveč mnogo manjši kunec. 🙂 Vendar zopet odvisno od pasme. Nekateri kunci so ogromni.

– Koliko časa živijo?
do 7 let, nekateri primerki celo izjemoma 12 let.

– Nega:
crkljanje, pestovanje, še posebno ko so mladi, da se jih navadi na prisotnost ljudi.
ne grizejo, primerni za čisto male otroke (1 leto+)
priboljšek, če želite kunčka kaj naučiti so rozine, sladki kosmiči katere ljudje običajno jemo za zajtrk, košček čokolade. Toda s tem ne pretiravajte!

– Učenje:
Ne sme se ti muditi.
Kunčka daš v sobo in ne tekaš kot obseden za njim, temveč se usedeš na tla in čakaš da kunček sam pride do tebe (bereš knjigo). Ko si napase radovednost po celi sobi, pride tudi do tebe, takrat počasi iztegneš roko in ga počohaš za ušesi, po licih sledi pohvala s pomirjujočim glasom in kakim priboljškom.
V roki imate naprimer oslajene cornflekse z medom ali kaj podobnega kar ropoče in kunčka pokličete, ter hkrati zaropotate s priboljškom in kunček pride k vam.

– Hrana:
vsak dan ali na par dni sveža trava. Priporočam manjši srp in trpežno vrečko. Trava naj ne bo mokra ali sparjena (košena na opoldanskem soncu).
pozimi pretežno seno, en žakelj popolnoma zadošča za celo zimo
mešanica zrnja (ječmen, oves, ostala žita, koruza)
izredno pozornost nameniti postopnemu prehodu (vsaj teden dni) iz suhe krme na svežo krmo in obratno!
občasno tudi kaj zelenjave, ki ostane od priprave kosila (solata,..)
košček korenja, jabolka,..
posušen kruh, bolj redko, enkrat tedensko (svež kruh NE!)
v trgovinah se dobi tudi mešanica briketov za kunce (zajce) in miniralni kamni, seno, kosmiči in razne druge hrane
(moj papca tudi ostanke paprike, paradajza, banane, jabolka,…)

-Obdelava pohištva in kablov:
prav tako kot vsi glodalci obožuje žvečenje pohištva in raziskovanje toaletnega papirja. Če ga zalotiš pri delu, pomaga če ga s fenom za lase pofenaš ali poškropiš z vodo. V odgovor bo otresel z glavo in še naprej počel isto… Kdo je bolj vztrajen? Če to ne pomaga mu dajte raje za griženje nekaj bolj primerjenga (košček korenja, brokoli, kos lesa, igračo ki jo sprejme). Primerne igrače za kunčka so odpadni papir (odpadne poštne ovojnice in pisma), prazne rolce WC papirja, mačje igračke s kraguljčki, majhne plišaste igrače, otroški plastični ključi na obroču. Lahko ga tudi skušate odvaditi grdega obnašanja s tem da ga takoj po zalotitvi vrnete v kletko.
(rad ima staro knjigo, kup časopisov, stlačenih med dvema rešetkama v kletki, da se potem bori z njimi – morajo biti tesno stisnjeni, da jih težko dobi ven), pa kakšno lubje, palico ali storž iz bližnjega gozda)
zelo rad ima raznorazne kable. Običajno so to električni in zelo nerodno lahko postane, če se kunček preveč zagrize vanje. Odstranite jih, oziroma zavarujte. Raje ga ne spustite v sobo z računalnikom, kjer je mnoogo kunčjih skušnjav v obliki raznoraznih kablov.
(moj kabla, ki je zavit v staro mikico ali kakšno drugo cunjo niti ne povoha več. Glavni kabel mi gre ravno mimo njegove kletke, preprosto nisem mogla drugače speljati. pa sem ga zavila v cunje in povezala s selotejpom in se ga ni niti dotaknil)
nekatere kunce odbijajo vonjave kot so mačji repelenti, mentol, parfumi….

