Najdi forum

Pomoč!
Svetujte mi prosim, kaj lahko še storim, če mi kuža kaka po stanovanju kljub večernim in nočnim izhodom? Hranim ga popoldne, sprehoda ima dovolj, pa se vseeno ponoči podela.Star je eno leto, pri meni pa je pet mesecev.
Hvala!!

Manca, pozdravljena!

Nisi napisala ali ima kuža tudi sicer kakšne prebavne motnje ali gre za kakanje “kar tako”. Najprej uvedi red pri prehrani. Hrano mu ponudi najmanj pol ure pred zadnjim sprehodom. Če kuža na sprehodu kaka samo 1x je to običajno samo “zasilno” praznjenje črevesja. Ob dovolj visoki aktivnosti in dovolj dolgem sprehodu kužki lahko kakajo tudi 2x, 3x ali večkrat. Samo tako zares izpraznejo črevo. Naslednji korak je korak nazaj v uvajanje na sobno čistočo. Kužku uredi ležišče v svoji bližini in sicer v kakšni škatli, iz katere sam ne bo mogel (če je majhen kuža) ali pa mu naredi neke vrste hišni boks oz. pregrado. Že zelo majhni kužki namreč pazijo, da se ne ponesnažijo tam, kjer spijo. Če bo v tvoji bližini, ga boš verjetno tudi slišala, ko bo hotel ven, na opravljanje potrebe.
Tretja stvar, ki pa ni nič manj pomembna, pa je, da moraš nujno dobro počistiti vsa mesta, kamor je kuža dosedaj opravljal potrebe. Vonj namreč privlači kužka, da potrebo ponovno opravlja na ista mesta. Pomaga, da ta mesta zdrgneš z mešanico vode in kisa (kis dobro prekriva vonj po blatu in urinu).

Upam, da sem ti kaj pomagala.

Lp, Yo

Yo, hvala!
Malo bolj natanćno bom razložila moj problem. Kuža je zelo velik (74cm plečne višine) in zelo aktivne pasme, zato ga tudi dnevno vodim na dolg sprehod, kjer preteče kar nekaj km. Dežja sicer ne mara, zato so sprehodi ob deževnih dneh krajši. Pa dolžina sprehoda ne vpliva na njegovo kakanje. Hranjenje sem prestavila na 17 uro, sprehod pa je običajno precej kasneje, zdaj ko pa je že temno, se sprehajava vsaj dve uri pred hranjenjem.Mogoče je tu kje napaka? Čez dan pa ga tudi večkrat spustim iz hiše na vrt, kjer ravno tako lahko opravi potrebo.
Živi z nami v hiši, kjer ima v dnevnem prostoru tudi udobno, veliko ležišče. Zaradi vragolij (med drugim se je tam tudi ponečedil), ki jih je počel ponoči, smo ga za “spanje” prestavili v drugo sobo, kjer ima tudi udobno in še večje ležišče. Pred spanjem ga na kratko še enkrat sprehodim. Res bolj na kratko, saj se običajno odpravljam spat okoli 23 ure- takrat mora tudi on. Zdaj pa: v tej sobi se- čeprav ne redno in ne vedno, podela. Mislim, da gre bolj za upor, vednar če pa spi z mano, to naredi kjer koli. Sobo temeljito počistim vsakič, znova in znova.
Prebavne motnje? Občasno. Morda je kriva hrana? Sprva sem ga hranila z Nutro zdaj z Bosh za aktivne pse? Čeprav mislim, da problemi niso “fizični”, ampak da nekje delam, meni sicer neopazno, njemu pa veliko, napako. Kot nekakšno nerazumevanje njegove psihe (pa ni moj prvi pes), kaj ga moti da na tak način protestira? Vidim, da mu ni vseeno, ko me razžalosti ali pa razjezi s tem dejanjem.
Nasvet? Razlaga? Prosim!
Hvala
M.

nova
Uredništvo priporoča

Živjo!

