Najdi forum

Vodne želve

Pozdravljeni!
Dobila sem vodno želvico, ki je še zelo majhna (premer oklepa okoli 6 cm). Zanima me, kje se dobi manjši grelec, namenjen prav za nizke akvarije. Kakšno luč mora imeti? Nekje sem slišala , da naj bi imela modro lučko, ker od navadne lahko oslepi. Poleg tega me zanima, zakaj včasih dobi otekle oči. Sedaj jo zdravimo z vitamini, po navodilu veterinarke.

Za katero vrsto želve gre?

Yo

Ne, vem, ker sem jo dobila za darilo. Majhna, zelena, heeheheh. Koliko vrst pa obstaja vodnih želvic?

nova
Uredništvo priporoča

Ja, no, na vratu ima rdečo liso, če to kej pomaga

Če ima na vratu rdečo liso, potem je to želva rdečevratka. Kje pa so jo dobili? Prodaja teh želvic je namreč prepovedana.
Grelec, ostalo opremo in hrano kupi v specializirani trgovini za male živali. Glede zdravljenja se posvetuj z veterinarjem. Mogoče bi bilo dobro, da si ogledaš stran http://www.akvazin.com, kjer ti bodo o sami opremi in prehrani ter negi verjetno znali največ povedati.

Pa še nekaj malega o želvici:

RDEČEVRATKA lat. Pseudoemys scripta elegans

Družina: Sklednice – Emyidae
Red: Želve – Testudines
Razred: Plazilci – Reptilia
Naravno okolje: Počasi tekoče in gosto zaraščene stoječe vode Amerike.
Telesne značilnosti: dolžina oklepa: do 36 cm.
Prehrana: Ribe, paglavci, raki, polži, vodne žuželke in njihove ličinke, vodne rastline.
Življenjska doba: Po nekaterih podatkih do 120 let ?
Razmnoževanje: parjenje: spomladi, junija odloži 2 do 23 jajc, septembra se izležejo mladiči.
Ogroženost: To vrsto so k nam prinesli iz Amerike. Če jo izpustiš v naravo, povzroča nepopravljivo škodo našim zavarovanim vodnim rastlinam in edini domači vrsti vodne želve, močvirski sklednici.

Mala želva, ki jo kupiš v trgovini, v letu in pol preraste akvarij. Torej pred nakupom dobro razmisli.
oz. v tvojem primeru razmisli o dovolj velikem akvariju, ki ga boš seveda opremila tako, da bo čimbližje razmeram v naravi

Pojdi na http://www.akvazin.com

Lp, Yo

Hvala za odgovor.
Kupili so jo v trgovini za male živali. Zakaj je prodaja prepovedana?

Prodaja je prepovedana zaradi tega, ker so jih ljudje, ko so zrasle, začeli množično spuščati v jezera, reke, potoke. Ke želva ni “naša”, povzroča, če jo izpustiš v naravao, v nek biotop, nepopravljivo škodo našim zavarovanim vodnim rastlinam in edini domači vrsti vodne želve, močvirski sklednici. To želvo so rdečevratke že skoraj izrinile iz njihovega naravnega okolja, je pa vrsta že zelo ogrožena, k čemur rdečevratke samo še dodatno pripomorejo.

Lp, Yo

Hvala za pojasnilo, nisem vedela tega.
No ja, jest mislim da se ni bati, da bi jo vrgli stran, saj je pri nas zelo priljubljena. Nasploh imamo radi živali, in kaj takega ne bi mogli nikoli narediti.

Halo, Lucy!
Sama sem imela te vrste želv doma približno 10 let. Od tega eno toliko časa, ena mi je na vrtu ušla in je nismo nikdar več našli, ena pa je bila precej mlajša. Skratka, vse tri sem namestila v ogromen steklen akvarij, brez rastlin, ker so jih itak vse pogrizle in ni bilo smisla to stalno kupovat. Namestili smo tudi manjši čistilec vode in pa grelec vode. To je obvezno, vendar pazi da bo temperatura prava! Kolikor vem je idealna nekje od 18-20 °C! Kupi si tudi samolepilni termometer za akvarjie, saj boš takoj videla, če ni voda morda pretopla- nikdar neveš, če se grelec morda ne pokvari! Bolje da je premrzla, kot pa pretopla! Kakšna je res idealna temperatura, pa raje preveri v literaturi!!! sama sem že malce pozabila točne podatke! Za luč sem tudi jaz slišala, da mora biti neka špecialna, vendar sem sama naštimala eno nevem kako se ji reče, mislim da je halogenka, pač te nove, ki so nekoliko drugačnih oblik, pa ni nobena želvica dobila kakršnih koli poškodb na očeh! Za jest sem jim pa devala posušene rakce, brikete, pa tudi solato (če jo ne bo pojedla jo raje vzami iz vode, ker bo sicer začela gniti), enkrat na mesec pa tudi malo svežih ledvičk. Ampak to samo za posladek. Vodo čimvečkrat menjaj in če imaš možnost ji akvarji napolni z mehko vodo. Recimo, če ima kdo v tvoji bližini še kakšno staro šterno. Drugače pa vodo natoči v ajmer in jo pusti dan ali dva, da se klor in druge snovi, ki so v vodi malce usedejo. Ko jo prelivaš v akvarji, probaj tisto na dnu odliti stran! Drugače je pa fino, če imaš dve, da bosta imeli družbo. Če jo obrneš na hrbet boš z malo truda ugotovila, ali je samček ali samička. Samec ima na spodnjem delu rahlo vdolbino, da se lahko “usidra” na samičkin hrbet- saj razumeš ne? Morda sedaj ko je manjša še nebo videti, kasneje pa boš videla zagotovo. Da želvica raste boš ugotovila tudi po tem, ko boš našla v pesku polno nekakšnih luskin, ki so v bistvu odlepljene ploščice roževine iz hrbta. Zelo zanimivo.
Sicer je pa pomembno, da je akvarji prilagojen njenemu tako sončenju, kot tudi plavanju. Obvezno mora imeti kopno, ker se ji bo oklep sicer preveč zmehčal!!!Sama sem jim na dno akvarija posula droben pesek, na njega pa sem položila precej kamnov, ki so bili dovolj visoki, da so gledali ven iz vode.Na vrhu naj bodo ploski, da želvica lahko leži! Vendar naj te takoj opozorim, da je ta živalca sladkovodna želvica in je zanjo zelo pomembno, da so vse sestavine akvarjia iz sladkih vod. Torej pesek in pa kamni naj bodo iz rek ali jezera. Sama sem nekoč namreč dala notri lep morski kamen z fosili in želvice so bile tisti čas neverjetno nervozne! Ko sem ga dala ven, je bil mir! Lahko pa ji daš tudi posebno korenino ( kupiš jo v trgovinah za akvaristiko). Skratka, tega je še mnogo, če te konkretno kaj zanima, se pa javi, morda ti lahko pomagam!
Srečno!