-Kletka:
večja ko je kletka, več prostora bo imel za gibanje, bolj vesel bo. Imava kletko mer 80*40. Lahko kupite manjšo s prostorom kamor boste polagali krmo – običajno ga kletke že imajo. Kletka naj ima dovolj globoko dno (10cm+) sicer boste nastilj iskali daleč naokoli. Dno naj bo plastično, da se bo lahko čistilo. Kletko lahko naredite sami.
in dovolj velik napajalnik (0,5l), da ga ne boste poleti vsak dan polnili. Dobite v vsaki trgovini za male živali.
nastilj: po tleh mu lahko date:
plast kartona in čezenj nekaj plasti časopisa (DELO je super ker je velik),
žaganje od bližnjega mizarja ali jesenskega spravila drv
žaganje iz Nizozemske. Zelo majhna embalaža. Dobite v vsaki trgovini za male živali.
oblanci – so bolj simpatični kot žaganje, vendar manj popijejo.
suh mah, ki ostane od jaslic
mešanica gornjih zadev + suha trava (če je imate dovolj)
lahko mu naredite tudi hišico v katero se bo skril. Predlagam kar kartonasto škatlo. Se jo brez škode zamenja za svežo.
(moj ima v kletki mešanico peska, sena, vseh mogočih luskin njegove hrane, drobtin,… v stranišču pa mačji pesek; polulanega vsak večer odstranim in dosipam svežega)

-Čiščenje kletke:
kunec je zelo čista žival. Običajno vedno urinira v en kot. Če se vam ne da redno čistiti, mu samo dnevno na ta kup mecite žagovino. Bo suho in ne bo smrdelo.
Samec vam bo lahko s svojim urinom označil okolico, še posebej če bo imel v bližini samico. lahko se ga kastrira, odstrani samico.
če je kletka zunaj, naj ne bo na prepihu in direktnem soncu, nikakor na dežju pod milim nebom. Čiščenje kletke na vsaj enkrat mesečno. če je celo leto zunaj, je preverjeno lahko tudi do temperatur okoli 0 stopinj celzija, vendar kasneje priporočamo prehod v prostor zavarovan pred direktnim mrazom.
če je kletka znotraj, boste verjetno čistili večkrat.. Rahlo smrdi urin, medtem ko drekci ne smrdijo. Večkrat prezračite sobo.
Če je kunček izpuščen v sobi ga lahko naučite da bo hodil na stranišče samo na eno mesto. Ponavadi si ga na vašo zaprepadenost sam izbere v nekem kotu ki mu je pri srcu (riti). Vaša naloga je da v ta kot postavite mačje stranišče (običajna plastična škatla velikosti kunca s skoraj do dna izrezano stranico in na dnu posuta s peskom za mačja stranišča – vpija vlago in odstranja neprijeten vonj), v ostale kote pa hrano.
(jaz sem svojemu sama določila, kam mora, tako, da sem mu v kahlo (navaden plastičen lavor) s peskom potresla nekaj njegovih drekcev. Je sprejel wc za svoj. pravzaprav je sprejel tisti kot za svoj wc in običajno ga pritisne ravno takrat, ko mu jaz v kopalnici menjujem pesek, pa naredi kar na papir, ki je nastlan v tistem kotu. Ko mu prinesem njegovo kahlico z veseljem naredi še tja not.)

-Parjenje:
Običajno daš skupaj dva kunca in upaš, da sta samec in samica ter gledaš čez slab mesec (21 dni) če kaj rata. :)) Če kaj rata pa samica ve kako naprej, samo dovolj hrane in vode mora imeti.