Najprej glede prehrane. Hrana za aktivne pse je premočna hrana. Čeprav se marsikomu od nas zdi, da imamo aktivnega psa, je takšna hrana pravzaprav namenjena psom v čisto drugačnih pogojih – resnično aktivnim psom (npr. najmanj 10 km aktivnega, hitrega teka vsakodnevno ali kaj podobnega). Torej vsak presežek hrane mora pes izločiti – zato verjetno vaš pes izloča precejšnje količine blata. Mogoče je tu razlog, da ima potrebo izločevanja tudi ponoči?
Nisem popolnoma prepričana, če sem pravilno razumela vaš “režim” hranjenja. Citiram: “Hranjenje sem prestavila na 17 uro, sprehod pa je običajno precej kasneje, zdaj ko pa je že temno, se sprehajava vsaj dve uri pred hranjenjem.Mogoče je tu kje napaka? Čez dan pa ga tudi večkrat spustim iz hiše na vrt, kjer ravno tako lahko opravi potrebo.” Če zdaj hodita na sprehod 2 uri pred hranjenjem to pomeni, da kasneje pes mora opraviti potrebo in če kasnejšega sprehoda ni, je razlog tukaj. Svetujem vam, da psa nahranite vsaj pol ure PRED sprehodom. Sprehod naj bo potem dovolj dolg in aktiven, vedno ostanite zunaj tako dolgo, da bo opravil potrebo. Potem pojdite na sprehod tudi malo pred spanjem. Po tem sprehodu ga ne hranite več.
V sobi, kjer spi, naredite pregrado, tako da bo dejansko omejen samo na ležišče. To bi moralo pomagati, kajti noben pes se ne bo ponečedil na svojo “posteljo”. Svetujem pa vam, da pregrado namestite nekam, kjer ga boste slišali, če bo začel prositi za izhod. V tem primeru ga nujno odpeljite ven, da bo lahko opravil svojo potrebo. V nasprotnem primeru jo bo opravljal notri, vi pa ga boste posredno pri tem potrjevali.
Mislim, da bi bilo dobro spremeniti hrano + narediti pregrado. V kolikor še to ne bo pomagalo, vam vseeno svetujem tudi obisk pri veterinarju. Niste pa povedala ali imate te probleme že ves čas, odkar je pri vas? Če je tako, potem verjetno nikoli ni bil resnično sobno čist in ga morate začeti navajati na enak način kot bi mladička. Ali se je pri vas kaj spremenilo, je kaj, kar bi ga lahko motilo, spremenilo njegovo življenje? Ima razloge za protestiranje? Kako pa je čez dan?

Lp, Yo

Še enkrat hvala!
Se strinjam, da je hrana za aktivne pse najbržć res “premočna”, sploh zdaj v teh jesenskih, deževnih dneh, ko smo dejansko veliko manj zunaj. Drugače pa imam te težave že od začetka ko je prišel k hiši. Star je bil devet mesecev in kot vse kaže, ni bil navajen na “čist” prostor. Tu sem zgrešila, najbrž, saj ga sistematsko na to nisem navajala, oziroma premalo dosledno in redno, saj mi pri vsej svoji velikosti ni deloval kot puppy. Napaka! Razlogov za protest kuža nima , se pa počasi upirajo ostali družinski člani : ) Upam samo, da ni prepozno, da začnem od začetka? Kakšni naj bi bili koraki vzgoje na čist prostor zdaj, ko ima 14 mesecev? Enaki kot pri mladičku?
Hvala in LP

Da, navajanje naj bo popolnoma enako kot pri mladičku. Pol ure pred sprehodom naj se pes naje. Preden se odpraviš spat, ga pelji še na krajši sprehod za vsak slučaj. Po tem sprehodu naj ne je ničesar več. Za ponoči mu pripravi ograjeno ležišče, če bo moral ven, ga pelji in pohvali, ko bo opravil potrebo. Nikoli ne tišči smrčka v iztrebke. Očitno kuža ni bil čist. So ga zato dali pri starosti 9 mesecev? Ampak, bodi dosledna, pa bosta rešila problem. In spremeni prehrano.

Lp, Yo

pozdrav!

imam psičko staro 3mesece pasme MINI ŠPIČ. težave imam z njenim kakanjem. nikakor se ne navadi kakati na pasjo pleničko. lulati hodi vedno na pleničko, kakati pa ne. kakci so povsod drugje le na plenički ne. kaj naj naredim…
poskušala sem že tako da sem kakec pobrala in ga postavila na pleničko vendar nič.. vsakič je kakec na drugem mestu..

na pomoč!!!