Lucy, v kateri trgovini za živali je bila kupljena. Rada bi vedela, ker želve nikjer ne dobim, bi jo pa rada kupila.

Zakaj bi plačala za nekaj kaj lahko dobiš v skoraj vsaki mlaki:))?

Kupljena je bila v Lescah, Aquarium, cca 2.000,00 SIT

Since, sej če ne maraš živali, se ti ni treba oglašat.

Živjo, TinaG

Hvala ker si mi toliko napisala, mi bo kar pomagalo. Zdej me samo zanima ali se dobijo oz. kje se dobijo grelci za nizke akvarije?
Men je v Lescah ponujal grelec visok 25 cm, kao da manjši ne obstjajo. Kako naj dam tak grelec v akvarij za želve, če nimam toliko vode not? A je mogoče kje kaka trgovina v okolici Kranja. V Ljubljano grem tako nerada….heheh

To bo pa mal težje, ker sem sama imela precej velik akvarij, ki je bil skor do polovice poln peska, pol pa še kamnov in podobno. Tko da res nevem kaj bi ti lohka nardila. Mogoče bi ga pa dala noter tko postran, sam tist vrh bi vn gledov?

Zanimalo me je samo kam poslati inpekcijo! Hvala Lucy!
Since, želve nimam namena kupiti, pa tudi po mlakah naokoli je nočem loviti. Hvala vseeno! 🙂 lp

Tanja, sej sem vedla, da imaš nekaj za bregom 🙂
Daj jih!

Yo

Poklical sem lastnika te trgovine Marjana Vidica in on trdi, da pri njih teh želvic ne prodajajo! Ne ve nič o tem ? Kdo torej laže ; ti Lucy ali on ???
Po Zakonu o varstvu narave iz leta 1999 je uvoz in prodaja želv rdečevratk prepovedana , kjub temu pa naj bi bilo tako, da se lahko prodaja pri nas vzgojene želve rdečevratke. Nisem mogel verjeti ušesom, ko so mi pristojni biologi in veterinarji to razlagali. Torej, če je želva vzgojena na floridskih farmah, se je ne sme uvažati, če pa je vzgojena na slovenskih farmah !?, se jih pa lahko? HALLOOO, kdo je sedaj tu nor. Saj je domača želva ja še bolj nevarna za izpodrivanje RED DATA BOOK sklednice. Mislim, to je štos stoletja!
Žal je dejstvo, da bo najkasneje tistega dne, ko bomo sprejeti v Evropo, veljalo tudi ponovno prodajanje rdečevratk ? To vsi trgovci, ki dobesedno kričijo name, veselo poudarjajo. “Ja, Bojan, pol se pa vi blesavi biologi ******” (samocenzura, ne bom ponavljal teh prostaških besed).
Torej, danes sem malo telefonaril okrog in me boli glava ; človek si ne bi mislil, kako sovražno so me nazijali, kakšen lopov sem, ker jim “odžiram kruh”. In vsi trgovci v SLo, kar jih poznam, so si v tem smislu enotni…eni sicer malo manj tulijo, a so isti. V bistvu gre za popolno pomanjkanje ekološle zavesti, nočejo nič slišati, da bi recimo raje skupaj poiskali in popularilzirali bolj primerno žival za ujetništvo v akvaterariju, ki bi bila bolj ustrezna in manj problematična v vseh ozirih od rdečevratke. Na bruhanje mi že gre ta blesava trgovina za male živali!
Lucy, moj predlog je, da nesi to nesrečno želvo nazaj v trgovino in si kupi kaj bolj ustreznega. Verjemi, da gre za žival, ki je prezahtevna za povprečno gojenje v stanovanju, Ko zraste, kar kmalu, bo potrebovala ogromen akvaterarij, ki ga verjetno ne boš mogla urediti ? In kaj bo potem ???

Bojan, pa kaj se čudiš? Če greš v Tukano, vidiš tukaj takoj na začetku, kjer imajo ptice, opice, plazilce… kar nekaj živali, katerih prodaja je prepovedana. Na steklu je nalepka “razstavni eksponat – ni za prodajo”, zraven pa je cena. Ko sem vprašala ali je varan razstavni eksponat, mi je prodajalec rekel da je. Potem sem vprašala, če bi ga lahko vseeno kupila, ker vidim ceno zraven, pa mi je rekel, naj pokličem šefa in se dogovorim za takrat, ko se trgovina zapre. No???

Lp, Yo

Lucy zrasti še malo, pa se bomo potem pogovarjali!

Y R bad….I like it :))))

Nice move

New Report

Close