-Bolezni:
Če boste skrbeli za zgoraj navedene pogoje in bo mladiček zdrav jih ne bo… oz. bodo redke.
Najpogosteje pride do napak, kot so predolgi kremplji in predolgi zobje sekalci ( v redkih primerih tudi kočniki). Vzrok je predvsem v premajhni obrabi – premehka hrana brez grobih vlaknin. Kunček naj ima na razpolago seno, lahko tudi konce lesa ali pa posebni kamen z minerali (če ga bo hotel). Nikar ga ne prikrajšajte za trša stebla misleč, da jih ne more zgisti 😉 Zelo redko je vzrok genetski – če imate to smolo bo potrebno obiskati veterinarja, da bo zobe skrajšal. Pri krempljih je teže omogočiti redno obrabo – priporočam izpuščanje na teraso z betonskimi tlakovci ali čim grobim. Če te možnosti nimate se lahko oglasite pri najbližjem veterinarju, da poskrbimo za manikuro… lahko tudi sami skrajšate nohte, samo pazite da ne poškodujete osnove, ki pri svetlem nohtu proseva rožnato skozi roževino. Najbolje, da strižete sami samo konico, ki gleda iz dlake.
Prave bolezni :
pastereloza – kaže se največkrat kot “prehlad”. Kunček kiha, ima izcedek iz nosa in oči, slabši apetit, lahko se pojavijo abscesi (gnojne bule) in drugi znaki. Ob takih ali podobnih znakih morate do veterinarja, da preveri ali ne gre za kaj drugega in da primerna zdravila (večinoma dobro prime enrofloksacin).
kokcidioza – pogosta zajedalska bolezen, lahko prizadane jetra ali črevo, lahko oboje. Večinoma pri mladih kunčkih, črevesna oblika se na grobo kaže kot driska (ko kupujete kunčka mora biti okolica ritke suha in čista), jetrna pa kot napet trebuh- to so samo znaki za orientacijo, točno diagnozo lahko postavi veterinar s potrditvijo povzročitelja in natančnim pregledom. Poleg tega boste dobili še ustrezno zdravilo (kokcidiostatiki).
ušesne garje – kunčka srbi uhelj, po ušesu se pojavljajo kraste. Lahko je uho pobešeno. Kraste so lahko tudi v okolici ušesa. Zdravljenje pri veterinarju (ločeno tri aplikacije ivermektina).

-Razlika med kuncem in zajcem:
Ker ljudje ne ločujejo kunca od zajca, oziroma je vse kar ima ušesa in skače zajec ali zajček si preberite namig. Med seboj se kunec in zajec ne moreta pariti,ker sta gensko različna.
Zajec ima mladiče na prostem, ima daljše zadnje noge, pri nas ga lahko vidimo po poljih, travnikih, predvsem pa ko skuša, večinoma uspešno, ubežati avtomobilom.
Kunec ima mladiče v rovih, ima krajše zadnje noge, pri nas ga srečamo pri ljubiteljih malih živali.

-Pogosto zastavljena vprašanja
> Imam eno vprašanje: moj zajček (star pol leta, samček) je (papca)
> svoje drekce. Liže se po ritki in potem nekaj žveči, zalotila pa sem
> ga tudi že, da se je pokakal na svojo dekico in potem tisto jedel.
> Je to normalno? Meni nekako ni všeč… Kako ga lahko tega
> odvadim? Zakaj to počne?
Kunci imajo slepo črevo v katerem prebavijo hrano do polovice (z mikroorganizmi). Ko hrano drugič pojedo, jo šele do konca prebavijo. Te
izločke običajno izločajo ponoči in se razlikujejo od običajnih izločkov.
To morajo početi, sicer ne bi imela več zajčka.

Upam, da je pomagalo – tako tebi kot drugim ljubiteljem zajčkov, če je še kdo prebral. Meni je pomagalo ogromno, ker sem prebrala preden sem dobila svojega malega belega srčka. In kupila sem ga prav pri tipu, ki je to napisal.