Živjo,
tudi jaz imam probleme z navajanjem moje trimesečne kužike na hišno čistočo.
Sedaj jo imam dva tedna in na začetku je kar dobro opravljala potrebo na plenični podlogi, potem sem jo pa hitro začela privajati za lulanje in kakanje vzunaj. Vendar noče biti vzunaj, ker jo zebe ( je pasme mops ). Posvetovala sem se z veterinarjem in je rekel naj ji kupim plašček, vendar nič ne pomaga. Peljem jo ven takoj zjutraj, vendar takoj steče proti vratom in se vsede in trese, par krat jo nesem nazaj na travo, vendar mi znova in znova uide nazaj. Potem greva notri jo nahranim in greva čez petnajst minut zopet nazaj ven, ampak zopet brez uspeha. Ko se vrneva nazaj takoj, ko nisem pozorna se polula in pokaka kjerkoli, tudi na pleničko ne gre več. Ko se malo segreje vzunaj ( čez dan ) nama tudi uspe da se polula vzunaj, pokakala pa se mi je vzunaj do sedaj samo enkrat. Vzunaj nikoli ne zdrži dolgo in hoče hitro nazaj notri, ko se pa vrneva naredi notri lužico…enostavno ne vem kako naj jo zadržim vzunaj. Sedaj je pa še zelo grdo vreme napovedano, ne vem ali naj počakam na lepše vreme ali kaj, ker se bojim da s ebo prehladila, ker se tako trese vzunaj?
Bila bi zelo vesela kakršnegakoli nasveta.
Lep pozdrav vsem

Pozdravljeni!

Imam majhnega psička, ki sem ga dobila pred tedom dni, je 3 mesece star maltežanček. Tudi jaz imam problem s kakanjem in lulanjem po stanovanju. Hranim ga z briketi. Je zelo živahna žverca, le redkokdaj se zmatra, zato verjetno tudi tako hitra prebava, saj se po obroku po kakšnih dveh urah vedno pokaka, samo nikoli ne zunaj, drži dokler ne prideva v stanovanje. Zjutraj in zvečer ga vedno peljem na sprehod, vendar se zunaj nikoli ne pokaka in polula. Zunaj je bolj pozoren na druge kakce in jih voha, da bi se pa sam pokakal pa ni govora. Zunaj sva vedno tako dolgo, da ga začne že trest, seveda me je strah saj je še majhen da bi se prehladil, vendar ni govora da bi se pokakal ali polulal. Takoj ko pa prideva v stanovanje, pa on lula in kaka kjer mu je volja. Sem že poskusila, da sem vse namazala s kisom vendar nič ne pomaga.
Prosim za kakšen koristen nasvet.

Hvala za odgovor!

Oprosti, ampak ali pelješ 3-mesečnega mladiča ven samo zjutraj in zvečer???
Tako mladega psa se pelje ven poleg običajnih izhodov po vsakem spanju, vsaki igri, vsakem razburjenju, vsakem prehranjevanju ali žvečenju.
To je tisto, kjer moraš ti pravilno postopati. Poleg tega pa mora pes tudi fizično dozoreti, da bo lahko dovolj dolgo zadržal vodo in blato.

p.s. Odrasel pes naj bi šel vsaj 3x dnevno ven, tako da res upam, da ti tega reveža ne pelješ ven samo 2x dnevno in zraven upaš, da bo sobno čist…

Sama bi k zapisu Yo dodala še nekaj – pes NE VE, kje naj opravlja potrebo.

Peljite ga ven, zunaj se igrajte (naj ne stoji na mestu, ker ga bo res zeblo), dokler ne opravi potrebe. Potem ga noro hvalite za to, res. In to vsakič, ko potrebo opravi zunaj.

Notranje nesreče ignorirajte in počistite, psičku glede tega ne posvetite nobene posebne pozornosti, ne kregajte ga.

Če psa res zebe, kar verjamem da ga, ga magari oblecite. In kot pravi TV, naj se giba in naj ne stoji na mestu. Tudi sama imam doma 3,5 mesečno mladičko, ki jo zunaj grozno hitro začne zebst, ampak smo sprehode zato skrajšali, gremo pa ven čimvečkrat.
Aja, še to, ko vas ni doma, omejite prostor, kjer se zadržuje. Načeloma psi neradi opravljajo potrebo, kjer spijo. Moja je med našo odsotnostjo v boksu, kjer ima prostor za spanje, igračke in vodo. Je pa res, da jo moram potem takoj peljati ven, sicer je hitro kakšna lužica…

Pozdravljeni!