Moj Miko je majhen, bel, ima roza uhlje in plave učke. Če mi daš e-mail ti pošljem kakšno slikco, boš vidla, kuko je luškan… 🙂
Lahko ti pa tud napišem naslov od tega tipa:
http://aurora.kss-loka.si/vet/pritlikavi_kunec.html

mej se!

eva in miko

no jas sem ravno dobil kunca in mislim da mi bo to zelo pomagalo bi pa vprašal:
>kako je lahko bolj srečen
>kako ga navadim da naj ga ni strah tega ko ga dvignem
>ko pridem do kletke začne kar divjati na okrog potem pa se pomiri in nekaj popije terse pusti da ga pobožam je to znak da je srečen ali da ga je strah?

Če se bo kunec dobro počutil, bo tudi srečen. Svetujem ti, da ga daš na prostor kjer bo imel svoj mir, da ni to na kakem hodniku, kjer se stalno hodi. Kunca najlepše in najmanj boleče primeš za vratno kožo ( kot muca scoje mladiče) z drugo roko mu podpreš zadnjico. Če se ti kunec pusti božati se te ne boji, mogoče bi bilo dobro, da preden prideš do kletke začneš govoruiti, ga klicati ali kaj podobnega. Tako bo vedel da ni sam, in bo manj divjal po kletki.

Mene zanima, zakaj je tako razširjena ideja, da se kunce dviguje za vratno gubo. Mislim, vem, da so v to prepričani mnogi glede mačk, ampak takšno dvigovanje je za obe živali (sploh če gre za odraslo žival) zelo nevarno.

Kako dolgo pa imaš kunca in od kje si ga dobil?

Večina kuncev ne mara, če se jih dviguje in nosi in jim je dvigovanje precej stresno. Pri dvigovanju je nujno, da se podpre prvi del in zadnji del kunca, da mu nobe slučajno ni zabingljajo v prazno.

S kuncem najlažje vzpostaviš kontakt tako, da se spustiš na njegov nivo, sediš zraven njega, ga vabiš s priboljški, nagradi ga, če pride sam v naročje, najraje pa se kunci večinoma pustijo božati tako, da ležijo zraven tebe na tleh in jih božaš, ne da jih imaš v naročju ali celo kje višje.

Nekaj idej:
– kunca nikoli ne sili iz kletke ali v kletko, naj pride iz nje sam, v kletko pa naj gre sam zato ker dobi npr. hrano, nikoli ga kazensko ne zapiraj v kletko, prav tako ni dobro preveč siliti z rokami v kletko, sploh če se kunec boji, skušaj ga zvabiti ven,

– kuncu nudi kvalitetno hrano: ogromne količine sena, svežo zelenjevo, majhne količine sadja in čimmanj briketirane hrane ali semenskih mešanic,

– kunca zaposli z jabolčnimi vejicami, ki jih bo grizljal v svoji kletki, lahko mu daš kar sveže,

– kunec potrebuje mnogo gibanja, nikakor ne more celih dnevov preživeti v kletki,

– primerno zavaruj kable in ostale nevarne dele stanovanja/sobe, v kateri bo izpuščen, in ga pusti, da prosto teka, bodi z njim, na tleh, da se lahko pride k tebi pocrkljati, nastavi mu kartonaste škatle, da se lahko skriva v njih ali skače nanje itd.

kunca imam 4 dni dobil pa sem ga v trgovini

upošteval bom tvoje nasvete hvala

bi pa prosil da mi nekdo pove kako bom lahko kunca prepričal do tega da ko ga spustim na travo da mu ni treba pobegniti ker to poskuša ampak spuščam ga za ogrado

No, glede na to da si kunca komaj dobil, mu daj čas in ga lepo počasi in mirno privajaj nase in na novo okolico. Trenutno je še v popolnem stresu, ker je zamenjal okolje in tudi tebe ne pozna. Verjetno tudi ni bil kaj prida socializiran, ker si ga kupil v trgovini, kjer se z živalmi ne ukvarjajo, tako da sploh ni vajen stika s človekom.

Kunca težko prepričaš, da ne bo pobegnil. Lahko ga navadiš na oprsnico (vendar lepo počasi, ne sedaj vse naenkrat), lahko mu pa kupiš/narediš primerno ogradico, kjer je seveda samo, ko si ti zraven (ujede, mačke, male zveri, vse te lahko v tvoji odsotnosti pošodujejo ali ubijejo kunca), nujno mora imeti tudi neko zavetje/hišico, kamor se umakne in ne sme biti kar na direktnem soncu.

Glede na to da ni navajen niti na svojo kletko, niti na notranje okolje, niti nate in glede na to da je očitno precej plašen, bi jaz z navajanjem na zunanje sprehode počakala, ker ga to spravlja samo v dodaten stres. Lepo počasi 🙂 (Pazljiv moraš biti tudi, kaj kunec zunaj je, ko se pase, nikoli ne sme jesti rosne trave, prav tako je potrebno paziti, da se ne prenajeda s svežo travo).

Glede dvigovanja za vratno kožo, so mi svetovali izkušeni rejci, vendar jaz kunca z eno roko podprem pod zadnjico in ga nekako objamem. Vsekakor bolje kot, da bi ga zagrabila za ušesa.

Ja, tudi jaz sem tale predlog slišala od nekaterih slovenskih rejcev, zato me je zanimalo, od kod ta informacija 🙂

V vsej tuji literaturi, ki sem jo prebrala, pa dvigovanje kuncev za vratno gubo močno odsvetujejo, ker lahko pride do resnih poškodb, pri nepodprtju zadnjih nog v pravem trenutku bi si lahko kunec menda celo tilnik zlomil. Prav tako nisem še nikoli videla veterinarjev, speciliziranih za kunce, da bi kunce dvigovali za vratno gubo.

No, glede na to da si kunca komaj dobil, mu daj čas in ga lepo počasi in mirno privajaj nase in na novo okolico. Trenutno je še v popolnem stresu, ker je zamenjal okolje in tudi tebe ne pozna. Verjetno tudi ni bil kaj prida socializiran, ker si ga kupil v trgovini, kjer se z živalmi ne ukvarjajo, tako da sploh ni vajen stika s človekom.

Kunca težko prepričaš, da ne bo pobegnil. Lahko ga navadiš na oprsnico (vendar lepo počasi, ne sedaj vse naenkrat), lahko mu pa kupiš/narediš primerno ogradico, kjer je seveda samo, ko si ti zraven (ujede, mačke, male zveri, vse te lahko v tvoji odsotnosti pošodujejo ali ubijejo kunca), nujno mora imeti tudi neko zavetje/hišico, kamor se umakne in ne sme biti kar na direktnem soncu.

Glede na to da ni navajen niti na svojo kletko, niti na notranje okolje, niti nate in glede na to da je očitno precej plašen, bi jaz z navajanjem na zunanje sprehode počakala, ker ga to spravlja samo v dodaten stres. Lepo počasi 🙂 (Pazljiv moraš biti tudi, kaj kunec zunaj je, ko se pase, nikoli ne sme jesti rosne trave, prav tako je potrebno paziti, da se ne prenajeda s svežo travo).[/quote]

ampak kupil sem ga v trgovini z živalmi tam se pa ukvarjajo z njim

No, glede na to da si kunca komaj dobil, mu daj čas in ga lepo počasi in mirno privajaj nase in na novo okolico. Trenutno je še v popolnem stresu, ker je zamenjal okolje in tudi tebe ne pozna. Verjetno tudi ni bil kaj prida socializiran, ker si ga kupil v trgovini, kjer se z živalmi ne ukvarjajo, tako da sploh ni vajen stika s človekom.