Tudi jaz imam problem glede navajanja na sobno čistočo, zato vas lepo prosim za pomoč. Pa da malo opišem kako in kaj. Imam pšička starega 3 mesece in pol, mešančka med višavskim terierjem in maltežanom. Kužka sem dobila pri 3 mesecih, tako, da je pri meni sedaj 3 tedne. Naš dan pa izgleda nekako takole. Zjutraj od 6 do 7 ure nekje se kužek zbudi in ga odpeljem ven. Vendar takrat ne kaka in ne lula, saj se ponoči 1x ali 2 x polulal in pokakal v prostoru kjer spi. Ko pridemo nazaj v stanovanje, ima zajtrk in sicer brikete. Nato ga nekje ob 9 uri zopet peljem vn, če sem seveda dovolj pozorna, da ga pravi čas primem, da se ne polula in pokaka v stanovanju. Pa četudi se pokaka notri, ga vseeno odnesem vn, da bi “poštekal”, da se mora pokakati zunaj. Zdaj ko sem doma ga ob vsakem izmiku, ko ga opazim ali po vsakem kakanju odpeljem hitro vn. Vn greva tudi ob 11 ali 12, če je potrebno. Nato dobi zopet brikete nekje ob 13 uri in ga ob 14 uri peljem na sprehod. No takrat moram reči, da se pokaka zunaj in ga seveda noro pohvalim, polula se pa ko prideva nazaj v stanovanje, čeprav sva bila zunaj dovolj dolgo da bi lahko opravil obe potrebi. Ob 17 uri se fant vrne iz službe in takrat, ko midva kosilava ima tudi on svoje kosilo in takrat mu dam zadnji obrok hrane. Nekje ob 18 uri gremo vsi na dolg sprehod in se vedno pokaka in polula zunaj. Potem ne dobi več hrane, vodo pa ima skozi na razpolago tudi ponoči. Ob 22 uri zvečer pa ga še enkrat odpeljem vn in tudi takrat se večinokrat tudi pokaka in polula zunaj. In potem mislim, da se ponoči ne bi smel, kajne? Pa je vseeno zjutraj vse pokakano in polulano. Doma kužek spi v kuhinji, ki je velika 2×3 metre pa se vedno pokaka v kot in gre potem nazaj spat. Ko se zjutraj zbudimo je spet vse pokakano in polulano,čeprav je imel ob 17 uri zadnji obrok pa potem še dva izhoda. Kužek očitno ni bil navajen čistoče, ko smo ga dobila in sva ga zato že prvi dan začela privajat. Zdaj se 3 tedne že neprestano učimo pa še vedno ne gre. Skrbi pa me tudi to, da jaz sem zdaj trenutno doma in ne hodim v službo, se pravi da imam kužka skozi na očeh, pa vendar se mi kdaj pa kdaj izmuzne in se pokaka/polula noter. No čez dan moram reči, da ga pravi čas ujamem, saj če ga ne bi, bi se on hladnokrvno pokakal, ne da bi sploh kako nakazal (zacvili ali kaj podobnega), da mora kakat. Torej če ne bi bila pozorna bi pač kakal notri. V kratkem pa tudi jaz začnem spet delat in bi ga rada navadila, da bi lepo zjutraj opravil potrebo zunaj, potem pa ko se bova vrnila iz službe spet in potem bomo še vedno šli na dolg sprehod, saj zelo radi uživamo na snegu :). Imam veliko prijateljev, ki imajo kužke pa so bili že vsi njihovi kužki pri 3 mesecih čisti, pa sem uporabila vse njihove nasvete, ampak nič ne zaleže. Vsakodnevno čistim tla, s sprejem, ki je proti lulanju in kakanju, saj jim smrdi, potem tudi s kisom, pa nič ne pomaga. Res je, da imamo našega samo 3 tedne, vendar so ga prejšnji lastniki oddali, ker ga niso mogli navaditi na čistočo. Upam, da sem bila dovolj izčrpna. Hvala za pomoč in odgovor.

Lep pozdrav!

Najprej naj ti povem, da psa tudi prejšnji lastniki skoraj 100% ne bi mogli navadit, da bi bil do 3. meseca popolnoma sobno čist.
Naslednje – glede na to, da si doma in da imaš, kot praviš, kužka lahko ves čas na očeh, ga začni bolje opazovati, kdaj želi opraviti potrebo. Ker če jo že opravi in potem letiš ven, nisi naredila popolnoma nič. Pes nakaže, kdaj bi rad kakal/lulal, na tebi je, da opaziš, kdaj in kako.
Dobro očisti – lahko s kisom, nikakor pa s čistili, ki vsebujejo amonijak – vse površine, kjer je že kakal/lulal. In omejite prostor, ki ga ima na voljo, ko vas ni zraven. Napisala si, da ima na voljo kuhinjo v velikosti 2x3m in da kaka v kot. To jasno kaže na to, da ne mara spati oz. biti v umazanem prostoru. Kupite hišni boks.

Rešitev je enostavna: znebi se psa ali se preseli v hišo, kjer bo lahko zunaj.

Pa mladiček pri 12 tednih počaka v boksu med tem ko si v službi ne da bi se polulal in pokakal?

Ne! Cel odgovor imate pa v drugi temi, kejr ste postavili še eno vprašanje.

New Report

Close