Kunca težko prepričaš, da ne bo pobegnil. Lahko ga navadiš na oprsnico (vendar lepo počasi, ne sedaj vse naenkrat), lahko mu pa kupiš/narediš primerno ogradico, kjer je seveda samo, ko si ti zraven (ujede, mačke, male zveri, vse te lahko v tvoji odsotnosti pošodujejo ali ubijejo kunca), nujno mora imeti tudi neko zavetje/hišico, kamor se umakne in ne sme biti kar na direktnem soncu.

Glede na to da ni navajen niti na svojo kletko, niti na notranje okolje, niti nate in glede na to da je očitno precej plašen, bi jaz z navajanjem na zunanje sprehode počakala, ker ga to spravlja samo v dodaten stres. Lepo počasi 🙂 (Pazljiv moraš biti tudi, kaj kunec zunaj je, ko se pase, nikoli ne sme jesti rosne trave, prav tako je potrebno paziti, da se ne prenajeda s svežo travo).[/quote]

ampak kupil sem ga v trgovini z živalmi tam se pa ukvarjajo z njim[/quote]

V trgovinah z živalmi živali niso v stiku s človekom, saj so večino dneva same, zaprte v terarijih. Prav tako ne veš, od kod mladiči prihajajo, če so bili prehitro odvzeti od mame ali ne, če je sploh mama socializirana in nič.

Zato so živali, ki se jih kupi v trgovinah, večinoma zelo plašne in jih je potrebno izdatno navajati na človekovo bližino, nekaterih pa ni mogoče popolnoma udomačiti nikoli.

To je tudi eden izmed razlogov, zakaj se nakup katerekoli živali v trgovini vedno znova odsvetuje.

Živjo!tudi jaz imam že dobra 2 meseca kunca. Ne vem kako bi ga navadila ozr. mu preprečila, da mi ne hodu lulat na posteljo!!Ko je enkrat na postelji so povsot lužice in kakci!Res je groza če morem vsak dan menjati posteljnino!

Verjetno je kunec še mladič, mar ne? Mladičem že tako rado “uide”, takoj ko pridejo na mehko podlago, sedaj se je pa še navadil, da hodi na posteljo, česar ga je potrebno odvaditi.

Prvo vprašanje: je sicer sploh sobno čist in hodi potrebo opravljati v kletko ali to počne vsepovsod naokoli, ne samo po postelji?

Če ni, ga prični navajati, kam se hodi na WC. Opazuj ga in vsakemu poskusu lulanja zunaj (glej repek) naj sledi oster ne, kunca nato prestavi v kletko. Brez kakršnegakoli kaznovanja. Posteljo bi pa ja z v vmesnem času, ko ga še navajaš, prekrila z nečim, npr. s kartonom od škatel, da ne bo več mehka površina na katero hodi. Komaj ko bi se kunec navadil hoditi v kletko, bi posteljo takrat, ko je zunaj, spet odkrivala.

Zdravo! Prosim nujno za pomoč!
Doma imam zajčke. Moja zajkla je stara 1 leto, in sedaj je dobila po ušesu najprej majhne krastice, sedaj pa je vedno hujše. Uhico ima povešeno dol, vedno bolj roza barve in vedno bolj krastavo. Ne pusti se več božati, je zelo malo in je celo napadalna. Prosim če mi lahko kdo pomaga kako ji naj pomagam, oz. kako naj iz nje spravim te krastice. Bojim se da bo poginila. Obstaja kakšno domače zdravilo zato?
Hvala za pomoć in lep pozdrav

Možno, da je uho vneto in si ga praska in s tem poškoduje. Peljite jo k veterinarju, da predpiše zdravljenje. Najboljše k specialistu za kunce.

Živijo, tudi jaz imam eno vprašanje… Imam levjegrivega zajčka starega 3 mesece, imam pa ga dober teden. Ker mu še ni najbolj, kaj je njegov wc, lula in kaka po celi kletki in tudi zunaj nje, sem pa opazila, da ima njegov urin zelo čudno barvo in sicer rjavo (temno). Ali je to normalno???

New Report

Close